تعمیر مادربرد لپتاپ ایسر

تعمیر مادربرد لپتاپ ایسر

تعمیر مادربرد لپتاپ ایسر،مادربرد تنها اجزای داخلی سیستم لپتاپ ها است که تمام قطعات سخت افزاری دیگر را کنار هم نگه می دارد. لپ تاپ با کیفیت به معنای یک مادربرد با کیفیت بالا است. این اولین و آخرین مورد از کل سیستم سخت افزاری لپتاپ ها است. عملکرد هر بخش سخت افزاری لپتاپ به طور مستقیم به عملکرد مادربردی که روی آن نصب شده است بستگی دارد. بنابراین  یک مادربرد مسئول هر عملیاتی است که در داخل یک لپ‌تاپ یا رایانه شخصی اتفاق می‌افتد. مادربردها پر ازخازن ها و اتصالات لحیم شده هستند که داده ها و برق را از یک قسمت برد به قسمت دیگری هدایت می کنند. مادربرد توسط یک سری مستندهای پیچی که حدود یک چهارم ضخامت دارند از کیس لپتاپ‌ شخصی خارج می شوند.

این مستندهای پیچی به این دلیل در لپتاپ ها وجود دارند که مادربرد در صورت تماس با سایر اجزای فلزی ممکن است کوتاه شود و این گونه باعث می شود خازن ها داخل لپتاپ منفجر و برآمده شوند. با این حال اگر به تعمیر مادربرد لپتاپ فکر می کنید و صلاحیت مهارت‌ کافی در زمینه استفاده از تفنگ لحیم کاری ندارید بهتر است به یک تکنسین تعمیرات تخصصی لپتاپ اعتماد کنید و لپتاپ خود را به این تکنسین بسپرید تا لپتاپ شما را کامل درست و تعمیر کند.زمانی که خازن های مادربرد جایگزین شوند ممکن است از POST عبور نکنند و این گونه POST را کامل کنند اما پس از آن سیستم لپتاپ به طور نامنظم عمل می کند یا ممکن است لپتاپ بوت شود اما بعد از مدتی به طور خودکار لپتاپ خاموش می شود. عدم موفقیت در گذراندن روند POST شایع ترین علامت است.

بررسی نحوه نصب مادربرد لپتاپ های ایسر

بررسی کنید که برای مادربرد این لپتاپ ها از پایه‌هایی استفاده کرده‌اید که مادربرد با کیس لپتاپ تماس پیدا نمی کند سپس مطمئن شوید که قسمت‌های پشتیبانی شده مادربرد لپتاپ به سمت داخل کیس خم نشده باشد  و تمام سیم‌های داخلی مادربرد لپتاپ به‌خوبی با پوشش بیرونی لاستیکی یا پلاستیکی پوشیده شده باشد.

بدون اتصال دکمه پاور کیس

دکمه پاور روی کیس کامپیوتر از طریق یک سیم دو پین کوچک و نازک به مادربرد لپتاپ متصل می شود. بدون این دکمه پاور لپتاپ شما راه اندازی نمی شود. این به این دلیل است که سیم داخل سیستم شما به پین ​​مناسب روی مادربرد لپتاپ شما متصل نیست برای همین عملکردی داخل لپتاپ مشاهده نمی کنید اما اگر دکمه پاور کیس بر روی لپتاپ را فشار دادید و عملکردی در سیستم لپتاپ دریافت کردید یعنی دکمه پاور کیس درست است و به سیم داخل سیستم متصل است. سخت است که باور کنید یک سنجاق و سیم خمیده یا نامناسب می تواند باعث عملکرد نادرست دکمه پاور کیس لپتاپ شما شود. توجه داشته باشید باصاف کردن پین‌های داخل سیستم می‌توانید باعث شکستن پین ها شوید و این گونه باعث جابه‌جایی قطعاتی مانند CPU می شوید.

بیشتر بخوانید
تعمیر مادربرد لپتاپ ام اس ای (MSI)

 سخت افزار UEFI/BIOS لپتاپ ایسر

ارتباط میان افزار توسعه پذیر یکپارچه UEFI و سیستم ورودی و خروجی اولیه BIOS میان افزار رایانه شخصی شما را به سیستم عامل لپتاپ متصل می کند. سیستم ورودی و خروجی اولیه BIOS سیستم عامل در واقع به رایانه شما کمک می کنند تا به رایانه شما یادآوری شود که در اولین روشن شدن چگونه باید عمل کنند و در این راستا چه کاری باید انجام دهند. این مسائل شامل تشخیص هر گونه خطای سخت افزاری در لپتاپ است.

مادربردها از کارخانه بایوس یا UEFI ارسال می‌شوند و این گونه می‌توانند سخت‌ افزارهای امروزی را نیز مدیریت کنند اما تضمینی برای کار با هیچ سخت‌افزاری که پس از آن به لپتاپ ارسال می‌شود وجود ندارد. این به این معناست که شما می توانید یک پردازنده جدید در لپتاپ خود داشته باشید که با سخت افزاری که در لپتاپ خود دارید و از آن استفاده می کنید به دلیل مشکلی که در پیشرفت های جدید از تولید مادربرد وجود دارد سازگار نیست. احتمالاً باید به بایوس یا UEFI را درلپتاپ خود آپدیت کنید تا لپتاپ بهتر عمل کند‌.

خدمات تعمیرات تخصصی ویرا کامپیوتر

مرکز تعمیرات تخصصی ویرا کامپیوتر به دلیل تعمیرات سریع و مطمئنی که در چند سال گذشته به کاربران خود ارائه کرده اند بهتر از سایر مراکز تعمیرات تخصصی کامپیوتر عمل می کنند. مرکز ویرا کامپیوتر درحقیقت یک تیم حرفه ای و متخصص است که می تواند سریع و حرفه ای لپتاپ های شما را تعمیر کند. همچنین این مرکز تعمیرات تخصصی کامپیوتر به کاربران خود خدمات تعمیر یک روزه را نیز ارائه می‌دهند و به کاربران این امکان را می دهد تا مشکلات لپتاپ خود را در یک روز حل کنند و بدون هیچ مشکلی به کار خود ادامه دهند. همچنین مشتریان ویرا کامپیوتر می توانند برای تعمیر یا تعویض مادربرد به مرکز تعمیرات تخصصی ویرا کامپیوتر مراجعه کرده و لپ تاپ ایسر خود را به مرکز خدمات ویرا کامپیوتر بسپارند

بیشتر بخوانید
تعمیر مادربرد لپتاپ فوجیتسو

هارد اکسترنال لپتاپ های ایسر

اکثریت HDD ها در داخل کامپیوتر و لپتاپ ها جای گذاری می شوند. با این حال برخی از افراد برای این که فضای ذخیره سازی بیشتری داشته باشند تمایل دارند هارد دیسک های خارجی را خریداری کنند. درحقیقت هارد دیسک های خارجی را می توان برای افزایش ظرفیت ذخیره سازی داده های لپتاپ ها و کامپیوترها به عنوان یک دستگاه حمل برای پشتیبان گیری از داده ها استفاده کرد. درایوهای خارجی از طریق ارتباط‌هایی مانند USB 2.0، USB-C یا با SATA خارجی eSATA به رایانه یا دستگاه الکترونیکی متصل می‌شوند. ناگفته نماند که هاردهای اکسترنال ممکن است سرعت انتقال داده ای کمتری نسبت به هاردهای داخلی داشته باشند. از مزیت اصلی هارد اکسترنال می توان به این موارد اشاره داشت :

جدایی از این که می‌توان از آن ها برای فضای ذخیره‌سازی اطلاعات استفاده کرد قابل حمل هم هستند. کاربران می‌توانند داده‌های مورد نظر خود را از طریق دستگاه‌ها خود ذخیره‌سازی کنند و به صورت فیزیکی آن‌ها را هر کجا که می‌روند با خود ببرند.

مراقبت صحیح از لپتاپ ها

  • هنگام نصب قطعات در رایانه خود همیشه بررسی کنید که قبل از روشن کردن لپتاپ همه موارد لازم را برای تکمیل نصب قطعات جانبی دارید. از اشتباه های رایج هنگام مراقبت از لپتاپ می توان به موارد زیر مانند فراموش کردن بستن پیچ ها هنگام نصب سخت افزارهای جدید مانند کارت های گرافیک، درایوهای نوری و غیره اشاره کرد. همچنین نداشتن پیچ به اندازه کافی می تواند منجر به برداشتن سوراخ های پیچ شود که باعث می شود بعداً خارج کردن قطعات را دشوار کند.
  • به یاد داشته باشید که قبل از دست زدن به قطعات کامپیوتر خود ابتدا بهتر است اگر در این زمینه فعالیت نداشتید و آگاهی کافی ندارید به یک تکنسین حرفه ای آن را نشان دهید. تخلیه استاتیک لپتاپ می تواند به قطعات جانبی لپتاپ آسیب زیادی وارد کند به علاوه خطر برق گرفتگی وجود دارشته باشد حتی اگر لپتاپ به برق متصل نباشد. دست زدن به اجسام فلزی یا سایر قطعات جانبی لپتاپ می تواند به تخلیه شارژ اضافی باتری لپتاپ شما کمک کند.
  • هنگام کار با قطعات لپتاپ مراقب قطعات جانبی لپتاپ باشید. انواع خاصی از قطعات جانبی لپتاپ ها پلاستیکی بوده و بیشتر از سایر قطعات جانبی لپتاپ مستعد دریافت هزینه‌های اضافی هستند. معمولاً این نکته در مورد پوشش‌های پلاستیکی موجود در هارد دیسک‌ها و درایوهای نوری مانند DVD/CD-ROM صدق می‌کند.
  • هنگام حمل و نقل لپتاپ ها و قبل از برداشتن یا نصب قطعات جانبی لپتاپ ها ابتدا یک جسم که متصل به زمین باشد مانند چوب را لمس کنید تا از آسیب‌دیدگی و خطر برق گرفتگی توسط سخت‌افزار لپتاپ با یک شوک جلوگیری کنید.
بیشتر بخوانید
تعمیر لپتاپ سامسونگ

نحو صحیح جایگزین کردن لولاهای لپتاپ

لولاهای لپتاپ های لنوو به طور معمول فنری و بلند هستند اغلب این لولاها به پنل لپ تاپ متصل می شوند. این سبک از لولاهای فنری لپتاپ بیشتر برای جبران وزن لپتاپ ها در مواردی استفاده می شوند که پنل ها از فناوری لمسی یا هر ویژگی دیگری استفاده می کنند که ممکن است حجم بیشتری را به صفحه نمایش لپتاپ ایسر اضافه کند. لولا های لپتاپ ها همچنین تضمین می کند که نه عرشه و نه پنل لپ تاپ فشار زیادی را در طول کار تکراری باز و بسته کردن لولا تحمل نمی کند. همچنین به دلیل فشار ناهموار خطر آسیب دیدن صفحه LCD لپتاپ وجود نخواهد داشت که منجر به مشکلات نمایشگر مانند سوسو زدن، وینیت یا حتی آسیب فیزیکی به صفحه نمایشگر شود.

مشکل باتری لپتاپ های ایسر

بعضی از مدل های لپتاپ های ایسر ممکن است باتری را خارج نکنند برای حل و رفع این مورد ابتدا آداپتور برق متناوب را بررسی کنید که آیا برق دارند یا خیر. توجه داشته باشید که آداپتور برق متناوب لپ‌تاپ TP420IA و مدل UX425IA ایسر را جدا نکنید. زیرا این مدل ها از لپتاپ ها باید آداپتور برق متناوب را وصل کنند تا فرآیند بازنشانی سخت در لپتاپ انجام شود. کلید مربوطه به پاور را به مدت چند ثانیه فشار داده نگه دارید. باتری را بر روی لپتاپ گذاشته و دوباره نصب کنید برای این مدل از لپتاپ ها که باتری قابل جابه جایی دارند بهتر است آداپتور برق متناوب را وصل کنید سپس سعی کنید لپ تاپ خود را مجددا راه اندازی کنید.

جمع بندی تعمیر مادربرد لپتاپ ایسر

تعمیر مادربرد لپتاپ ایسر،اکثر لپ‌تاپ‌ها دارای پورت‌هایی هستند که در رایانه‌های رومیزی دیده می‌شوند مانند USB. لپتاپ ها معمولاً پورت‌های کمتری برای صرفه‌جویی در فضا دارند. با این حال برخی از پورت های لپتاپ ها ممکن است متفاوت باشند و برای جایگزینی اتصالات خارجی باید آن ها را به طور صحیح استفاده کرد. ممکن است برای استفاده از آن ها به آداپتور برق نیاز داشته باشید.امیدواریم این مقاله برای شما مفید باشد و به شما کاربران عزیز کمک شایانی بکند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *