تبلت ویندوزی بخریم یا لپ تاپ؟

تبلت ویندوزی بخریم یا لپ تاپ؟

تبلت ویندوزی بخریم یا لپ تاپ؟

تبلت ویندوزی بخریم یا لپ تاپ؟، آیا شما دوستان عزیز به دنباله ی خرید تبلت ویندوزی و یا لپ تاپ هستید! ولی انتخاب میان این دو برای شما کمی سخت و مشقت بار است؟ تعجب نمیکنم چرا که انتخاب میان تبلت و لپ تاپ امکان دارد برای آن دسته از افرادی که با قابلیت های این دو محصول آشنا نیستند، اندکی گیج کننده باشد! ما در این مطلب از خود به شما در پاسخ سؤال تبلت ویندوزی بخریم یا لپ تاپ؟ کمک خواهیم کرد. لطفاً با ما همراه باشید.

هم اکنون در بازار تبلت هایی به چشم میخورند که به قدر لپ تاپ های حرفه ای کاربردی به نظر می‌آیند و همین موضوع اتخاذ میان تبلت و لپ تاپ را برای خریداران با چالش هایی رو به رو ساخته است. با این حال اگر که شما از نیازهای خود آگاه بوده و علم نسبت بدان ها داشته باشید و مواردی که در امتداد متن برای شما توضیح میدهیم را مدّنظر خود قرار بدهید، میتوانید انتخاب را برای خود بینابین این دو گزینه، راحت تر نمایید.

 بررسی قابلیت حمل و نقل از نظر وزن و اندازه؛

تبلت ویندوزی بخریم یا لپ تاپ؟، در ابتدا، بهتر است ویژگی حمل و نقل را بررسی بنماییم که مسلماً تبلت ویندوزی برنده این مقایسه خواهد شد. تبلت ها به لحاظ ابعاد نمایشگر غالباً میان هفت الی سیزده اینچ میباشند. البته که در این میانه ها تبلت های بزرگتر که برای کاربران حرفه ای چون نقاشان دیجیتالی طراحی و ساخته میشوند نیز در بازار به چشم میخورد. تبلت های هشت الی ده اینچی رایج ترین ابعاد موجود در بازار فروش میباشد.

تبلت هشت اینچی غالباً جزء دسته های پایین رده و نیز میان رده محصولات واقع میشود و تبلت های ده اینچی اغلب جزئی از نمونه های پرچم دار به شمار میرود. البته که این دو بنابر دلیل ارگونومی بهتر طرفداران بیشتری به خود میبینند. به لحاظ وزن کوچک ترین و سبک ترین تبلت ها غالباً وزنی معادل سیصد گرم دارند. از جانبی دیگر هم نمونه های سنگین تر حدوداً هفتصد گرم میباشند.

تبلت ویندوزی بخریم یا لپ تاپ؟، اندازه نمایشگر لپ تاپ ها بازه ی وسیع تری را دربر میگیرد. نمایشگر این محصولات میان دوازده الی بیست و یک اینچ میباشد و غالباً ابعاد میان پانزده الی هفده اینچ دارند. به لحاظ وزن، لپ تاپ های پانزده اینچی حدوداً دو کیلوگرم وزن شامل میشوند.

البته که این میزان خیلی بیشتر از یک تبلت خواهد بود‌. بدیهی میباشد به همان شکل که یک لپ تاپ در ابعاد خود با تبلت متفاوت است، وزن متفاوتی هم خواهد داشت. به عنوان نمونه؛ بعضی از نوت بوک ها، اندک تر از یک کیلوگرم وزن دارند. لپ تاپ های گیمینگ به دلیل بهره گیری از سخت افزاری توانمند و بزرگ خود در برخی از موارد وزن بیش از هشت کیلوگرم را شامل میشود. تا به اکنون به لحاظ وزن و اندازه متوجه پاسخ این پرسش « تبلت ویندوزی بخریم یا لپ تاپ » قطعاً شده اید.

تبلت ویندوزی بخریم یا لپ تاپ؟

 بررسی کیفیت نمایشگر؛

تبلت ویندوزی بخریم یا لپ تاپ؟، به لحاظ کیفیت غالباً دو عامل در اتخاذ کاربران اثرگذار خواهد بود. بزرگی نمایش نیز رزولوشن. به لحاظ بزرگی تصاویر قطعاً لپ تاپ ها بهتر و برتر خواهند بود. چرا که معمولاً اندازه نمایشگر بزرگ تری را شامل میشوند. هرچند که در ارتباط با رزولوشن، تبلت ها با داشتن صفحه نمایشگری کوچک تر، تراکم پیکسلی، بیشتری را دارند. بدان معنا که تصویر نمایش داده شده شفاف تر و بهتر خواهد بود و پیکسل های صفحه نمایشگر نشان داده نخواهد شد.

بیشتر بخوانید
لپ‌ تاپ استوک اروپایی گیمینگ

همچون هر محصول دیگری، کیفیت نمایشگر ارتباط مستقیمی با قیمت محصول خواهد داشت. به همین خاطر، نمایشگرهای ۱۰۸۰p و یا HD یک تبلت ارزان قیمت با نمایشگر HD یک لپ تاپ مشهور و گران قیمت قابل برابری و مقایسه نخواهد بود.

 بررسی فضای ذخیره‌ سازی؛

تبلت ویندوزی بخریم یا لپ تاپ؟، از جمله عوامل حائز اهمیت در مقایسه لپ تاپ با تبلت، فضای ذخیره سازی خواهد بود که برتری در این قسمت همیشه و همیشه با لپ تاپ ها است. هم اکنون ارزان قیمت ترین لپ تاپ ها غالباً با پانصد گیگابایت حافظه اِچ‌دی‌دی و یا ۱۲۸ گیگابایت حافظه اِس‌اِس‌دی به سمت و سوی بازار عرضه میشوند.

در حالی که فضای ذخیره سازی اغلب تبلت ها به آسانی با یک کارت Microsd قابل افزایش خواهد بود. حافظه تبلت ها میتواند در برخی از موارد تا به یک ترابایت بیشتر شود. با این وجود، حداکثر مقدار حافظه قابل پشتیبانی در تبلت های گوناگون متنوع است. در مقابل این موضوع حافظه لپ تاپ ها به راحتی قابلیت ارتقاء خواهد داشت. بیشتر لپ تاپ ها حاوی کارتخوان حافظه میباشند. ولو این کارت ها در مقابل قابلیت پشتیبانی از حافظه اکسترنال که در اکثریت لپ تاپ ها به چشم میخورد، سخنی برای گفتن ندارد.

تبلت ویندوزی بخریم یا لپ تاپ؟، در قسمت حافظه ذخیره سازی قطعاً برتری با لپ تاپ ها خواهد بود. چرا که مقدار ظرفیت و سرعت حافظه های اِس‌اِس‌دی به آسانی کارکرد حافظه یک تبلت را پشت سر خواهد گذاشت. مازاد بر این ها حافظه های اکسترنال هم گزینه بسیار مناسبی برای لپ تاپ‌ به شمار میرود و در روزهای آتی هم اغلب لپ تاپ ها امکان افزایش فضای ذخیره سازی را خواهند داشت. پس دریافتیم که در این قسمت پاسخِ پرسش « تبلت ویندوزی بخریم یا لپ تاپ؟»، لپ تاپ خواهد بود!

 بررسی عمر باتری؛

یک عدد کامپیوتر قابل حمل و نقل بدون داشتن عمر باتری مناسب چندان هم ارزش خرید را نخواهد داشت. تبلت ها اغلب به گونه ای میانگین با هر بار شارژ میان هشت الی دوازده ساعت ماندگاری خواهند داشت. در مقابل لپ تاپ ها مقدار انرژی بیشتری را صرف میکنند و میان دو الی شش ساعت کارایی دارند. البته که بعضی از نوت بوک ها و همچنین لپ تاپ های معروف و پرچم دار در قسمت عمر باتری شانه به شانه تبلت ها به مسیر خود ادامه میدهند. حتی گاهاً تنها با یک مرتبه شارژ، دوازده ساعت دوام می‌آورند.

تبلت ویندوزی بخریم یا لپ تاپ؟، بنابر چند دلیل عمر باتری تبلت ها بیش از لپ تاپ ها میباشد که ما برخی را بیان میکنیم. برای نمونه؛ تبلت ها از پردازنده های مبتنی بر ARM بهره میگیرند. البته آن نیز ساده تر و کم مصرف تر از پردازنده های مخصوص لپ تاپ کنونی میباشد.

بیشتر بخوانید
خرید لپ‌تاپ استوک در اصفهان

البته که برند اپل با پردازنده M1 مبتنی بر ARM خود که در مک بوک های خویش از آن استفاده نموده است، این معادله را برهم زده است. حال شما در لپ تاپ ها با روشن نمودن حالت بهینه سازی مصرف انرژی میتوانید از باتری دستگاه خود بیشتر از پیش بهره گیرید. این کار با کمتر نمودن روشنایی صفحه نمایش و محدود نمودن کارکرد دستگاه عمر باتری آن را بیشتر خواهد کرد.

اکنون بهتر است به لحاظ باتری در پاسخ به پرسش « تبلت ویندوزی بخریم یا لپ تاپ؟ » بگوییم، تبلت بهتر خواهد بود. چرا که بدون هیچ گونه دستکاری اضافی عمر باتری بیشتری را در اختیار شما قرار خواهد داد.

بررسی عملکرد؛

تبلت ویندوزی بخریم یا لپ تاپ؟، البته که موضوع عملکرد ارتباط مستقیمی با قیمت کالا و نوع کاربری آن خواهد داشت‌. یک تبلت ارزان قیمت کارکرد بسیار ضعیف تری به نسبت یک لپ تاپ با قیمت مشابه خواهد داشت. حال هر چه که قیمت تبلت بیشتر بشود این فاصله کمتر از پیش خواهد شد.

پس اگر که از دستگاه خود مایل هستید در راستای؛ وب گردی، انجام تکالیف درسی، دیدن فیلم و عکس گاهاً انجام بازی استفاده نمایید، حتماً یک تبلت ارزان قیمت بهتر از لپ تاپ ارزان قیمت خواهد بود. البته با توجه به این موضوع که لپ تاپ ها در محدوده میان رده و پرچم دار عملکرد مناسب تری نسبت به تبلت ها دارند، برنده این قسمت از بررسی های ما لپ تاپ خواهد بود.

 بررسی سیستم عامل و نرم افزار؛

با این وجود که لپ تاپ ها و تبلت ها از منظر سیستم عامل تفاوت هایی را با همدیگر دارند، ولی می‌باید به نرم افزار آن ها نیز توجه نمود. بیشتر تبلت های کنونی از سیستم عامل های اندروید و iOS بهره میگیرند. البته که دستگاه های آمازون با سیستم عامل fire os طرفداران بیشماری در دسته تبلت های ارزان قیمت به خود جلب نموده است. حال لپ تاپ ها از سیستم عامل مشابه سیستم های رو میزی همانند؛ ویندوز بهره میگیرند. البته که در راستای ساده تر شدن این مطلب ما وارد تفاوت های بنیادی سیستم عامل ها نخواهیم شد.

تبلت ویندوزی بخریم یا لپ تاپ؟، در یک تعریف کلّی سیستم عامل یک موبایل ساده و راحت میباشد ولو سیستم عامل های رومیزی یا دسکتاپ قابلیت های بیشتری را در بطن خود جای داده است. به حالتی که طیف وسیعی از نرم افزارهای توانمند برروی آن ها اجراء میگردد. به عبارتی علّت این موضوع که معمولاً افراد تبلت را جایگزینی ضعیف و آسیب‌پذیر برای لپ تاپ ها میدانند این میباشد که سیستم عامل این محصولات آن ها را در چهارچوب قرار میدهد. بنابراین ما میتوانیم به لحاظ سیستم عامل و نرم افزاری به شما بگوییم که در پاسخ به پرسش « تبلت ویندوزی بخریم یا لپ تاپ؟ » لپ تاپ بهتر خواهد بود.

بیشتر بخوانید
گرید بندی یا طبقه بندی لپ تاپ استوک

بررسی رابط کاربری؛

حال بخش رابط کاربری شیوه ی ارتباط و تعامل شما با دستگاه را موردنظر قرار میدهد. رابط کاربری یک لپ تاپ برروی بهره گیری از صفحه کلید و تاچ پد دستگاه تمرکز مینماید. همچنین شما دوستان عزیز میتوانید به هنگام درگاه های موردنیاز، از تمامی ابزارهای جانبی همانند؛ صفحه کلید و موس سیمی دستگاه های رومیزی برروی آن ها بهره گیرید.

تبلت ویندوزی بخریم یا لپ تاپ؟، علاوه بر این ها چنانچه که لپ تاپ شما فناوری وایرلس قابل پشتیبانی وسایل جانبی را در خود داشته باشد، میتوانید از کیبورد و همچنین موس بیسیم نیز بهره گیرید. البته که هم اکنون بعضی از لپ تاپ ها نمایشگر لمسی را هم به خود اختصاص داده اند. بهتر است بگوییم که بهره گیری از آن به نسبت صفحه نمایش موبایل متفاوت میباشد و امکان دارد بهره گیری از آن برای برخی از شماها سختی خاص خود را داشته باشد.

رابط کاربری یک تبلت بر روی صفحه لمسی و کیبورد مجازی متمرکز است. اگر که شما با انجام تایپ در صفحه کلید خود مشکل دارید، خبر خوب این میباشد که اکثریت تبلت ها از کیبوردهای بلوتوثی پشتیبانی مینمایند. هنگامی که سخن از کاربردی بودن به میانه ها می‌آید امکان بهره گیری از کیبورد و موس به طبع سهل تر خواهد بود. ولی این قسمت از بررسی ما در پاسخ به پرسش « تبلت ویندوزی بخریم یا لپ تاپ؟ » هیچ برنده ای را ندارد. چرا که هم موس و کیبورد و هم صفحه نمایشگر لمسی در زمان بهره گیری مزایا و معایب مخصوص به خود را شامل میشوند.

 بررسی قیمت تبلت و لپ تاپ؛

تبلت ویندوزی بخریم یا لپ تاپ؟، در پایان این متن نوبت به مقایسه قیمت تبلت و لپ تاپ میرسد. ارزان قیمت ترین تبلت ها به مراتب قیمت کمتری را به نسبت ارزان قیمت ترین لپ تاپ ها خواهند داشت. تبلت های گران قیمت هم نیز غالباً قیمتی مشابه با لپ تاپ های مولتی مدیا دارند. از سویی لپ تاپ های گران قیمت نمونه های گیمینگ غالباً پنج برابر گران تر از نمونه های ارزان قیمت لپ تاپ ها میباشند. حال در این میانه انتخاب با شما خواهد بود!

نتیجه گیری

دوستان عزیز ما در این مطلب از خود سعی نمودیم از ساده ترین تا به سخت ترین قسمت ها تبلت و لپ تاپ را با همدیگر مقایسه نماییم. شما قطعاً با مطالعه مطالب فوق در کناره ی توجه به نیاز کاربری و میزان بودجه ای که مایل هستید در راستای خرید صرف کنید، میتوانید بهترین انتخاب را برای خود رقم بزنید.

آنچه که ما مایل هستیم در پایان به شما بگوییم این است که؛ به قول قدیمی ها: «هر چقدر پول بدهی همان قدر هم آش میخوری!» توصیه میکنیم در راستای خرید لپ تاپ و یا تبلت به قدری هزینه کنید که بتوانید از کالای خریده شده طی طولانی مدّت استفاده کنید. بهتر است بگوییم که شما عزیزان میتوانید در صورت وجود سؤالات بیشتر در زمینه خرید لپ تاپ با کارشناسان ما در ویرا کامپیوتر تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *