بررسی انواع صفحه نمایش لپ تاپ

بررسی انواع صفحه نمایش لپ تاپ

بررسی انواع صفحه نمایش لپ تاپ

بررسی انواع صفحه نمایش لپ تاپ، بله، گیمرها و فیلم بازهای متبحر می دانند که صفحه نمایشگر لپ تاپ چقدر حائز اهمیت است. چرا که بدون وجود بررسی انواع صفحه نمایش لپ تاپ با کیفیت آن ها نمی توانند تصاویر منحصر به فردی از بازی و یا دیدن فیلم را پشت سر بگذارند. ارتباط ترشح آدرنالین و صفحه نمایش لپ تاپ را تنها یک گیمر متبحر و حرفه ای درک می کند و اهمیت این مسئله منجر شده است که روز به روز بررسی انواع صفحه نمایش لپ تاپ را با میزان قابلیت و کیفیت های حرفه ای در بازار شاهد باشیم.

بررسی انواع صفحه نمایش لپ تاپ همانند گوشی تلفن همراه به پنل های گوناگون و قابلیت های متعددی مجهز گردیده اند. اگر که شما مایل هستید فضای مهیج و جذابی در بازی برای خود رقم بزنید و یا چنانچه که برای شما حائز اهمیت است آنچه که در لپ تاپ تماشا می کنید با کیفیت باشد، با ما در امتداد این مطلب از خود همراه باشید.

صفحه نمایشگرهای اِل‌سی‌دی

نمایشگرها خصوصیات گوناگونی چون وضوح و کیفیت و شفافیت، ابعاد نرخ تازه سازی، براقی را دارند و امکان دارد در بعضی از موارد، قابلیت های مختلف تری چون؛ نمایش سه بعدی به تمامی این موارد افزوده شود. ولی پنل ها خاصیت حائز اهمیت اِل‌سی‌دی ها محسوب می شوند و بنابر آن، گونه عملکرد اِل‌سی‌دی معین خواهد شد. اِل‌سی‌دی در واقع کوتاه شده عبارت Liquid crystal display می باشد. آن ها از صفحه نمایشگر تخت تعبیه گردیده است که شامل کریستال های مایع می باشد.

کریستال های مایع از نور پس زمینه بهره می گیرد تا نور را انتشار دهد و در واقع نور پس زمینه، نمایشگر های اِل‌سی‌دی و اِل‌اِی‌دی را متمایز می نماید. بهترین گونه های انواع صفحه نمایش لپ تاپ اِل‌اِی‌دی در لپ تاپ های برند اچ پی به چشم می خورد. از اِل‌سی‌دی برای ساخت و طراحی بررسی انواع صفحه نمایش لپ تاپ و تلویزیون به همراه دوربین های دیجیتال بهره گرفته می شود. اِل‌سی‌دی اقسام پنل گوناگونی دارند که حاوی TN, IPS, va می باشد.

صفحه نمایش
صفحه نمایش

معرفی صفحه نمایشگرهای اِل‌اِی‌دی

اِل‌اِی‌دی گونه ای تکنولوژی های صفحه نمایش و کوتاه شده عبارت Light emitting diode display می باشد. پنل های اِل‌اِی‌دی نور را ساطع می نماید و مزیت بسیار عظیمی که دارند کم مصرف بودن آن ها می باشد. از این جهت برای وسایل و تجهیزات الکترونیکی همانند؛ لپ تاپ، تلفن همراه هوشمند، تبلت، بسیار و بسیار کارآمد و به صرفه می باشند.

به گونه ای جامع و کلّی نمایشگرهای اِل‌اِی‌دی و اِل‌سی‌دی برای نمایش پیکسل ها از نور پس زمینه بهره می گیرند ولی oled مستقلاً نور را تولید می نماید. به گونه ای جامع در میان بررسی انواع صفحه نمایش لپ تاپ، صفحه نمایشگر اِل‌سی‌دی و اِل‌اِی‌دی با همدیگر تفاوت چندانی را ندارند. حال آن که پیکسل های oled ساطع کننده نور می باشند ولی برعکس اِل‌سی‌دی کارکرد انتقالی به خود اختصاص داده است.

بیشتر بخوانید
تمیز نگه داشتن لپ تاپ با چند راهکار ساده

معرفی صفحه نمایش OLED به عنوان ساطع کننده نور

این قبیل از صفحه نمایشگر کوتاه شده عبارت Organic Light emitting diode و یا دیود نوری ارگانیک می باشد و بیشتر در تلویزیون ها و تلفن های همراه هوشمند کاربرد دارد. ولی به تازگی در نمایشگر های لپ تاپ نیز مورد استفاده قرار می گیرند‌.

نمایشگر های OLED از پیکسل های جداگانه و مستقل به منظور نمایش تصاویر بهره می گیرند و نرخ تازه سازی و زوایای دید بهتری را به نسبت اِل‌سی‌دی دارند. حال نکته بسیار مهم و شاخص که در ارتباط با صفحه نمایشگر های OLED به چشم می خورد این است که؛ در این قبیل از بررسی انواع صفحه نمایش لپ تاپ شما می توانید دقت رنگ بالا، زاویه دید منحصر به فرد و نمایش عالی رنگ مشکی را تجربه کنید.

بنابراین اگر که شما مایل هستید این نوع از صفحه نمایش را از دیگر انواع موجود تشخیص دهید، به این خصوصیات ها دقت خوبی داشته باشید. البته که این نوع از صفحات نمایش دارای نقاط ضعف مخصوص به خود هم می‌ باشند. آن ها انرژی بسیاری را صرف کرده و البته مستعد سوختن هم هستند. البته اگر که قیمت صفحه نمایش برای شما از اهمیت بسیاری برخوردار است، متاسفانه OLED نسبت به آی‌پی‌سی گران قیمت تر است. در امتداد این مطلب از خود شما را با اقسام گوناگون پنل های صفحه نمایش آشنا خواهیم ساخت.

صفحه نمایش oled
صفحه نمایش oled

معرفی نمایشگر آی‌پی‌سی

بله، درست است، آی‌پی‌سی از جمله بررسی انواع صفحه نمایش لپ تاپ معرفی می شود و کوتاه شده عبارت؛ in – plane switching به معنا و مفهوم سوییچینگ ضمن صفحه گرفته شده است. بررسی انواع صفحه نمایش لپ تاپ از کریستال های مایع ساخته شده اند و تفاوت صفحه نمایش به تغییر الگوهای کریستال های مایع در آن ها تشکیل می شود. جا به جا شدن افقی کریستال ها در آی‌پی‌اِس تجربه زوایای دید بهتر و درست تری به تماشاگر خواهد داد. حال آن که صفحه نمایشگر آی‌پی‌اِس ثبات و دقت رنگ منحصر به فردی را دارد.

آن ها چهارچوب های زاویه دید را در تی‌اِن از میان خواهد برد. بنابراین چنانچه دنبال نمایشگر با مقدار دقّت بسیار و زاویه دید خاص هستید، آی‌پی‌اِس می تواند تجربه خوبی برای شما در این راستا باشد. علّت خاص و ویژه بودن رنگ ها در آی‌پی‌‌اِس پشتیبانی از رنگ های آر‌جی‌بی می باشد و این مسئله منجر گردیده است که چهارچوب طیف رنگی در بررسی انواع صفحه نمایش لپ تاپ آی‌پی‌سی معنا و مفهوم نداشته باشد. بنابراین بهتر است ما به شما چنین بیان داریم که صفحه نمایشگر های آی‌پی‌سی می تواند بهترین اتخاذ برای کارهای گرافیکی حرفه ای محسوب بشود.

خصوصیات بسیار مهم نمایشگر های آی‌پی‌اِس

 • دارای رنگ و کنتراست منحصر به فرد.
 • زاویه دید بسیار وسیع و گسترده.
 • دقت عمل و ثبات رنگ فوق العاده.
 • سرعت جواب دهی سریع.
 • کریستال ها به حالت موازی واقع می شوند.
بیشتر بخوانید
آموزش بک آپ گیری از لپ تاپ اچ پی

معرفی نمایشگر های پیچ خورده تی‌اِن

بررسی انواع صفحه نمایش لپ تاپ، نمایشگر تی‌اِن از جمله بررسی انواع صفحه نمایش لپ تاپ و مخفف کلمه Twisted nematic است و جزئی از نمایشگر های صفحه تخت محسوب می شود. این نمایشگر جزئی از نمونه های قدیمی نسبت به اقسام گوناگون دیگر نمایشگر ها می باشد و بیشتر در لپ تاپ ها کاربرد دارد. ارزان بودن و کیفیت بسیار بالای پنل های تی‌اِن دو خصوصیت بارز و اصلی است که آن ها را به یک الزام بسیار مهم برای گیمرها تبدیل نموده است. از این جهت این قبیل از پنل ها را بیشتر در لپ تاپ های رده بالا مانند لپ تاپ گیمینگ و مانیتورهای بازی تماشا می کنیم.

حال خصوصیت دیگر صفحات نمایش تی‌اِن در این موضوع خلاصه می شود که نرخ تازه سازی بالا و زمان جواب دهی پایین تصویر را به همراه دارد. نهایتاً با دو مدل دیگر که در قسمت فوقانی متن معرفی نمودیم، رقابت تنگاتنگی را تجربه می کند. ولی برعکس OLED زاویه دید و باز تولید رنگی ضعیفی را شامل می شود. پس بهتر است این گونه بیان داریم که جهت انجام کارهای ظریف و دقیق همانند ویرایش عکس پاسخ گوی نیاز شما نخواهد بود.

خصوصیات بارز نمایشگر های تی‌اِن

 • دارای قیمت مناسب و مطلوب.
 • نرخ تازه سازی بسیار بالا.
 • مدّت زمان پاسخ دهی پایین تصویر.
 • بازتولید رنگ بسیار ضعیف.
 • دارای زاویه دید محدود.
معرفی نمایشگر های VA
معرفی نمایشگر های VA

و یا تراز عمودی

از جمله انواع صفحه نمایش لپ تاپ VA می باشد که آن نیز کوتاه شده عبارت Vertical Alignment به معنای تراز عمودی است. کریستال ها در این قبیل از نمایشگر به حالت عمودی واقع می شود. در واقع پنل های VA دقت رنگ بالا و زمان جواب دهی منحصر به فرد دارند و در آن ها کنتراست رنگ ها بسیار فوق العاده است. حال آن که VA این قابلیت را بدان ها اضافه می کند که رنگ های مشکی را عمیق تر نمایان سازد.

ولی نقطه ضعفی که در ارتباط با نمایشگر های VA به چشم می خورد این می باشد که، رنگ های توانمندی را شامل نمی شود. حال آن که در ارتباط با سرعت پاسخ دهی هم ضعیف تر از انواع دیگر عمل می نماید. از جانبی دیگر زاویه دید چشم گیری را شامل نمی شود. نهایتاً تمامی این موارد منجر می شود شما برای انتخاب در بازی کاندید نگردید. به گونه ای جامع و کلّی خصوصیت و کاربرد پنل های وی‌اِی میان نمایشگر های تی‌اِن و آی‌پی‌اِس واقع می شود.

 

خصوصیات بارز نمایشگر های VA

 • بهترین و مرغوب ترین کنتراست رنگ به نسبت مابقی مدل ها.
 • ضعیف عمل نمودن قدرت رنگ.
 • عمیق و دقیق نشان دادن رنگ مشکی.‌
 • زوایای دید فوق العاده.
 • مقرون به صرفه و اقتصادی.
بیشتر بخوانید
آموزش حل مشکل عدم شناسایی باتری لپ تاپ سونی

نگاهی کوتاه به دسته بندی انواع صفحه نمایش لپ تاپ

نمایشگر های اِل‌سی‌دی به اقسام گوناگون نمایشگر های انعکاسی، نمایشگر های انتقالی و همچنین عریض قسم بندی می شود. البته چندان تفاوتی هم ندارد که لپ تاپ انتخاب شده از جانب شما؛ برند ایسوس، اپل، گاهاً لنوو باشد. چرا که در پایان ممکن است هریک از این خصوصیات ها را در خود داشته باشد.

مهم ترین ویژگی نمایشگر های انعکاسی

این قبیل از صفحه های نمایش به حالت انعکاسی عمل می نماید. بدین معنا که نور پس زمینه را می گیرند تا تصاویر را به نمایش گذارند. پس اِل‌سی‌دی ها از گونه انعکاسی در اتاق های تاریک و نور شب عملکرد خوبی را به خود اختصاص نداده است. چرا که ابزار الزامی نمایشگر های انعکاسی نور و روشنایی می باشد. آن ها نور پس زمینه ندارند و هیچ نوع از نوری را به تنهایی تولید نمی نمایند. آن ها زیر نور توانمند خورشید، تصاویر را به روشنی و شفافیت به نمایش می گذارند. به عبارتی شما می توانید ساعت ها به مانیتور انعکاسی زیر نور توانمند خورشید نگاه نمایید بدون آن که به چشم شما صدمه رسد.

مهم ترین ویژگی نمایشگر های انعکاسی ترکیبی

از ترکیب نمایشگر های انعکاسی ترکیبی و انتقال دهنده تعبیه گردیده اند. حال که جذابیت منحصر به فرد این نمایشگر ها در ادغام دو تکنولوژی خلاصه می شود. چرا که مزیت های هر دو را به ارث برده است. بدین حالت که تصاویر در فضای باز و تاریک به وضوح کامل قابل تماشا خواهد بود. نهایتاً چهارچوب نمایش در فضا های تاریک را ندارد و برای اشخاصی که کار آن ها در محیط داخلی و خارجی است، گزینه بسیار مطلوب و مناسب خواهد بود.

مهم ترین ویژگی نمایشگر های عریض

در این قبیل از نمایشگر ها نسبت عرض به طول نمایشگر بیشتر است. به گونه ای کلّی و جامع بیشتر نمایشگر ها از گونه عریض طراحی می شوند. چرا که یک صفحه نمایشگر عریض محیط نمایشی بیشتری را عرضه می نماید. نهایتاً تصاویر با مقدار جذابیت بیشتری نمایان خواهد شد. بنابراین اگر که شما مایل هستید بازی را با مقدار هیجان بیشتری برای خود رقم بزنید، نمایشگر های عریض گزینه بسیار منحصر به فردی خواهد بود‌. چرا که میدان دید گسترده تری را به کاربر داده و چشمان را خسته نخواهد کرد.

نتیجه گیری

نتیجه گیری درمورد بررسی انواع صفحه نمایش لپ تاپ، دوست عزیز ما در این مطلب از خود سعی نمودیم شما را با انواع صفحه نمایش لپ تاپ آشنا سازیم. حال آن که شما می توانید در صورت وجود سؤالات بیشتر در این زمینه با ما در ویرا کامپیوتر تماس حاصل فرمایید. قطعاً که ما سعی می کنیم پاسخ گوی خوبی به تمامی پرسش های شما باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *