تعمیر هارد کامپیوتر

تعمیر هارد کامپیوتر

تعمیر هارد کامپیوتر چگونه انجام میشود؟ در رابطه به هارد، مزایا و مشخصات آن چه اطلاعاتی دارید؟ آیا میدانید خرابی های هارد شامل چیست؟ در میان صدها قطعه کاربردی در سیستم کامپیوتر هارد نیز در کنار دیگر قطعات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری نقش مهمی ایفا می‌کند. آشنایی با هارد برای خرید و حتی تعمیر آن الزامی است. اکنون سایت تعمیر ویرا کامپیوتر در ادامه توضیحات بیشتری در اختیار شما کاربران عزیز قرار می دهد.

تعمیر هارد کامپیوتر

یکی از قطعات مهم کامپیوتر هارد است و یکی از حافظه های ذخیره سازی کامپیوتر به شمار می رود. به لحاظ اهمیت کاربرد این قطعه حساسیت بسیار زیادی باید نسبت به آن داشت. این قطعه وظیفه دارد تا اطلاعات را به صورت دائمی حفظ کند. تمامی اطلاعاتی که جهت ذخیره کردن به هارد منتقل می شوند تا زمانی که توسط سیستم حذف نگردند روی سکتور باقی می ماند. هارد خود به قسمتهای بسیار مختلفی تقسیم می شود که همگی روی عملکرد آن اهمیت بسیار زیادی دارد. تا زمانی که دچار خرابی نشود عملکرد آن روی سیستم اهمیت بسیار زیادی خواهد داشت: در غیر این صورت نیز می توانید جهت تعمیر هارد کامپیوتر اقدام نمایید. تمامی اطلاعات ارسالی با کمک دیسک کنترل میشود. حال اینکه با تفسیر اطلاعات هارد می‌فهمد که بر اساس اطلاعات یا دستور ارسالی خواندن و نوشتن را شروع کند. هارد را با نام دیسک سخت یا هارد دیسک نیز می شناسند.

این قطعه بزرگترین سخت افزاری است که در کامپیوتر وظیفه ذخیره سازی اطلاعات کل سیستم را به عهده دارد. حال اینکه این حافظه دائمی سیستم از یک یا چند صفحه تشکیل می شود که سطح این صفحات با مواد مغناطیسی پوشش داده شده اند. این مغناطیس به هارد چنین قابلیتی میدهد تا داده ها را به ساده ترین شکل ممکن روی سطح پلاتر درج یا پاک کند. هارد باید به تناسب نوع مدل کامپیوتر انتخاب شود. حال اینکه در این قطعه پس از انتقال پیام زمانی که پیام دریافت می گردد آن را در قسمت مربوطه ذخیره و در مواقع مورد نیاز به بخش مورد نظر هدایت می کنند. برند های بسیار زیادی از هارد دیسک در بازار وجود دارد که هر یک بر اساس سطح کیفیت و قدرت مورد توجه کاربران قرار گرفته اند. در تعمیر لپ تاپ یا کامپیوتر مهمترین قطعه ای است که در گام نخست مورد بررسی قرار میگیرد.

برخی از قسمت های مهم هارد

همانگونه که اشاره شد، هارد به عنوان یکی از قسمت های مهم سخت افزاری کامپیوتر شناخته می شود. این قطعه نیز نقش مهمی همانند دیگر سخت افزار ها به عهده دارد. در واقع بزرگترین سخت افزار ذخیره سازی کامپیوتر همین هارد می باشد که خود از قطعات و قسمت‌های زیادی تشکیل می شود.

بیشتر بخوانید
تعمیر لپ تاپ توشیبا

کنترل کننده مرکزی به عنوان یکی از اجزا و قطعات بسیار مهمه هارد شناخته می شود. هر قسمت از هارد نقش مهمی به عهده دارد. قسمت کنترل کننده مرکزی همانگونه که از نام آن پیداست با دقت بسیار زیادی و برقراری ارتباط بین هارد دیسک و قطعات سخت افزاری کار می کند. همچنین وظیفه کنترل تمامی قسمت ها را نیز به عهده دارد.

قسمت خواندن نوشتن یکی دیگر از اجزای مهم هارد شناخته می شود این قسمت وظیفه خواندن و نوشتن اطلاعات هدایت شده به هارد دیسک را انجام می دهد. زمانی که هارد اطلاعات را ذخیره میکند تمامی این داده ها در قسمتهای کوچکی ذخیره می شود و در مواقع مورد نیاز می توان از این داده‌ها استفاده کرد. تمامی این داده ها با کمک کنترل دهنده مرکزی قابل رویت و شناسایی هستند.

بازوی مکانیکی از دیگر قسمت های مهم هارد شناخته می‌شود و این بازو وظیفه هدایت را به عهده دارد. این هدایت از قسمت اول تا مرکز یا کناره نقطه پلاتر انجام می شود.

دیسک دیگر قسمت مهم است که وظیفه ذخیره و نگهداری داده به عهده آن خواهد بود. تمامی داده ها روی قسمت هارد ذخیره و در این قسمت ریز نگهداری میشود.

  • موتور چرخان دیسک از دیگر قطعات مهمی است که در هارد نقش مهمی ایفا می کند. این قسمت وظیفه چرخاندان پلاتر را به عهده دارد. توان موتور چرخان بین ۴۲۰۰ تا ۱۵ هزار دور در هر دقیقه است. قطعا که برای تعمیر هارد تمامی این قسمت ها بررسی می شوند.

قطعات مختلف هارد دیسک

هارد به عنوان اصلی ترین قطعه و سخت افزار بزرگ کامپیوتر شناخته می شود. این قطعه وظیفه ذخیره سازی و نگهداری اطلاعات سیستم کامپیوتر را به عهده دارد. حال اینکه این قطعه که از یک یا چند صفحه مشابه سی دی تشکیل می شود در سیستم نقش مهمی ایفا می کند. بهتر است بدانید تمامی نرم افزارها و فایل‌ها روی این قسمت قرار خواهند گرفت. حتی سیستم عامل یا ویندوز نیز در قسمت هارد قرار دارد. در مواقع ضروری شما اطلاعات را از قسمت هارد دریافت می‌کنید. اما بهتر است بدانید هارد خود شامل قطعات مکانیکی و الکترونیکی می شود که عبارتند از:

  • قطعات مکانیکی هارد دیسک شامل قسمت بیرونی آن است. در واقع این پوشش به منظور نصب هارد در سیستم می باشد. اما بهتر است بدانید هدف اصلی به کارگیری این پوشش حفاظت و حمایت از قطعات مختلف هارد نظیر بازوی محرک یا اسپیندل موتور است. این محفظه خود از پوشش بالایی و بیس پلات تشکیل می گردد. تمامی قطعات روی قسمت بیس پلاس مونتاژ شده است. نگهداری این محفظه نیز اهمیت بسیار زیادی دارد: چرا که وجود هر ذره یا گرد و غباری می‌تواند باعث خراش هد دیسک و از بین رفتن اطلاعات آن شود. به همین منظور است که جدا از انتخاب یک هارد با کیفیت نگهداری آن نیز توصیه های بسیار زیادی است. قطعا نگهداری صحیح و تمیز کردن قطعاتی که گرد و غبار آن ها را گرفته اهمیت بسیار زیادی روی طول عمر و عملکرد قطعه دارد.
  • قطعات الکترونیکی نیز دیگر قطعات هارد دیکس هستند. این قطعات به منظور خواندن و نوشتن، چرخش دیسک، کنترل عملیات، ارتباط با سیستم میزبان، رم و غیره طراحی شده اند. هر یک از این قطعات نیز نقش مهمی ایفا می کنند و برخی از آنها در یک تراشه واحد قرار گرفته اند.
بیشتر بخوانید
تعمیر فن و هیت سینک لپ‌تاپ

مزایای مهم هارد کامپیوتر

هارد به عنوان مهمترین قطعات سخت افزاری است که برای خرید یک هارد بایستی به ظرفیت آن توجه کنید. قطعاً که هاردهای کم حجم زودتر حافظه آنها پر میشود. هر چقدر حافظه هارد بیشتر باشد ظرفیت بیشتری برای جذب اطلاعات یا داده ها دارد. هارد در مدل های اینترنال به اکسترنال مورد استفاده قرار می گیرد. معمولاً هاردهای اکسترنال امروزه سطح کاربرد بیشتری خواهند داشت. هارد اینترنال توسط کابل دیتا روی مادربرد اتصال می یابد و در نتیجه توسط پورت usb به کامپیوتر متصل خواهد شد. این جعبه آلومینیومی که از قطعات و تجهیزات مختلف بسیار زیادی تشکیل می شود دارای مزایای بسیار زیادی نیز است: اما در صورتی که شما بهترین هارد را خریده و نکات مهم نگهداری از آن را نیز رعایت کنید. چنانچه هارد شما کار نمی کند می توانید جهت تعمیر هارد کامپیوتر به مراکز معتبر مراجعه داشته باشید. هارد دارای مزایای بسیار زیادی است که برخی از آن‌ها عبارتند از:

  • از مهمترین مزایای هارد دیسک می توان به استحکام بالای آنها در برابر ضربه اشاره کرد. هارد دارای یک قطعه متحرک به نام حد است که در برابر ضربه آسیب پذیر می باشد. اما در مدل های جدید هارد چون این قطعه استفاده نشده، به دلیل طراحی پیشرفته آنها و پوشش مقاوم در برابر ضربه از خود مقاومت نشان میدهند.
  • میزان انرژی مصرفی در هارد کمتر است و در این صورت استفاده از هارد مقرون به صرفه تر می باشد. البته هارد گرمای کمتری تحمل می کند و به طور معمول قابلیت تحمل ۶ وات گرما دارد. اما هارد دیسک می تواند ۴ وات انرژی مصرف و دو وات در مواقع حساس این انرژی کاهش پیدا کند.
  • قطعاً که هنگام کار هیچگونه صدا و نویزی احساس نمی کنیم همین عدم وجود ارتعاش و پخش صدا خود به عنوان مهم‌ترین مزیت هارد دیسک به شمار می رود.
بیشتر بخوانید
تعمیر سی پی یو کامپیوتر

بهترین مرکز تعمیر هارد دیسک

کامپیوتر به عنوان یکی از مهم‌ترین سیستم هایی است که در اکثر صنایع نقش آفرینی می‌کند. همین سیستم خود از صدها قطعات ریز و درشت بسیار مختلفی با عملکرد های گوناگون تشکیل می شود. هارد دیسک به عنوان اصلی ترین قطعه سخت افزاری کامپیوتر است. قطعاً که داخل هر سیستم کامپیوتری یک قطعه سخت افزاری نظیر هارد دیسک وجود دارد. هارد دیسک مهمترین است و بر اساس حجم و میزان حافظه انتخاب شده به همان اندازه نیز داده و اطلاعات را ذخیره سازی و نگهداری میکند. هارد دیسک خود در مدل‌های اینترنال و اکسترنال است اما همیشه هنگام خرید به انتخاب بهترین هارد دیسک توصیه می شود. بهتر است بدانید به همان اندازه که خرید یک هارد دیسک با کیفیت اهمیت بسیار زیادی دارد نگهداری از آن نیز باید با رعایت نکات بسیار زیادی همراه باشد.

در غیر این صورت آسیب دیده و شاهد خرابی آن هستیم. زمانی که هارد دیسک نیز خراب شود جهت تعمیر هارد می توانید به مراکز قابل اعتماد مراجعه کنید. مراکز زیادی هستند که هم اکنون جهت تعمیر هارد کامپیوتر فعالیت دارند اما معتبرترین مراکز شرکت تعمیر ویرا کامپیوتر است. این مجموعه بهترین هاردها را در اختیار شما قرار داده و جهت تعمیر نیز هزینه کمی پرداخت می‌کنید.

نتیجه

در کامپیوتر قطعات بسیار زیادی استفاده می‌شود و یکی از مهمترین قطعات هارد کامپیوتر است. در واقع یکی از حافظه های ذخیره سازی به شمار می رود. باید در رابطه با مزایا، مشخصات و حتی قطعات مختلف هارد اطلاعات زیادی داشته باشید. اما بد نیست بدانید تحت تاثیر بسیاری از شرایط ممکن است هارد آسیب ببیند. قطعاً که در صورت آسیب رسیدن به هارد سریعاً جهت تعویض و تعمیر آن باید اقدام نمود. چنانچه کوتاهی در تعمیر هارد صورت بگیرد ممکن است قسمت های دیگر سیستم نیز آسیب ببیند. از این رو پیشنهاد می شود با متخصصین سایت تعمیر ویرا کامپیوتر تماس بگیرید. کادر حرفه ای و متخصص این مجموعه شامل تیم کار بلدی هستند که در کوتاه‌ترین زمان ممکن قطعات کامپیوتری شما را تعمیر می کنند. تعمیر ویرا کامپیوتر حتی جهت ارائه مطالبی مفید مشاوره های لازم را نیز در اختیار شما کاربران عزیز قرار خواهد داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *