تعمیر مادربرد کامپیوتر

تعمیر مادربرد کامپیوتر

در رابطه با تعمیر مادربرد کامپیوتر چه اطلاعاتی دارید؟ آیا می توانید بهترین شرکت تعمیر و تعویض مادربرد چیست؟ با دلایل خرابی مادربرد آشنا هستید؟ آیا میدانید نشانه های خرابی مادربرد چیست؟ مادربرد یکی از قطعات کاربردی در سیستم کامپیوتری شناخته می‌شود. این قطعه در کامپیوتر نقش مهمی ایفا می کند: چرا که در غیر این صورت استفاده از آن کار بی ‌معنی خواهد بود. اکنون جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با مادربرد سایت تعمیر ویرا کامپیوتر در ادامه توضیحات کامل تری را در اختیار شما کاربران عزیز قرار می دهد. چنانچه قصد خرید و یا حتی تعمیر مادربرد دارید با دقت بالایی مطالب را بخوانید.

تعمیر مادربرد کامپیوتر

از قسمتهای اصلی و مهم کامپیوتر مادربرد است. تمامی افرادی که با کامپیوتر سروکار دارند قطعاً می دانند که مادربرد یکی از اصلی‌ترین قطعاتی است که در صورت عدم وجود آن نمی توان از سیستم استفاده کرد. مادربرد را با نام برد مادر نیز می شناسند.‌ این قطعه شامل یک تخته مدار الکتریکی است که خود از قسمتهای چون پردازنده مرکزی، حافظه و غیره تشکیل می شود. مادربرد وظیفه دارد تا پردازشگر مرکزی را کنترل کند و در نتیجه آن را با دیگر قسمت ها ارتباط دهد. این پردازشگر ارتباطی با هیچ یک از قطعات بیرونی دستگاه ندارد حال اینکه ارتباط مادربرد با قسمت های خارجی با کمک بایوس صورت می گیرد. یک مادربرد روی عملکرد کامپیوتر تاثیر بسیار زیادی می گذارد در واقع قابلیت و پتانسیل کامپیوتر به مادربرد آن بستگی دارد. آشنایی با مزایا، کاربرد، چگونگی خرید و تعمیر مادربرد کامپیوتر بسیار مهم است.

ابتدا بایستی با این قطعه اصلی کامپیوتر شناخت بسیار زیادی پیدا کنید: چرا که مادربرد اصلی ترین بخش کامپیوتر یا اینکه نقش مادر را در یک سیستم واحد به عهده دارد. این کنترل پردازشگر مرکزی باعث ارتباط بین پردازشگر و سایر قسمت ها می شود. حال اینکه جدا از کامپیوتر مادربرد حتی روی لپ تاپ، کیس و گوشی نیز قابل نصب است. قطعاً افرادی که در زمینه تعمیر لپ تاپ، کامپیوتر گوشی و غیر کار می کنند به خوبی با این قطعه آشنایی دارند. مادربرد خود به صورت مستقیم روی سیستم ایفای نقش نمی کند.  در واقع در عملکرد سیستم دخالت مستقیمی نخواهد داشت: با برقراری اتصال نقش مهمی دارد. در واقع مادر برد وظیفه انتقال اطلاعات به دیگر قسمتهای سیستم را انجام می دهد.‌ به طور کلی کنترل سیستم به عهده این قطعه مادر است.

اصلی ترین دلایل خرابی مادربرد

همانگونه که اشاره شد، مادربرد به عنوان مهمترین قطعات اصلی کامپیوتر شناخته می شود. این قطعه الکترونیکی به گونه ای طراحی شده که سایر قطعات کامپیوتر روی آن نصب می شوند. در واقع ارتباط بین قطعات سخت افزاری توسط مادربرد مهیا است. از طرفی مادربرد یک رابط بین قطعات سخت افزاری و منبع تغذیه می باشد. نگهداری از مادربرد نکته مهمی است که باید به آن توجه کرد: چرا که در صورت عدم توجه به این نکته قطعه مادربرد با مشکلات بسیار زیادی مواجه و در نتیجه سیستم مواجه می شود. از کار افتادن مادربرد باعث از کار افتادن سیستم خواهد شد از این رو بایستی جهت تعمیر مادربرد اقدام نمود. قبل از اینکه به تعمیر بپردازید باید ابتدا عیب یابی کنید و با دلایل خرابی آن نیز آشنا شوید.

  • یکی از مهمترین دلایل خرابی مادربرد جریان کشیدگی است. به دلیل ساختار پیچیده مادربرد، قطعات بسیار زیادی به آن اتصال می یابد. این مسئله باعث شده تا هر کدام از آنها توان مشخصی را ارائه دهند. اما گاهی برخی از وسایل جانبی که به این قطعه اتصال می یابند توان بیشتری نیاز خواهند داشت و همین مسئله باعث وجود اختلال می شود. با کشیده شدن جریان بیشتر قطعاً مسئله جریان زدگی به وجود می آید.
  • از دیگر دلایل خرابی قطعه می‌‌توان به قطعه پریدگی اشاره کرد. زمانی که در اسمبل کردن سیستم تخصص کافی نداشته باشید. حتی باز کردن سیستم حمل و نقل و غیره باعث آسیب رسیدن به آن خواهد شد. همچنین در مواقعی که برد مدار چاپی آسیب دیده باشد، با اصطلاح قطعه پریدگی مواجه هستیم. توجه داشته باشید که باز کردن سیستم نیاز به تخصص دارد پس هرگز بدون داشتن تخصص اقدام به تعمیر مادربرد کامپیوتر نکنید: چرا که همین جدا شدن قطعات و عدم نصب صحیح آنها باعث قطعه پریدگی میشود.
بیشتر بخوانید
تعمیر و تعویض لولا لپتاپ

مشکلات اساسی مادربرد

  • قطعه

SLOT  به عنوان یکی از اصلی ترین قطعات مادربرد است. زمانی که این قطعه بسوزد مادربرد نیز از کار میافتد. حال به کارگیری ماژول حافظه غیر استاندارد باعث سوختگی این قسمت می شود.

  • از مهمترین پارامترهایی که باعث میشود مادربرد آسیب ببیند ترکیدگی است. قطعاً که خازن های الکترولیت مادربرد نسبت به نوسانات جریان برق حساسیت بسیار زیادی دارند: در چنین مواقعی ممکن است خازن ها در برابر این جریان اضافه بار و نوسانات مقاومت نداشته و بترکند. همچنین تغییر حالت دادن یا نشتی نیز در چنین مواقعی مشاهده می‌شود. تمامی این پارامترها باعث خرابی مادربرد خواهد شد. زمانی که برآمدگی هایی در قسمت پوسته خارجی خازن‌ها مشاهده کرده اید مطمئن باشید که مادربرد آسیب دیده است و این آسیب دیدگی به سبب اختلال در خازن ها است.
  • بسیاری از افراد از اسپیکر و هدست های غیر استاندارد استفاده می کنند. قطعا استفاده نادرست از اسپیکر باعث آسیب دیدن مدار صدا میشود. با آسیب دیدن این مدار نیز مادربرد دچار خرابی خواهد شد. اما قبل از تعمیر مادربرد کامپیوتر شما باید با تک تک این علائم آشنایی پیدا کنید: چرا که در وهله نخست بایستی خرابی مادربرد تشخیص داده شود. یک مادربرد خود از قطعات ریز تر بسیار زیادی تشکیل شده که ممکن است در صورت آسیب دیدن هر یک از آنها مادربرد عملکرد صحیح نداشته باشد. از این رو عیب یابی مهمترین پارامتری است که قبل از تعمیر توصیه می شود. اما این عیب یابی توسط هر کسی نمی‌تواند انجام شود چرا که باید افراد متخصص و کار بلد اقدام به این کار کنند‌. در صورت نداشتن تخصص کافی ممکن است به قطعه و حتی کل سیستم آسیب جدی تری وارد شود.
بیشتر بخوانید
تعمیر لپتاپ قدیمی

توصیه می شود از نمایندگی های مادربرد یا شرکت‌های تخصصی کمک بگیرید.

نشانه های قبل از تعمیرات مادربرد

قطعاً که مادربرد خود از اجزای بسیار زیادی تشکیل می شود. هر یک از قطعات به کار برده شده در مادربرد نقش مهمی ایفا می کنند. در مواقعی که مادر برد عملکرد صحیح از خود نشان ندهد قطعاً بخشی از آن آسیب دیده است. تمامی کارشناسان حرفه ای قبل از تعمیر مادربرد کامپیوتر ابتدا بخش آسیب دیده را شناسایی می‌کنند. اما این تعمیر مادربرد به روش های بسیار زیادی با توجه به نوع و شدت خرابی صورت می گیرد. ممکن است این خرابی مربوط به قسمت های مختلف مادربرد باشد که برخی از آن آنها عبارتند از:

  • اگر تشخیص دادید که خازن مادربرد آسیب دیده است بایستی جهت تعمیر خازن اقدام کنید. تعمیر و تعویض خازن مهمترین مرحله پس از شناسایی خازن های آسیب دیده است. این قطعه کوچک انرژی الکتریکی سیستم را در خود ذخیره خواهد کرد. خازنها خود در مدلهای ورقه‌ای، سرامیکی، ثابت و غیره با ظرفیت مختلفی تولید شده اند. حال اینکه هر یک از این خازن ها از کار بیفتد قطعات روی برد و سیستم کلی مادربرد تاثیر بسیار زیادی می‌گذارد. چنانچه خازن آسیب ببیند کامپیوتر روشن نمی شود. در بسیاری از مواقع کامپیوتر حتی به صورت ناگهانی خاموش خواهد شد. تعمیر خازن نیز باید توسط افراد متخصص صورت بگیرد: چرا که خازن ها بایستی از دستگاه بیرون آورده شده و تعویض شوند.

  • تعمیر باتری مادربرد یکی از تعمیرات صورت گرفته در مادربرد است. تمامی مادربردها مجهز به یک باتری هستند که به عنوان باتری پشتیبان شناخته می‌شود. زمانی که سیستم خاموش گردد باتری آن قابلیتی دارد تا ساعت و تاریخ را به راحتی تنظیم کند. زمانی که باتری آسیب ببیند قطعاً این پشتیبانی دیگر صورت نمی گیرد: حتی تنظیم ساعت و تاریخ نیز انجام نخواهد شد. توجه داشته باشید که این تعمیر تنها در صورت شناسایی خرابی باطری صورت می گیرد.
بیشتر بخوانید
تعمیر مادربرد لپ تاپ دل

قطعا کامپیوتر به عنوان مهمترین سیستم هایی است که در دسترس ما قرار دارد. گاهی کامپیوتر با مشکلاتی دست و پنجه نرم می کند و یکی از این خرابی ها ممکن است مربوط به خرابی مادربرد باشد. قبل از اینکه اقدام به تعمیر مادربرد کامپیوتر کنید حتماً بایستی به عیب یابی آن پرداخته و خرابی های موجود را بشناسید‌. اما برای تعمیر مادربرد نیز به تخصص کافی نیاز دارید همچنین بایستی تجهیزات و ابزار مخصوصی در دسترس شما قرار بگیرد. نمایندگی های بسیار زیادی هم اکنون جهت تعمیر مادربرد فعالیت دارد اما اگر به دنبال تخصصی ترین مجموعه معتبر در کشور هستید می توان به تعمیر ویرا کامپیوتر اشاره نمود. این مجموعه برای تغییر تمامی قطعات داخلی کامپیوتر فعالیت دارد. در واقع این شرکت مجهز به تکنسین های بسیار مجهز و متخصصی است که در این زمینه تجربه بسیار زیادی کسب کرده اند‌. کارشناسان این مجموعه ابتدا به عیب یابی دقیق قطعه می‌پردازند.

در نتیجه با شناسایی قسمت آسیب دیده جهت تغییر اقدامات لازم را انجام می‌دهند. پارامترهای زیادی روی خرابی مادربرد تاثیر می گذارند. به عنوان مثال، در صورت استفاده از کارت های غیر مجاز نیز برای کامپیوتر یا لپ‌تاپ جریان زدگی به وجود آمده و باعث از کار افتادن دستگاه میشود. بد نیست بدانید هزینه تعمیر مادربرد و دیگر قطعات کامپیوتر در این مجموعه بسیار مقرون به صرفه است. چنانچه نیاز به کسب اطلاعات بیشتری دارید می توانید با کارشناسان معتبر این مجموعه تماس حاصل کنید. تعمیر تمامی قطعات مختلف لپ تاپ به طور کلی تعمیر لپ تاپ و تعمیر کامپیوتر در این مجموعه توسط کادری حرفه‌ای در کوتاه‌ترین زمان ممکن صورت می‌گیرد. تعمیر مادربرد و دیگر قطعات سیستم خود را به افراد متخصص و کار بلد بسپارید. تعمیر ویرا کامپیوتر جهت ارائه مشاوره های لازم و حتی تعمیر مادربرد کامپیوتر به صورت ۲۴ ساعته پاسخگوی شما کاربران گرامی خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *