قدرت عملکرد پاور کامپیوتر

قدرت عملکرد پاور کامپیوتر

در رابطه با تعمیر پاور کامپیوتر چیزی شنیده اید؟ آیا می دانید این تعمیر چگونه انجام میشود؟ در رابطه با عملکرد پاور و نقش مهم آن چگونه؟ آیا می دانید نکات مهم عیب یابی پاور چیست؟ در رابطه با نکات مهم خرید پاور چه اطلاعاتی دارید؟ قطعاً که در هر سیستمی نیاز به یک منبع تغذیه مناسبی می باشد. بدون منبع تغذیه عملکرد تمامی قطعات هرگز امکان پذیر نخواهد بود. اکنون اگر قصد تعمیر پاور دارید یا می‌خواهید اقدام به خرید بهترین پاور کنید سایت تعمیر ویرا کامپیوتر به عنوان یک سایت معتبر و شناخته شده در ادامه توضیحات کاملتری در اختیار شما کاربران عزیز قرار می دهد.

قدرت عملکرد پاور کامپیوتر

کامپیوتر به عنوان مهم‌ترین سیستمی است که همانند دیگر وسایل الکترونیکی برای مصارف مهم از آن استفاده می شود. کامپیوتر از قطعات بسیار مختلفی تشکیل شده که هر یک نقش مهمی در عملکرد دستگاه ایفا می کنند. از مهمترین قطعات کامپیوتر می توان به پاور اشاره کرد. پاور نوعی سخت افزار است که با نام منبع تغذیه نیز شناخته می شود. قطعاً که تمامی کامپیوترهای شخصی به یک منبع تغذیه نیازمند هستند. این منبع تغذیه ولتاژ مورد نظر قسمت های مهم کامپیوتر را تامین میکند. منبع تغذیه به عنوان مهم ترین قطعه سیستم است و بدون وجود آن هرگز کامپیوتر نمی تواند عملکرد مناسبی از خود نشان دهد. آشنایی با این قطعه مشخصات، مزایا، راهنمای خرید و حتی تعمیر پاور کامپیوتر به شما کمک می‌کند تا درباره این قطعه اطلاعات بسیار زیادی کسب کنید. افرادی که در حوزه تعمیر کامپیوتر و تعمیر لپ تاپ فعالیت دارند می توانند پاور را نیز تعمیر کند.

در واقع پاور می تواند انرژی الکتریکی مورد نیاز دستگاه های الکتریکی را به راحتی تأمین نماید. این برق از پریز دریافت و در نتیجه پس از تبدیل جریان متناوب به جریان مستقیم به قطعات مختلف انتقال می یابد. تامین میزان لازمه ولتاژ نیز به عهده این قسمت از کامپیوتر است. در اثر این فرآیند دریافت انرژی نیز هرگز بیش از حد داغ نخواهد شد. این سیستم واحد و جدا ناپذیر از کامپیوتر مشابه یک جعبه فلزی است که خود یک سیستم پیچیده را در بر میگیرد. در واقع این جعبه مجهز به فن و کابل هایی است که عملکرد پاور را به عهده دارد. این منابع حتی از نوسانات جریان برق نیز کنترل می کنند و می تواند یک خروجی تعیین شده و ثابت را نیز به راحتی ارائه دهند. پاور برق مورد نیاز تمامی قسمت های کامپیوتر را تامین میکند.

نکات مهم تعمیر پاور

قطعات سخت افزار به عنوان مهمترین قطعاتی هستند که نقش مهمی در کامپیوتر ایجاد می‌کنند. پاور نیز به عنوان یکی از سخت افزارهای کاربردی اهمیت زیادی از نظر نوع عملکرد خود یعنی تامین انرژی مورد نیاز دارد. قطعاً که برای عملکرد بهتر پاور شما بایستی هنگام خرید با در نظر قرار دادن شرایط بسیار زیادی یک پاور مناسب را انتخاب کنید. اما نگهداری و استفاده صحیح از آن نیز اهمیت زیادی دارد: چرا که در غیر این صورت پاور دچار خرابی می شود. قطعاً که برای تعمیر پاور کامپیوتر نیز بایستی هزینه پرداخت کرد. اما قبل از تعمیر آن بایستی اقدام به عیب یابی پاور کرد. بهتر است بدانید پاور خود از دو بخش تشکیل می شود که شامل بخش سرد و بخش گرم میشود. قسمت گرم پاور شامل بخشی است که با برق ورودی ۲۲۰ ولت در تماس میباشد.

بیشتر بخوانید
نحوه اسکرین شات گرفتن در لپ تاپ

قسمت سرد پاور نیز که همان بخش خروجی آن است که با ولتاژ ۱۲، ۳، ۵ و غیره تشکیل می شود. برای عیب یابی پاور شما بایستی ابتدا این جعبه فلزی را باز کنید.

  • قسمت خازن ها را خوب نگاه کنید اگر قسمت سر خازن به حالت باد کرده بود اما مابقی قسمت های آن کاملاً مسطح، مطمئن باشید که سوخته است. اکنون باید جهت تعویض خازن اقدامات لازم را انجام دهید. یک خازن مشابه باید جایگزین خازن قبلی با همان مشخصات شود. چنانچه خازن از قسمت زیر باد کرده شاید مایع الکترولیت آن نشت کرده است. شاید بدون هیچ ورم کردگی خازن ها سوخته باشند در این صورت پاور روشن اما مادربرد اتصال نمی یابد. حتی در بسیاری از مواقع تصویر کامپیوتر قطع و وصل میشود.

عیب یابی در پاور کامپیوتر

  • قطعه

Ntc  به عنوان یکی دیگر از قطعات مهم پاور محسوب می شود. این قطعات که مشابه عدسی هستند باعث انتقال جریان برق از خود خواهند شد. اما با افزایش دما مقاومت آن ها کاهش پیدا خواهد کرد و در نتیجه با این افزایش دما جریان عبوری از آنها بیشتر و در صورت کاهش دما جریان کمتری از آنها عبور خواهد نمود. ممکن است این قطعات که نوعی مقاومت هستند نیز بسوزند. برای تست آن نیز از پر آب استفاده کنید: چنانچه مقدار مقاومت استانداردی را نشان دهد آسیبی ندیده و در غیر این صورت باید جهت تعویض آن اقدامات لازم را انجام دهید.

  • برای تعمیر پاور کامپیوتر قسمت های بسیار زیادی بایستی مورد بررسی و عیب یابی قرار بگیرد. ترانسفورماتور یکی از مهمترین قسمتهای کاهنده در قطعه است. در پاور ۳ ترانسفورماتور وجود دارد که بین بخش گرم و سرد قرار گرفته‌اند. این قطعات می توانند جریان متناوب خروجی را از ماسفت گرفته و در ولت مورد نیاز جهت خروجی تبدیل نمایند.
بیشتر بخوانید
آنچه که باید در مورد ماژول سیم کارت لپ تاپ بدانیم

وجود اتصالی در پاور نیز جزو خرابی‌های آن است. شاید پاور استارت بخورد اما دوباره به حالت خاموش بایستد: در چنین مواقعی در قطعه اتصالی وجود دارد. می توانید از مولتی متر برای این تست یعنی تست دیود استفاده کنید. شما باید دو سر پراب را روی دیود قرار دهید. چنانچه صدای بوق را نشنوید قطعاً دیود سوخته و باید جهت تعویض آن اقدام نمایید.

نکات مهم خرید بهترین پاور

همانگونه که اشاره شد، پاور همان منبع تغذیه است که بدون نیاز آن هیچ یک از سخت افزار های کامپیوتر نمی توانند کار کنند. چراکه پاور وظیفه تامین انرژی مورد نیاز تمامی قسمت های مختلف کامپیوتر را به عهده دارد. پاور به عنوان اصلی ترین قطعه ای است که حتی در صورت خرابی آن نیز کامپیوتر کار نمی کند: پس باید جهت تعمیر پاور کامپیوتر اقدام نمایید. این تعمیر در صورتی امکان پذیر است که از خرابی پاور مطمئن باشید. اما برای خرید پاور شما باید نکات بسیار زیادی را مورد توجه قرار دهید.

  • اولین و مهمترین نکته ای که برای خرید یک پاور با کیفیت باید به آن توجه کرد توان است. چرا که برای تامین انرژی لازمه قطعات مختلف کامپیوتر از پاور استفاده می کنند. این توان خروجی به صورت توان واقعی و توان حداکثر روی قطعه ثبت میشود. در توان واقعی پاور هیچگونه فشاری را تحمل نمی‌کند و در شرایط عادی قادر به تامین انرژی مورد نظر است. در توان حداکثر نیز تنها یک دقیقه در این توان فعالیت دارد و در نتیجه از کار خواهد افتاد.

  • دقت کنید که پاورها با پیشرفت تکنولوژی روز به روز با قدرت بیشتر و سیستم پیشرفته تری روانه بازار می شوند. قطعاً می دانید که عدم توجه به کوچکترین نکته می‌تواند باعث عدم کارکرد صحیح قطعه و سیستم گردد. از طرفی کاربردی ترین پاورها با قدرت تکنولوژی بالا از نظر امنیتی نیز بسیار مورد توجه هستند. پاورهایی را انتخاب کنید که با تکنولوژی های جدید طراحی شده است: چرا که در پاور های نسل جدید کابل های برق از یکدیگر تفکیک سازی شده‌اند. همین تفکیک سازی خود باعث افزایش امنیت پاور می شود.
  • برند یکی دیگر از نکات مهمی است که برای خرید پاور باید مورد بررسی قرار بگیرد. تنوع زیادی از پاورها از نظر برند در بازار هستند.

توجه به علامت های اختصاری

همانگونه که اشاره شد، پاور به عنوان اصلی ترین سخت افزار کامپیوتر شناخته می شود. قبل از اینکه در رابطه با تعمیر پاور کامپیوتر توضیحاتی ارائه گردد، بهتر است بدانید برای خرید یک پاور شما حتی باید به علامت های اختصاری آن نیز توجه کنید. این علامت ها به عنوان نکات فنی مورد بررسی قرار می گیرد چرا که وجود آنها نشان از کیفیت بالا و استاندارد پاور ها خواهد بود. استانداردهای بسیار زیادی برای طراحی پاور و حتی دیگر قطعات سخت افزاری کامپیوتر وجود دارد. برای امنیت بالای کارایی دستگاه باید تمامی این استانداردها در طراحی پاور مورد توجه قرار بگیرد.

بیشتر بخوانید
تعمیر لپ تاپ توشیبا

TEST: ‌

این علامت نشان دهنده استاندارد، طراحی مدار است. با وجود این علامت اطمینان حاصل کنید که  قطعات داخلی و دور فن باکیفیت عالی تولید شده اند.

EMC TEST:

این علامت استاندارد نیز به نشان از مجهز بودن قطعه به ضربه گیر ورودی و لاین فیلتر به همراه خازن های X , Y است.

BURN IN TEST:

زمانی که این‌ علامت را دیدید مطمئن باشید که قطعات داخلی پاور در محدوده حرارت مجاز هستند. چنانچه فن از کار بیفتد، منبع تغذیه خودکار خاموش می شود.

LOW NOISE:

به معنی این است که نویز ایجاد شده، هرگز از حد استاندارد تجاوز نمی کند. همین مسئله خود باعث افزایش طول عمر قطعات داخلی سیستم‌ می شود.

SILENT PC:

علامت های استانداردی چون این مورد، مربوط به طراحی مدار است. این طراحی به گونه ای می باشد که دوران فن با حرارت داخلی، تناسب دارد. تغییر حرارت باعث تغییر دوران شده و در نتیجه نویز صوتی کاهش پیدا می کند.

HI-POT TEST:

با این علامت مطمئن شوید قطعه در برابر افزایش ناگهانی ولتاژ در ورودی، مقاوم است. در چنین مواقعی منبع تغذیه هرگز دچار آسیب جدی نخواهد شد.

نتیجه

پاور یکی از قطعات مهم کامپیوتر است که به عنوان یک منبع تغذیه عمل می‌کند. بی شک می دانید که هر یک از قطعات به کار برده شده در کامپیوتر به عنوان یک قطعه الکترونیکی شناخته می‌شوند. حال تمامی قطعات الکترونیکی برای عملکرد خود نیاز به انرژی الکتریکی دارند. این انرژی نیز توسط منبع تغذیه ای به نام پاور تامین می شود. پاور نیز همانند دیگر قطعات بایستی با رعایت مشخصه های مختلف و مناسبی انتخاب گردد. اما چنانچه پاور شما خراب است میتوانید اقدام به تعمیر پاور کامپیوتر کنید اما این تعمیر توسط کارشناسان خبره باید صورت بگیرد. توصیه می‌شود تا با کادر حرفه ای و مجرب سایت تعمیر ویرا کامپیوتر تماس حاصل کنید. این مجموعه از یک تیم حرفه‌ای و خبره تشکیل می شود که تمامی قطعات کامپیوتری شما را تعمیر خواهد نمود. با کمترین هزینه و در کوتاهترین زمان ممکن تعمیر قطعات کامپیوتری خود را به این سایت معتبر و پرآوازه بسپارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *