تعمیر مادربرد لپ تاپ دل

تعمیر مادربرد لپ تاپ دل

تعمیر مادربرد لپ تاپ دل،مادربرد یکی از قطعات ضروری یک لپ تاپ است. یک مادربرد وظیفه عملکرد متعادل دستگاه های سخت افزاری مختلف لپ تاپ ها را بر عهده دارد. برای تعمیر مادربرد لپتاپ باید بهترین خدمات تعمیر و تعویض مادربرد لپ تاپ Dell را برای مادربرد آسیب دیده دریافت کنید. مادربرد ها به چندین مدار متصل هستند، هر گونه آسیب رساندن به این سیستم ها باعث عدم فعالیت کامل کامپیوتر می شود. در واقع مادربرد یک برد مدار چاپی نازک (PCB) است که تمام اجزای مختلف داخل کامپیوتر شما را به هم متصل می کند. بنابراین می توان گفت مادربرد به عنوان یک هاب در لپتاپ ها عمل می کند. کاربران لپتاپ ها مادربرد را با نام های مانند مین برد، برد منطقی، پایه، برد سیستم، موبو و غیره می شناسند.

نحوه عملکرد مادربرد لپتاپ های دل

یک PCB مادربرد بزرگ ممکن است شامل ۶ تا ۱۴ لایه فایبرگلاس، قطعات اتصال مسی و صفحات مسی برای جداسازی برق و یک سیستم نیز باشد. اجزای دیگر مادربرد لپتاپ ها از طریق اسلات های توسعه به مادربرد اضافه می شوند. این اجزا شامل سوکت های پردازنده می باشند، ماژول های حافظه دوگانه درون خطی، اتصال قطعات جانبی و اسلات درایو حالت جامد M.2 و همچنین اتصالات منابع تغذیه از اجزای مادربرد لپتاپ ها محسوب می‌شوند.

یک هیت سینک و فن داخل لپتاپ CPU را مدیریت می کند. به طورمعمول مادربردها اتصال اضافی را از طریق تراشه Southbridge مانند PCI، Serial Advanced Technology Attachment یا SATA ، Thunderbolt ، USB و سایر اتصالات ارائه  می دهند. یک CPU به طور کلی به دو نرخ ۳ (DDR3)، DDR4، DDR5 یا حافظه داخلی LPDDRx و PCIe متصل است. این کار از طریق اتصالات نقطه به نقاطی مانند HyperTransport، QuickPath Interconnect اینتل و Ultra Path Interconnect انجام می شود. به یاد داشته باشید انتخاب یک مادربرد خاص می تواند از ویژگی های یک کامپیوتر یا لپتاپ پشتیبانی کند.

طرح و انواع مادربرد در لپتاپ های دل

طرح‌های مادربرد در لپتاپ ها معمولاً مادربرد ATX  است که نسخه بهبود یافته طراحی AT IBM توسط اینتل است. در ادامه با طرح های مادربرد بیشتر آشنا خواهیم شد.

 • ATXتوسعه یافته
 • mini-ATX
 • میکرو ATX
 • BTX
 • میکرو BTX
 • mini-ITX
 • میکرو ITX
 • نانو ITX

برخی از کنترل کننده های حافظه لپتاپ ها در حال حاضر در CPU ساخته شده اند که لپتاپ ها تراشه های Northbridge را که مدیریت حافظه را از مادربرد ارائه می کند را حذف می کنند.  Ryzen AMD دارای سیستم طراحی روی یک تراشه است که چیپست Southbridge را نیز اختیاری می کند. این یکپارچه سازی CPU هزینه های تولید کننده مادربرد را کاهش داده است. مادربرد سیستم های پایه را برای اغلب لپ تاپ های سطح ابتدایی ارائه می دهند. همچنین می‌توانند پیاده‌سازی‌های سفارشی‌سازی‌شده را برای پردازنده‌های مختلف طراحی کنند که امکان ارتقای پلتفرم را ایجاد می‌کند. مادربردهای بازی برای کامپیوترهایی که با کارایی بالا هستند ساخته شده اند. آن ها نسبت به مادربردهای کامپیوتری و لپ تاپ ها قدرتمندتر هستند و دارای ویژگی های بیشتری هستند.

بیشتر بخوانید
تعمیرهارد لپتاپ

 

اجزای مادربرد لپتاپ های دل

 • هر مادربرد برای پشتیبانی از اجزای خاص مانند CPU و حافظه لپتاپ طراحی شده است.مادربرد ها می توانند بیشترین انواع هارد دیسک و تجهیزات جانبی را در خود جای دهند. مادربردها شامل اجزای اصلی زیر هستند
 • یک CPUبا مدار منطقی خود که دستورالعمل های برنامه سیستم عامل و سایر اجزای کامپیوتر را پردازش می کند.
 • حافظه ایکه در آن دستورالعمل ها و داده ها به طور موقت ذخیره شده و اجرا می شوند.
 • رابط ذخیره سازیبرای درایو حالت جامد هارد دیسک برای ذخیره سازی مداوم داده ها و برنامه ها.
 • در واقع یک ROM BIOS حافظهسیستم عامل لپتاپ را نیز ذخیره می کند مانند سیستم اصلی ورودی، خروجی یا BIOS لپتاپ ها.
 • همچنین گزینه چیپستNorthbridge که CPU، حافظه ذخیره سازی و سایر اجزای جانبی لپتاپ را به هم متصل می کند. در واقع چیپست Southbridge  ابتدا عناصر جانبی لپتاپ ها را به مادربرد متصل می کنند و سپس به Northbridge متصل می شوند.

 

 • فن های خنک کننده سیستمکه عملیات داخلی لپتاپ را حفظ می کنند.
 • اتصالات برای دستگاه های جانبیمانند پورت های USB و سایر اتصالات برای دستگاه های خارجی.
 • سیستم های پیکربندی کلیدی در زمانی که برق اصلی حفظ می شود باتری پشتیباناز این سیستم های پیکربندی شده حفاظت می کنند.
 • کانکتور برق، همراه با اتصال به منبع برق خارجی.

موارد گفته شده از عناصر اصلی یک مادربرد معمولی به شمار می روند. مادربردهای لپتاپ اتصالات الکتریکی یک کامپیوتر مختلف را به هم متصل می کنند.

مشکلات مرتبط به مادربرد معیوب لپتاپ ها

 1. لپ تاپ به کندی عمل می کند و با تولید گرما همراه است.
 2. شارژ لپتاپ به طور کامل تمام شده است.
 3. هنگام استفاده لپ تاپ گاهی خاموش می شود و صفحه نمایش آن تاریک می شود.
 4. با فشار دادن دکمه پاور لپتاپ هیچ نوری ظاهر نمی شود.
 5. تغییر رنگ صفحه نمایش در لپ تاپ
 6. مشکلات مرتبط به تصاویر تکراری یا صفحه سیاه
 7. اغلب مادربردها مشکلات جزئی دارند که ممکن است برطرف شود و عملکرد لپ تاپ شما بازیابی شود.
بیشتر بخوانید
تعمیر مادربرد لپتاپ های توشیبا

چه زمانی باید مادربرد لپتاپ را تعویض یا تعمیر کنیم؟

مادربرد لپتاپ شما که به آن برد اصلی دستگاه های هوشمند گفته می شود یک قطعه مدار پیچیده می باشد که در حقیقت هاب اصلی سیستم را تشکیل می دهد. هرکاری که شما انجام می دهید از کار با دستگاه های جانبی لپتاپ گرفته تا استفاده از حافظه های داخلی به مادربرد مربوط می شود. اگر لپ تاپ شما اصلاً روشن نمی شود، ممکن است به دلیل معیوب بودن مادربرد باشد. بسیاری از افرادی که از کاربران لپتاپ های دل محسوب می‌شوند تصور می کنند که در صورت بروز مشکل یا خراب شدن مادربرد لپتاپ باید یک لپتاپ جدید بخرند.

اما با این حال راه حل های زیادی وجود دارد که تکنسین های ماهر می توانند با استفاده از آن ها مادربرد دستگاه را تعمیر و یا تعویض کنند و نیازی نیست که شما به فکر یک لپتاپ جدید باشید. همچنین در موارد دیگر می توان مادربرد دستگاه خود را بدون تعویض کردن با سایر اجزای لپتاپ جایگزین کرد می توانید در حالت از صرف پول زیادی صرفه جویی کنید. علاوه براین اگر صلاحیت و سابقه کافی در زمینه تعمیر و یا تعویض قطعات لپتاپ ندارید بهتر است آن ها را برای تعمیر و تعویض مادربرد به یک مرکز تعمیرات تخصصی کامپیوتر بسپارید تا این گونه بتوانید با خیال راحت لپتاپ را عیب یابی و سرویس کنید. مرکز تعمیرات تخصصی ویرا کامپیوتر دراین زمینه فعالیت های نوین و گسترده ای را ارائه می دهد. این مرکز تعمیرات تخصصی کامپیوتر با تکنسین های مجرب و حرفه ای همراه با مشاوران خبره در خدمت شما عزیزان هستند تا خدمات تعمیرات تخصصی انواع لپتاپ ها و دستگاه های هوشمند را ارائه دهند.

بررسی بصری برای نقص مادربرد لپتاپ

اگر فکر می کنید مادربرد دستگاه آسیب دیده بهتر است برای اطمینان بیشتر مادربرد و اجزای آن را بصری بررسی کنید تا از آسیب های وارد شده به دستگاه مطمئن باشید. همچنین مشاهده کنید که قطعات مادربرد لپتاپ به درستی در جای خود قرار گرفته شده باشند. خازن های توده ای، مدارهای تراشه دار یا ترانزیستورهای ذغالی همه نشانه های قطعی از آسیب های وارد شده به مادربرد لپتاپ ها هستند. خازن های مشکل دار در مادربردها باعث بالا رفتن و برآمدگی مادربرد دستگاه می شوند و می توانند الکترولیت را نیز نشان دهند. توصیه می شود برای بررسی کردن مادربرد با یک تکنسین پشتیبانی تماس بگیرید چرا که این عیب یابی به بررسی کردن متخصص نیاز دارد. اگر خودتان این کار را انجام می دهید حتما ابتدا لپتاپ را خاموش کنید تا این گونه از آسیب رساندن به قسمت های ظریف داخلی مادربرد جلوگیری کنید.

بیشتر بخوانید
تعمیر رم لپتاپ

نحوه انجام تعمیرات مادربرد

۱٫مانیتور خود را بررسی کنید

شاید صفحه نمایش شما روشن نیست ابتدا اطمینان حاصل کنید که کابل ویدئویی شما به درستی وصل می شود و از طریق جدا کردن و وصل کردن دوباره کابل از سالم بودن آن مطمئن شوید.

۲٫سخت افزار گرافیکی خود را بررسی کنید

اگر کارت گرافیکی به مادربرد خود وصل کرده اید آن را بیرون بیاورید و کابل ویدئویس خود را به مادربرد وصل کنید و سپس دستگاه خود را مجددا راه اندازی کنید. اگر سیستم تان بدون مشکل بوت می شود. پس احتمالا یک آسیب گرافیکی کارت بر روی لپتاپ شما دیده می شود که باید تعمیر یا تعویض شود.

۳٫سخت افزار داخلی خود را بررسی کنید

ممکن است تجهیزات سخت افزاری در لپ تاپ شما نصب نشده باشند. برای عملکرد مناسب یک مادربرد فقط به RAM، پردازنده، فن و SPMS نیاز دارید. می توانید سعی کنید سخت افزار را حذف کنید تا مشکل را عیب یابی کنید. پس از حذف، می توانید لپ تاپ خود را روشن کنید و ببینید که آیا به طور معمول بوت می شود یا خیر. اگر این کار به طور صحیح انجام شد به این معنی است که یکی از سیستم های سخت افزاری داخلی شما مشکل دارد. می توانید هر قطعه را یکی یکی امتحان کنید تا ببینید کدام یک نیاز به تعمیر یا تعویض دارد.

جمع بندی تعمیر مادربرد لپ تاپ دل

در این مقاله ما بیشتر علائم خرابی مادربرد را ذکر کردیم که این مشکلات ابتدا باید توسط یک تکنسین حرفه ای بررسی شوند. کاربران معمولی در تعمیر و تعویض سخت افزار لپ تاپ ها متخصص نیستند. اگر فکر می کنید مادربرد لپتاپ شما نیاز به تعمیر دارد بهتر است در اسرع وقت لپ تاپ خود را به یک  متخصص نشان دهید. متخصصان ویرا کامپیوتر در زمینه تعمیر لپ تاپ و کامپیوتر آموزش دیده اند و می توانند در هر زمینه ای به تعمیر کامپیوتر و لپتاپ به شما کمک کنند.  امیدواریم این مطلب برای شما مفید باشد و اطلاعات جامع و کاملی را در اختیار شما عزیزان گذاشته باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *