رفع کندی لپ تاپ

رفع کندی لپ تاپ

راهکار رفع کندی لپ تاپ

رفع کندی لپ تاپ، یکی از مهمترین موضوعاتی که ذهن کاربران را به خود مشغول می‌کند و اکثراً با آن مواجه می‌شود، کند شدن ویندوز لپ تاپ است. اگر این مشکل برای سیستم شما پیش آمد، قبل از هر چیز باید علت آن را بررسی و راهکار رفع کندی لپ تاپ را پیدا کنید. عمده مشکلاتی که در مورد کند شدن سرعت لپ تاپ پیش می‌آید، سخت افزاری و یا نرم افزاری است.

اگر سیستم شما دچار چنین مشکلی شد، می‌توانید از خدمات تعمیر لپ‌تاپ و کامپیوتر مرکز ویرا کامپیوتر برای حل مشکل خود کمک بگیرید، تا این مرکز با کمک کارشناسان خبره‌ای که دارد، شما را به درستی راهنمایی کند.

در این مقاله قصد داریم موضوعاتی که باعث کند شدن دستگاه می‌شود و  را برای شما بازگو کنیم، تا بتوانید با اطلاعاتی که دارید این مشکل را برطرف کرده و از سرعت بالای سیستم خود نهایت استفاده را ببرید.

مشکلات کندی لپ‌تاپ

رفع کندی لپ تاپ،اگر از لپ‌تاپ زیاد استفاده می‌کنید حتما برایتان پیش‌آمده که هنگام کار و یا روشن کردن سیستم روند عملکرد دستگاه به شدت  پایین باشد. سرعت لپ‌تاپ یکی از مشکلات رایج و ناراحت کننده‌است، که در زمان کار با سیستم پیش می آید.

از جمله مشکلات و راهکار رفع کندی لپ تاپ به شرح زیر است:

برنامه‌های پس زمینه

یکی از علت‌های مهم کند شدن سرعت لپ‌تاپ برنامه‌هایی بوده که در پس زمینه اجرا می‌شود، که بعضی اوقات حجم این برنامه‌ها به شدت سنگین است و استفاده مداوم از آن‌ها باعث بروز مشکل می‌شود.

آلودگی و گرد و غبار

اگر مدت زیادی از سیستم خود استفاده می‌کنید و در این زمان طولانی دستگاه خود را سرویس نکرده‌اید، احتمال دارد که آلودگی‌های موجود در هوا باعث کثیف شدن قطعات سیستم شود و در نتیجه عملکرد و سرعت آن را پایین آورد، در این صورت می‌توانید با پاک کردن گرد و غبار از روی قطعات سیستم این مشکل را برطرف کنید و سرعت لپ‌تاپ را بالا ببرید.

کم بودن حافظه درایو

از آنجایی که داشتن فضای کافی برای لپ‌تاپ یک امر مهم و ضروری است، باید توجه کنید دستگاهتان چقدر فضا دارد. هنگامی که فضای درایو حافظه پر است، سیستم نمی‌تواند عملکرد درستی داشته باشد و باعث بروز مشکل می‌شود، که یکی از این مشکلات کندی لپ‌تاپ است.

نکته مهم و قابل توجهی که باید در خصوص لپ‌تاپ بدانید، این است که ویندوز باید همیشه یک فضای آزادی برای اجرای پردازش‌های سیستم عامل داشته باشد، در این صورت است که می‌تواند به درستی کار کند و عملکرد بهتری ارائه دهد.

مدیریت و بهینه سازی برنامه‌ها

از آنجایی که لپ‌تاپ‌ قابلیت زیادی دارد و اگر به درستی و با آگاهی از آن استفاده شود هرگز با مشکل روبرو نمی‌شوند. می‌توانید برای جلوگیری از مشکل کندی سرعت دستگاه با مدیریت درست و اصولی برنامه‌ها، بازی ها و پاکسازی سیستم از برنامه‌های مضر، نرم‌افزار تان را بهینه سازی کنید از این طریق می‌توانید عملکرد دستگاه خود را بیشتر و از کندی سرعت آن جلوگیری به عمل آورید.

باز گذاشتن برنامه‌ها

افراد زیادی هستند که عادت دارند برای راحتی کارشان هنگام استفاده از دستگاه همزمان برنامه‌های مختلفی را باز نگه می‌دارند، از ای رو به علت درگیر کردن پردازنده‌ها سرعت سیستم کم می‌شود.

راهکار رفع کندی لپ‌تاپ در این صورت استفاده نکردن از برنامه‌ها به صورت همزمان است، در این صورت علاوه بر عملکرد و کارایی بالای لپ‌تاپ، باعث بالا رفتن سرعت دستگاه می‌شوید.

خاموش نکردن لپ تاپ

بعضی افراد برای راحتی کار خود عادت به روشن نگه داشتن لپ‌تاپ دارند، تا هر زمان که به آن احتیاج داشتند، به سرعت از آن استفاده کنند. این نکته را فراموش نکنید که خاموش نکردن طولانی مدت و سسیستم باعث آسیب رساندن به دستگاه می‌شود و برای جلوگیری از بروز مشکل حتماً روزانه سیستم خود را خاموش کنید.

داشتن برنامه‌های مضر و مخرب

زمانی که روی لپ‌تاپ خود برنامه‌ای را نصب می‌کنید، ممکن است این برنامه متناسب با دستگاه شما نباشد و با نصب آن بعضی برنامه‌های مخرب را به فضای ویندوز خود را وارد کنید، همین امر باعث کم شدن سرعت و عملکرد سیستم ‌می‌شود. راهکار رفع کندی لپ تاپ در این روش نصب یک آنتی ویروس قوی است، تا هر زمان که برنامه جدیدی را روی لپ‌تاپ نصب کردید این آنتی ویروس به صورت دوره‌ای فضای هارد درایو را اسکن کند و برنامه‌های مضر را پاک و باعث تقویت کارایی دستگاه شود.

استفاده از پس زمینه‌های محرک

ظاهر زیبا برای بعضی‌ها اهمیت ویژه‌ای دارد از این رو برای داشتن یک پس زمینه زیبا از آیکون‌های محرک استفاده می‌کنند، این پس زمینه‌ها شاید ظاهر زیبایی داشته‌باشند، ولی سرعت دستگاه را به شدت پایین می‌آورند.

اطلاعات حافظه موقت

یکی از علت‌های مهم کند شدن سرعت لپ تاپ حجم زیاد اطلاعاتی است که در حافظه موقت ویندوز ذخیره می‌شود، این فایل‌ها به طور خودکار در قسمت کش ویندوز قرار می‌گیرد. مشکل فایل‌ها این است که حتماً باید به طور دستی آن‌ها را پاک کرد و به طور خودکار از حافظه پاک نمی‌شوند.

پایین بودن حافظه

داشتن حافظه بالا برای یک سیستم از قابلیت‌های مهم ان است، اگر لپ‌تاپتان ظرفیت حافظه پایینی دارد، نسبت به ارتقاء آن حتماً اقدام کنید چرا که از کند شدن سرعت آن جلوگیری می‌کنید و سطح عملکرد و کارایی لپ‌تاپ را بالا می‌برید.

داشتن ویندوز قدیمی

اگر ویندوز که روی سیستم خود دارید، از نسخه قدیمی است، حتماً دچار کندی سرعت و عملکرد پایین دستگاه شده اید، برای جلوگیری از بروز این مشکل می‌توانید ویندوز لپ‌تاپ را با نسخه جدید آن جایگزین کرده و از سرعت و عملکرد بالای آن نهایت استفاده را ببرید.

فن و سیستم خنک کننده

قبل از استفاده از لپ‌تاپ حتما سیستم خنک کننده آن را بررسی کنید، تا در هنگام استفاده و داغ شدن قطعات دچار مشکل نشود. داغ شدن قطعات یکی از علت‌های کندی سرعت لپ تاپ به حساب می‌آید.

استفاده از خمیر سیلیکونی

 یکی از مهمترین راهکار رفع کندی لپ تاپ استفاده از خمیر سیلیکونی است، وقتی که به طور مداوم و زیاد با دستگاه کار ‌می‌کنید قطعات آن به سرعت داغ می‌شوند، در این زمان فن کمک می‌کند تا این قطعات خنک شود و دستگاه عملکرد خوبی داشته باشد.

وقتی از خمیر سیلیکونی بین پردازنده‌ها، قطعات و قطعات آلومینیومی استفاده می‌کنید، این خمیر باعث سرعت بیشتر تبادل گرما می‌شود و سریعتر قطعات را خنک می‌کند در نتیجه با این کار به بالا رفتن سرعت دستگاه کمک می‌کنید.

اگر درایوها به طور درست نصب نشوند سیستم با اختلالاتی مواجه می‌شود که گاهی به صورت کند شدن لپ تاپ خود را نشان می‌دهد. زمانی که شما چندین برنامه سنگین را روی دستگاه خود نصب می‌کنید و همزمان از این برنامه‌ها استفاده می‌شود در این صورت سیستم توانایی کاری خود را از دست داده و باعث کند شدن سرعت لپ تاپ می‌شود.

برنامه‌هایی که روی لپ‌تاپ نصب می‌کنید روی سرعت و عملکرد آن تاثیرگذار است، اگر به طور اتفاقی سرعت دستگاه شما پایین آمد احتمالاً یکی از این نرم‌افزارها باعث این اختلال شده‌اند برای پیدا کردن این برنامه می‌توانید وارد قسمت taskmanager شوید و جزئیات برنامه‌ها را ببینید و مشکل سیستم را پیدا کنید.

زمانی که ویندوز لپ‌تاپ را عوض می‌کنید، امکان دارد باز هم عملکرد آن پایین باشد، سه عامل بسیار مهمی که باعث بروز این مشکل می‌شود شامل : برنامه‌های پس زمینه، فایل سیستم خراب و یک آپدیت دارای باگ است.

سخن پایانی در رابطه با رفع کندی لپ تاپ

رفع کندی لپ تاپ، به طور کلی کاهش سرعت لپ‌تاپ بعد از گذشت چند سال امری طبیعی و اجتناب ناپذیر است، اما شما می‌توانید با داشتن آگاهی‌های لازم در خصوص آن از بروز این مشکل جلوگیری کنید. در این مقاله راهکار رفع کندی لپ تاپ را برای شما بازگو کردیم و علت آن را هم شرح دادیم تا در صورت بروز هرگونه مشکل بتوانید بررسی کنید و برطرف کردن عیب دستگاه خود بپردازید.

بیشتر بخوانید
آیا بازی با لپ تاپ به لپ تاپ آسیب می زند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *