طریقه بوت لپ تاپ سونی

طریقه بوت لپ تاپ سونی

طریقه بوت لپ تاپ سونی

ما در این مطلب از خود مایل هستیم شما را با واژه بوت سپس طریقه بوت لپ تاپ سونی آشنا نماییم. اگر که مایل هستید با این موضوع کمی گسترده و بهتر آشنا بشوید، تا به پایان این نوشتار همراه‌مان باشید.

» بوت به چه معناست!

بوت «Boot» در کلمه به معنی راه اندازی است. ولی بوت کردن به چه معناست؟ به همان شکل که از معنا و مفهوم این واژه نمایان است می توان حدس زد که بوت به راه اندازی سیستم اطلاق می شود. راه اندازی سیستم دربرگیرنده قسمت های متنوعی است که به روند هماهنگ سازی قطعات کامپیوتر تا به نمایش سیستم عامل «ویندوز، مک، لینوکس، و…» برروی مانیتور را بوت گویند. حال بوت امکان دارد به شکل های دیگری هم شناخته بشود و ممکن است که به شکل و شمایل های Booting, bootup, startup نیز به چشم خورد. پروسه و فرآیند بوت شدن از روشن شدن کامپیوتر تا به رفتن به سیستم عامل را دربر می گیرد.

طریقه بوت لپ تاپ سونی

» در زمان بوت شدن لپ تاپ چه اتفاقاتی رخ می دهد؟

به هنگام پروسه راه اندازی شدن، لپ تاپ یا کامپیوتر چندین مرحله را پشت سر می گذارد. این گونه اطمینان خاطر کسب می شود که سخت افزار کامپیوتر به درستی کار خود را انجام می دهد و نرم افزارهای لازم بارگیری خواهد شد. در زمان راه اندازی، لپ تاپ کارهای ذیل را به انجام می رساند.

با فشردن دکمه پاور برروی کامپیوتر، منبع تغذیه آن آغاز به کار خواهد کرد. که به دنباله ی آن برق دیگر قطعات کامپیوتر را تأمین خواهد کرد. طی این مرحله خواهد بود که کامپیوتر یک خود آزمایی را در پیش می گیرد که تمامی قطعات کامپیوتر را وارسی نماید و تشخیص بدهد که آیا تمامی قطعات به کار رفته در سیستم کار می کند و یا نه! این روند همچنین با نام Post هم معرفی می شود.

طریقه بوت لپ تاپ سونی، بایوس هارد دیسک که منوط بر Bootloader را که در ابتدایی ترین قسمت ها واقع شده است را پایان می نماید. Bootloader هم به دنباله ی سیستم عامل موجود در هارد درایو خواهد گشت و آغاز می کند به بارگیری سیستم عامل پیدا شده همانند؛ لینوکس، ویندوز و…

چنانچه که کامپیوتر شما پیکر بندی شده باشد، صفحه ورود به نمایش در خواهد آمد و به کاربر چنین اجازه ای را می دهد که پسورد و یوزرنیم خود را وارد کند تا بتواند وارد شود. هر نرم افزار اضافی پیکر بندی گردیده با سیستم عامل، که تحت عنوان برنامه های راه اندازی شناخته می شوند، بارگیری خواهد شد. برنامه های راه اندازی متداول حاوی نرم افزار آنتی ویروس، یا نرم افزار مدیریت چاپگر می باشد. ممکن است شما در زمان راه اندازی شدن کامپیوتر با صفحه قرار گرفته در قسمت ذیل رو به رو بشوید.

طریقه بوت لپ تاپ سونی

» مشکلات مربوط به بوت شدن چیست؟

طریقه بوت لپ تاپ سونی، اگر که کامپیوتر نتواند بوت گردد، امکان دارد خطایی برای خرابی در راستای راه اندازی اخذ کنید. این خطا بیانگر این مسئله است که کامپیوتر نمی تواند از پُست عبور نماید یا دستگاهی در رایانه همانند هارد درایو یا حافظه ناموفق است. علاوه بر این ها امکان دارد یک کد بوق به گوش شما برخورد کند تا به شما کمک نماید که تشخیص بدهید که سخت افزاری در حین انجام عملیات پُست خراب می باشد.

بیشتر بخوانید
لپ تاپ دست دوم سونی

اگر چه فایل های سیستم عامل بارگیری نشوند، یک پیغام خطا و یا صفحه آبی رنگ امکان دارد برروی صفحه نمایشگر نمایان شود. پیام خطا و یا صفحه آبی به شما کمک خواهد کرد تا متوجه بشوید که چرا سیستم عامل بارگیری نگردیده است. همچنین چنانچه که هارد درایو خراب گردد یا به علّت دیگری نمی‌ تواند بارگیری گردد، می توان صفحه آبی را با چشمان خود دید. برخی از مواقع سیستم عامل می تواند بارگیری خود را ادامه بدهد حتی چنانچه که هارد درایو قابلیت بارگیری را نداشته باشد. با این وجود به احتمال بسیار با مشکلاتی مواجه خواهد شد.

» مراحل ذیل را در طریقه بوت لپ تاپ سونی انجام دهید!

  • مرحله اول

به گونه ای خلاصه بهتر است در ارتباط بایوس «Firmware» چنین گوییم که برروی مادربورد و برروی یک حافظه EEPROM واقع شده است و تنظیمات آن هم برروی یک حافظه فلش به اسم CMOS ذخیره می گردد. CMOS به واسطه ی یک باتری به گونه ای دائم شارژ می گردد تا اطلاعات منوط بدان پاک نشود. جالب است بدانید مسئولیت بایوس تست نمودن سخت افزارهای پیش‌ از راه اندازی سیستم عامل و یا بوت شدن ویندوز می باشد.

طریقه بوت لپ تاپ سونی، بایوس سلامت سخت افزارهای حیاتی و مهم همانند؛ رم و سی پی یو را بررسی می نماید بدین روند پُست اطلاق می شود. «به همان شکل که در قسمت فوقانی متن اشاره کردیم.» حال آن نیز بدین دلیل انجام می شود که سیستم پس از بوت حالت پایداری داشته باشد و چنانچه که مشکلی باشد پیش از بوت نمایان گردد و در قالب یک پیام هشدار یا صدا به مرحله ی نمایش دربیاید.

بایوس رابطی می باشد که به واسطه آن Bootloader و هسته سیستم عامل با سخت افزار ارتباط برقرار خواهد کرد و آن را مدیریت می نماید. Bootloader یک قسمتی می باشد که در بایوس واقع شده است که مسئولیت آن لود و یا بارگذاری سیستم عامل درون رم می باشد. به بیانی ساده تر، بایوس نقش و نگار پل ارتباطی را دارد و سیستم عامل را به سخت افزار وصل می نماید. در پایان، بایوس پانصد و دوازده بایت اول از هارد دیسک را که مشهور به MBR می باشد را بارگذاری خواهد کرد. هر سکتور در هارد دیسک پانصد و دوازده بایت می باشد.

  • مرحله ی دوم

Bootloader یک قسمت به اسم Bootstrap loader دارد که معین می دارد سیستم عامل از کدام ناحیه بارگذاری می شود. هنگامی که به واسطه ی بایوس معین می نماییم که سیستم عامل از مجا لود گردد به عبارتی bootstrap Loader را تنظیم می نماییم. زمانی که این تنظیمات را به انجام رسانیم برنامه ای با نام MBR اجراء خواهد شد.  این برنامه در واقع ضمن طریقه بوت لپ تاپ سونی حائز اهمیت ترین قسمت یک روند بوت می باشد و ابتدایی ترین سکتور هر هارد دیسک اِم‌بی‌آر می باشد که خود حاوی چند قسمت مهم است.

بیشتر بخوانید
لپ تاپ سونی i7 core استوک

حال آن که حائز اهمیت ترین قسمت اِم‌بی‌آر مکانی می باشد که پارتیشن ها را نگهداری و محافظت می کند و به Partition Table مشهور می باشد. به عبارتی MBR اطلاعات منوط بر پارتیشن ها را نگهداری می نماید. حال قسمت بعدی Bootstrap code می باشد که کار آن جست و جو و پیدا نمودن Active Partition از Partition Table می باشد و واقع نمودن کدها داخل حافظه رم به منظور اجراء در سی پی یو است.

طریقه بوت لپ تاپ سونی، دو بایت از پانصد و دوازده اِم‌بی‌آر به منظور تشخیص این می باشد که بایوس متوجه گردد که پارتیشن اتخاذ گردیده قابل بوت می باشد و یا نه! بدین دو بایت Boot signature اطلاق می گردد. طریقه بوت لپ تاپ سونی، دو بایت پایانی اِم‌بی‌آر میبایست دائماً ۰*۵۵ ۰*AA باشد. چنانچه که دو بایت آخر اِم‌بی‌آر به ترتیب موارد نام برده شده نباشد، بایوس متوجه خواهد شد که این دیسک قابل بوت نیست. بنابراین الویت بوت در طریقه بوت لپ تاپ سونی تغییر کرده و به سمت و سوی مرحله بعد می رویم.

به همان شکل که می دانید در بایوس ما نیز می توانیم تعریف نماییم که سیستم عامل ابتدا به واسطه‌ ی هارد دیسک بوت گردد، چنانچه که هارد دیسک نبود به واسطه ی یو اِس بی و… این عمل در اصطلاح Boot Order به خود نام می گیرد. اگر که نهایتاً هیچ چیز به منظور بوت توسط بایوس پیدا نشد، یک پیام مبنابر این موضوع که دستگاهی به منظور بوت پیدا نمی شود برروی صفحه نمایشگر، نمایان خواهد شد. یا گاهاً سیستم را ریستارت می نماید تا روند پیدا نمودن بوت برای باری دیگر صورت پذیرد تا شاید که یک فرجی شود.

  • مرحله سوم

طریقه بوت لپ تاپ سونی، اکتیوپارتیشن یک عدد پارتیشن برروی هارد دیسک می باشد که سیستم عامل داخل آن واقع خواهد شد. غالباً این پارتیشن از گونه Primary partition می باشد. «جایی برای توضیح این مسئله ضمن این مطلب از ما وجود ندارد.» هر هارد دیسک می تواند یک اکتیوپارتیشن و یا یک عدد پارتیشن قابل بوت داشته باشد.

به عنوان نمونه؛ چنانچه که شما از ویندوز بهره می گیرید، آن پارتیشنی که ویندوز ضمن آن واقع شده است را اکتیوپارتیشن نام می گذارند. هر اکتیوپارتیشن هم خود دربرگیرنده قسمت هایی می باشد که از حوصله این قسمت از ما به دور است. در ویندوز حجم اکتیوپارتیشن میان سیصد و پانصد مگابایت می باشد و با اسم System reserved می باشد و در فهرست پارتیشن ها معین نمی باشد.

  • مرحله چهارم

بله در طریقه بوت لپ تاپ سونی، بوت لودر پایانی ترین مرحله از روند بوت گردیدن ویندوز و یا سیستم عامل می باشد. زمانی که در ارتباط با بوت به حالت عمومی با یک دیگر سخن می گوییم، مقصود ما همین قسمت خواهد بود. Bootloader کدی می باشد که پیش از اجرای سیستم عامل اجراء می گردد و معین می دارد که مدام سیستم عامل بوت گردد و از کجا بوت بشود. به همان شکل که شما هم می دانید ما می توانیم چند تا سیستم عامل برروی یک عدد کامپیوتر داشته باشیم که در اصطلاح بدان MULTI – BOOTING اطلاق می شود.

بیشتر بخوانید
نحوه افزایش سرعت لپ تاپ سونی همراه با به روز رسانی آن

هر سیستم عامل Bootloader مخصوص به خود را شامل می شود تا بتواند هسته سیستم عامل را تشخیص و آن را به اجراء رساند. در این قسمت بعضی از مشهورترین Bootloaderها را معرفی می نماییم. تا به ویندوز ایکس پی و ویندوز سرور ۲۰۰۳ از NTLDR تحت عنوان بوت لودر ویندوز بهره گیری می شد. حال از ویندوز ویستا به بعد هم BOOTMGR Bootloader بهره گیری می گردد که دربرگیرنده ویندوز؛ هفت، هشت، ده و یازده و ویندوز سرورهای ۲۰۰۸ الی ۲۰۲۲ نیز خواهد شد.

نگاهی به انواع بوت موجود

» نگاهی به انواع بوت موجود

طریقه بوت لپ تاپ سونی به دو حالت صورت می پذیرد. آن را نیز می توانیم در بوت سرد و بوت گرم جای دهیم. در بوت سرد، پیش از بوت لپ تاپ آن نیز باید خاموش گردد. با فشردن دکمه پاور لپ تاپ را روشن خواهیم کرد. ولی در بوت گرم سیستم روشن خواهد شد و با ریستارت نمودن سیستم عامل چه به حالت نرم افزاری باشد و چه به حالت بوت سخت افزاری بوت گرم اتفاق خواهد افتاد. حال جالب است بدانید که در بوت گرم فرآیند پُست رخ نمی‌ دهد به همین دلیل بوت گرم زود تر از بوت سرد پیش می رود.‌

نتیجه گیری

اگر که ما بخواهیم به گونه ای خلاصه طریقه بوت لپ تاپ سونی را بیان داریم؛ در ابتدا دکمه پاور را باید فشار بدهیم و پس از آن پاور سیستم با ارسال سیگنالی، روند برق رسانی به سخت افزارهای گوناگون برروی مادربورد را شروع خواهد کرد. پس از آن باید روند تست نمودن درستی سخت افزارها را آغاز نموده و چنانچه که روند به خوبی پیش رود، Bootstrap code را داخل اِم‌بی‌آر بارگذاری می نماید تا روند تشخیص سیستم عامل شروع بشود.

طریقه بوت لپ تاپ سونی، بعد از شناسایی پارتیشن Bootable بوت لودر منوط بر سیستم عامل شناسایی شده و مکان آن معین می گردد و فایل های مربوط به Bootloader داخل رم بارگذاری خواهد شد‌. از این پس سیستم عامل مسئولیت بوت گردیدن را برعهده خود خواهد داشت. دوستان عزیز امیدواریم که ما در این متن از مجموعه ویرا کامپیوتر توانسته باشیم شما را به خوبی با بوت شدن لپ تاپ سونی و متداول ترین مشکلات لپ تاپ سونی آشنا سازیم. حال شما در صورت وجود سؤالات بیشتر می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *