نحوه تعویض ویندوز لپ تاپ لنوو

نحوه تعویض ویندوز لپ تاپ لنوو

نحوه تعویض ویندوز لپ تاپ لنوو

از آن جایی که بسیاری از کاربران لپ تاپ در بعضی اوقات نیاز به تعویض ویندوز پیدا می کنند، در این متن می خواهیم راجع به نحوه تعویض ویندوز لپ تاپ لنوو بیشتر توضیح بدهیم.

نحوه تعویض ویندوز لپ تاپ لنوو برای همه ویندوز ها کم و بیش مشابه است. ما در اینجا به عنوان نمونه نحوه تعویض ویندوز لپ تاپ لنوو را برای ویندوز ۱۰ آموزش می دهیم. با توجه به محبوبیت بالایی که ویندوز ۱۰ دارد و نیز قابلیت های بی شمار این ویندوز، بسیاری از کاربران علاقمند به استفاده از آن در لپ تاپ یا کامپیوتر خود هستند.

قبل از آموزش نحوه تعویض ویندوز لپ تاپ لنوو بهتر است با چند اصطلاح در این زمینه آشنا شوید. منوی بوت منویی است که در ابتدای راه‌اندازی هر سیستمی قابل دسترسی است. این منو می‌تواند دارای گزینه‌ های مختلفی مانند سی‌دی، دی ‌وی ‌دی، درایو فلش یا دیسک‌ های سخت و یا شبکه LAN باشد.

منوی بوت به شما این امکان را می ‌دهد که تصمیم بگیرید هنگام بوت شدن لپ تاپ از چه نوع بوتی استفاده کنید. در مقابل Boot Sequence، تنظیمی در منوی بایوس است که می ‌تواند به سیستم بگوید که در لیست بوت داده شده به چه صورتی عمل کند.

برای ورود به منوی بوت لنوو دو گزینه دارید. اولین مورد استفاده از دکمه novo است، در حالی که گزینه دیگر فشار دادن کلید منوی بوت لنوو است. اگر می‌خواهید با دکمه novo وارد منوی بوت لنوو شوید، در ابتدا باید لپ تاپ را خاموش کنید. سپس دکمه Novo را روی رایانه خود فشار دهید تا به منوی گزینهNovo  برسید. سپس با فشار دادن کلید های جهت دار به گزینه Boot Menu برسید. دکمه Novo سیستم را قادر می‌سازد روشن شده و مستقیما به حالت Boot برود.

آموزش نحوه تعویض ویندوز لپ تاپ لنوو

در برخی موارد، دکمه Novo از کار می‌افتد. در این وضعیت باید راه دیگری را امتحان کنید و آن فشار دادن کلید منوی بوت لنوو است. برای نصب کردن ویندوز ۱۰ در لپ تاپ لنوو خود اول آیکون مادربرد یا تنظیمات بایوس لپ تاپ را با استفاده از کلید های F8 یا F12 یا Delete باز کنید.

در مرحله بعد دو انتخاب دارید. اگر می خواهید ویندوز را از طریق بایوس نصب کنید، باید تنظیمات بوت را روی  Legacy قرار دهید و در صورت تمایل به استفاده از UEFI نیز باید تنظیمات بوت را روی UEFI انجام دهید.

بیشتر بخوانید
تعمیر فن و هیت سینک لپ‌تاپ

در ادامه مراحل نصب ویندوز ۱۰ در لپ تاپ لنوو سیستم را بوت کنید. روش این کار بسته به آن که ویندوز روی دی وی دی باشد یا فلش متفاوت است. پس از انجام مراحل بوت سیستم به صورت کامل، گزینه Next را بزنید. سپس گزینهInstall now  را از میان گزینه های موجود انتخاب کنید.

در مرحله بعد با توجه به نسخه ویندوز لپ تاپ خود، یکی از گزینه های موجود را انتخاب کرده و گزینه Next را بزنید. سپس بر اساس سخت افزار لپ تاپ خود، یکی از نسخه های ۳۲ یا ۶۴ بیتی ویندوز را انتخاب کنید تا نصب شود. در مرحله بعد، گزینه I accept the license terms را تیک دار کنید و سپس گزینه  Nextرا انتخاب کنید.

در ادامه مراحل نحوه تعویض ویندوز لپ تاپ لنوو بر روی گزینه ”  Custom: Install Windows only advanced” کلیک نمایید. در مرحله بعد باید به یک نکته مهم توجه کنید. اگر هارد شما پارتیشن بندی نشده و اولین بار است که ویندوز را نصب می کنید، باید در صفحه ای که نمایش داده می شود، گزینه New را انتخاب نمایید. سپس باید میزان فضای مورد نیاز خود را برای درایو وارد کرده و ابتدا گزینه Apply و سپس OK را بزنید.

مراحل نحوه تعویض ویندوز لپ تاپ لنوو

پس از ساخت درایو، روی آن کلیک کرده و گزینه Next را انتخاب نمایید. در این مرحله پنجره ای جدید در لپ تاپ به نمایش در می آید و سیستم چند بار ری استارت می شود. در این جا ویندوز ۱۰ نصب شده و باید دی وی دی یا فلشی که ویندوز روی آن بوده را از لپ تاپ جدا کنید. پس از پایان مراحل نحوه تعویض ویندوز لپ تاپ لنوو بایستی لوکیشن را انتخاب کنید.

ویندوز در این مرحله از شما خواهد پرسید که آیا قالب کیبورد به زبان انگلیسی برای شما مناسب است یا خیر. بنابراین باید روی Yes کلیک کنید. سپس ویندوز می پرسد که آیا به قالب دیگری از کیبورد لپ تاپ لنوو احتیاج دارید؟ در این جا Add layout  را بزنید. گزینه Persian را انتخاب و بر روی عبارت Skip for now کلیک کنید.

پس از وارد کردن نام کاربری و پسورد دلخواه، گزینه Next را بزنید. در این مرحله باید انتخاب کنید که کدام قابلیت های ویندوز برای شما فعال باشد. پس از انجام تغییرات بر روی گزینه Accept کلیک کنید. در این جا نیاز به انجام هیچ کار دیگری نیست. فقط به هیچ عنوان سیستم را خاموش نکنید.

بیشتر بخوانید
کاهش صدای فن لپ تاپ استوک

دقت کنید که در ویندوز های ۸ و۸٫۱ یا ۱۰، در منوی بوت فقط Windows boot manager وجود دارد. با این حال، گاهی اوقات با خطای BOOTMGR is missing یا مشکلات دیگر مواجه خواهید شد و نمی ‌توانید وارد منوی بوت شوید. در این موارد دو انتخاب دارید. یکی آن که لپ تاپ را از روش MiniTool  بوت کنید. راه دیگر بوت کردن از طریق درایو بازیابی USB است.

هر دو روش به یک دستگاه ذخیره سازی خارجی مانند درایو فلش USB، دیسک U یا مانند آن نیاز دارند که باید قبل از شروع آن ها را آماده کنید.

 

نکات مهم در نحوه تعویض ویندوز لپ تاپ لنوو

در حین انجام مراحل نحوه تعویض ویندوز لپ تاپ لنوو ممکن است با برخی مشکلات روبه رو شوید. از جمله آن که اگر لپ تاپ لنوو شما به هر دلیلی غیر قابل بوت شد، می ‌توانید آن را با کمک برنامه ‌های قابل بوت از طریق USB یاCD,DVD  راه اندازی کنید. چگونه به این موارد دسترسی  پیدا کنید؟ می‌ توانید آن را با برنامه MiniTool Partition Wizard Pro یا نسخه ‌های پیشرفته ‌تر ایجاد کنید.

پس از دانلود و نصب برنامهMiniTool Partition Wizard  بر روی لپ تاپ لنوو خود که قصد تعویض ویندوز آن را دارید، مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید.

۱- درایو فلش USB خود را به لپ تاپ وصل کنید و سپس MiniTool Partition Wizard را اجرا کنید تا رابط اصلی آن را دریافت نمایید.

۲- روی ویژگی Bootable Media در گوشه سمت راست بالای پنجره کلیک کنید.

۳- در ادامه، دستور العمل‌ های روی صفحه را دنبال کنید و در پنجره MiniTool Media Builder بر روی دکمه Next کلیک نمایید.

۴- در پنجره درخواست شده، USB Flash Disk را انتخاب کنید. اگر درایو حاوی داده باشد، یک پنجره هشدار دریافت می کنید که به شما می‌گوید داده‌ های روی دیسک USB در طول فرآیند ایجاد رسانه از بین می‌ رود. اگر از قبل از اطلاعات بک آپ گرفته‌ اید، برای ادامه روی Yes کلیک کنید.

۵ – سپس روی گزینه Finish کلیک نمایید.

بیشتر بخوانید
نحوه کالیبره کردن باتری لپ تاپ

۶- اکنون USB را جدا کرده و سپس آن را به لپ تاپ غیر قابل بوت لنوو وصل کنید. سپس آن را ری استارت کرده و بعد وارد تنظیمات بایوس شوید. سپس USB قابل بوت را به عنوان اولین دستگاه بوت تنظیم کرده و تغییرات را ذخیره کنید.

۷- در پنجره مربوط به رزولوشن  اوکی کنید تا به رابط اصلی MiniTool Partition Wizard برسید. هنگامی که فرآیند به پایان رسید،Finish  را بزنید.

جمع بندی

در اینجا ما برای شرح نحوه تعویض ویندوز لپ تاپ لنوو، ویندوز ۱۰ را انتخاب کرده ایم. برای نصب کردن ویندوز ۱۰ در لپ تاپ لنوو اول آیکون مادربرد یا تنظیمات بایوس لپ تاپ را با استفاده از کلید های F8 یا F12 یا Delete باز کنید.

در مرحله بعد دو انتخاب دارید. اگر می خواهید ویندوز را از طریق بایوس نصب کنید، باید تنظیمات بوت را روی  Legacy قرار دهید و در صورت تمایل به استفاده از UEFI نیز باید تنظیمات بوت را روی UEFI انجام دهید.

در ادامه سیستم را بوت کنید. روش کار بسته به این که ویندوز روی دی وی دی باشد یا فلش متفاوت است. پس از انجام مراحل بوت سیستم به صورت کامل، گزینه Next را بزنید. سپس گزینهInstall now  را از میان گزینه های موجود انتخاب کنید.

سپس با توجه به نسخه ویندوز خود، یکی از گزینه های موجود را انتخاب کرده وNext را بزنید. سپس بر اساس سخت افزار لپ تاپ خود، یکی از نسخه های ۳۲ یا ۶۴ بیتی ویندوز را انتخاب کنید تا نصب شود. در مرحله بعد، گزینه I accept the  license terms  را تیک زده و  Nextرا بزنید.

در ادامه مراحل نحوه تعویض ویندوز لپ تاپ لنوو بر روی گزینه ”  Custom: Install Windows only advanced” کلیک نمایید. در مرحله بعد باید به یک نکته مهم توجه کنید. اگر هارد شما پارتیشن بندی نشده و اولین بار است که ویندوز را نصب می کنید، باید در صفحه ای که نمایش داده می شود، گزینه New را انتخاب نمایید. سپس باید میزان فضای مورد نیاز خود را برای درایو وارد کرده و ابتدا گزینه Apply و سپس OK را بزنید.

پس از ساخت درایو، روی آن کلیک کرده و گزینه Next را بزنید. سپس یک پنجره جدید نمایش داده می شود و سیستم چند بار ری استارت می شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *