چگونگی ارتقاء لپ تاپ گیمینگ

چگونگی ارتقاء لپ تاپ گیمینگ

چگونگی ارتقاء لپ تاپ گیمینگ:

لپ تاپ های مخصوص بازی و گیمینگ‌ کمی عجیب و غریب هستند. به این معنا که عملکرد بهینه آن ها امکان دارد، دشوار باشد. به علّت محفظه کوچکی که تمامی اجزاء را درون خود جای داده است، امکان دارد سریع داغ نموده و نتوان تمامی قدرت آن ها را به منظور انجام بازی به کار گرفت.

مسئله ای که امکان دارد شما ندانید این می باشد که بیشتر مشکلاتی که غالباً با لپ تاپ های بازی همراه می‌ باشند، قابل رفع هستند. البته دستورالعمل های استانداردی وجود دارد که حدوداً تمامی ما می دانیم. «به عنوان نمونه؛ برنامه های پس زمینه را ببندیم!» ولی کارهای بسیاری وجود دارد که شما می توانید برای افزایش قدرت و سرعت لپ تاپ گیمینگ انجام بدهید. احتمال دارد که شما آن ها را ندانید! ما در این قسمت از مطلب خود به چگونگی ارتقاء لپ تاپ گیمینگ مبادرت می ورزیم.

این کارها نه تنها آن که منجر به بهبود عملکرد لپ تاپ گیمینگ شما برای انجام بازی خواهد شد، بلکه می‌باید به لپ تاپ شما کمک کند تا ماندگاری بیشتری داشته باشد. به عبارتی، با مراقبت های مناسب، لپ تاپ بازی شما می تواند تا به پنج سال و یا بیشتر طول عمر داشته باشد.

ما با دیدگاهی به کارهایی که می توانید به لحاظ سخت افزاری انجام بدهید، آغاز می کنیم. ما هم ارتقاء های موجود و هم بهینه سازی ها را وارسی خواهیم کرد. بعد از آن بهبود عملکرد را به واسطه ی روش های نرم افزاری و تنظیمات سیستم وارسی خواهیم کرد.

چگونگی ارتقاء لپ تاپ گیمینگ
چگونگی ارتقاء لپ تاپ گیمینگ

افزایش قدرت و سرعت لپ تاپ گیمینگ با ارتقاء بخش سخت افزاری

در حالی که در ارتباط با ارتقاء، گزینه های مشابهی با رایانه های رومیزی ندارید، قسمت های خاصی در لپ تاپ شما وجود دارد که می توانید جهت بهبود کارکرد آن ها را تغییر بدهید. بیایید کوتاه نگاهی به چگونگی ارتقاء لپ تاپ گیمینگ از نظر سخت افزاری داشته باشیم.

  • افزایش سرعت توسط ارتقاء قطعات قابل تعویض لپ تاپ مخصوص بازی

چگونگی ارتقاء لپ تاپ گیمینگ، تعویض سی‌پی‌یو یا جی‌پی‌یو برروی لپ تاپ ممکن نیست. با این وجود آن ها تنها قطعاتی نمی باشند که امکان دارد منجر به عملکرد ضعیف و کم‌توان بازی گردند‌. به عنوان نمونه؛ ارتقاء رم لپ تاپ شما می تواند راه حلی سهل باشد، به ویژه اگر که در حال بازی با عناوین AAA می باشید. یک راه حل بسیار آسان برای تعیین این موضوع که شما رم کافی دارید و یا خیر، این می باشد که به سیستم مورد نیاز توصیه شده بازی هایی که بازی می نمایید، نگاهی اندازید. تنها برای شفاف بودن، سعی کنید مقدار رم «توصیه شده» را داشته باشید و نه «حداقل» رم را.

اگر که بازی های شما در زمان طولانی بارگذاری می شود امکان دارد اِس‌اِس‌دی یا اِچ‌دی‌دی شما مقصر باشد. به عنوان نمونه؛ اگر که درایو اصلی شما یک هارد دیسک می باشد به شما پیشنهاد می کنیم به اِس‌اِس‌دی آن را تغییر بدهید و از اِچ‌دی‌دی تحت عنوان یک درایو تکمیلی بهره گیرید. چنانچه که از اِس‌اِس‌دی بهره می گیرید، تغییر به مدلی با سرعت خواندن و نوشتن بیشتر ایده آل خواهد بود.

بیشتر بخوانید
تفاوت لپ تاپ 2 هسته ای و 4 هسته ای

در پایان در ارتباط با چگونگی ارتقاء لپ تاپ گیمینگ بهتر است بگوییم که تراشه شبکه را فراموش نکنید! این نیز به گونه ای مستقیم بر عملکرد بازی شما تأثیر نخواهد گذاشت. ولی چنانچه که با اتصال بی‌سیم بازی خود را انجام می دهید، می تواند پینگ شما را کاهش بدهد. البته که برای انجام بهینه ترین بازی آنلاین، بهتر می باشد از اتصال اینترنت سیمی بهره گیرید.

ارتباط سرعت لپ تاپ گیمینگ و تمیز کردن قطعات داخلی آن

بله اگر که از چگونگی ارتقاء لپ تاپ گیمینگ کمی بگذریم بهتر است بگوییم شاید باورتان نشود که تمیز کردن یک لپ تاپ چقدر می تواند بر عملکرد متفاوت آن اثرگذار باشد. ایده ی خوبی به نظر می رسد که شما هرچند وقت یک بار لپ تاپ خود را باز نموده و تمامی قطعات آن را تمیز کنید. اگر که شما در ارتباط با باز کردن لپ تاپ خود احساس خطر دارید، آن را به یک متخصص واگذار کنید.

ممکن است که گاهاً شما از داغ شدن لپ تاپ خود هنگام بازی رنجیده خاطر شوید، شاید که نیاز باشد خمیر حرارتی آن را تغییر بدهید. با این وجود، اطمینان خاطر کسب کنید که دیگر توضیحات احتمالی را برای دمای بالا رد نموده اید. خمیر حرارتی قسمتی از لپ تاپ نیست که شما مداوم نیازمند تغییر آن باشید و فرآیند تغییر آن در لپ تاپ ها ممکن است برای شما کمی پیچیده باشد.

ارتباط سرعت لپ تاپ گیمینگ و تمیز کردن قطعات داخلی آن
چگونگی ارتقاء لپ تاپ گیمینگ

محدودیت های باتری لپ تاپ گیمینگ‌

چگونگی ارتقاء لپ تاپ گیمینگ، حال آن که قطعاً یکی از دلایل شما در خرید لپ تاپ گیمینگ این است که شما بتوانید در حال حرکت از آن استفاده بنمایید. بهره گیری از لپ تاپ برروی باتری، عملکرد آن را محدود خواهد کرد. این موضوع حتی چنانچه از لپ تاپ در حالت «عملکرد بالا» بهره گیری می کنید نیز صدق می نماید. چرا که تخلیه سریع باتری لپ تاپ می تواند منجر به صدمات دائمی و کاهش طول عمر و ماندگاری باتری شود.

در شرایط ایده آل لازم است شما به هنگامی از لپ تاپ استفاده کنید که به برق متصل می باشید. برای لپ تاپ هایی خاص با پردازنده های گرافیکی بسیار پر توان، لپ تاپ شما امکان دارد به گونه ای خودکار به جی‌پی‌یو یک ‌دست با باتری تغییر پیدا کند. یا آن که اِف‌پی‌اِس را در بازی ها به رقم کوچک محدود نماید.

چگونگی ارتقاء کارت گرافیک لپ تاپ گیمینگ

از جمله بحث برانگیز ترین موضوع چگونگی ارتقاء لپ تاپ گیمینگ در ارتقاء کارت گرافیک جای می گیرد. غالباً گیمرها و علاقه مندان به انجام بازی از مشتریان پر و پا قرص ارتقاء آن می باشند. ولی خبر بد ما به شما این می باشد که کارت گرافیک لپ تاپ چندان از قابلیت ارتقاء برخوردار نیست. برخی از مدل ها این قابلیت را درون خود جای داده اند. ولی بسیار و بسیار کم می باشند. به عبارتی ما در مجموعه ویرا کامپیوتر ارتقاء این بخش از لپ تاپ را به شما پیشنهاد نمی کنیم. حال ما به شما یک توصیه ای دیگر در این راستا داریم!

از کارت گرافیک خارجی استفاده کنید!

استفاده از یک جی‌پی‌یو و یا کارت گرافیک خارجی یک راه کار بسیار آسان به منظور بهبود عملکرد در لپ تاپ های گیمینگ است. به ویژه زمانی که شما دارای پردازنده گرافیکی رده پایین می باشید. البته که یک جی‌پی‌یو خارجی برای افرادی که دارای لپ تاپ گیمینگ نیستند، از سویی دوست دارند برروی لپ تاپ خود بازی کنند هم گزینه بسیار مطلوبی خواهد بود.

بیشتر بخوانید
آموزش ریست فکتوری کردن لپ تاپ

با این وجود بهره گیری از یک جی‌پی‌یو خارجی برای بسیاری از اشخاص یک راه حل غیرعملی خواهد بود. به عنوان نمونه؛ باید دستگاهی داشته باشید که دارای پورت Thunderbolt باشد. چرا که این تنها درگاهی خواهد بود که پهنای باند کافی برای پشتیبانی از جی‌پی‌یو را دارد. دوماً پردازنده های گرافیکی خارجی بسیار گران قیمت می باشند و امکان دارد برای شما تهیه آن مقدور نباشد.

حال بهتر است به خاطر داشته باشید که چنانچه لپ تاپ شما بنابر هر دلیلی چهارچوب های سی‌پی‌یو عملکرد ضعیفی را داشته باشد، بهره گیری از یک جی‌پی‌یو خارجی تأثیر بسیاری بر کارکرد لپ تاپ نخواهد داشت. بدین اساس اطمینان خاطر کسب کنید که تنها علّتی که کارکرد بازی لپ تاپ شما پایین می باشد جی‌پی‌یو است. قبل از آن که شما در راستای تهیه کارت گرافیک خارجی هزینه بسیاری از صرف نمایید.

اورکلاک و آندرکلاک در راستای افزایش توان لپ تاپ مخصوص بازی

چگونگی ارتقاء لپ تاپ گیمینگ، این نیز ممکن است برای برخی از افراد تعجب برانگیز باشد. ولی هم اورکلاک و هم آندرکلاک می تواند موجب بهبود کارکرد لپ تاپ های شما شود. اگر که دستگاه شما از گلوگاه حرارتی رنج می برد و در عین حال شما نمی توانید با بازی هایی که به انجام می رسانید به صورت همگام حرکت کنید، اورکلاک می تواند گزینه ی بسیار مطلوبی برای شما باشد. این یک راه حل ایده آل برای آن دست از افرادی می باشد که دارای سخت افزار قدیمی تری هستند. چرا که افزایش کارکرد لپ تاپ امکان دارد نرخ فریم شما را به قدری بهبود دهد که بازی های نوین تر را قابل پخش نماید.

حال آن که اورکلاک تنها یک راه حل به منظور رفع گلوگاه سی‌پی‌یو است. چنانچه که شما متوجه شدید که بهره گیری از سی‌پی‌یو شما در زمان بازی به حداکثر میزان خود می رسد ولی جی‌پی‌یو شما کارکرد خوبی را دارد تأمین اندکی آب اضافی به سی‌پی‌یو ممکن است به شما این امکان را بدهد که کارکرد اضافی را از آن بیرون نمایید.

حال از جانبی دیگر اگر که شما بتوانید به نرخ فریم دلخواه خود برسید، ولی مشکلات پایداری را پشت سر بگذارید، آندرکلاک امکان دارد بتواند مشکل شما را برطرف کند. زمانی که یک جزء را آندرکلاک نمایید، کارکرد کلی را کاهش خواهید داد ولی با اجرای رایانه خود در مقدار دمای پایین تر امکان دارد بتوانید از فشار حرارتی پیش گیری کنید و به گونه ای جامع تجربه نرم افزاری را پشت سر بگذارید.

شیوه بهبود عملکرد نرم افزار لپ تاپ در راستای افزایش سرعت قابلیت گیم

حال در چگونگی ارتقاء لپ تاپ گیمینگ بهتر است کوتاه نگاهی را به بخش نرم افزاری لپ تاپ گیمینگ داشته باشیم.‌ شما با انجام چند کار در واقع می توانید در راستای بهبود عملکرد انجام بازی در لپ تاپ خود پیش قدم شوید.

بیشتر بخوانید
آموزش نحوه ارتقاء رم لپ تاپ

بعضی از مراحلی که شما می توانید آن ها را انجام بدهید، کاملاً صریح و روشن هستند. همانند؛ کاهش جزئیات به واسطه ی تنظیمات درون بازی و یا اطمینان خاطر از این موضوع که لپ تاپ شما در حالت های «کارکرد بالا» کار می نماید. ما در ادامه متن چند شیوه را بررسی خواهیم کرد که تأثیر فوری بر عملکرد لپ تاپ شما خواهد داشت.

چگونگی ارتقاء لپ تاپ گیمینگ
چگونگی ارتقاء لپ تاپ گیمینگ
  • به سلامت سیستم عامل خود توجه کنید!

نکته این‌جا می باشد که سیستم عامل شما نیروی محرکه پشت سیستم شما خواهد بود. صرف نظر از این مسئله که روی صفحه گسترده کار می نمایید یا آخرین Call of Duty را بازی می نمایید، برنامه برروی سیستم عامل اجراء می گردد. بدین اساس، اگر که شما مایل هستید، کارکرد بازی در لپ تاپ خود را بهبود بخشید، در راستای حفظ سلامت آن پیش قدم شوید.

  • جی‌پی‌یو یا کارت گرافیک خود را بهینه نمایید!

حال گام بعدی به منظور بهبود کارکرد جهت افزایش سرعت لپ تاپ پیش از چگونگی ارتقاء لپ تاپ گیمینگ در زمان بازی، اطمینان خاطر از این موضوع است که جی‌پی‌یو در حداکثر کارکرد خود کار می نماید. چنانچه که شما چنین فکر می کنید که پردازنده گرافیکی شما با برخی از مشکلات روبه‌رو شده است، امکان دارد ایده خوبی باشد که شما کارت گرافیک خود را ریست نمایید.

پس از آن، تمام درایورهای مناسب را برای بازی دیگر نصب بنمایید. حال بهتر است در نظر بگیرید که آیا می‌بایست جی‌پی‌یو را بیش از اندازه یا آندرکلاک نمایید. بهتر است در نظر داشته باشید که بسیار حائز اهمیت است که درایورهای جی‌پی‌یو خود را به روز نگه دارید. درایورها نه تنها آن که کارکرد را بهبود خواهد بخشید، بلکه راه حل های متعددی را برای اشکالات و ایراداتی که امکان دارد کارکرد جی‌پی‌یو را کاهش بدهد، به همراه دارند‌.

علاوه بر این ها دو عدد پردازنده گرافیکی Nvidia, AMD به منظور کنترل پنل های مخصوص به خود می باشند. البته که شما می توانید با جست و جوی کنترل پنل Nvidia, AMD Radeon Settings در نوار جست و جو به این پنل ها دسترسی داشته باشید. زمانی که شما این پنل ها را باز می نمایید می توانید تنظیمات خاصی را تغییر بدهید که آن نیز در بهبود عملکرد لپ تاپ گیمینگ به شما کمک خواهد کرد.

به عنوان نمونه امکان دارد بتوانید بدون توجه به این موضوع که در چه بازی هستید، Anti-Aliasing را به Bilinear محدود نمایید. حال آن که تمام گزینه های در دسترس شما در کنترل پنل بسته به مدل کارت گرافیک شما متفاوت خواهد بود، بنابراین شما باید به دنبال گزینه هایی باشید که تصاویر را قربانی عملکرد لپ تاپ خود کنید.

نتیجه گیری

دوستان عزیز ما ضمن این مطلب از مجموعه ویرا کامپیوتر سعی نمودیم شما را با چگونگی ارتقاء لپ تاپ گیمینگ آشنا نماییم. به همان شکل که مطالعه کردید بسیاری از بخش های یک لپ تاپ قابل ارتقاء نخواهند بود. البته ما به شما توصیه می کنیم پیش از انجام هر کاری با کارشناسان ما در مجموعه ویرا کامپیوتر تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *