تنظیمات بایوس لپ تاپ اچ پی

تنظیمات بایوس لپ تاپ اچ پی

تنظیمات بایوس لپ تاپ اچ پی

تنظیمات بایوس لپ تاپ اچ پی، در کشور ایران از آن سوی که ویندوزها اکثراً به صورت اورجینال و اصل نیستند شما هر چند مدّت یک بار ملزم خواهید بود ویندوز لپ تاپ خود را تعویض بنمایید. به همین دلیل است که علم به تنظیمات بایوس از اهمیت ویژه ای برخوردار خواهد بود. ما در این مطلب از خود کمی بهتر و دقیق تر به تنظیمات بایوس لپ تاپ اچ پی خواهیم پرداخت. بهتر است تا به پایان این مطلب از ما در مجموعه ویرا کامپیوتر همراه‌مان باشید.

آیا میدانید، بایوس چیست؟

بایوس «BIOS» و یا BASIC INPUT / OUTPUT SYSTEM  پردازشگر نرم افزاری اصلی یک سیستم تلقّی میشود و بر روی مادر برد واقع گردیده است. بایوس در واقع حائز اهمیت ترین قسمت جهت روشن گردیدن سیستم بوده و مسئول است که قسمت های گوناگون را جهت روشن شدن بررسی نماید.

تنظیمات بایوس لپ تاپ اچ پی، به عبارتی بایوس را میتوانیم همانند یک کاتالیزور معرفی کنیم که به روشن گردیدن لپ تاپ استوک و یا کامپیوتر شما کمک شایانی میکند. بایوس که بر روی یک تراشه قابل پاک نمودن، قابل برنامه ریزی و حافظه تنها خواندنی برنامه ریزی گردیده است، در زمان خاموش شدن کامل لپ تاپ یا کامپیوتر، داده های موجود را در خود ذخیره خواهد کرد. سپس در زمان روشن شدن دوباره سیستم داده ها را بازیابی خواهد نمود.

سیستم بایوس و همچنین وظیفه دارد که داده های میان سیستم عامل و دستگاه های وصل گردیده همانند؛ کیبورد، هارد دیسک، پرینتر، موس و سایر موارد موجود را مدیریت نماید. شما هر مرتبه که سیستم خود را روشن مینمایید بایوس به واسطه ی روندی به اسم POWER-ON SELF و یا POST معین خواهد نمود که دستگاه های وصل شده به خوبی کار خود را انجام میدهند و یا خیر!

تنظیمات بایوس لپ تاپ اچ پی، تنها به هنگامی سیستم شما روشن خواهد شد که تأییدیه های مورد نیاز را از بایوس اخذ نموده باشد و به هنگام وجود ایراد یا اشکال سیستم شما به حالتی کامل روشن نخواهد شد. پس این موضوع در واقع وظیفه بایوس خواهد بود که مشکل به وجود آمده را معین نماید.

چنانچه که بایوس یک مشکلی را تشخیص بدهد، یک صفحه ارور در مقابل دیدگان شما به نمایش در خواهد آمد و در بعضی از موارد صدای بوق مانندی هم در فضا متساعد میشود.

تنظیمات بایوس
تنظیمات بایوس

برخی از مهم ترین وظایف و مسئولیت‌ بایوس

تنظیمات بایوس لپ تاپ اچ پی، برای این که درک و فهم بهتری را از بایوس در ذهنتان داشته باشید در این قسمت از مطلب خود برای شما وظایف اصلی بایوس را شرح میدهیم.

Post

به همان شکل که در قسمت فوقانی متن نیز توضیح داده ایم.هنگامی که شما اقدام به روشن نمودن سیستم خود مینمایید بایوس روندی به اسم پُست را شروع نموده و مطمئن میگردد که ایرادی در سیستم عامل و یا دستگاه های وصل شده به سیستم وجود نداشته باشد.همچنین به عبارتی شما میتوانید این روند را یک کنترل جامع پیش از روشن گردیدن سیستم در نظر بی انگارید. پس این فرآیند پُست هنگام بروز هر گونه مشکلی از روشن گردیدن سیستم شما پیش گیری خواهد کرد. نهایتاً مشکل را در مقابل شما به نمایش میگذارد.

بیشتر بخوانید
تعمیر سی پی یو کامپیوتر

تنظیمات Cmos

تنظیمات بایوس لپ تاپ اچ پی، لپ تاپ شما تمامی اطلاعات پایه ای همانند؛ زمان یا تنظیمات جامع سخت افزاری را در cmos ذخیره مینماید. این بدان معناست که شما هر تغییری را بر روی Bios اعمال بنمایید در قسمت تراشه حافظه ای با اسم Complementary metal – Oxide Semiconductor  و یا Cmos ذخیره خواهد شد و همین قسمت وظیفه تاریخ، ساعت همچنین پسوردهای ذخیره گردیده و مواردی این چنینی را برعهده خود دارد.

Bootstrap loader

برنامه نام برده شده که در Rom لپ تاپ و یا سیستم شما واقع شده است، مسئولیت این موضوع را برعهده دارد که قسمت هارد سیستم عامل را لود بنماید. علاوه بر این ها زمانی که شما لپ تاپ خود را ری استارت مینمایید همین برنامه وظیفه خواهد داشت که پُست را فعال بنماید تا دوباره پیش از روشن شدن سیستم یک عیب یابی تمام و کمال انجام بدهد.

درایور های Bios

درایور های بایوس در واقع برنامه های گوناگونی میباشند که در تراشه حافظه دستگاه ذخیره میگردند البته که آن ها وظیفه بوت نمودن سیستم و نیز عملیات ابتدایی را برعهده خواهند داشت.

دستیابی به تنظیمات بایوس لپتاپ اچ پی

هر مرتبه که شما کلید پاور لپ تاپ خود را میفشارید، بایوس ابتدایی ترین بخشی خواهد بود که سیستم عامل شما را به اجراء در می‌آورد.‌ سپس تنظیمات اعمال گردیده توسط شما را بازیابی نموده و عملاً منجر میشود لپ تاپ شما تنها به لپ تاپ خودِ شما مبدل گردد و هر باره ملزم نشوید که تنظیمات را برای باری دیگر مشخص کنید.

چه آن که شما بخواهید بایوس لپ تاپ اچ پی خود را آپدیت بنمایید و چه آن که بخواهید تنظیمات آن را دگرگون سازید، نیاز است تا به قسمت Bios گام گذارید. کلیدهای ورود به قسمت بایوس میتواند برای هر مدل از لپ تاپ ها دارای تفاوت هایی باشد. حال شما به گونه ای کلّی با یکی از کلیدهای F12, F1, F2, DEL میتوانید در این قسمت گام گذارید.

تنظیمات بایوس لپ تاپ اچ پی، لازم است دکمه بایوس خود را به محض روشن گردیدن لپ تاپ بفشارید تا به تنظیمات بایوس laptop hp  بتوانید دست پیدا کنید. به گونه ای جامع و کلّی جهت پیدا نمودن دکمه های مخصوص به لپ تاپ خودتان اسم آن را همراه با عبارت Bios keys در گوگل جست و جو نمایید. هنگامی که شما به محض روشن گردیدن دستگاه فشار دهید به منو Startup وارد خواهید شد که در این منو می‌باید گزینه Bios setup را اتخاذ بنمایید. حال در این قسمت یک منو جدید باز خواهد شد که موارد بیان شده در قسمت ذیل را شامل میشود.

تنظیمات بایوس لپ تاپ اچ پی
تنظیمات بایوس لپ تاپ اچ پی
 • File

تنظیمات بایوس لپ تاپ اچ پی،  این قسمت شما میتوانید اطلاعات سیستم را مرور نموده و تاریخ و گاهاً ساعت آن را دگرگون سازید.

 • Storage

 شما میتوانید اطلاعات گوناگون در ارتباط با حافظه لپ تاپ را دیدن فرموده و گزینه های مربوط به بوت را اتخاذ بنمایید. البته شما میتوانید در این قسمت حافظه دستگاه را نیز تست بنمایید.

 • Security

در این قسمت شما این امکان را خواهید داشت تا برای خود یک رمز تنظیم بنمایید و آی‌دی‌اِس سیستم خود را ببینید.

 • Power

اینجا قسمت شما میتوانید قابلیت های منوط بر انرژی را تنظیم بنمایید و آن ها را مدیریت کنید.

 • Advanced؛

تنظیمات بایوس لپ تاپ اچ پی، در این قسمت شما میتوانید power – on, bus و همچنین گزینه های دستگاه چون NUM lock را اتخاذ بنمایید.

بیشتر بخوانید
علت روشن نشدن مانیتور لپ تاپ hp

 بخش File در تنظیمات بایوس لپتاپ اچ پی

شما به این قسمت به خصوص که گام میگذارید با گزینه های بیان شده در قسمت زیر رو به رو خواهید شد که در ادامه هریک را به صورت جداگانه توضیح خواهیم داد.

 • System information

تنظیمات بایوس لپ تاپ اچ پی، اطلاعات سیستمی منوط بر بایوس، مدل کامپیوتر شما همراه با شماره سریال و گونه پردازنده را معین خواهد کرد.

 • About

 این قسمت شما میتوانید اطلاعات گوناگون در ارتباط با منوی بایوس را مطالعه بنمایید.

 • System log

همچنین در این قسمت شما میتوانید یک log از آپدیت بایوس را دیدن فرمایید.

 • Set time and date؛

در این بخش شما میتوانید تاریخ و زمان سیستم را دگرگون سازید.

 • Default setup

 شما میتوانید تغییرات تنظیمات بایوس را تحت عنوان حالت پیش فرض نوین معرفی بنمایید و یا تنظیمات را به نوع پیش فرض بازگردانید.

 • Apply default and exit

به واسطه ی این قسمت میتوانید تنظیمات را به حالت پیش فرض خود بازگردانید و پس از آن از این قسمت خارج گردید.

 • Ignore changes and exit

شما به واسطه ی این قسمت میتوانید تغییر تنظیمات را نادیده انگاشته و پس از آن از این قسمت خارج گردید.

 • Save changes and exit

تنظیمات بایوس لپ تاپ اچ پی، شما به واسطه‌ ی این قسمت میتوانید تغییر تنظیمات را ذخیره و پس از آن از این قسمت خارج گردید.

 بخش Storage در تنظیمات بایوس لپ تاپ اچ پی

تنظیمات بایوس لپ تاپ اچ پی، هنگامی که شما به قسمت حافظه و یا Storage گام میگذارید، گزینه های نام برده شده در قسمت ذیل رو به روی دیدگان شما به نمایش در خواهد آمد.

 • Device configuration

از کلیدهای پیمایش بهره گرفته و یک محصول ذخیره سازی داده را اتخاذ بنمایید. پس از آن اینتر را بفشارید تا بتوانید به مدل نامبر سپس نسخه Firmware همچنین اطلاعات مربوط به سریال نامبر دسترسی پیدا نمایید.

 • Storage options

شما باید گزینه SATA emulation را به گزینه AHCI تغییر بدهید.

 • Boot order

تنظیمات بایوس لپ تاپ اچ پی، در این قسمت شما میتوانید معین نمایید که کامپیوتر از چه دستگاه ابتدا در راستای بوت شدن سیستم بهره گیرد. به عبارتی در این قسمت میباشد که شما میتوانید تنظیمات بایوس لپ تاپ اچ پی را در راستای نصب ویندوز تغییر بدهید و نیز فلش مموری که ویندوز بر روی آن واقع شده است را اتخاذ نمایید.

 بخش Security در تنظیمات بایوس لپ تاپ اچ پی

این قسمت از تنظیمات بایوس منوط بر امنیت و همچنین پسوردها میباشد که هر یک را به صورت مختصر برای شما توضیح خواهیم داد.

 • Setup password

شما به واسطه ی این گزینه میتوانید در راستای ورود به تنظیمات بایوس سیستم خود، یک رمز معین بنمایید تا هر فردی نتواند به این قسمت بسیار و بسیار مهم دسترسی پیدا کند و تنظیمات بایوس شما را خود تغییر بدهد.

 • Power – on password

تنظیمات بایوس لپ تاپ اچ پی، در این قسمت شما میتوانید رمزی در راستای روشن نمودن لپ تاپ و یا سیستم خود معین بنمایید.

 • Device security
بیشتر بخوانید
آنچه که باید در مورد ماژول سیم کارت لپ تاپ بدانیم

حال شما در این قسمت میتوانید امنیت دستگاه های وصل شده را با برخی از تغییرات رو به رو سازید.

 • USB Security

شما به واسطه ی این قسمت میتوانید پورت های یو اِس بی سیستم خود را فعال و یا آن که غیر فعال بنمایید. به عبارتی میتوانید با خاموش نمودن این گزینه کاری نمایید که هیچ گونه دستگاه جانبی دیگری نتواند به سیستم شما وصل گردد.

 • Slot Security

شما به واسطه ی این گزینه میتوانید درگاه PCI EXPRESS سیستم خود را فعال و یا آن که غیر فعال بنمایید.

 • Network boot

شما به واسطه ی این گزینه میتوانید قابلیت های مربوط به Network boot را خاموش و یا آن که روشن بنمایید.

 • System IDS

در این قسمت میتوانید به اطلاعات موجود در حیطه شماره اِس کا یو و شماره آی دی پیکربندی نرم افزاری و همچنین سخت افزاری و سایر موارد دستیابی داشته باشید.

 • System security

این قسمت به تنظیمات جامع و کلّی و نیز گزینه بازگرداندن تنظیمات به شرایط کارخانه ای دسترسی خواهید داشت.

 • System boot configuration

در این قسمت شما میتوانید گزینه های Secure boot یا Legacy Support را فعال نموده و یا آن را غیر فعال نمایید.

 بخش power در تنظیمات بایوس لپتاپ اچ پی

 • OS power management

شما در این قسمت امکان دارید تا گزینه Runtime power management را فعال نمایید یا آن که غیر فعال کنید و یا آن که تنظیمات مربوط به Idle power savings را تغییر بدهید.

 • Hardware option management

تنظیمات بایوس لپ تاپ اچ پی، در این قسمت تنظیمات مدیریت انرژی همانند؛ S4, SATA, S5 را میتوانید تغییر بدهید.

 • Thermal

البته که شما در این قسمت خواهید توانست سرعت فن سی پی یو سیستم را ببینید.

 بخش Advanced در تنظیمات بایوس لپتاپ اچ پی

 • Power – on options

شما در این قسمت میتوانید معین نمایید که بعد از این که لپ تاپ از بی شارژی خاموش گردید کارکرد قسمت پُست که در قسمت فوقانی متن خود آن را به شما توضیح داده ایم، به چه حالت باشد.

 • BIOS power – on

 این قسمت شما میتوانید روز به همراه ساعت های مدّت جهت روشن نمودن لپ تاپ را معین نمایید. به عبارتی شما میتوانید به سیستم خود در راستای روشن شدن زمان دهید.

 • Bus options

تنظیمات پیشرفته قسمت bus را خواهید توانست به واسطه ی این گزینه گاه خاموش و گاه روش کنید.

 • Device options

تنظیمات دستگاه خود همانند رفتار دکمه lock را میتوانید خود تغییر بدهید.

نتیجه گیری

دوستان عزیز ما در این متن از خود سعی نمودیم شما را با تنظیمات بایوس لپ تاپ اچ پی به خوبی هر چه تمام تر آشنا سازیم. همان طور که شما نیز در طول متن شاهد این موضوع بودید هر یک از قسمت های بایوس را به حالت مجزا و جدا از یک دیگر و البته کوتاه و صریح بازگو کردیم. البته که شما میتوانید در صورت وجود سؤالات بیشتر در این زمینه با کارشناسان ما در مجموعه ویرا کامپیوتر تماس حاصل فرمایید. ما سعی میکنیم با همراهی بهترین و متفکرین کارشناسان در حیطه بخش های گوناگون لپ تاپ، مناسب ترین پاسخ گو به تمامی پرسش های شما باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *