معرفی انواع پورت های کامپیوتر و لپ تاپ

معرفی پورت

در این مقاله به معرفی انواع پورت های کامپیوتر و لپ تاپ و عملکرد آن ها می پردازیم.  پورت و یا درگاه محلی در کامپیوتر، لپ تاپ ها و سایر لوازم الکترونیکی میباشد. که امکان اتصال کابل های گوناگون را برای آن ها مهیا می سازد. به واسطه این درگاه ها کارهای گوناگونی را میتوان به انجام رساند. داده های را انتقال می دهد. آشنایی با اقسام گوناگون پورت های کامپیوتر و همچنین لپ تاپ و شناخت کارکرد آن ها میتواند به شما کمک نماید که کارهای بسیاری را تنها به طریق اتصال کابل، با سرعت بسیار بیشتری به انجام رسانید.

ما در این متن از ویرا کامپیوتر که ارائه دهتده انواع لپ تاپ استوک در ایران است مایل هستیم معرفی انواع پورت های کامپیوتر و لپ تاپ را به شما عزیزان بنماییم. بنابراین بهتر است تا به انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

معرفی انواع پورت های کامپیوتر و لپ تاپ

 درگاه یو اِس بی «USB»

معرفی انواع پورت های کامپیوتر و لپ تاپ، درگاه های یو اِس بی از جمله متداول ترین و در عین حال پرکاربردترین اقسام پورت های کامپیوتر و لپ تاپ میباشد. با بهره گیری از این درگاه ها میتوان لوازم و تجهیزات جانبی همانند؛ صفحه کلید و موس را به لپ تاپ و یا کامپیوتر وصل نمود. علاوه بر این ها اقسام حافظه های جانبی، چون؛ فلش مموری و یا هارد اکسترنال هم به واسطه ی درگاه های یو اِس بی به این تجهیزات وصل میگردند.

شما دوستان عزیز میتوانید به واسطه ی اتصال گوشی خود به لپ تاپ و یا کامپیوتر با بهره گیری از درگاه یو اِس بی، آن را شارژ بنمایید. میتوان داده ها را  با سرعت زیادی انتقال داد. هم اکنون اقسام متنوعی از درگاه های یو اِس بی در وسیله های الکترونیکی به چشم میخورد که متداول ترین آن ها گونه؛ A, C میباشد.‌

علاوه بر این در برخی از مدل های لپ تاپ از درگاه های micro USB جهت تأمین انرژی آن بهره گیری میشود.

هم اکنون سه نسخه از درگاه های یو اِس بی به چشم میخورد که هر یک از آن ها به لحاظ سرعت با همدیگر تفاوت هایی را دارند. سرعت انتقال داده با  USB نسل دو، بسیار بیشتر است. USB نسل سه تحت عنوان سریع ترین و نوین ترین درگاه، معرفی شده .

پورت لپ تاپ
معرفی انواع پورت های کامپیوتر و لپ تاپ و عملکرد آن ها

  درگاه های  VGA

معرفی انواع پورت های کامپیوتر و لپ تاپ، از جمله معروف ترین و شناخته ترین درگاه های موجود در کامپیوتر ها و لپ تاپ های قدیمی و چندی پیش، درگاه VGA است. از این قبیل پورت ها برای اتصال دستگاه های ویدئویی همانند نمایشگر و یا ویدئو پروژکتور بهره گیری میشود. با بهره گرفتن از درگاه VGA دستگاه های دیتاشو را میتوان به رایانه وصل کرد. و برای نمایش فیلم در یک نمایشگر  استفاده کرد. البته که در اکثریت لپ تاپ ها و کامپیوتر های کنونی دیگر اثراتی از درگاه های VGA وجود ندارد. پورت های HDMI DISPLAY PORT جانشین آن ها شده اند.

درگاه های HDMI

معرفی انواع پورت های کامپیوتر و لپ تاپ، پورت HDMI از جمله انواع دیگر پورت های کامپیوتر و لپ تاپ میباشد. که با بهره گیری از آن شما میتوانید صدا و تصویر را به حالت همزمان منتقل نمایید. بهترین و بزرگ ترین مزیت این پورت این میباشد که از کیفیت صدا و تصویر شما کم نخواهد کرد. نهایتاً گزینه بسیار خوبی برای اتصال مانیتورها و نمایشگرهای بزرگ میباشد.

شما دوستان عزیز میتوانید از این درگاه جهت استریم نمودن بهره گیرید. همچنین اشخاصی که به علّت کار خود نیاز به بهره گیری از چند مانیتور و یا نمایشگر های بزرگ تر دارند، میتوانند از این نوع از درگاه ها بهره گیرند. پورت HDMI میتواند از شفافیت ۱۰۸۰ پیکسل و سرعت تازه سازی شصت فریم بر ثانیه حمایت نماید. پس بهتر است بگوییم که یکی از انواع پورت های کامپیوتر و لپ تاپ، پورت HDMI است که حتماً شما هم آن را میشناسید!

 پورت های Display port

معرفی انواع پورت های کامپیوتر و لپ تاپ، درگاه Display port از جمله جدید ترین انواع پورت های کامپیوتر و لپ تاپ است. البته که آن میتواند از کیفیت تصویر و صدای اچ دی پشتیبانی نماید. در واقع این درگاه برای اHTML بهره میگیرد.  سرعت انتقال بیشتر می شود. علاوه بر این قابلیت پشتیبانی از ویدئوهایی با کیفیت چهار کا را هم فراهم میکند. آن ها را به حالت غیر فشرده و بدون هیچ گونه تغییر در کیفیت میتواند جا به جا کند.

 درگاه های سه ممیز پنج میلی متری هدفون

معرفی انواع پورت های کامپیوتر و لپ تاپ، از جمله انواع پورت های کامپیوتر و لپ تاپ که هم اکنون در بسیاری از لوازم الکترونیکی به چشم میخورد. جک سه ممیز پنج میلی متری هدفون است. با بهره گیری از این پورت ها شما میتوانید به آسانی هر چه تمام تر هندزفری و هدفون خود را به کامپیوتر و لپ تاپ وصل نمایید . از این طریق صداهای گوناگون را با شفافیت بیشتری گوش فرا دهید.

بهره گیری از درگاه جک سه ممیز پنج میلی متری به شما کمک خواهد نمود تا بتوانید به آسانی هر چه تمام تر به موسیقی گوش فرا دهید. در کلاس های متنوع حضور به عمل آورید و جلسه های کاری خود را ادامه بدهید. علاوه بر این ها شما میتوانید در صورتی که مایل هستید هندزفری شما حاوی میکروفون باشد. صدای خود را هم ضبط نموده و یا به هنگام نیاز سخن بگویید.

 درگاه خواندن کارت حافظه micro SD

معرفی انواع پورت های کامپیوتر و لپ تاپ، از جمله معرفی انواع پورت های کامپیوتر و لپ تاپ که بسیار هم دارای کاربرد است. درگاه منوط برای خواندن کارت حافظه micro SD است. شما میتوانید به واسطه ی این درگاه کارت حافظه موجود بر روی گوشی و یا دوربین خود را به صورت مستقیم به لپ تاپ و یا کامپیوتر وصل بنمایید .  عکس ها و فیلم ها را خیلی سریع انتقال می دهد.

معرفی انواع پورت لپ تاپ
معرفی انواع پورت لپ تاپ

 درگاه های تاندربولت

از جمله متداول ترین معرفی انواع پورت های کامپیوتر و لپ تاپ موجود در لپ تاپ های عصر کنونی، پورت تاندربولت میباشد‌. این قبیل از درگاه ها به لحاظ ظاهری شباهت به سزایی به درگاه USB TYPE-C  دارد. تفاوت بین دو پورت، انتقال داده ها به واسطه ی Thunderbolt با سرعت زیاد در برابر با USB است. داده ها به سرعت چهل گیگابایت بر ثانیه می رسند.  علاوه بر این ها این درگاه جهت اتصال کارت گرافیک اکسترنال هم مورد بهره گیری قرار دارد.

 درگاه های LAN و یا Ethernet

معرفی انواع پورت های کامپیوتر و لپ تاپ، یکی دیگر از معرفی انواع پورت های کامپیوتر و لپ تاپ که در راستای اتصال چند دستگاه و یا در اصطلاح شبکه نمودن آن ها مورد بهره گیری واقع میشود. درگاه LAN و یا Ethernet میباشد. با بهرهمندی از این نوع درگاه میتوان به آسانی اطلاعات را در بین کامپیوترها، انتقال داد. این پورت ها در لپ تاپ ها به حالت پیش فرض بر روی مادر بورد قرار دارند. که با تکیه بر آن میتوان مودم اِی دی اِس اِل را وصل نمود.

نتیجه گیری

با بهره گیری از درگاه های گوناگونی که روی بدنه یک لپ تاپ و یا کامپیوتر قرار دارد. شما میتوانید اطلاعات را در بین دستگاه های الکترونیکی گوناگون منتقل بنمایید. پورت ها سرعت و کیفیت داده ها را افزایش می دهد. به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید لوازم و تجهیزات جانبی گوناگون را به این دستگاه ها وصل نمایید.

شناخت هر یک از این پورت ها به شما عزیزان کمک خواهد کرد. که به حالت بهینه تری از سیستم خود کنید. دوستان عزیز بهتر است در پایان این مطلب از خود خاطر نشان شویم که شما عزیزان میتوانید. در صورت وجود سؤالات بیشتر در این زمینه با ما تماس حاصل فرمایید. قطعاً که ما در ویرا کامپیوتر سعی میکنیم بهترین پاسخ گو به تمامی پرسش های شما باشیم.

بیشتر بخوانید
آشنایی با مشکل مختلف صفحه نمایش لپ‌ تاپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *