تعمیر DVD رایتر لپتاپ

تعمیر DVD رایتر لپتاپ

تعمیر DVD رایتر لپتاپ به چه منظور انجام می‌شود؟

DVD رایتر لپتاپ که درایو نوری تیز نامیده می‌شود، یکی از قسمت‌های مهم در لپتاپ به شمار می‌رود. هر کاربر ممکن است در طول روز بار‌ها از این قسمت از لپ تاپ خود استفاده کند. تعمیر DVD رایتر لپتاپ یکی از مشکلاتی است که ممکن است برای برخی از کاربران دردسر ایجاد کند. البته وجود فلش و هارد اکسترنال باعث شده تا نام DVD رایتر به فراموشی سپرده شود. بسیاری از لپتاپ‌های جدید به لطف هارد اکسترنال‌ها از وجود DVD رایتر بی‌بهره شده‌اند. هر گونه خرابی یا نقص در این قطعه باعث می‌شود که به خدماتی برای تعمیر لپتاپ خود نیاز پیدا کنیم.

قبل از شروع، ابتدا بهتر است توضیحی در مورد خود DVD رایتر ارائه دهیم. دی وی دی رایتر قطعه‌ای بسیار حیاتی در لپتاپ است. این قطعه به مادربرد متصل می‌شود و برای خواندن دی وی دی و سی دی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اطلاعاتی که بر روی دیسک‌ها ثبت شده است با استفاده از نور لیزر یا امواج الکترومغناطیسی خوانده می‌شود. دی وی دی رایتر لپ تاپ به راحتی اطلاعات را از روی دیسک‌های فشرده می‌خواند.

دو نوع دی وی دی رایتر وجود دارد. دی وی دی رایتر مکشی و دی وی دی رایتر کشویی. در دی وی دی رایتر مکشی، در صورتی که دیسک بر لبه دستگاه قرار داده شود، دیسک به داخل کشیده خواهد شد. دی وی دی رایتر کشویی بیشتر از نوع مکشی در لپ تاپ‌ها دیده می‌شود. در این نوع از رایتر، با فشار دادن یک دکمه، محفظه‌ای که برای قرار دادن دیسک تعبیه شده، خارج می‌شود. هنگامیکه همان دکمه را مجدداً فشار دهید، محفظه دیسک به داخل می‌رود.

در این مقاله قصد داریم تا بحث در مورد تعمیر DVD رایتر لپتاپ، رایج‌ترین مشکلات دی وی دی رایتر، علائم خرابی دی وی دی رایتر، نحوه محافظت از دی وی دی رایتر و هزینه تعمیر این قطعه بپردازیم.

رایج‌ترین مشکلات DVD رایتر لپتاپ کدامند؟

بروز برخی از مشکلات در دی وی دی رایتر لپتاپ باعث می‌شود که کاربر متحمل پرداخت هزینه تعمیر DVD رایتر لپتاپ خود شود. در این قسمت به بررسی رایج‌ترین مشکلات DVD رایتر لپتاپ می‌پردازیم. همانطور که می‌دانید DVD رایتر لپتاپ از نظر ساختاری به DVD رایتر پخش‌کننده‌های خانگی شباهت دارد. خرابی لنز و چشمی یکی از مشکلاتی است که بروز آن در DVD رایتر لپتاپ بسیار شایع است.

باز نشدن درب DVD رایتر لپتاپ یکی دیگر از مشکلاتی است که می‌تواند برای کاربر دردسر ایجاد کند. این مشکل شروعی برای تعمیر DVD رایتر لپتاپ محسوب می شود. در این شرایط، دستگاه با فشرده شدن دکمه DVD رایتر هیچ عکس العملی نشان نخواهد داد. در برخی از موارد نیز این قسمت از لپتاپ نیاز به عیب‌یابی دارد. در این شرایط مشکل DVD لپتاپ یک مشکل سخت‌افزاری می‌باشد.

و آخرین مشکلی که منجر به تعمیر DVD رایتر لپتاپ خواهد شد، استهلاک کلی این قسمت است. بازیابی دی وی دی رایتر لپتاپ با انجام تعمیرات امکان‌پذیر نخواهد بود و باید نسبت به تعویض آن اقدام نمایید.

تعمیر DVD رایتر لپتاپ چگونه انجام می‌شود؟

همانطور که در قسمت بالا اشاره کردیم، یکی از مشکلات رایجی که هزینه تعمیر DVD رایتر لپتاپ را به گردن کاربر میاندازد به خرابی لنز و چشمی مربوط می‌شود. در این شرایط بهترین راه حل این است که لنز را تمیز کنید. برای انجام این کار، درب سی دی رام را باز کرده تا بتوانید لنز و چشمی را ببینید. در مرحله بعدی، لپتاپ را خاموش کرده تا از ورود جریان برق به سیستم خودداری کنید. حالا می‌توانید با استفاده از یک پنبه تمیز و مقدار کمی الکل لنز و چشمی را تمیز کنید. این کار باید به آرامی و با حوصله انجام شود، زیرا لنز بسیار حساس است و ممکن است اعمال فشار زیاد باعث خراشیدگی آن شود.

و اما تعمیر DVD رایتر لپتاپ در شرایطی که درب باز نمی‌شود، چگونه انجام می‌شود. در این شرایط احتمالاً تسمه موتور درب DVD رایتر از محل خود جدا و یا پاره شده است. باز و بسته کردن پی در پی DVD رایتر یکی از دلایل اصلی برای پاره شدن و یا شل شدن تسمه موتور محسوب می‌شود. برای حل این مشکل باید نسبت به تعویض این تسمه اقدام نمایید.

همانطور که در بالا اشاره کردیم، عیب‌یابی DVD رایتر یکی دیگر از مواردی که کاربر را وادار به تعمیر DVD رایتر لپتاپ خواهد کرد. در این شرایط، درایور باید یک بار پاک شده و مجدداً نصب شود. بدین منظور، به قسمت Device Manager  بروید و روی DVD Writer راست کلیک کنید. سپس گزینه Uninstall را‌ زده و دوباره آن را نصب کنید. با انجام این کار می‌توانید مشکل DVD رایتر لپتاپ خود را رفع کنید.

استهلاک دی وی دی رایتر لپتاپ یکی دیگر از مواردی است که کاربر را ملزم به تعمیر DVD رایتر لپتاپ خود خواهد کرد. در این شرایط با بهره‌گیری از کمک مرکز کامپیوتر معتبر و خوشنام باید نسبت به تعویض این قطعه اقدام نمایید. مرکز تعمیرلپ تاپ ویرا کامپیوتر با بهره‌گیری از متخصصین و مهندسان برجسته در تعمیر DVD رایتر لپتاپ آماده خدمت‌رسانی به مشتریان محترم از سراسر کشور می‌باشد.

خرابی DVD رایتر لپتاپ چگونه تشخیص داده می‌شود؟

یکی از علائمی که نشان می‌دهد DVD رایتر خراب شده و شما باید نسبت به تعمیر DVD رایتر لپتاپ خود اقدام کنید این است که DVD رایتر هیچ سی دی و یا دی وی دی را رایت نمی‌کند. منشأ این مشکل ممکن است از نرم‌افزار سیستم باشد. در این شرایط تعویض ویندوز این مشکل را برطرف خواهد کرد. در صورتی که با تعویض ویندوز این مشکل حل نشد، باید نسبت به تعویض DVD رایتر لپتاپ خود اقدام نمایید.

از دیگر علائم خرابی DVD رایتر لپتاپ باز نشدن آن است. در چنین شرایطی، تسمه موتور درب DVD رایتر لپتاپ شل شده و یا پاره شده است. برای حل این مشکل باید نسبت به تعویض این تسمه اقدام نمایید.

و اما نشانه دیگری که منجر به تعمیر DVD رایتر لپتاپ می‌گردد، خرابی یا نقص در موتور DVD رایتر می‌باشد. در این شرایط برای رفع این مشکل باید نسبت به تعویض DVD رایتر لپتاپ خود اقدام کنید.

نشانه دیگری که باعث می‌شود کاربر برای تعمیر DVD رایتر لپتاپ خود به مرکز تعمیر کامپیوتر مراجعه کند، شناسایی نکردن دی وی دی رایتر اکسترنال است. DVD رایتر اکسترنال به سیستم متصل می‌شود و کاربران می‌توانند به راحتی به تماشای دی وی دی و سی دی‌های مورد علاقه خود بپردازند. این علامت نشان دهنده مشکلی در برق‌رسانی سیستم است.

هنگامی که درب دی وی دی سریع بسته می‌شود نیز باید به خرابی و نقص در دی وی دی رایتر لپتاپ شک کرد. این مشکل هم به نرم‌افزار و هم به سخت‌افزار سیستم مربوط می‌شود. دو کلید که پلاتین نامیده می‌شوند کنار درب دی وی دی رایتر قرار گرفته‌اند. یکی از این کلید‌ها مسئول باز کردن و دیگری بستن درب می‌باشد. در صورتی که این دو کلید به درستی و هماهنگ با یکدیگر کار نکنند، درب باز می‌شود اما فوراً بسته خواهد شد. این مشکل معمولاً با شستن پلاتین برطرف خواهد شد.

چگونه می‌توان از DVD رایتر لپتاپ محافظت کرد؟

گاهی اوقات بسیاری از کاربران ممکن است با بی‌توجهی و بصورت غیر عمدی به دی وی دی رایتر لپتاپ استوک خود آسیب وارد کنند. این آسیب‌ها علاوه بر این که کاربر را متحمل پرداخت هزینه تعمیر DVD رایتر لپتاپ خواهد کرد، باعث اتلاف وقت و زمان کاربر نیز می‌شود. در این قسمت به ذکر عواملی می‌پردازیم که می‌تواند شما را از پرداخت هزینه تعمیر DVD رایتر لپتاپ در‌امان نگه دارد.

اولین نکته برای محافظت از این قسمت این است که از قرار دادن سی دی و دی وی دی‌های خش دار در داخل دی وی دی رایتر خودداری کنید. زیرا این کار باعث آسیب به لنز درایو خواهد شد. هنگامی که از دی وی دی رایتر استفاده می‌کنید، مطمئن شوید که لپتاپ به برق متصل است. رایتر جریان بالایی را از منبع تغذیه می‌کشد و در صورتی که فقط از باتری استفاده شود، به آن آسیب وارد می‌شود. از ضربه زدن به DVD رایتر خود اجتناب کنید. از هل دادن محفظه قرار‌گیری دیسک با دست به داخل خودداری کنید.

هزینه تعمیر DVD رایتر لپتاپ چقدر تخمین‌زده می‌شود؟

با وجودی که در حال حاضر بسیاری از لپ تاپ‌های جدید از وجود دی وی دی رایتر بی‌بهره مانده‌اند، اما این قسمت هنوز هم به عنوان یکی از مهم‌ترین قسمت‌های لپ تاپ شناخته می‌شود. خرابی در دی وی دی رایتر لپتاپ هنوز هم بسیاری از کاربران را برای تعمیر DVD رایتر لپتاپ خود به مراکز تعمیر کامپیوتر می‌کشاند.

عوامل مختلفی در تخمین هزینه تعمیر DVD رایتر لپتاپ دخیل هستند. در میان این عوامل می‌توان به میزان آسیب وارد شده به این قطعه اشاره کرد. به علاوه، تفاوت‌هایی از نظر هزینه بین تعمیر قطعه الکترونیکی یک DVD رایتر و تعمیر قطعه مکانیکی آن وجود دارد. در برخی از موارد نیز ممکن است آسیب به قطعه مورد نظر بسیار شدید باشد و کارشناس و تکنسین نسبت به تعویض برخی از قطعات اقدام نماید. مورد دیگر که بر هزینه تعمیر این قطعه تأثیر می‌گذارد، برند لپتاپ مورد نظر است.

در حالت کلی می‌توان گفت که هزینه تعمیر DVD رایتر لپتاپ بسیار کمتر از هزینه تعمیر فلت لپتاپ می‌باشد. مرکز تعمیر رایا کامپیوتر با بهره‌گیری از به روز‌ترین تجهیزات و خبره‌ترین کارشناسان بعد از عیب‌یابی سیستم، هزینه را بابت تعمیر DVD رایتر لپتاپ به شما اعلام خواهند کرد.

تعمیر DVD رایتر لپتاپ در مرکز تعمیر ویرا کامپیوتر چگونه انجام می‌شود؟

مرکز تعمیر ویرا کامپیوتر با بهره‌گیری از کارشناسان خبره و تجهیزات به روز و پیشرفته با بهترین کیفیت و مناسب‌ترین هزینه، تعمیر DVD رایتر لپتاپ شما را به مطلوب‌ترین شکل ممکن انجام می‌دهد. ویرا کامپیوتر به منظور ارائه خدمات شایسته به کاربران، ابزار و تجهیزات پیشرفته‌ای را در بخش تعمیرات خود به کار گرفته است. کافیست با مرکز تعمیر ویرا کامپیوتر تماس بگیرید و از خدمات تخصصی ما بهره‌مند شوید.

بیشتر بخوانید
تعمیر اسپیکر لپتاپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *