تعمیر رم لپتاپ

تعمیر رم لپتاپ

لپتاپ ها یک کامپیوتر شخصی در طرح و اندازه کوچک هستند که به راحتی کاربران می توانند آن ها را درصورت تمایل حمل و جا به جا کنند. از لپتاپ ها در محیط های مختلفی استفاده می شود مانند؛ محیط های آموزشی، محیط های ادرای و غیره. لپ‌تاپ‌ها در واقع طوری طراحی و برنامه ریزی شده اند که تمام عملکردهای یک رایانه رومیزی را دارند.یعنی با وجود این لپتاپ ها کاربران می توانند به طور مشابه نرم‌افزاری را اجرا و انواع فایل‌های مشابه را هم زمان باز کنند.

رم چیست؟

در واقع RAM به حافظه لپتاپ ها گفته می شود. کاربران هر زمان برنامه‌ ای را در لپتاپ خود راه‌اندازی می‌کنند، این برنامه ها از فضای ذخیره‌سازی به رم لپتاپ  منتقل می‌شوند تا این گونه در صورت نیاز شما به سرعت به آن دسترسی داشته باشید. چنانچه مطالب و داده های مورد نیاز خود را در رم لپتاپ Save نکنید. هنگامی که لپتاپ را خاموش می کنید و سپس مجدداً راه اندازی می کنید، مرورگر اینترنت لپتاپ شما مطالب و داده شما را ذخیره نمی کند و داده ها از حافظه لپتاپ پاک می شود.

کاربرد RAM در لپتاپ

از کاربردهای RAM لپتاپ ها می توان به موارد زیر اشاره داشت :

 1. سرعت بخشیدن به لپتاپ ها هنگام کار با آن ها،
 2. رم لپتاپ ها اطلاعاتی را که شما برای کارهای سریع استفاده می کنید ذخیره می کند.
 3. وقتی برنامه‌ها را همزمان با هم باز یا راه اندازی می‌کنید، به فایل‌ها به طور همزمان دسترسی پیدا می‌کنید
 4. همچنین هنگامی که نرم‌افزارهای سختی را بر روی سیستم راه اندازی می‌کنید می توانید آن ها را به آسانی بازکرده و از مقدار زیادی RAM استفاده کنید.
 5. اگر لپ‌تاپ شما کند کار می‌کند یا متوجه برنامه‌ریزی کند و ضعیف آن شده‌اید، احتمالاً به این دلیل است که حافظه رم شما کم است.

چگونه متوجه شویم لپتاپ ما چقدر رم دارد؟

چنانچه فراموش کردید که لپ تاپ شما چقدر رم دارد و دراین مورد اطلاعات دقیقی ندارید می توانید برای پیدا کردن آن فقط مدل یا شماره سریال RAM را به صورت آنلاین جستجو کنید تا دراین مورد اطلاعات خواسته شده را کسب کنید. روش دیگری که می توانید با آن متوجه شوید لپتاپ ویندوز ۱۰شما دارای چه مقدار رم است این است که ابتدا بر روی دکمه Start لپتاپ کلیک کنید و سپس به قسمت Settings  >  System >  About بروید. و به دنبال رم نصب شده در قسمت پنجره پاپ آپ لپتاپ بگیرید در آن جا لیست کوتاهی از مشخصات را مشاهده می کنید. به دنبال شماره درج شده در کنار Memory بگردید. در این قسمت می توانید متوجه شوید که مقدار رم لپتاپ شما چقدر است.

تعمیر رم لپتاپ

آیا امکان تغییر رم وجود دارد؟

بله، این کار چندان سختی نیست اکثر لپتاپ‌ ها دارای رم هستند که این رم ها به‌طور دائم بر روی مادربرد لپتاپ ها ثابت شده‌اند که این گونه لپتاپ ها ارتقا داده می شوند و سرعت لپتاپ بیشتر می شود.

بیشتر بخوانید
تعمیر مادربرد لپتاپ ام اس ای (MSI)

چه مقدار رم برای لپتاپ نیاز داریم؟

درحقیقت این که هر کاربر چه مقدار رم برای لپتاپ خود نیاز دارد بستگی به کاربرد و کارایی دارد که لپتاپ شما آن را انجام می دهد اگر فکر می کنید اگر رم لپتاپ شما دارای فضای ذخیره سازی زیادی باشد سرعت لپتاپ شما نیز افزایش پیدا می کنند باید بگویم که کاملا در اشتباه هستید‌. بنابراین مهم است که کاربران بر اساس استفاده از لپ تاپ، رم لپتاپ را نیز انتخاب و خریداری کنند. حافظه رم لپتاپ ها بر حسب بایت اندازه گیری می شوند که در حقیقت بایت همان واحد اطلاعاتی هستندکه داده ها در آن ذخیره سازی می شوند. لپتاپ ها، تبلت‌ها و تلفن‌های هوشمند معمولاً از ۲ گیگابایت تا ۳۲ گیگا بایت رم دارند، البته برخی از دستگاه های هوشمند از حافظه ای بیشتری برخوردار هستند.

 1. حافظه رم لپتاپ برای محصلین: لپتاپ های که توسط دانشجویان و دانش آموزان و معلمان مورد استفاده قرار می گیرند ۸ گیگابایت حافظه رم نیاز دارند. با این حال اگر محصلین به حافظه بیشتری برای لپتاپ خود نیاز دارند می توانند تا ۱۶گیگا هزینه کرده و خریداری کنند.
 2. حافظه رم لپتاپ برای کار ادرای: برای لپتاپ هایی که توسط کارمندان ادارای مورد استفاده قرار می گیرند ۸ گیگابایت رم برای بهره وری روزانه مناسب است. اگر پردازش زیادی انجام می شود، می توانید یک رم ۱۶ گیگا بایتی یا بیشتر تهیه کنید.
 3. حافظه رم برای لپتاپ گیمرها: برای لپتاپ های که کاربران می خواهند توسط آن ها بازی های رایانه انجام دهند ۱۶ تا ۳۲ گیگا بایت رم ایده‌آل است. البته باید توجه به بازی‌ها و برنامه های که بر روی لپتاپ نصب می کنید هم داشته باشید. برنامه های که با کیفیت بالا هستند و سخت تر می باشند فضای بیشتری را می گیرند.
 4. حافظه رم برای تولید ویدئو: کمترین حافظه رم برای این گونه لپتاپ ها بین۱۶تا ۳۲گیگا بایت است. اما هنگام خرید این لپتاپ ها باید توجه داشته باشید و اطمینان حاصل کنید که این لپتاپ می توانند ویدئو تولید کنند و امکان اجرا و به نمایش گذاشتن همزمان آن ها وجود دارد.
 5. حافظه رم لپتاپ ها جهت تولید صدا: برای لپتاپ هایی که جهت تولید صدا و موزیک مورد استفاده قرار می گیرند ۸ گیگا بایت تا ۱۶گیگا بایت حافظه رم برای میکس کردن موزیک و صدا، ویرایش و پردازش صدا مدنظر ایده آل و عالی است. اگر لپتاپ را جهت استفاده و تولید صدا و گویندگی کتابخانه های صوتی فراهم کرده اید باید حافظه و رم بیشتری را برای آن در نظر بگیرید تا درصورت استفاده از لپتاپ چنانچه حجم داده ها زیاد بود لپتاپ فضای کافی داشته باشد و کند عمل نکند.
 6. حافظه رم لپتاپ ها برای طرح های گرافیکی: برای برنامه هایی گرافیکی مانند Photoshop®، InDesign®، Illustrator®، حافظه رم ۱۶تا ۳۲ گیگا بایتی مناسب و ایده آل است. تا درصورت کار و طراحی لپتاپ کند عمل نکند و دارای کارایی بالا و حافظه رم مناسبی باشد.
بیشتر بخوانید
تعمیر لپتاپ قدیمی

اگر لپتاپ فضای ذخیره سازی کافی نداشت و نیاز به حافظه بیشتری داشتیم چه کنیم؟

برای این کار باید ابتدا لپتاپ را بروز رسانی کنید این گونه باعث می شود رم فضای زیادی داشته باشد. این کار به صرفه است و برای بسیاری از افراد، که هزینه زیادی نمی توانند پرداخت کنند و رم لپتاپ را تعویض کنند کاری بسیار عاقلانه است. اما اگر کاربر مورد نظر متعهد به ارتقای رم باشد، بهتر است از یک متخصص و تکنسین تعمیر لپتاپ برای کمک استفاده کند. و به مرکز تعمیرات تخصصی انواع لپتاپ ها مراجعه کند. بیشتر لپتاپ‌ها به طور معمول یک اسلات رم اضافی دارند که می‌توانید ماژول رم اضافی را درآن وصل کنید.  اگر اسلات رم اضافی ندارید، می‌توانید رم موجود را حذف کرده و یک رم با ظرفیت بالاتر جایگزین کنید.

تفاوت بارز لپ تاپ با دسکتاپ

از آن جایی که لپ تاپ ها با طرح های کوچک و هوشمند برای حمل و نقل راحت و کارایی بالا طراحی شده اند، تفاوت های مهم بین آن ها و کامپیوترهای رومیزی وجود دارد. شما می توانید با استفاده یک لپتاپ کارهای ادرای، روزمره، تحصیلی و غیره را انجام دهید. لپتاپ ها دارای مانیتور داخلی، صفحه کلید، لمسی (که جایگزین ماوس ها می شود) و بلندگوها هستند.

درحقیقت لپتاپ ها کاربردی و مفید هستند، حتی زمانی که به هیچ دستگاهی وابسته نباشند‌. کابل‌های کمتری مانع از راه‌اندازی آن‌ها می‌شود اما دستکاپ ها در واقع همان صفحه نمایشگر لپتاپ ها هستند شما برای دستیابی به دستکاپ لپتاپ ها باید لپتاپ را داشته باشید و گزینه ای برای اتصال و روشن کردن لپتاپ همراه با یک ماوس معمولی، مانیتور بزرگتر و سایر لوازم جانبی داشته باشید.

 

نحونگهداری و افزایش طول عمر لپتاپ

 1. کامپیوتر و لپتاپ خود را حدامکان مرتباً تمیز و مرتب نگه دارید.
 2. سعی کنید در اطراف کامپیوتر خود سیگار نکشید یا نخورید و نیاشامید.
 3. لپتاپ خود را در صورتی که لازم نداشتید خاموش کنید.
 4. لپ تاپ ها را همیشه به برق وصل نکنید.
 5. از باتری لپتاپ به درستی استفاده کنید تا باتری آسیب نبیند.
 6. به روز رسانی نرم افزار به طور مرتب و در صورتی که نیاز بود.
 7. انجام تعمیر یا تعویض قطعات جانبی لپتاپ ها در صورت که نیاز بود.

چگونه رم لپتاپ شخصی را تعمیر یا تعویض کنیم؟

در این مقاله ما شما را راهنمایی می کنیم و به شما نشان می دهیم که چگونه می توانید به تعمیر و تعویض رم لپتاپ خود بپردازید بسیاری از لپ‌تاپ‌ ها دارای دری هستند که برای رم به کار گرفته می شود. اما اغلب موارد، برداشتن کل پوشش پشتی لپتاپ ها امری ضروری محسوب می شود. شما می توانید در وهله اول پیچ های درب رم لپتاپ را باز کنید و پیچ هارا درمکانی قراردهید تا گم نشوند سپس زمانی که کامل پیچ هارا باز کردید می توانید به رم لپتاپ دسترسی پیدا کنید و در این مرحله امکان تعویض ویا تعمیر رم لپتاپ وجود دارد.

بیشتر بخوانید
تعمیر کیبورد لپتاپ

اگر رم لپتاپ شما آسیب دیده یا حس کرده اید که نیاز به تعویض یا تعمیر دارد. در اینجا می توانید به سوالات و ابهامات خود در این زمینه پاسخ دهید برای این که بتوانید از رم لپتاپ خود حداکثر استفاده را ببرید و عمر رم لپتاپ را طولانی تر کنید باید کامپیوتر خود را مجددا راه اندازی کنید.  اولین چیزی که می توانید سعی کنید RAM را آزاد کنید، راه اندازی مجدد رایانه است یا برای احیاء رم  آسیب دیده لپتاپ ها نرم افزار خود را به روز کنید یا یک مرورگر متفاوت را امتحان کنید و برنامه های افزودنی مرورگر را حذف کنید. و سپس برای اتمام کار فرآیندهای پاکسازی را انجام دهید.

رفع خطاهای رم لپتاپ

زمانی که با اطمینان کامل مشخص کردید کدام یک از ماژول های RAM لپتاپ از کار افتاده است، می توانید با جایگزین کردن ماژول های RAM با یک مجموعه جدید خطاهای مربوطه به ماژول های RAM  را برطرف کنید. هنگامی که با این خرابی ها روبرو شدید حتما آن ها را تعمیر کنید زیرا هنگامی که مشکلی در لپتاپ به وجود می آید و تعمیر نمی شود ممکن است آسیب های جزئی که به لپتاپ وارد شده تبدیل به آسیب های بزرگ تر شود. بنابراین هنگامی که با خطاهای رم روبرو شدید آن را تعمیر کنید زیرا ممکن است هنگامی که با لپتاپ کار می کنید لپتاپ به طور ناگهانی به دلیل حافظه سنگین مانند بازی یا برنامه های مرتبط به فتوشاپ متوقف شود یا بوت نشود.

جمع بندی

به یاد داشته باشید درصورت که توانایی و مهارت کافی دراین زمینه ندارید و تا به حال چنین فعالیتی انجام ندادید بهتر است به تعمیر یا تعویض رم لپتاپ ها نپردازید و این مورد را به تکنسین وکارشناسان متخصص که دراین زمینه فعالیت می کنند و کار بلد هستند بسپارید. ویرا کامپیوتر همراه با تکنسین های حرفه ای و خبره در این زمینه خدماتی ویژه ای را به کاربران خود ارائه می دهد. شما با مراجعه به مرکز تعمیرات دستگاه های الکترونیکی و لپتاپ ویرا کامپیوتر می توانید با کمترین هزینه به تعمیر لپتاپ خود بپردازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *