عیب یابی رم لپتاپ

عیب یابی رم لپتاپ

عیب یابی رم لپتاپ، برای عیب یابی رم لپتاپ ها ابتدا باید از تمام فایل ها و داده های مهم لپتاپ خود نسخه پشتیبان تهیه کنید. سپس به عیب یابی و تعمیر لپتاپ استوک فکرکنید. قبل از شروع عیب یابی به یاد داشته باشید. برای تعمیر و عیب یابی لپتاپ شما با برق سروکار داریدکه یکی از موارد مهم و خطرناک است ابتدا باید لپتاپ را از برق جدا کنید تا از خطرات احتمالی جلوگیری کنید. سپس تمام اسناد و داده های موجود در لپتاپ و ماژول های حافظه یا MOBO (مادربرد) را جمع آوری کنید. برای این کار شما به اطلاعاتی در مورد شماره ساخت و مدل رم همراه با راهنمای نصب نیاز دارید. اگر داده ای را از دست دادید به وب سایت سازنده رایانه شخصی یا MOBO لپتاپ مراجعه کنید.

آموزش عیب یابی رم لپتاپ

اکثر وب سایت های سازنده لپتاپ ها دارای اسناد آنلاین هستند. بعداز این کار ماژول های حافظه را مجدداً در جای خود قرار دهید. هنگام قرار دادن ماژول ها در اسلات حافظه باید فشار بیشتری دهید. محدودیت های حافظه سیستم عامل و کابل های برق خود را دوباره چک کنید. سپس کابل های داخلی لپتاپ را دوباره چک کنید و بایوس لپتاپ شخصی خود را به روز رسانی کنید. همچنین برای قراردادن دوباره ماژول حافظه درشکاف لپتاپ باید از افراد ماهر و با تجربه کمک بگیرید زیرا اگر این کار به درستی انجام نشود می تواند باعث آسیب رساندن به ماژول لپتاپ شود. توجه داشته باشیدکه قبل از بازکردن کیس کامپیوتر ابتدا باید برق متصل به لپتاپ را قطع کنید. برای قطع کردن برق لپتاپ ابتدا دکمه روشن و خاموش را به مدت ثانیه ۳۰ فشار دهید و سپس نگه دارید تا جریان برق قطع شود.

علت های رایج معیوب بودن رم لپتاپ

عیب یابی رم لپتاپ ها یکی ازسخت ترین کارها است. RAM لپتاپ ها درحقیقت یکی از اجزای کلیدی هر رایانه می باشند. بنابراین زمانی که هر لپتاپ با رم معیوب شروع به کار می کند می توان مواردی مانند خرابی و عملکرد نادرست لپتاپ ها را مشاهده کرد حتی اگر بهترین رم را خریده باشید هنگام کار با لپتاپ ممکن است با مشکلاتی روبرو شوید. هنگامی که درلپتاپ شخصی خود با پیام خطای BSOD “Page fault in non-paged area روبرو گشتید باید سریعا در اسرع وقت لپتاپ استوک را تعمیر کنید .

این پیام در صورت  ناپایدار بودن RAM پدیدار می‌شود. به علاوه باید به این نکته توجه داشته باشید که اگر تمایل دارید خودتان عیوب لپتاپ ها را برطرف کنید باید برای برطرف کردن عیوب لپتاپ و مراقبت صحیح لپ تاپ پیچ ​​گوشتی های مختلفی داشته باشید تا بتوانید پوشش لپتاپ را جدا کنید. این پیچ گوشتی ها عبارتند از:

پیچ ​​گوشتی فیلیپس یا پیچ گوشتی شش گوش همراه با یک مولتی متر دیجیتالی تا توسط آن ها بتوانید قطعات جانبی مرتبط با الکترونیک که بر روی مادربرد قراردارد را آزمایش کرده و سپس بررسی کنید. چنانچه ماژول رم در حین روشن شدن رایانه از بین برود یا در حالی که مادربرد پس از خاموش شدن هنوز شارژ باقی مانده داشته باشد خاموش شود. این امکان وجود دارد که رم لپتاپ و داده های موجود آن آسیب ببیند. ماژول‌های رم نیز می‌توانند با تخلیه استاتیکی آسیب ببینند این در صورتی امکان پذیر است که کاربر ماژول ها رم را لمس کند و به زمین متصل نشود.

علت ها و علائم رایج معیوب شدن و تشخیص حافظه RAM لپتاپ ها عبارتند از؛

 1. کاهش عملکرد

یکی از بارزترین نشانه های خرابی رم لپتاپ ها کاهش عملکرد لپتاپ در طول زمان استفاده است. اگر متوجه شدید که لپتاپ‌ شما بعد از این که آن را روشن کردید به خوبی کار می کند اما پس از مدتی استفاده هر چه بیشتر از آن استفاده می کنید عملکرد لپتاپ کندتر می شود. باید رم لپتاپ را مورد بررسی قرار دهید این مشکل برای لپتاپ زمانی اتفاق می‌افتد که برنامه های حافظه فشرده مانند فتوشاپ بازی های ویدئویی پیچیده و مرورگرهای وب قابل مشاهده باشند.

همچنین به یاد داشته باشید که رم معیوب لپتاپ ممکن است دلیل این مشکل لپتاپ نباشد بنابراین در صورتی که متوجه شدید مشکل از RAM لپتاپ نشأت نمی گیرد و یک برنامه نامناسب ممکن است از طریق دستگاه CPU یا حافظه دستگاه نشت کند. می‌توانید میزان استفاده از سیستم خود را بررسی کنید. چنانچه نمی‌توانید عملکرد لپتاپ را کاهش دهید ممکن است زمان خرید ماژول‌های RAM جدید برای لپتاپ فرا رسیده باشد.

 1. مشکلات تصادفی لپتاپ

اگر رایانه شما به طور تصادفی درحین کار از کار می افتد لزوماً به این معنی نیست که RAM لپتاپ شما معیوب است. اما به احتمالات اشاره می کند که ممکن است رم لپتاپ معیوب باشد. این امر در صورتی صحیح است که به نظر می رسد هیچ گونه ثباتی در خرابی های لپتاپ وجود ندارد. به عنوان مثال اگر هر بار می خواهید یک برنامه با حجم بالا را در لپتاپ خود باز کنید اما با خطاهای صفحه آبی بر روی نمایشگر در ویندوز لپتاپ روبرو می شوید. اما اگر متوجه شدید که خرابی‌ها بدون هشدار در زمان‌های تصادفی رخ می‌دهند ممکن است مسئول این نوع خرابی ها RAM لپتاپ ها باشد. همچنین ممکن است متوجه شوید که دستگاه شما هنگام راه اندازی در لحظه نمایش دستکاپ مجدد راه اندازی می شود.

 1. کارت ویدیو بارگیری نمی شود

هنگامی که لپتاپ‌ خود را روشن می کنید باید با یک صدای بلند روبرو شوید زیرا این صدا نشان دهنده این است که سخت افزار ویدئویی و رسانه ای دستگاه شما به درستی شناسایی و بوت شده است. اگر این صدا را هنگام راه اندازی دستگاه نمی شنوید به این معنی است که لپتاپ هنوز بارگذاری نشده و لپتاپ عملکرد درستی ندارد البته می تواند یکی از دلیل این مسئله رم لپتاپ ها باشد. همچنین زمانی که عامل سیستم درحال جستجو است تا لپتاپ بوت شود یک پیام هشدار بر روی صفحه نمایش نشان داده می شود. این پیام اگر به تنهایی در نظر گرفته شود تضمینی برای خرابی RAM نیست و می تواند نشان دهنده این باشد که کارت گرافیک ویدئویی بارگیری نمی شود یا کارت گرافیک لپتاپ عملکرد صحیحی ندارد.

 1. فایل های داده خراب

ممکن است هنگام کار با لپتاپ متوجه شوید که فایل‌هایی که می‌خواهید از آن ها استفاده کنید می‌توانند بعد از مدتی استفاده معیوب شوند و باز نمی شوند. مورد مهم دیگری که در این هنگام با آن روبرو می شوید تهیه نسخه پشتیبان به طور منظم است که نشانه واضح دیگری می باشد که RAM لپتاپ شما در آستانه معیوب شدن قرار دارد. چنانچه حین کار با لپتاپ فایل‌های معیوب بیشتری پیدا کردید یعنی لپتاپ عملکرد صحیحی ندارد پس در این هنگام مطمئن باشید که RAM لپتاپ عامل اصلی این مشکل است. دلیل این امر  این است که رم معیوب باعث تخریب ساختار هارد دیسک لپتاپ می شود. در نهایت شما به هیچ وجه نمی توانید دستگاه خود را بوت کنید و فایل داده های لپتاپ به مرور زمان معیوب می شوند.

 1. نمایش نادرست رم سیستم

عیب یابی رم لپتاپ، برای بررسی کردن میزان رم لپتاپ می توانید بر روی منوی شروع در ویندوز لپتاپ کلیک راست کرده سپس به قسمت تنظیمات سیستم مراجعه کنید. در این قسمت می توانید یک آمار کلی و حیاتی از دستگاه تان از جمله مقدار RAM که به صورت نظری نصب شده است را ببینید. اگر سیستم شما مقدار رم نادرست را نشان می دهد ممکن است نشانه ای از رم ضعیف لپتاپ باشد.

چنانچه از Mac استفاده می کنید ابتدا باید به قسمت Apple > About This Mac بروید تا این گونه مطمئن شوید که برگه مرورکلی انتخاب شده است. سپس ویندوز لپتاپ آمارهای لپتاپ خود از جمله میزان RAM به شما نشان داده می شود. این مقدار با مقداری که دستگاه شما نشان می دهد باید مطابقت داشته باشد چنانچه در این مسئله اطمینان کامل ندارید بهتر است شماره محصول خود را در گوگل جستجو کنید تا مطمئن شوید.

نحوه تعمیر رم لپتاپ

بسته به این که چه چیزی باعث خطاها و عیوب حافظه رم لپتاپ ها می شود می توانید گزینه های زیر را جهت رفع و تعمیر عیوب لپتاپ ها مورد ارزیابی قراردهید. مواردی که باید هنگام تعمیر رم لپتاپ ها انجام دهید عبارتند از؛

 • تخلیه داده های موجود رم لپتاپ
 • هنگام تعمیر باید لپتاپ به شارژر متصل نباشد
 • برق لپتاپ را قطع کنید و سپس لپ تاپ را خاموش کنید.
 • برای تعویض حافظه رم باید بدنه لپ تاپ را باز کنید.
 • ماژول های رم قدیمی را حذف کرده و ماژول های RAM جدید لپتاپ را جایگزین کنید.
 • زمان بندی RAM پیش فرض لپتاپ را تنظیم کنید.
 • سطوح ولتاژ RAM را افزایش دهید.
 • سطوح ولتاژ CPU لپتاپ را کاهش دهید.
 • به روز رسانی BIOS لپتاپ را برای رفع مشکلات ناسازگاری اعمال کنید.

جمع بندی (عیب یابی رم لپتاپ)

تمام ولتاژی که به رم لپتاپ داده می شود توسط یک مبدل موجود در داخل مادربرد با کمک PSU شما تولید می شود.  بنابراین هنگامی که سیستم شما RAM معیوب را تشخیص دهد تمام ولتاژ داده شده به RAM بلافاصله متوقف می شود که از ورود هر گونه آسیب به مادربرد شما جلوگیری می کند. رم با حافظه داخلی بسیار کم معیوب یا حتی نامتناسب نیز می تواند باعث خرابی دستگاه شود زیرا سیستم برای اجرا و دسترسی به داده ها و اطلاعات به این حافظه موقت نیاز دارد.  برای رفع این مشکل رم لپتاپ را باید با رم های جدید با حافظه داخلی زیاد جایگزین کنید. امیدواریم مطالب گفته شده مورد استفاده شما عزیزان قرار بگیرد.

بیشتر بخوانید
 روشن نشدن مانیتور لپ تاپ دل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *