هنگ لپ‌تاپ

هنگ لپ‌تاپ

چرا لپ‌تاپ هنگ می‌کند

هنگ لپ‌تاپ به عنوان یکی از رایج‌ترین مشکلات و خطا‌های لپ‌تاپ‌ها به شمار می‌رود و بدون شک شما هم تابحال با این مشکل کلافه‌کننده روبرو شده‌اید. این مشکل بزرگ گاها ممکن است تمامی زحمات شما را بر باد دهد و کار‌های شما را با اختلال همراه کند. هنگ کردن لپ‌تاپ مشکلی است که ممکن است با تمامی سیستم عامل‌های مختلف شرکت ویندوز از جمله ۷، ۸، ۱۰ و ۱۱ یا حتی با سیستم عامل macOS تجربه کرد. تعمیر لپ‌تاپ شما بسیار ساده‌تر آن است که در نظر دارید و ممکن است مشکل شما به سادگی با چند کلیک قابل حل باشد. در این مطلب قصد داریم تا دلایل و راه‌حل‌های مختلف هنگ کردن لپ‌تاپ‌ها را با یکدیگر بررسی کنیم. تا به انتهای این مطلب با مرکز تعمیر ویرا کامپیوتر همراه باشید.

همانطور که اشاره شد، هنگ کردن لپ‌تاپ گاها می‌تواند با چند کلیک ساده حل شود اما همین روش ساده می‌تواند شما از دردسر‌های بزرگی خلاص کند. این موضوع برای کسانی بسیار قابل توجه خواهد بود که با سیستم خود مشغول به انجام فعالیت‌های آنلاین و مالی هستند؛ برای مثال، تصور کنید در هنگام تکمیل کردن یکی از فعالیت‌های مهم روز خود هستید و لپ‌تاپ شما با هنگ کردن تمامی فعالیت شما را بر باد می‌دهد و شما را کاملا غافلگیر می‌کند. در این مطلب قصد داریم تا حتی الامکان مهم‌ترین دلایل و علت‌های هنگ کردن لپ‌تاپ استوک را به شما توضیح دهیم و به طور کلی شما را با اصلی‌ترین آن‌ها آشنا کنیم.

دلایل اصلی هنگ لپ‌تاپ

برای رفع هر مشکلی ابتدا بایستی با دلایل و علت‌های ایجاد آن مشکل آشنا شد؛ چرا که مطمئنا علت آن، می‌تواند به ما کمک کند تا مناسب‌ترین راه‌حل رفع آن را بیابیم. در نگاه کلی هنگ لپ‌تاپ می‌تواند شما را با مشکلاتی همچون: کند شدن سرعت عملکرد، قفل شدن حرکت نشانگر (موس) و آبی شدن تصویر نمایشگر روبرو کند. این مشکلات در بسیاری از سیستم‌های دارای سخت‌افزار و نرم‌افزاری در سطح نرمال به هیچ عنوان نباید اتفاق بیافتد و بروز این مشکلات یقینا دارای راه‌حلی خواهد بود.

مشکل هنگ کردن لپ‌تاپ می‌تواند از دو گروه کلی مشکلات سخت‌افزار و مشکلات نرم‌افزاری سرچشمه بگیرد. ممکن است گاها لپ‌تاپ شما به دلیل مشکلات مختلف سخت‌افزاری با هنگ مواجه شده باشد یا اینکه از نرم‌افزار نامناسبی در سیستم خود بهره ببرید. بهرحال دلایل بسیاری وجود دارد که می‌تواند هنگ لپ‌تاپ شما را توجیح کند. در ادامه می‌توانید با دلایل مختلف سخت‌افزاری و نرم‌افزاری ایجاد‌کننده این مشکل بیشتر آشنا شوید و روش مناسب رفع آن‌ را دریابید.

پر شدن فضای هارد دیسک

شاید این دلیل برای بسیاری از افراد به عنوان یک علت نادرست تلقی شود اما برخلاف باور بسیاری از افراد پرشدن لپ‌تاپ مانند دیگر دلایل ایچاد این مشکل می‌تواند باعث هنگ لپ‌تاپ شما شود. شاید برایتان سوال شود که هارد دیسک مانند رم و پردازشگر (CPU) تاثیری در سرعت پردازش لپ‌تاپ ندارد پس چرا باید یکی از دلایل کاهش سرعت لپ‌تاپ باشد؟‌

باید در نظر داشته باشید که بسیاری از فایل‌ها و نرم‌افزار‌های موجود در لپ‌تاپ شما درون درایو اصلی و حیاتی C قرار دارند. این درایو دارای بسیاری از فایل‌های اصلی مربوط به روشن شدن و فعالیت سیستم شما می‌باشد و علاوه برآن‌ها بیشتر درایور‌های سیستم شما نیز بر روی همین درایو قرار دارد. به همین خاطر است که پرشدن هارد دیسک شما و به خصوص درایو C می‌تواند تاثیر بسزایی بر سرعت عملکرد لپ‌تاپ شما داشته باشد.

خالی کردن فضای هارد دیسک و به خصوص درایو C می‌تواند کمک بسزایی به بهبود عملکرد لپ‌تاپ شما داشته باشد و تغییرات زیادی را ایجاد کند. اگر همچنان بدنبال بهبود سرعت لپ‌تاپ خود هستید؛ حتما این موضوع را در نظر داشته باشید و فضای هارد دیسکتان را کمی خلوت‌تر کنید. البته که در صورت داشته فایل‌های حیاتی و کاری دیگر شما بایستی به فکر افزایش فضای هارد دیسک خود باشید و با دریافت هارد دیسک دیگر می‌توانید این مشکل را رفع کنید.

پرشدن هارد
پرشدن هارد دیسک

فضای رم پایین در هنگ لپ‌تاپ

فضای رم موجود برای هر سیستمی به عنوان یکی از مشخصه‌های مهم عملکردی آن سیستم به شمار می‌رود و وجود این فضا برای اجرای و پردازش امری حیاتی است. این فضای رم علاوه بر لپ‌تاپ و کامپیوتر برای تمامی وسایل الکتریکی دارای پردازشگر صدق می‌کند و گوشی‌های همراه و تبلت‌ها نیز از فضای رم مشخصی برخوردار می‌باشند.

به طور کلی، فضای رم به عنوان یکی فضای پردازش موقتی به شمار می‌رود و برای پردازش داده‌ها از این فضا استفاده می‌شود؛ پس بیشتر بودن این فضا با افزایش سرعت پردازش همراه خواهد بود و کمبود این فضا می‌تواند مشکلات بخصوصی از جمله هنگ لپ‌تاپ شما را به همراه داشته باشد.

شاید برای شما سوال ایجاد شود که خوب پس پردازشگر مرکزی (CPU) چه وظیفه‌ای دارد و چرا فضای رم مسئولیت پردازش را به عهده دارد؟ باید به این سوال به این گونه پاسخ داد که، رم تنها به عنوان یک پردازشگر موقتی وظیفه پردازش نرم‌افزار‌های درحال اجرا را برعهده دارد و پردازشگر مرکزی به صورت یک پردازشگر کلی عمل کرده و تمامی داده‌ها در انتها در آنجا پردازش می‌شوند.

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و نرم‌افزار‌های موجود، بسیاری از نرم‌افزار‌های ساده مانند مرورگر‌ها و ویرایشگر‌های تصویر و متن، فضای رم بسیاری را اشغال می‌‌کنند به همین خاطر باید در نظر داشته باشید که سیستم در اختیار شما حداقل از ۸ گیگابایت رم برخوردار باشید تا بتوانید به سادگی به فعالیت‌های روزمره خود بپردازید. در غیر این صورت در بسیاری از اوقات با کمبود فضای رم و هنگ کردن سیستم عامل لپ‌تاپ خود مواجه خواهید شد.

نرم افزاهایی که باعث هنگ لپ‌تاپ می شود

در میان نرم‌افزارهای کاربردی روزمره بدون شک مرورگر‌ها و بخصوص نرم‌افزار گوگل کروم قرار خواهد داشت. این نرم‌افزار با تمامی مزایا و قابلیت‌های فوق‌العاده خود به عنوان یکی از اشغال‌کننده‌ترین نرم‌افزار‌های موجود از نظر فضای رم به شمار می‌رود. در هنگام استفاده از این نرم‌افزار بدون‌شک احساس کند‌تر شدن سرعت عملکرد لپ‌تاپ خود شده‌اید. این موضوع زمانی نمایان می‌شود که شما از فضای رم کمی برخوردار باشید و قصد بهره‌مندی از افزونه‌های متعدد گوگل کروم را داشته باشید. در چنین شرایطی به احتمال بالا، فضای رم شما دچار کمبود بسیار زیادی شده و سیستم‌تان با مشکلات زیادی مواجه خواهد شد ابتدا متوجه کند شدن سرعت خواهید شد و در مدت کوتاهی این اتفاق به هنگ لپ‌تاپ شما خواهد انجامید.

برای رفع مشکل استفاده از نرم‌افزار پرمصرفی مانند گوگل کروم باید در نظر داشته باشید که از کمترین تعداد صفحه جستجو ممکن بهره ببرد. باز گذاشتن تب‌های زیاد از اصلی‌ترین دلایلی است که می‌تواند باعث افزایش مصرف رم دستگاه شما شود. علاوه بر این مورد، افزونه‌های گوگل کروم بدون شک از دیگر مواردی است که می‌تواند به کمبود فضای رم شما کمک کند. در صورت آن که از افزونه‌ای استفاده‌ای ندارید؛ آن را غیرفعال کنید تا در بهینه‌ترین حالت ممکن از نرم‌افزار مرورگر گوگل کروم استفاده کنید.

در صورت نیاز داشتن به باز گذاشتن صفحات جستجو بسیار و فعال نگه داشتن افزونه‌های مختلف نرم‌افزار مرورگر گوگل کروم، شما باید به فکر ارتقا فضای رم سیستم عملکردی خود باشید و فضای رم لپ‌تاپ‌ها برخلاف دیگر سخت‌افزار‌های موجود در این سیستم قابل ارتقا می‌باشد. به سادگی و با کمک کارشناسان موجود در مرکز تعمیر ویرا کامپیوتر شما می‌توانید بهترین نوع رم موجود برای لپ‌تاپ خود را شناسایی کرده و آن را ارتقا دهید.

فضای رم
فضای رم

ایراد در سیستم خنک‌کننده

سیستم‌های خنک‌کننده در تمامی دستگاه‌های موجود در دنیای تکنولوژی امروزه نقش حیاتی را ایفا می‌کنند و بدون استفاده از آن استفاده مستمر از سیستم‌های کامپیوتری ناممکن خواهد بود. فرقی ندارد که شما یک PC داشته باشید و یا لپ‌تاپ، سیستم‌تان باید مجهز به یک خنک‌کننده باکیفیت باشد. شاید بگویید که اکثر مواقع لپ‌تاپ شما بدون نیاز به هیچ سیستم خنک‌کنندگی به کارکرد خود ادامه می‌دهد و هیچ مشکلی ندارد؛ اما این بدان دلیل است که سیستم شما به خودی خود دارای سیستم خنک‌کنندگی داخلی می‌باشد و عملکرد نادرست آن می‌تواند به طورکلی روند کارکرد دستگاه شما را مختل کند.

این موضوع علاوه بر صدمه رساندن به سرعت عملکرد لپ‌تاپ شما می‌تواند خطر‌هایی را برای شما و اجزای داخلی سیستمتان ایجاد کند. اگر با گذشت مدت کوتاهی از روشن شدن دستگاه شما به سرعت خاموش می‌شود؛ حتما در اسرع وقت سیستم خنک‌کنندگی آن را بررسی کنید و از مشکلات وارده به اجزای دیگر لپ‌تاپ خود جلوگیری کنید. شما می‌توانید به سادگی با نرم‌افزار‌های مختلفی دمای پردازشگر مرکزی (CPU) و دیگر اجزای حیاتی دستگاه خود را بررسی کنید. در بسیاری از مواقع با دست خود نیز می‌توانید دمای بسیار بالای CPU را از کف دستگاه احساس کیند.

اگر با یکی از روش های گفته شده متوجه گرما دستگاه و عملکرد نادرست سیستم خنک‌کنندگی خود شدید؛ سریعا دستگاه خود را به یکی از مراکز تعمیرات معتبر تحویل دهید و نسبت به تعمیر سیستم خنک‌کنندگی آن اقدام کنید. پس از آن، خودتان هم خواهید دید که علت هنگ لپ‌تاپ فقط به خاطر سیستم خنک‌کننده بوده و دیگر با مشکل مواجه نخواهید شد. علاوه بر آن، توصیه می‌شود در هنگام استفاده از نرم‌افزار‌های سنگین و گرما بسیار زیاد سیستم خود حتما از کول‌پد لپ تاپ و خنک‌کننده‌های مجزا استفاده بهره ببرید.

خنک کننده لپ تاپ

نتیجه‌گیری

در این مقاله سعی کردیم تا سه مورد از اصلی‌ترین دلایل سخت‌افزاری و نرم‌افزاری هنگ لپ‌تاپ‌ها را برای شما شرح دهیم. با مطالعه این مطلب می‌توانید دلایل اصلی هنگ کردن دستگاه خود را متوجه شده و نسبت به رفع آن مشکل اقدام کنید. توجه داشته باشید که مشکلات متعدد بسیار دیگری نیز وجود دارد که می‌تواند سبب هنگ گردن دستگاه شما شود و در صورت آن که هنگ کردن لپ‌تاپ مانع فعالیت شما می‌شود؛ بهترین راه‌حل مراجعه به مراکز تعمیرات معتبر می‌باشد تا با بررسی‌های تخصصی نسبت به رفع آن اقدام کنند.

مرکز تعمیر ویرا کامپیوتر می‌تواند با کمترین هزینه و بهترین روش‌های ممکن کند شدن و هنگ لپ‌تاپ شما را در اسرع وقت حل کند. امیدواریم این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد.

بیشتر بخوانید
تعمیر تاچ پد لپ تاپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *