تعمیر صفحه نمایش لپتاپ

تعمیر صفحه نمایش لپتاپ

تعمیر صفحه نمایش لپتاپ، نمایشگر قسمتی از اجزا و قطعات جانبی لپتاپ ها می باشد که کاربران توسط آن تصاویر را می بینند. در واقع نمایش نیز یک فعل است و رایانه شما تصاویر، فیلم ها و وب سایت ها را به نمایش می گذارد. برخی از مردم به این صفحه لپتاپ ها صفحه ای نمایش هم می گویند اما در محاسبات نمایشگر به دستگاهی با صفحه نمایش گفته می شود که تصاویر الکترونیکی را که از پیکسل‌ها ساخته شده اند نشان می‌دهد این تصاویر الکترونیکی به‌گونه‌ای روشن می‌شوند که متن و عناصر گرافیکی را از هم متمایز می‌کنند. مانند نقاط کوچکی از نور در تصویر و یا نقاط روشن نور درتصاویر، که تعداد آن ها بسیار زیاد است علاوه براین بیشتر نمایشگرها از تصویر های رنگی استفاده می کنند.

صفحه نمایش استاندارد لپتاپ

 هیچ استاندارد جهانی برای اندازه صفحه نمایش لپتاپ ها وجود ندارد. لپتاپ‌ها در اندازه‌ها و پیکربندی‌های بسیار متنوعی از نوت‌بوک‌های جمع‌وجور گرفته تا لپتاپ‌های گیمینگ بزرگ عرضه می‌شوند. اکثر برندها لپتاپ‌ های در اندازه‌های مشخصی تولید می‌کنند.

آیا صفحه نمایش لپتاپ قابل تعویض است؟

 اگر از تعمیرات لپتاپ ها سر رشته ای دارید و راحت با لپتاپ ها کار می‌کنید معمولاً می‌توانید نحو تعمیر و تعویض صفحه‌نمایش‌های جایگزین را به صورت آنلاین ببینید وسپس به تعمیر آن ها بپردازید این گونه برای شما به صرفه تر خواهد بود. چنانچه در این زمینه فعالیت یا سابقه ای کاری داشته باشید گاهی اوقات تنها یک یا دو ساعت طول می‌کشد تا کار تعویض و تعمیر لپتاپ ها انجام شود. زیرا اکثریت تعمیرات تخصصی لپتاپ ها برای تعویض و یا جایگزین کردن صفحه نمایشگر جدید لپتاپ ها هزینه زیادی را پیشنهاد می دهند اما چنانچه نتوانستید این کار را انجام دهید. می توانید به راحتی با یک جستجوی ساده مرکز تعمیرات تخصصی انواع دستگاه های هوشمند الکترونیکی ویرا کامپیوتر را پیدا کنید این مرکز تعمیرات تخصصی با تکنسین های مجرب و حرفه ای انواع دستگاه های هوشمند شما را با کمترین هزینه تعمیر و یا تعویض می کند.

ارزش صفحه نمایشگر لپتاپ

تعمیر صفحه نمایش لپتاپ، اگرصفحه نمایش لپتاپ شما خاموش شده و یا ترک خورده به معنی این نیست که دیگر نمایشگر لپتاپ شما ارزشی ندارد. اگر بتوانید خود صفحه نمایشگر را تعمیر کنید خیلی عالی است برای بیشتر لپتاپ ها تعویض و یا تعمیر صفحه نمایش حداکثر یک ساعت زمان می برد.  زیرا اکثر تعمیرگاه‌های کامپیوتر برای این کار هزینه زیادی را دریافت می کنند همچنین راه حال دیگر این است چنانچه دارای یک لپتاپ قدیمی هستید و تمایل دارید آن را بفروشید و لپتاپ جدیدی بخرید. می توانید قطعات جانبی لپتاپ خود را به فروش بگذارید این قطعات را اکثرا افرادی که یک قطعه از لپتاپ آن ها به مشکل برخورده و می خواهند آن را تعمیر کنند میخرند ویا می توانید برای فروش به مرکز تعمیرات تخصصی کامپیوتر مراجعه کنید و قطعات جانبی لپتاپ را به این مراکز بفروشید.

بیشتر بخوانید
تعمیرهارد لپتاپ

 

نکات کلیدی که باید قبل از تعویض صفحه نمایش لپتاپ آن ها را اجرا کنید

تعمیر صفحه نمایش لپتاپ، قبل از انجام هر کاری بهتر است لپتاپ خود را به طور کامل بررسی کنید تا مطمئن شوید که صفحه نمایش واقعا نیاز به تعویض دارد یا خیر. به عنوان مثال اگر کارت گرافیک روی مادربرد شارژ نداشته باشد یا مشکلی دیگر داشته باشد، ممکن است وقت، هزینه خود را برای تعویض و تعمیر یک صفحه نمایش کاملا خوب تلف کنید. علاوه بر این اگر لپتاپ شما اخیراً ضربه خورده است برای اطمینان از سالم بودن آن  می‌توانید آن را نیز مورد بررسی قرار دهید. شما می توانید برای اطمینان از کارکرد کارت گرافیک لپتاپ یک مانیتور دسکتاپ یا تلویزیون را به لپتاپ خود متصل کنید زیرا اکثر این دستگاه های الکترونیکی یک مانیتور آبی استاندارد VGA و یا یک خروجی HDMI دارند.

چنانچه تصویر بر روی نمایشگر خارجی خوب به نظر رسید احتمالاً کارت گرافیک لپتاپ شما سالم است و ایراد از صفحه نمایش لپتاپ است. برای برطرف کردن این مورد اگر تصویری از لپتاپ دریافت نکردید به خاطر داشته باشید که برخی از لپتاپ ها این گونه طراحی و تنظیم شده اند که باید هنگامی که انتظار کارکرد درست از لپتاپ دارید کلیدهای عملکردی خاصی را بر روی لپتاپ فشار دهید تا خروجی نمایش خارجی فعال شود. اگر این کارها را انجام دادید و ویدئویی هنوز نمایش داده نشده احتمالا کارت گرافیک و یا مادربرد سیستم شما به جای صفحه نمایش معیوب و خراب شده است.

اتصال لپتاپ به تلویزیون یا مانیتور خارجی

با متصل کردن لپتاپ به تلویزیون یا مانیتور خارجی می توانید اطمینان حاصل کنید که آیا مشکل اصلی لپتاپ صفحه نمایش شکسته است یا خیر مشکل چیز دیگری است. چنانچه خروجی لپتاپ با نمایشگر دیگری با موفقیت انجام شد این امکان وجود دارد که برای مدتی از رایانه استفاده کنید تا مطمئن شوید که صفحه کلید و سایر اجزای لپ تاپ به طور عادی کار می کنند یا خیر. قبل از این که ال سی دی لپ تاپ خود را تعویض کنید. بهتر است تایید کنید که واقعا مشکل لپتاپ فقط همین است یا خیر زیرا برخی از افراد برای تعویض صفحه نمایش لپتاپ خود به فرآیند متفاوت و یا کار بیشتری نیاز دارند مانند دسترسی به مادربرد یا باز کردن قاب اصلی لپ‌تاپ.

پیدا کردن صفحه نمایش لپتاپ جایگزین

اگر می خواهید صفحه نمایشگر لپتاپ خود را تعویض کنید و قصد خرید صفحه نمایشگر جایگزین را دارید بهتر است  قبل از خرید یک LCD جدید برای لپتاپ ابتدا صفحه نمایش آسیب دیده را جدا کنید تا این گونه اطمینان حاصل کنید که آیا امکان تعویض صفحه نمایشگر لپتاپ وجود دارد و می توانید به نحو احسن این کار را انجام دهید این نکته ایده خوبی است تا این گونه اگر خریدی انجام دادید و نتوانستید صفحه نمایش لپتاپ را تعویض و یا تعمیر کنید پشیمان نشوید. اگر پس از انجام چند مرحله اول فکر می کنید این روند از کار برای لپتاپ شما متفاوت به نظر می‌رسد و نمی توانید کاری از پیش ببرید توصیه می‌کنیم برای انجام و اتمام این کار گوگل و یوتیوب را جست‌وجو کنید یا از یک متخصص تعمیرات کامپیوتر کمک بگیرید تا برای راهنمایی بیشتر در مورد برند و مدل دقیق لپتاپ خود اطلاعات مفیدی کسب کنید.

بیشتر بخوانید
تعمیر لپتاپ ایسر

پیدا کردن یک LCD جایگزین برای لپتاپ معمولاً آسان است و نمی خواهد که شما هزینه های هنگفتی را متحمل شوید. فقط کافی است در eBay، Amazon، یا Google همراه با شماره مدل لپ تاپ خود، کلمات صفحه نمایش LCD را جستجو کنید. سپس خواهید دید که اکثر صفحه نمایش های معمولی را می توانید با کمترین قیمت خریداری کنید. البته اگر موفق نشدید چیزی پیدا کنید می توانید شماره‌های شناسایی دیگر را از روی برچسب یا اسناد لپتاپ امتحان کنید. برخی از فروشندگان قطعات و لوازم جانبی لپتاپ ها یک یا دو مجموعه مختلف از شماره شناسایی صفحه نمایشگر لپتاپ ها را دارند که این شماره ها می توانند به عنوان شماره مدل صفحه نمایشگر لپتاپ شما در دسترس شما باشند.

چگونه صفحه نمایش شکسته لپتاپ خود را تعمیر کنیم

اگر شخصا می خواهید این کار را انجام دهید بهتر است قبل از شروع کار مطمئن شوید که ابزار مناسب را دارید. سپس دست به کار شوید.

  • میز یا محل کار مسطح: شما برای راحتی و کار با لپتاپ خود به مکانی برای نشستن یا ایستادن نیاز دارید. این به دلیل این است که هنگام کار وسایل و تجهیزات لپتاپ خود را فقط بر روی همین میز بگذارید و دیگر نگران گم شدن پیچ ها و غیره نباشید.
  • پیچ گوشتی فیلیپس مغناطیسی سر کوچک: یکی از لوازم مهم بازگشایی و تعمیر لپتاپ محسوب می شود. اگر پیچ گوشتی سر مغناطیسی ندارید سعی کنید آهنربایی به اندازه کافی بزرگ تهیه کنید که لااقل بتوانید سر پیچ ها را مغناطیسی کنید. این امر به چسبیدن پیچ ها بسیار کمک می کند و باعث می شود پیچ ها براحتی برداشته شده و گم نشوند.
بیشتر بخوانید
تعمیر لپتاپ سامسونگ

 

  • پین یا سوزن ایمنی: این وسیله برای برداشتن برچسب‌های پوششی لپتاپ مورد استفاده قرار می گیرد. این پوشش در واقع بر روی پیچ ها و جلد اطراف لپتاپ شما که قاب نامیده می‌شود می باشد.
  • چاقوی بتونه پلاستیکی یا شی نازک دیگر: استفاده از این وسیله اختیاری است شما با استفاده از این وسیله می توانید به جدا کردن قاب صفحه لپتاپ خود کمک کنید. اگر از شی دیگری برای این کار استفاده کردید حتما مطمئن شوید که به اندازه کافی نازک باشد اما نه آنقدر تیز و نازک که بر روی صفحه نمایشگر خراش ایجاد کند.
  • کاسه کوچک یا ظروف دیگر: این وسیله برای نگه داشتن پیچ های کوچک و ایمن نگه داشتن آن ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تعمیر صفحه نمایشگر لپتاپ

تعمیر صفحه نمایش لپتاپ، ابتدا مطمئن شوید که لپ تاپ از آداپتور برق متناوب جدا شده است. سپس باتری لپتاپ را نیز در بیاورید و برچسب‌های پوشش گردی را که پیچ‌های روی قاب صفحه و محفظه اطراف صفحه را پنهان کرده‌اند را پیدا کنید. هنگامی که می خواهید صفحه نمایش را باز کنید توجه داشته باشید ک این برچسب ها معمولاً در پایین قاب لپتاپ و نزدیک لولاهای صفحه نمایش قرار دارند. شما باید این پیچ ها را در هر طرف صفحه پیدا کنید.

برای این کار می توانید از یک شی نوک تیز مانند یک سنجاق یا سوزن باز شده استفاده کنید تا بدون آسیب رساندن به آن ها برچسب های جلد  لپتاپ را به راحتی جدا کنید. سپس آن را بین لبه کاور و قاب بچسبانید و سپس برچسب را جدا کنید. پس از برداشتن روکش ها را در یک نقطه امن قرار دهید به سمت چسبنده و به سمت بالا تا این گونه اطمینان حاصل کنید که هنگام قرار دادن دوباره روی صفحه نمایشگر چسبندگی کافی وجود دارد. از پیچ گوشتی خود برای جدا کردن پیچ هایی که اکنون در معرض دید هستند استفاده کنید. برخی از پیچ ها به راحتی جدا می شوند اما مابقی پیچ‌ها این گونه نیستند و ممکن کمی اذیت کنند.

جمع بندی تعمیر صفحه نمایش لپتاپ

اکثر شرکت‌های تولید کننده لپتاپ  میزان روشنایی  لپتاپ هارا با واحد اندازه‌گیری می‌کنند و اعداد بالاتر برابر با صفحه‌نمایش درخشان‌تر است. روشن ترین لپتاپ های موجود در بازار دارای صفحه نمایش درخشانی هستند برای مراقبت صحیح بهتر است لپتاپ را بر روی زمین نگذارید تا آسیبی به لپتاپ نرسد یا لپتاپ را در محیط های خیلی گرم وخیلی سرد قرار ندهید. امید است مطالب بیان شده مورد استفاده شما عزیزان قرار بگیرد و بتواند در تعمیر و یا تعویض صفحه نمایشگر لپتاپ به شما کمک شایانی بکند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *