عوامل کاهش سرعت لپ تاپ

عوامل کاهش سرعت لپ تاپ

عوامل کاهش سرعت لپ تاپ

عوامل کاهش سرعت لپ تاپ، بله، درست است سرعت لپ تاپ می تواند بنابر دلایل سخت افزاری و یا نرم افزاری کاهش پیدا کند! البته که پی بردن بدان نیازمند وارسی درست و اصولی دستگاه به واسطه ی کارشناسان و نکات مهم پیش از تعمیر لپ تاپ خواهد بود. قدیمی و کهن بودن سیستم شما و استهلاک قطعات آن منجر خواهد شد.

سرعت لپ تاپ شما کم بشود و گاهاً هم، وجود بعضی از بد افزارها سرعت آن را کم خواهد نمود. بنا بر نوع اشکال موجود در دل لپ تاپ، برخی از موارد ممکن است. با رعایت بعضی از نکات ساده در ارتباط با شیوه ی نگهداری سیستم برطرف بشود. طی دیگر موارد هم امکان دارد ملزم به ارتقاء سیستم و یا عوض نمودن قطعات آن بشویم.

به هر حال، تجربه چنین نشان داده است که مشکل کند بودن یک لپ تاپ اغلب، مشکلی اساسی می باشد. و چنانچه که مربوط به قدیمی بودن لپ تاپ شما نشود، غالباً علّت اساسی دیگری همانند؛ وجود یک بد افزار است. بنابراین بهتر است قبل از هر گونه اقدامی کم شدن سرعت لپ تاپ را از کارشناسان این زمینه جویا بشوید. و دستگاه خود را در راستای وارسی های تخصصی به آن ها واگذار بنمایید. اگر که دستگاه شما قدیمی می باشد. شما می توانید از راه کارهای ارائه شده در قسمت ذیل بهره گرفته و مشکل عوامل کاهش سرعت لپ تاپ را شناسایی کنید.

عوامل کاهش سرعت لپ تاپ

عوامل کاهش سرعت لپ تاپ، به همان شکل که پیشتر از این نیز بیان شده است، می تواند سخت افزاری و گاهاً نرم افزاری باشد. ما در این قسمت از ویرا کامپیوتر به بعضی از مشکلات متداول و مرسوم نرم افزاری و سخت افزاری که منجر به کاهش سرعت لپ تاپ می شوند. اشاره خواهیم نمود. سپس آنچه که بررسی خواهیم کرد راه کارهای موجود در راستای برطرف نمودن مشکلات به وجود آمده است!

بررسی و تحلیل عوامل کاهش سرعت لپ تاپ و راه حل های رفع و رجوع آن

  • عدم تهویه درست لپ تاپ

فن و یا همان سیستم تهویه هوا که در تمامی لپ تاپ ها قرار دارد. مسئولیت خنک سازی دستگاه و متعادل نگاه داشتن دمای آن را برعهده خود خواهد داشت. ولی گاهاً رخ می دهد که بنابر دلیل آلودگی های غیر معقول و بیش از اندازه (گرد و غبار موجود درون هوا و یا استهلاک قطعات داخلی سیستم و عدم سرویس دوره ای لپ تاپ) این بخش کیفیت لازم خود را از دست می دهد.

بیشتر بخوانید
رفع کندی لپ تاپ

البته که در ادامه ماجرا این قسمت صداهای نا به هنجاری را هم از خود تولید می نماید. تولید صدا از سوی فن لپ تاپ و پایین آمدن کارایی فن، در پایان منجر به داغ تر گردیدن سی پی یو می شود. نهایتاً بهتر است بدانید که در این شرایط امکان دارد آسیب بیشتری به دستگاه شما وارد بشود.

در این قبیل از شرایط لازم است که نظافت و تمیز نمودن فن دستگاه در الویت شما واقع بشود. پاکسازی دریچه های فن لپ تاپ از گرد و خاک و یا دیگر مواد می تواند جریان هوا را در این دستگاه روان نماید و به خنک تر شدن دستگاه و در پایان رفع و رجوع مشکل کاهش سرعت لپ تاپ کمک نماید.

در ظاهر که آسوده ترین شیوه برای تمیز نمودن دریچه های سیستم دمیدن هوای فشرده به لپ تاپ است. در راستای انجام این کار می توان از دستگاه های تولید کننده هوای فشرده موجود در بطن فروشگاه ها بهره گرفت. البته استفاده از پارچه نمناک (نه آن که خیس) می تواند در این مسیر به شما کمک شایانی نماید.

وجود آیکون های بسیار بر روی لپ تاپ

از سویی انیمیشن ها و تم ها بر روی صفحه دسکتاپ زیبا به نظرم رسد. ولی منجر می شود که سرعت لپ تاپ شما کم بشود. اگر که شما از ویندوز ایکس پی بهره می گیرید. از یک حالت قدیمی بدون وجود عکس پس زمینه بهره گیرید.‌ داشتن آیکون های کمتر بر روی دسکتاپ خود می تواند در حفظ سرعت لپ تاپ به شما کمک بسیاری نماید. عکس ها با وجود تمام زیبایی هایی که برای شما به همراه خود دارند توان و سرعت کامپیوتر را کم خواهند کرد. پس ما به شما توصیه می کنیم که عکس پس زمینه ای خود را از روی لپ تاپ بردارید.

پراکندگی داده های موجود بر روی دیسک سخت سیستم

هنگامی که شما فایلی بر روی دیسک سخت ذخیره می نمایید، ویندوز حتی الا امکان فایل ذخیره گردیده را در ابتدایی ترین قسمت قابل دسترسی دیسک سخت (که در اصطلاح بدان کلاستر می گویند) واقع می شود . چنانچه که بخشی از آن فایل در اوّلین قسمت جا نگردد. امتداد آن را در کلاستر پس از آن ذخیره می کند.

بیشتر بخوانید
علت صدا دادن فن لپ تاپ

در ابتدای امر این گونه ذخیره سازی فایل ها هیچ گونه مشکلی برای شما به همراه نخواهد داشت.‌ ولی با گذر روزها این فایل ها بر روی دیسک سخت، راه حلی مناسب در راستای یکپارچگی سازی رفع و رجوع پراکندگی داده ها می باشد. شما می توانید با بهره گیری از این وسیله مفید شاهد سریع تر و بهتر اجرا گردیدن برنامه های موجود باشید. بنابراین این کار در پایان رفع مشکل کاهش سرعت لپ تاپ را به دنباله ی خود خواهد داشت.

کم بودن حافظه و یا همان رم لپ تاپ

راه حل دیگر موجود در راستای رفع مشکل عوامل کاهش سرعت لپ تاپ جایگزینی حافظه رم کنونی با نمونه ای با گنجایش بیشتر است. به همان شکل که شما دوستان عزیز هم می دانید پردازنده لپ تاپ ترجیح می دهد. اطلاعات مورد نیاز در راستای انجام پردازش خویش را از روی حافظه رم بخواند تا هارد درایو و حتی حافظه اِس‌اِس‌دی و علّت این امر هم سرعت دسترسی بیشتر اطلاعات بر روی حافظه رم می باشد.

عوامل کاهش سرعت لپ تاپ، در پایان به هر میزان که ظرفیت حافظه ی رم شما بیشتر باشد، پردازنده اندک تر از پیش نیاز به دسترسی اطلاعات از روی هارد درایو خواهد داشت. نهایتاً افزایش چشمگیر سرعت سیستم شما در این میانه ها رخ خواهد داد. از این جهت ما به شما توصیه می کنیم که دست به کار بشوید و حافظه لپ تاپ خود را بیشتر نمایید. آموزش نحوه ارتقاء رم لپ تاپ به یک و یا دو گیگابایت بیشتر در بالابردن سرعت آن کاملاً تأثیرگذار است و شما بلافاصله می توانید تغییرات رقم خورده را احساس کنید.

اجرا گردیدن همزمان چندین نرم افزار با یکدیگر

اجرا گردیدن چندین نرم افزار با یکدیگر بلافاصله بعد از روشن شدن و لود شدن سیستم، از جمله عوامل کاهش سرعت لپ تاپ است. برای آن که شما درک کنید و متوجه بشوید که چه برنامه ای در حال بهره گیری های زیاد از منابع لپ تاپ می باشد. هم ویندوز و هم مک ابزارهایی دارند تا شما ببینید هر برنامه در حال بهره گیری از چه قدرتی از پردازنده، رم، دیسک و شبکه شما می باشد.

عوامل کاهش سرعت لپ تاپ، در قسمت ویندوز در راستای این امر می توانید از تست منیجر بهره گیری نمایید و البته در مک هم از Activity monitor  این آمار را مشاهده نمایید. هر دو ابزار نام برده شده مقدار بهره گیری از منبع سیستم شما را با درصد نمایان می سازد و این قابلیت ها را خواهید داشت. که از داخل همین ابزارها، برنامه خود را ببندید و منبع لپ تاپ خود را بازیابی بنمایید.

بیشتر بخوانید
متصل نشدن لپ تاپ به اینترنت گوشی

وجود برخی از ویروس ها، بد افزارها و دیگر نرم افزارهای خطرناک و زیان بار

نصب نمودن یک سیستم عامل تازه بر روی لپ تاپ خود می تواند به شکل منحصر به فردی کارکرد لپ تاپ شما را بهبود و ارتقاء بخشد و کاش سرعت لپ تاپ را رفع و رجوع نماید. چنانچه که هنوز از ویندوز ویستا بهره گیری می کنید به طور حتم آن را به ویندوز هفت و یا هشت ارتقاء بدهید. در واقع این کار کارایی و اثربخشی سیستم شما را بهبود خواهد بخشید. نصب نمودن یک سیستم عامل تازه منجر به کنار زدن ویروس ها، بد افزارها و همچنین دیگر نرم افزارهای خطرناک و زیان آور می شود که سیستم شما را کند نموده اند.

عوامل کاهش سرعت لپ تاپ، پیشنهاد ما به شما این است که بعد از نصب ویندوز و گرداننده های نرم افزاری نصب نمودن یک آنتی ویروس مناسب و قدرتمند را نیز از خاطر نبرید. از آن سوی که فایل های قدیمی و نیز ورودی های ریجستری می توانند. بر روی هم انباشته بشوند و موقعیت کار را برای سیستم عامل دشوارتر و پیچیده‌تر کند. در این شرایط واقعاً که نصب تازه ویندوز می تواند به جد که کارساز باشد.‌

عوامل کاهش سرعت لپ تاپ

نتیجه گیری

دوست عزیز ما در این مطلب از خود سعی نمودیم شما را با عوامل کاهش سرعت لپ تاپ آشنا سازیم. درست است، راه حل ها را هم نیز در راستای رفع و رجوع مشکل به وجود آمده نیز به شما گفتیم. حال شما می توانید از ابتدایی ترین مرحله یعنی؛ تمیز نمودن فن لپ تاپ کار خود را شروع نموده و تا به پایان مطلب یعنی؛

چک کردن بد افزارها و نرم افزارهای خطرناک و زیان آور پیش بروید. حال آن که بهتر است بگوییم ما همواره در تلاش هستیم تا تخصصی ترین خدمات موجود در زمینه لپ تاپ و مشکلات به وجود آمده را به شما ارائه بدهیم. تنها کافی است در صورت وجود سؤالات بیشتر در این زمینه با ما در ویرا کامپیوتر تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *