آموزش نحوه ارتقاء رم لپ تاپ

آموزش نحوه ارتقاء رم لپ تاپ

آموزش نحوه ارتقاء رم لپ تاپ

آموزش نحوه ارتقاء رم لپ تاپ همواره از جمله راه کارهای افزایش کارایی این دستگاه های همراه تلقّی می شود. ما در این مطلب از خود شما را با آموزش نحوه ارتقاء رم لپ تاپ آشنا خواهیم ساخت. لطفاً با ما در امتداد نوشتار همراه باشید‌.

یک تفکر کهن و قدیمی در ارتباط با رم لپ تاپ ها وجود دارد که بنابر آن، لپ تاپ ها دستگاه هایی غیرقابل ارتقاء معرفی می گردند. چنانچه که این تفکر درست بوده باشد، تنها راه خلاصی از شر یک لپ تاپ کُند، عوض نمودن آن خواهد بود. حال خوشبختانه این موضوع در رابطه با تمامی قطعات لپ تاپ صدق نمی نماید. در بسیاری از بخش ها، ما می توانیم با افزایش حافظه رم، سرعت کارکرد لپ تاپ خسته ی خود را بهبود و ارتقاء بخشیم.

آیا نحوه ارتقاء رم لپ تاپ، در ارتباط با تمامی دستگاه ها صدق می نماید

خیر، چرا که لپ تاپ های گوناگون، از طراحی های بسیار متنوعی بهره می گیرند و قابلیت دسترسی و تعویض قطعات آن ها با همدیگر برابر نمی باشد. از این جهت هیچ گزارش دقیقی به چشم نمی خورد که بنابر آن، یک چهارچوب خاص از لپ تاپ را بتوان ارتقاء بخشید و یا چهارچوب دیگر را غیرقابل ارتقاء نام گذاری کنیم! حال می توانیم در کل چنین بیان داریم که لپ تاپ های ارزان قیمت تر، نسبت به نمونه های لوکس و گران قیمت تر، قابلیت دسترسی به قطعات، ارتقاء و تعمیر بیشتری را در اختیار کاربر واقع می نمایند.

آموزش نحوه ارتقاء رم لپ تاپ
آموزش نحوه ارتقاء رم لپ تاپ

نحوه ارتقاء رم لپ تاپ

اگر که شما بتوانید حافظه لپ تاپ خود را ارتقاء بدهید، هزینه و زمان بسیاری را از شما نمی طلبد. انتقال از چهار گیگابایت تا به هشت گیگابایت، بنابر این که عوامل گوناگون متغیر است. روند تعویض تراشه های رم براساس این که چند پیچ را میبایست جدا کنید می‌باید میان پنج الی ده دقیقه به طول انجامد. حال ما در این قسمت از مطلب خود آموزش نحوه ارتقاء رم لپ تاپ را برای شما بازگو خواهیم کرد.

  • چقدر از رم بهره گیری شده است

کمبود حافظه غالباً به علّت هنگ نمودن های رایانه می باشد و می تواند مازاد بر کندی کارکرد به مشکلات پایداری هم منجر گردد. چنانچه که شما یک کاربر حرفه ای لپ تاپ می باشید و نیاز به کار کردن بسیاری در روند روز با بهره گیری از رایانه خویش دارید. حال از سویی هم باید چند وظیفه در چندین برنامه فشرده را به انجام رسانید. در عین کار لازم است بیشتر برگه مرورگر را به حالت همزمان باز نگه دارید‌، در این شرایط قطعاً که حافظه بیشتری می تواند به عملکرد بهتر و روان تر سیستم شما کمک شایانی نماید.

بیشتر بخوانید
چگونه لپ تاپ استوک خود را ارتقا دهیم؟

البته که شما می توانید مقدار بهره گیری خود را از حافظه لپ تاپ در windows task manager وارسی بنمایید. تنها کافی است بر روی نوار وظیفه کلیک راست نموده و Task manager را اتخاذ بنمایید. پس از آن در برگه عملکرد Task Manager مشاهده کنید که از کل حافظه موجود به چه میزان حافظه بهره گیری شده است! علاوه بر این ها شما خواهید دید که چند اسلات حافظه فیزیکی بهره گیری شده و از این جهت چند مورد برای اضافه کردن حافظه بیشتر موجود می باشد.

شما با کلیک نمودن بر روی گزینه open resource monitor در قسمت پایین پنجره Task Manager  و رفتن به قسمت زبانه memory نمای دقیق تر و بهتری را تجربه خواهید کرد. بهتر است به این نکته توجه داشته باشید که نمایشگر ها در ویندوز هفت و نیز ده اندکی از همدیگر متفاوت می باشند.

  • وارسی امکان ارتقای رم در لپ تاپ

متأسفانه بسیاری از لپ تاپ های موجود حاوی ته بسته و یا حافظه ای می‌ باشند که بر روی مادر برد لحیم گردیده است. بله دقیقاً! هر دوی این وضعیت ها مانع از ارتقاء لپ تاپ شما می شود. در راستای این موضوع که متوجه شوید، آیا شما می توانید رم لپ تاپ خود را ارتقاء بخشید و یا خیر؟ باید از ابزار Crucials memory advisor بهره گیرید. بعد از گام گذاشتن به برند و مدل دقیق دستگاه، میبایست صفحه ای را دریافت کنید که حداکثر مقدار حافظه و تعداد اسلات لپ تاپ شما را نمایان می سازد.

در آموزش نحوه ارتقاء رم لپ تاپ Crucial نیز ماژول های حافظه ای را که می توانید برای لپ تاپ خود تهیه کنید، فهرست نمایید‌. با این وجود شما می توانید Dimm های مشابه را از برندهای دیگر نیز تدارک ببینید. به سرعت و همچنین نوع رم مدّنظر خود دقّت عمل داشته باشید که غالباً DDR2، DDR3، DDR4 با سرعت خاصی در کناره ی آن است.

بیشتر بخوانید
آموزش ریست فکتوری کردن لپ تاپ
ارتقای رم
ارتقای رم
  • پنل را در راستای یافتن مکان حافظه خود بگشایید

با در اختیار داشتن حافظه مازاد، زمان آن فرا رسیده است که آموزش نحوه ارتقاء رم لپ تاپ را فرا گیرید. فرآیند انجام این کار بسیار و بسیار ساده و سهل است. در ابتدا لپ تاپ خود را خاموش بنمایید و آداپتور برق را از برق خارج کنید.

پس از آن پنلی را در قسمت پایین لپ تاپ خود بگشایید که حافظه های رم را پوشش می دهد. (بنابر سیستم خویش، امکان دارد در راستای دسترسی به حافظه و دیگر اجزای تشکیل دهنده، ملزم گردید که کل قسمت پشت لپ تاپ خود را باز بنمایید.)

  • خارج نمودن الکتریسیته ساکن از بدن

پیش از لمس هر جزئی از لپ تاپ خود، هر سطح فلزی را در رایانه خود لمس بنمایید. (به عنوان نمونه؛ پشت هارد دیسک لپ تاپ و یا اتصال فلزی برای یک قطعه دیگر موجود). با انجام این کار از جانب شما تمامی الکتریسیته ساکن بالقوه مخرب از بدن خارج خواهد شد.

  • به هنگام نیاز حافظه را حذف بنمایید

چنانچه که تمام اسلات های حافظه شما از پیش پر گردیده است، جهت جانشینی آن ها می‌باید DIMM های موجود را خارج بنمایید‌. جهت حذف ماژول حافظه، گیره های نگهدارنده را در قسمت خود واقع بنمایید. ماژول حافظه میبایست با زاویه نمایان گردد. پس از آن ماژول حافظه را در لبه های آن نگاه دارید. بدون لمس کردن اتصالات طلایی در قسمت پایین، ماژول را به سمت خارجی بکشید.

  • سپس ماژول های حافظه نوین را نصب بنمایید

آموزش نحوه ارتقاء رم لپ تاپ، در مرحله ی پس از آن، ماژول های نوین را در شکاف های باز خویش با زاویه چهل و پنج درجه و لبه های طلایی رنگ آن را به قسمت پایینی واقع بنمایید. با فشار از جانب انگشتان خود در بالای ماژول ها، آن ها را به جای مخصوص به خود فشار بدهید. زمانی که شما صدای کلیک را با گوش خود شنیدید و حس کردید که یک ضربه محکم و استوار دی‌ای‌اِم‌اِم در جای خود واقع شده است، محکم ماژول را به سمت عقب بفشارید. هنگامی که به صورت صاف و تراز نصب گردد، در حالی است که کلیپس ها آن را به صورت ایمن نگه داشته اند.

بله ما تا به اینجای مطلب خود در مجموعه ویرا کامپیوتر شما را با آموزش نحوه ارتقاء رم لپ تاپ آشنا ساختیم. حال شما باید لپ تاپ خود را روشن بنمایید و به پنجره system information یا آن که Task manager باز گردید. این گونه است که تأیید خواهید کرد حافظه جدید شما افزوده شده است. از حافظه به روز خود می توانید نهایت لذت را کسب کنید.

بیشتر بخوانید
نکات طلایی درباره افزایش عمر لپ تاپ

آموزش نحوه ارتقاء رم لپ تاپ

چگونه می توانیم متوجه شویم که لپ تاپ ما شکاف رم بیشتری را دارد

پیش از آن که هر نوع هزینه ای را در این راستا صرف نمایید، اولین گام شما بهره گیری از حافظه رایگان crucialاسکنر است که به این پرسش شما به خوبی پاسخ می دهد. با به اجرا رساندن آن بر روی لپ تاپ به ما گفته می شود که دو اسلات وجود دارد که یکی از آن ها خالی می باشد. این موضوع در بیشتر لپ تاپ های ارزان قیمت به مرحله ی فروش می رسد.

چرا که این مسئله به انعطاف پذیری تولید اضافه می کند و هزینه شما را کاهش می دهد. نکته ای که لازم است شما بدان در این راستا توجه نمایید این است که حتی چنانچه اسلات یا شکاف باز به چشم خورد، دسترسی به شکاف حافظه به آسانی ممکن نیست. بعضی از لپ تاپ ها امکان دارد نیازمند حذف تمامی قسمت های پایین داشته باشند. این در حالی است که در بعضی از آن ها دسترسی سهل وجود دارد.

آیا می دانید که چه نوع رم لپ تاپ میبایست تهیه بنماییم

دو گونه رم در لپ تاپ های تولید گردیده در دو سال اخیر وجود دارد و تنها یکی مسیر منوط بر ارتقاء را ارائه می دارد؛ ماژول های So-dimms  یا DDR4 در سرعت ها و اندازه های گوناگون اقسام متنوعی حافظه رم می باشند.

نتیجه گیری

دوستان عزیز ما در این مطلب از خود سعی نمودیم شما را با مراحل و آموزش نحوه ارتقاء رم لپ تاپ آشنا سازیم‌. حال آن که از سویی هم سعی کردیم به برخی از مهم ترین پرسش های شما در این راستا و در زمینه رم لپ تاپ پاسخ گو باشیم. البته که شما می توانید در صورت وجود سؤالات بیشتر در این زمینه با کارشناسان ما در مجموعه ویرا کامپیوتر تماس حاصل فرمایید. قطعاً که ما سعی می کنیم بهترین پاسخ گو به تمامی پرسش های شما در این حیطه باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *