کاهش صدای فن لپ تاپ استوک

کاهش صدای فن لپ تاپ استوک به روش ساده

کاهش صدای فن لپ تاپ استوک به روش ساده

کاهش صدای فن لپ تاپ استوک به روش ساده ،آیا برای شما هم چنین رخ داده است.‌ اندکی صبر به خرج بدهید تا سؤال خود را مطرح کنیم! شاید برای شما هم این اتفاق رخ داده باشد که در زمان کار نمودن با لپ تاپ خود صدایی از داخل آن به گوش برسد. قطع شدن صدای لپ تاپ!صداهایی عجیب و غریب و بسی نابه هنجار!به هنگامی که شما مدّت زمان طولانی را با لپ تاپ خود کار نموده باشید، با صدای فن آن مواجه خواهید گردید. که در اکثریت این موارد، صدای برخواسته از لپ تاپ می تواند کاملاً طبیعی به نظر رسد.

از این جهت بهتر است که هیچ گونه نگرانی را به دل خود راه ندهید. اکنون ما در این مطلب از خود مایل هستیم شما را با ده روش کاهش صدای فن لپ تاپ استوک به روش ساده آشنا سازیم. بهتر است با ما در امتداد این مطلب از ویرا کامپیوتر همراه باشید. قطعاً که با مطالب جدید و به روزی آشنا خواهید شد.

ما پیش از این با اقسام گوناگون مطالب با شما همراه بوده ایم. حال در این نوشتار مایل هستیم شما را با شیوه ی پیش گیری از صدای بسیار فن لپ تاپ آشنا سازیم. آیا شما از صدای بسیار فن لپ تاپ خود احساس خستگی می کنید؟ می توانید این متن را مطالعه نموده و برای همیشه خود را از شر صداهای عجیب و غریب فن لپ تاپ خلاص کنید!

کاهش صدای فن لپ تاپ استوک با تکیه بر روش های زیر

زمانی که شما مدّت زمان طولانی با لپ تاپ خود کار نموده باشید، مقدار حرارت و به طبع آن دمای لپ تاپ شما بیشتر می شود. سپس با داغ تر شدن لپ تاپ سنسور های دماسنج عکس العمل از خود نشان می دهد. نهایتاً سیگنالی به فن ها ارسال خواهد شد تا دور چرخش را بالاتر ببرد و در زمان تهویه این گرما صدایی از فن ها به گوش می رسد. البته که این صداها در دستگاه های الکترونیکی موضوعی عادی به نظر می رسد. این صدا امکان دارد برای کاربران اندکی آزار دهنده باشد و منجر به سلب آرامش و نیز حواس پرتی آن ها گردد.

البته که نکته بسیار مهم در ارتباط با صدای فن ها این می باشد که چنانچه لپ تاپ شما بدون کار سنگین و یا روشن بودن طولانی نیز با صدایی بسیار بلند همراه است . اگر که صدایی از آن ها می شنوید، مشکل شما می تواند از درون لپ تاپ نشأت گیرد. بنابراین شما ملزم خواهید بود که لپ تاپ خود را هرچه زودتر به یک سرویس کار متخصص و متبحر ببرید تا لپ تاپ شما را به خوبی سرویس بنماید.

کاهش صدای فن لپ تاپ استوک به روش ساده
کاهش صدای فن لپ تاپ استوک به روش ساده
  • بستن پردازش ها به همراه برنامه های سنگین

از جمله دلایل افزایش صدای فن ها باز گذاردن برنامه های سنگین خواهد بود. ممکن است که شما در زمان کار با لپ تاپ نرم افزارها و برنامه های بسیاری را باز بگذارید! در این هنگام واحد پردازشگر سیستم در راستای انجام فعالیت های بیشتر کار خواهد کرد و این افزایش سرعت در فعالیت با تولید گرما و انرژی همراه خواهد بود.

نهایتاً آنچه که رخ می دهد کار نمودن فن ها با مقدار سرعت بیشتر خواهد بود و امکان دارد با صدای اندکی همراه گردد. ما به شما توصیه می کنیم در راستای پیش گیری از بروز چنین مشکلاتی تعدادی از برنامه های سنگین خود را ببندید. سپس با هم به هیچ عنوان چند کار سنگین را انجام ندهید‌. شما پس از بستن برنامه و بعد از گذر چند دقیقه متوجه خواهید گردید که فن شما صدای کمتری را از خود تولید می نماید. این نیز یکی از راه های کاهش صدای فن لپ تاپ استوک به شمار می رود.

  • فن لپ تاپ خود را تعویض و یا ارتقاء بدهید

اگر که شما مدّت زمان طولانی می باشد که از لپ تاپ خود استفاده می نمایید و هیچ یک از قطعات خنک کننده لپ تاپ خود را عوض ننموده اید. امکان دارد که صدای برخواسته از فن ها در نتیجه ی فرسودگی و قدیمی گردیدن فن ها باشد. که در راستای برطرف نمودن این مشکل شما می توانید با عوض نمودن و ارتقای سیستم خنک کننده لپ تاپ مشکل خود را در این راستا برطرف بنمایید. این هم دوّمین روش در راستای کاهش صدای فن لپ تاپ استوک خواهد بود.

  • بهره گیری از نرم افزارهای کنترل کننده فن

هم اکنون نرم افزارهای جانبی به سزایی در راستای کنترل دور فن ها به چشم می خورد. قطعاً که شما می توانید با استفاده از این نرم افزارها مقدار چرخش فن های لپ تاپ را به خوبی کنترل بنمایید‌. ممکن است که شما از ویندوز بهره گیرید، در این هنگام از Speed fan حال اگر که دارای یک دیوایس مک می باشید از Smcfan control  و یا آن که iMac Fan Control سپس کاربرانی که از لینوکس بهره‌ گیری می کنند می توانند از Fan Control در راستای کنترل صدای فن لپ تاپ بهره گیری نمایند.

بیشتر بخوانید
لپ تاپ اپن باکس چیست

شما با بهره گیری از این نرم افزارها خواهد بود که به راحتی خواهید توانست سرعت و صدای فن ها را کم بنمایید. ولی بهره گیری از این قبیل از نرم افزارها در طولانی مدّت می تواند با برخی از مشکلات همراه باشد. از این جهت ما به شما پیشنهاد می کنیم که همیشه هم از این روش استفاده ننمایید. بهتر است این گونه بیان داریم که استفاده از این نرم افزارها تنها برای مدّت زمان کوتاه مفید و مؤثر خواهد بود‌.

  • گرد و غبار داخلی لپ تاپ خود را تمیز بنمایید‌

از جمله عمده ترین علل کاهش کارایی و نیز از کار افتادن فن ها می تواند گرد و غبار موجود داخل لپ تاپ باشد. وجود گرد و غبار داخل لپ تاپ منجر خواهد شد تا چرخش فن ها با برخی از مشکلات رو به رو گردد و نهایتاً عملیات تهویه به درستی صورت نپذیرد. در پایان آنچه که رخ خواهد داد از کار افتادگی فن ها خواهد بود و نیز خارج نگردیدن این هوای گرم به سیستم شما نیز صدمه وارد می نماید.

زمانی که گرد و غبار در سیستم شما انباشته بشود، فن ها در راستای جبران کندی با سرعت بیشتری کار می نمایند که این افزایش سرعت به رقم خوردن سر و صدا از لپ تاپ منتهی خواهد شد. غالباً پس از گذر چند ماه بهره گیری مداوم و پی‌درپی از لپ تاپ ها محال می باشد.

که داخل آن ذرات گرد و خاک وجود نداشته باشد. بله درست است همین ذرات ریز گرد و خاک منجر به کاهش گردش هوا و نهایتاً گرم تر گردیدن لپ تاپ خواهد شد‌. ولی آیا می دانید که چاره ی این موضوع چه می باشد؟ بهتر است جهت آشنایی با چاره کار با ما همراه بشوید.

بیشتر بخوانید
تعمیر لپ تاپ سونی
گرد غبار گیری لپ تاپ
گرد غبار گیری لپ تاپ

روش های تمیز کردن لپ تاپ

در راستای رفع این مشکلات توصیه می کنیم هر از چند گاهی قطعات داخلی لپ تاپ خویش را تمیز بنمایید. شما خواهید توانست با بهره گیری از سشوار البته که در شرایط خنک، گرد و غبار فن ها را از درون لپ تاپ به بیرون برانید. البته که ما به شما توصیه می کنیم برای تمیز نمودن سیستم خویش دقّت عمل لازم را به خرج بدهید تا به قطعات داخلی سیستم هیچ گونه صدمه ای وارد نشود.

حال اگر که شما در راستای انجام این کار بسیار حرفه ای نمی باشید، بهتر است که آن را به یک سرویس کار بسپارید. این گونه است که به قطعات داخلی سیستم شود هیچ گونه صدمه و آسیبی وارد نخواهد شد. بله این نیز از جمله شیوه های کاهش صدای فن لپ تاپ خواهد بود.

  • فن ها را بررسی بنمایید

گاهاً امکان دارد با جا به جایی، تکان و حرکت لپ تاپ، فن های آن از مکان اصلی خارج گردیده باشند و در زمان کار با مشکل رو به رو گردند و سیستم را خنک ننمایند. علاوه بر این ها امکان دارد در اثر جا به جایی و حمل و نقل لپ تاپ زیاد، از کار افتاده باشد.

در راستای رفع مشکل جا به جایی فن ها توصیه می کنیم پنل پشتی لپ تاپ خود را باز بنمایید. سپس از قرار گرفتن فن ها در جای اصلی خود اطمینان خاطر کسب کنید. اگر که از مکان اصلی خود تکان خورده باشند و یا خارج گردیده باشند. فن را در مکان اصلی خود جای بدهید تا به خوبی کار خود را ادامه دهند.

  • ریست نمودن SMC , PRAM در سیستم عامل مکینتاش

کاربرانی که از سیستم عامل مکینتاش بهره گیری می کنند گاهاً می توانند با ریست نمودن SMC , system management controller مشکل حاصل از فن ها را برطرف نمایند. اِس‌اِم‌سی به معنا و مفهوم کنترل مدیریت سیستم می باشد و قسمت حائز اهمیتی در سیستم عامل مک می باشد.  ابزار اِس‌اِم‌سی کلّیه ی کارهای روزمره macOS را در دست خود دارد. چنانچه که برای این قسمت مشکلی رخ دهد فن ها دیگر به گونه ای طبیعی کار نخواهند نمود.

مازاد بر این ها با ریست نمودن PRAM هم می توانید مشکل خود را بهبود ببخشید. در بخش PRAM اطلاعاتی در ارتباط با تاریخ و ساعت یا… واقع شده است. پس شما با ریست نمودن این قسمت خواهید توانست مشکلات خود را برطرف بنمایید.

  • سیستم عامل خود را به روز رسانی کنید

اساساً موضوع به روز رسانی سیستم عامل لپ تاپ در راستای رفع مشکلاتی چون فن لپ تاپ ها توصیه نمی گردد. پس کاهش صدای فن لپ تاپ استوک چگونه ممکن خواهد بود! اگر که شما به فن های لپ تاپ خود دسترسی ندارید از سویی مجبور هستید که به صورت پی‌درپی از لپ تاپ خود استفاده بنمایید. از سویی صدای فن ها واقعاً و واقعاً برای شما آزار دهنده است، شما می توانید سیستم عامل خود را تعویض نمایید.

بیشتر بخوانید
مرکز خرید لپ تاپ استوک

تجربه به ما این گونه ثابت کرده است که نصب نسخه دسکتاپ ابونوتو لینوکس در تنظیمات فعالیت فن و نیز کاهش صدای فن لپ تاپ استوک تأثیرگذار تر از دیگر نسخه های ویندوز چون ویندوز هفت و گاهاً ده است. چرا که ابونوتو سبک بوده و برخی از برنامه ها همانند فایروال و همچنین آنتی ویروس ویندوز که روند پردازش سیستم را بیشتر نموده در لینوکس وجود ندارد.

اپدیت کردن لپ تاپ
اپدیت کردن لپ تاپ
  • بهره گیری از خمیر سیلیکونی

چنانچه که شما از نرم افزارهایی چون؛ رندینگ و گرافیکی همانند؛ Photoshop , CAD بهره گیری می کنید، به طور حتم از خمیر سیلیکونی بهره گیرید. این قبیل از خمیرهای حرارتی به طور شگفت انگیزی اثرات مستقیم بر دمای سی پی یو از خود بر جای می گذارد. به گونه ای که بینابین یک الی بیست درجه سانتیگراد دمای سی پی یو را کم می نماید.

به همان شکل که شما هم می دانید در زمان افزایش دمای سی پی یو بازخورد و عملکرد آن هم کم می شود و فن ها ملزم هستند تا به سرعت تمام کار نمایند. سرعت بیشتر فن ها منجر به ایجاد سر و صدای در لپ تاپ ها خواهند شد‌. از این جهت خمیر سیلیکونی تا حد به سزایی می تواند به کاهش گرما در لپ تاپ کمک بنماید.

  • افزودن اِس‌اِس‌دی

روشن است که اِس‌اِس‌دی ها کارکرد بهتری به نسبت هارد دیسک های چندی پیش دارند. هم اکنون اِس‌اِس‌دی ها در بازار لوازم و تجهیزات دیجیتال جای اِچ‌دی‌دی ها را به خود اختصاص داده اند و آن را از میدان رقابت به بیرون رانده اند. نکته بسیار مهم در این میانه ها این است که اِس‌اِس‌دی ها تأثیر به سزایی در سرعت سیستم و صدای فن ها دارد. شما با افزودن اِس‌اِس‌دی به جای اِچ‌دی‌دی به سیستم خود خواهید توانست شاهد کارکرد بهتر و صریح تر سیستم خود باشید.

در واقع بهبود کارکرد سیستم با افزودن اِس‌اِس‌دی منجر به کاهش صدای فن لپ تاپ استوک خواهد شد. در راستای به انجام رساندن این کار فقط اطمینان خاطر کسب کنید که لپ تاپ شما از سوکت های اتصالی اِس‌اِس‌دی حمایت می نماید و یا خیر! پس به هنگام پشتیبانی شما به آسانی خواهید توانست حافظه اِس‌اِس‌دی را به لپ تاپ خود بیافزایید.

  • پد خنک کننده تهیه کنید

خرید پدهای خنک کننده لپ تاپ می تواند گزینه بسیار مطلوبی در راستای رفع مشکل گرما و نهایتاً به کاهش صدای فن لپ تاپ استوک کمک شایانی نماید. این قبیل از پدها ظاهر بسیار جذابی را به خود اختصاص داده است. بنابراین شما می توانید با تهیه این پدها مشکل گرمایی سیستم خود را برطرف بنمایید.

نتیجه گیری

دوستان عزیز ما ضمن این مطلب از خود سعی نمودیم شما را با عواملی که می تواند به شما در کاهش صدای فن لپ تاپ استوک کمک نماید. اشاره ای داشته باشیم. حال بهتر است خاطر نشان کرد که راه های دیگری هم در این راستا به چشم می خورد که ما سعی نمودیم شما را با مهم ترین آن ها آشنا سازیم. البته که شما می توانید در صورت وجود سؤالات بیشتر در این زمینه با کارشناسان ما در مجموعه ویرا کامپیوتر تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *