نجات لپ تاپ خیس شده

راهکارها برای نجات لپ تاپ خیس شده

راهکار ها برای نجات لپ تاپ خیس شده

از آن جایی که لپ تاپ ها جزء کالا های با ارزش و گران قیمت محسوب می شوند. حفظ و نگهداری آن ها از اهمیت بالایی برخوردار است و آموزش راهکارها برای نجات خیس شدن لپ تاپ یکی از این اقدامات حفاظتی جهت ایمنی و حفظ سلامت لپ تاپ است.

متاسفانه ریختن مایعات بر روی کیبورد لپ تاپ یکی از عواملی است که علاوه بر از کار انداختن برخی کلید های صفحه کلید ممکن است. تا لپ تاپ شما را تا مرز سوختگی پیش ببرد. بنابراین قبل از پیش آمدن یک چنین اتفاقی به نجات لپ تاپ خیس شده برید. در این گونه موارد ثانیه های ابتدایی خیس شدن لپ تاپ سرعت عمل شما اهمیت به سزایی دارد. طوری که باید در همان چند ثانیه اول، باتری لپ تاپ را از آن خارج کرده . آداپتور را از برق بکشید تا مانع از اتصال کوتاه لپ تاپ شوید.

پس از مرحله در آوردن باتری، چنان چه فقط چند قطره آب معمولی بر روی لپ تاپ ریخته و آب به عمق نفوذ نکرد. می توانید آن را به صورت وارونه و برعکس قرار دهید. تا به صورت طبیعی خشک شود. در این حالت باید کلید های کیبورد در معرض جریان هوا باشد تا آن رطوبت با وزش باد خشک شود. حتی می توانید از باد پنکه سرد نیز جهت تسریع فرآیند خشک شدن کمک بگیرید. فقط دقت کنید که هرگز باد گرم یا سشوار داغ را بر روی لپ تاپ نگیرید و تنها از باد خنک برای این کار استفاده کنید. پس از خشک شدن می توانید. باتری لپ تاپ را وسل کنید و سیستم را روشن کنید.

راهکار ها برای نجات خیس شدن لپ تاپ

نجات لپ تاپ خیس شده در اولین ثانیه ها

اگر مقدار مایع ریخته شده بر روی لپ تاپ زیاد باشد. و به عمق کلید های کیبورد، نفوذ کرده باشد. مهم است که در اولین ثانیه ها راهکاری را برای نجات خیس شدن لپ تاپ سرعت عمل کافی را به خرج دهید. در این گونه موارد اول حجم مایعات روی لپ تاپ را با یک دستمال خشک کنید و به هر طریقی که در دسترس است از نفوذ بیشتر مایع به داخل صفحه کلید جلوگیری نمایید. پس از آن اگر می توانید صفحه کیبورد را از لپ تاپ خارج نمایید و تا حد امکان قطعات لپ تاپ را از هم جدا نمایید و شروع به خشک کردن مایع از سطوح روی قطعات لپ تاپ نمایید.

بیشتر بخوانید
چگونه از اصل بودن لپ تاپ مطمئن شویم؟

در هر صورت اقدام هوشمندانه تر آن است که دقت کنید کدام قسمت نجات لپ تاپ خیس شده است و همان قسمت را خارج کنید. برای مثال اگر صفحه کلید خیس شد، فقط آن قسمت را باز کنید. به قطعات دیگر سیستم مانند هارد اکسترنال و درایو ها دست نزنید.

گارانتی لپ تاپ 

البته در صورتی که لپ تاپ شما دارای گارانتی باشد و این گارانتی آسیب های ناشی از خیس شدن لپ تاپ را هم در بر بگیرد. بهتر است باز کردن قطعات لپ تاپ را بر عهده فروشگاه اصلی بگذارید. ولی در صورتی که لپ تاپ استوک باشد. یا گارانتی آن تمام شد. اقدام فوری برای نجات آن ضروری است.

جهت خشک کردن عمقی و اصولی قطعات داخلی لپ تاپ استفاده از ژل سیلیکا که در بسته بندی اکثر لوازم الکترونیکی وجود دارد. می تواند اقدام بعدی شما در جهت نجات خیس شدن لپ تاپ باشد. به این صورت که دانه های سلیکاژل را بر روی قسمت های خیس شده ریختید. و زمان بدهید تا سیلیکاژل رطوبت موجود در قطعات را به خود بگیرد. برای این کار باید زمان کافی ۴۸ ساعت را بدهید. پس از اطمینان از خشک شدن صد درصدی قطعات داخلی لپ تاپ می توانید آن را به برق بزنید.

نجات لپ تاپ خیس
نجات لپ تاپ خیس

راهکار ها برای نجات لپ تاپ خیس شده

 باز و بسته کردن قطعات کامپیوتر نیاز به اقدام تخصصی دارد. ممکن است شما به شخصه از پس آن برنیایید. بنابراین بهتر است که این کار را به کارشناسان تعمیر و خدمات پس از فروش همان فروشگاه اولیه بسپارید.

در برخی از تکنیک ها از روش قرار دادن لپ تاپ در یک کیسه پر از برنج هم جهت راهکار های نجات خیس شدن لپ تاپ میشود. زیرا ممکن است در لحظات اولیه خیس شدن لپ تاپ سیلیکاژل در دسترس شما نباشد. ولی قطعاً در هر منزل کیسه ای از برنج همیشه در دسترس است. در نتیجه پس از خشک کردن آب های سطحی و سر و ته کردن لپ تاپ می توانید آن را در کیسه ای از برنج قرار دهید و درب کیسه را خوب ببینید.

جهت عدم نفوذ هوا به داخل کیسه بهتر است. آن را در یک کیسه زباله یا مشمع پر از برنج قرار دهید و بگذارید به مدت دو روز در این حالت بماند. به این ترتیب تمام رطوبت جذب شده در قطعات داخلی لپ تاپ جذب دانه های برنج موجود در کیسه می شوند. پس از اطمینان از خشک شدن کامل لپ تاپ می توانید. آن را از کیسه در بیارید و با یک دستمال خشک بدون پرز لپ تاپ را از گرد و غبار، خرده برنج ها تمیز کنید.

بیشتر بخوانید
لپ‌ تاپ توشیبا TOSHIBA دست‌ دوم در حد نو

دیگر ملاحظات در رابطه با نجات لپ تاپ خیس شده

با پدید آمدن بیماری همه گیر کرونا در سراسر جهان و لزوم رعایت بهداشت دست ها، بسیاری از افراد عادت کردند. که بر روی هر سطحی که با دست های خود با آن کار می کنند. اسپری الکل را بپاشند. دقت نمایید که اکثر الکل ها دارای خلوص ۱۰۰ درصد نیستند و همگی مقداری آب دارند.

برای مثال الکل ۷۰ درصد شامل ۷ قسمت الکل و ۳ قسمت آب در یک واحد ده تایی آن است. بنابراین هرگز به خیال آن که در حال ضد عفونی کردن لپ تاپ خود هستید، الکل را بر روی لپ تاپ اسپری نکنید. زیرا با این کار اقدام به نجات لپ تاپ خیس شده و آسیب رساندن. به کلید ها و قطعات الکترونیکی حساس داخلی آن میکنید.

در شدیدترین حالت که ممکن است. لپ تاپ شما با دست یک فرد کرونایی آلوده می شود. می توانید از پد های الکلی که البته رطوبت آن ها بسیار کم باشد و درصد خلوص الکل آن پد در حد ۹۸ درصد باشد. برای تمیز کردن سطحی روی لپ تاپ استفاده کنید. در این حالت نیز باید بلافاصله پس از پد الکلی یک دستمال خشک بدون پرز بر روی سطح لپ تاپ بکشید تا از خشک بودن صد در صدی لپ تاپ اطمینان حاصل کنید.

جهت ضد عفونی های روزانه نیز بهتر است که قبل از کار با لپ تاپ دست های خود را با آب و صابون و یا الکل ضد عفونی کنید و نه کلید های لپ تاپ را. همان طور که گفتیم. با اسپری زدن الکل بر روی لپ تاپ، مقدمات آسیب بر لپ تاپ و از کار افتادن برخی کلید ها می شود.

راهکار ها برای نجات لپ تاپ خیس شده

فروشگاه تخصصی ویرا کامپیوتر عرضه کننده انواع لپ تاپ های با کیفیت نو و استوک به دانشجویان و کارمندان و اقشار مختلف جامعه با قیمت هایی بسیار اقتصادی و منصفانه است. اول آن که جهت جلوگیری از نفوذ آب و مایعات دیگر به صفحات زیرین صفحه کلید لپ تاپ، از صفحه های محافظ کیبورد و لپ تاپ که اغلب جنس پلاستیکی دارند.

بر روی صفحه کلید لپ تاپ قرار می گیرند، استفاده کنید. اگر به محض خرید لپ تاپ این صفحات محافظ را خریداری کنید هم از ورود گرد و غبار و ذرات ریز خوراکی ها به داخل لپ تاپ جلوگیری می کنید. در صورت اتفاقات ریختن مایعات بر روی لپ تاپ میشود. این صفحات پلاستیکی از نفوذ آب به زیر کلید ها جلوگیری میکند. بنابراین ما مثل همیشه روش پیشگیری بهتر از درمان است را به شما کاربران عزیز پیشنهاد می کنیم.

بیشتر بخوانید
گرید بندی لپ تاپ استوک چگونه انجام می شود و به چه معنی است؟

در مرحله بعدی بلافاصله پس از نجات لپ تاپ خیس شده آن را بر عکس کنید و بر خلاف نیروی جاذبه زمین با دست بگیرید. تا مایعات به سرعت از سطح خارجی لپ تاپ به بیرون بریزند. این اقدام اولیه باید به سرعت انجام بگیرد تا مانع نفوذ آب و مایعات به داخل لپ تاپ گردد. سپس می توانید به سراغ پارچه و خشک کردن سطحی مایعات باقیمانده بر روی لپ تاپ شوید.

سخن آخر در ارتباط با راهکار های نجات خیس شدن لپ تاپ

در پایان این که نجات لپ تاپ خیس شده و پیشگیری قبل از درمان بهتر است. که در ابتدا از صفحات محافظ پلاستیکی بر روی سطح کیبورد استفاده نمایید. در صورت نجات لپ تاپ خیس شده به راحتی با برداشتن و خشک کردن آن صفحه محافظ بتوانید لپ تاپ خود را از آسیب نجات دهید.

به هر تقدیر در مواقع نجات لپ تاپ خیس شده در ابتدا آن را از جریان برق جدا نمایید . به سرعت باتری، فلش، ماوس و دیگر تجهیزات را از آن جدا کرده و لپ تاپ را وارونه کنید. تا آب ها بر روی زمین بریزند. در مرحله بعدی با یک دستمال خشک باقیمانده آب ها را از روی سطح لپ تاپ پاک کنید.

سپس در صورتی که لپ تاپ دارای گارانتی ناشی از خیس شدن باشد. آن را به فروشگاه خرید محصول ببرید. و از خدمات گارانتی آن استفاده کنید. در غیر این صورت نیز چنان چه دانش و تخصص کافی را برای باز کردن قطعات لپ تاپ را دارید.

اقدام به باز کردن پیچ های لپ تاپ و جدا نمودن صفحه کلید از دیگر قطعات بنمایید. سپس از جریان هوای خنک یا سشوار سرد بسیار کم سرعت برای خشک کردن مایعات باقیمانده استفاده کنید. در نهایت پس از گذشت حداقل دو روز و اطمینان از خشک بودن صد در صدی قطعات داخلی لپ تاپ می توانید. آن را سر هم کرده و به برق بزنید و استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *