راهکارهایی برای مشکل داغ شدن لپ تاپ

راهکارهایی مؤثر برای رفع مشکل داغ شدن لپ تاپ

راهکارهایی مؤثر برای رفع مشکل داغ شدن لپ تاپ

در این مقاله راهکارهایی برای مشکل داغ شدن لپ تاپ به خصوص لپ تاپ استوک ارائه می دهیم. بالا رفتن دمای یک لپ تاپ در زمان اجرای برنامه های سنگین، همانند؛ انجام بازی های سنگین و پرحجم، ویرایش عکس ها و فیلم های خود کاملاً موضوعی طبیعی است. ولی گاهاً داغ شدن لپ تاپ و نویزهای شدید فن علل دیگری را در بطن خود جای می دهد. بهتر است در امتداد این مطلب از خود کمی بیشتر و بهتر با برخی از مهم ترین این علل آشنا شویم.‌ این گونه خواهد بود که شما میتوانید، خود در راستای رفع مشکل داغ شدن لپ تاپ پیش قدم شوید.

داغ شدن اجزای داخلی دستگاه و حتی قسمت قاب بیرونی لپ تاپ یک موضوعی طبیعی است. ولی گاهاً امکان دارد آن نیز به قدری گرم و سوزان شود که شما با خود بگویید: « امکان دارد همین الان لپ تاپ شعله ور شود. یا گاهاً صداهای عجیب و غریبی به گوش شما برخورد کند. هر دو موضوع نام برده شده بیانگر بالا رفتن بیش از اندازه دمای اجزای داخلی لپ تاپ خواهد بود. و میتواند عواقب اسفناک چون؛ افت محسوس کارایی و اثربخشی و نیز حتی خراب شدن در زود هنگام را به دنباله ی خود داشته باشد.

حال در صورتی که شما متوجه گرم شدن لپ تاپ و یا فن آن با سرعت بسیار، هم در زمان انجام کارهای بسیار سبک و هم در زمان بلااستفاده بودن لپ تاپ شدید، شانس این موضوع که تهویه لپ تاپ شما دچار ایراد و اشکال شده باشد، بسیار خواهد بود. بهتر است در ادامه این مطلب شما را اندکی بیشتر و بهتر با مسئله رفع مشکل داغ شدن لپ تاپ آشنا سازیم‌.

چگونگی گردش هوا در لپ تاپ

زمانی که از لپ تاپ خود در راستای انجام کارها و فعالیت های سنگین همانند؛ بازی نمودن و یا کار با فتوشاپ بهره میگیرید، اجزای داخلی دستگاه مقدار گرمای بیشتری را تولید مینماید که در این میانه ها؛ پردازنده مرکزی «سی پی یو» و گرافیک به عنوان دو سرچشمه اصلی شناخته میشوند. با غایت دفع گرما و نیز رسیدن هوای خنک و مطبوع به اجزای داخلی دستگاه، غالباً در زیر و کناره های آن دهانه های توری در راستای تبادل گرما با هوای محیط تعبیه گردیده است.

معمولاً لپ تاپ های ضعیف «اقتصادی و مقرون به صرفه» کنونی فاقد فن میباشند ولی باز هم در قسمت ذیل، پشت و کناره ی آن ها، شبکه های توری در راستای تبادل گرما با هوای محیط اطراف تعبیه گردیده است. بعضی از لپ تاپ ها «به خصوص مدل های پر قدرت» نیز حاوی بیشتر از یک فن میباشند. به گونه ای کلّی و جامع لپ تاپ های تجهیز شده به فن از یک سمت هوای تازه موجود را مکش مینمایند و بعد از عبور آن از اجزای داخلی دستگاه، هوای گرم از سمت و سوی دیگر خارج خواهد گردید.

راهکارهایی برای مشکل داغ شدن لپ تاپ، لپ تاپ های بدون فن، خیلی در دفع و رفع گرما تاثیرگذار نمیباشند. در این قبیل از لپ تاپ ها دمای محیط اطراف و سطحی که بر روی آن واقع میشوند بر روی دمای اجزای تشکیل دهنده داخلی دستگاه به صورت مستقیم تأثیرگذار خواهد بود.

بیشتر بخوانید
عوامل کاهش سرعت لپ تاپ
راهکارهایی مؤثر برای رفع مشکل داغ شدن لپ تاپ
راهکارهایی مؤثر برای رفع مشکل داغ شدن لپ تاپ

علائم داغ شدن بیش از اندازه لپ تاپ

راهکارهایی برای مشکل داغ شدن لپ تاپ، پیش از رفع مشکل داغ شدن لپ تاپ بهتر است ابتدا با علائم آن کمی بهتر و بیشتر آشنا بشوید. با باریک تر شدن لپ تاپ ها در چند سال گذشته نیز افزایش محبوبیت و جایگاه مدل های باریک تر و مدرن تر، دفع گرما سخت تر از چندی پیش شد.

در عین حال اجزای داخلی لپ تاپ ها میتوانند در دماهای بسیار تر کار نمایند، به همین دلیل است که گاهاً لپ تاپ های امروزی بیشتر و بیشتر گرم میگردند. البته این نیز به معنای داغ شدن غیر طبیعی لپ تاپ ها نخواهد بود. با این وجود نشانه های بیان شده در قسمت ذیل میتوانند در تشخیص غیر معمول گرم شدن دستگاه به شما کمک می کند.

 • بروز برخی از خطاها در لپ تاپ و نمایان شدن صفحه آبی مرگ در زمان بهره گیری از لپ تاپ.‌
 • داغ شدن قسمت بدنه لپ تاپ که شما نمیتوانید بیشتر از چند ثانیه با دستان خود آن را لمس کنید.
 • چرخش پی در پی فن دستگاه با حداکثر میزان سرعت و تولید صداهای نا به هنجار و غیر معمول.
 • کار ننمودن فن لپ تاپ، حتی به هنگامی که شما با لپ تاپ خود کارهای سنگین، همانند؛ ویرایش عکس انجام میدهید.
 • خاموش شدن اتفاقی و لحظه ای لپ تاپ بدون آن که این موضوع توسط یک پیام هشدار دهنده به شما اطلاع داده شود.
 • و غیره!

رفع مشکل داغ شدن لپ تاپ

راهکارهایی برای مشکل داغ شدن لپ تاپ، به هنگامی که لپ تاپ شما دچار هر یک از نشانه های بیان شده در قسمت فوقانی متن شد. دیگر نباید آن را نادیده بی انگارید و لازم است که به دنباله ی علّت اتفاق این موضوع رهسپار شوید. البته برخی از نشانه های بیان شده در قسمت فوقانی متن نمیتواند در رفع مشکل داغ شدن لپ تاپ به شما کمکی کند. به همین دلیل بهتر است به شما بگوییم که کدام یک از آن ها میتواند به دلیل گرما باشد!

چگونه دمای لپ تاپ خود را بخوانیم

راهکارهایی برای مشکل داغ شدن لپ تاپ، راه های بسیاری در راستای وارسی دمای لپ تاپ به چشم میخورد ولی سهل ترین آن ها بهره گیری از برنامه هایی همانند؛ core hwinfo, temp, hwmonitor میباشد. حال این برنامه ها دمای اجزای تشکیل دهنده داخلی لپ تاپ، همانند؛ پردازنده و گرافیک و حتی هارد دیسک را به شما نشان خواهند داد. در این لحظه است که شما میتوانید به غیرعادی بودن دمای لپ تاپ پی ببرید.

دمای نرمال لپ تاپ را بدانید!

از آن سوی که بیشتر از یک نسل لپ تاپ وجود دارد، نمیتوان به حالتی دقیق بیان نمود که چه دمایی نرمال و چه دمایی غیر نرمال میباشد. با این وجود چنانچه که دمای سی پی یو لپ تاپ به هشتاد درجه سانتیگراد رسد، نشان از وجود مشکل در راستای دفع گرما میباشد. بهتر است به این نکته توجه داشته باشید. که در اغلب لپ تاپ های موجود، با رسیدن دمای سی پی یو به یک مرز معین، به گونه ای خودکار بدون نمایان شدن هیچ گونه پیغام و پسغامی خاموش می شود. ‌پس شما به این هنگام می‌باید در راستای رفع مشکل داغ شدن لپ تاپ گام بردارید.

بیشتر بخوانید
شارژ نشدن باتری لپ تاپ دست دوم

نگاهی به دلایل بالا بودن دما و داغ شدن دستگاه

 • تهویه نامناسب و ضعیف

راهکارهایی برای مشکل داغ شدن لپ تاپ، به احتمال بسیار علل اصلی دمای بالا و گرم گردیدن لپ تاپ تهویه ضعیف و نامناسب میباشد. به هنگامی که شما لپ تاپ خود را بر روی فرش، پتو و حتی پاهای خود قرار میدهید، امکان دارد منافذ ورود و خروج هوا از لپ تاپ مسدود بشود.‌ شاید به همین خاطر است که لپ تاپ شما داغ میشود.

 • رفع مشکل داغ شدن لپ تاپ

راهکارهایی برای مشکل داغ شدن لپ تاپ، دائماً از لپ تاپ خود برروی سطوح سفت و سخت بهره گیرید. علاوه بر این شما میتوانید از کول پد های مجهز به فن بهره گیرید. در این میانه ها چند سانتی متر فاصله گرفتن از سطح هم میتواند مفید و مؤثر باشد.

 • گرفتگی مجرای هوا و همچنین فن ها

به هر میزان هم که در نگهداری از لپ تاپ خود تلاش نمایید، نمیتوانید از شر گرد و خاک رهایی یابید. همچنین به مرور زمان گرد و خاک ها و آلودگی ها بر روی مجرای هوا و اجزایی چون؛ فن ها، حرارت گیر و دهانه های ورودی و خروجی مینشینند که منجر به کاهش هوا و نهایتاً بیشتر شدن دما میشود. به هنگامی که صدای چرخش فن به خوبی به گوش ما برخورد میکند ولی حجم هوای خروجی از لپ تاپ شما بسیار کم است. شانس و اقبال گرفتگی آن وجود خواهد داشت.

 • رفع مشکل داغ شدن لپ تاپ

راهکارهایی برای مشکل داغ شدن لپ تاپ، شما میتوانید از هوای فشرده در راستای تمیز نمودن مجرای هوا بهره گیرید. برای انجام این کار میتوانید از بلوور «دمیده» و همچنین کمپرسور هوای فشرده مورد استفاده برای تمیز نمودن خودرو بهره گیرید. به هنگامی که این توانایی را در خود میبینید، میتوانید لپ تاپ خود را باز نموده و تمامی اجزای داخلی آن را تمیز بنمایید‌. البته بهتر است در نظر داشته باشید که اگر در مدّت زمان گارانتی لپ تاپ خود را باز بنمایید، از پوشش گارانتی خارج خواهید شد.

 • خرابی و یا ضعیف شدن فن همچنین خشک گردیدن خمیر رسانای گرما

راهکارهایی برای مشکل داغ شدن لپ تاپ،در بخش اعظمی از موارد با گذر چند سال از تولید لپ تاپ، فن آن و نیز خمیر ناقل گرما کارایی و اثربخشی ابتدایی خود را از دست میدهد. البته که این موضوع میتواند منجر به افزایش دما بشود. صدای عجیب و غریب فن علی رغم تمیز بودن نیز میتواند بیانگر خرابی آن باشد. همچنین اگر که بیشتر از سه الی پنج سال از تولید لپ تاپ گذر نماید و شما آن را سرویس ننموده باشید.زمان سرویس لپ تاپ شده است.

 • رفع مشکل گرم شدن لپ تاپ

راهکارهایی برای مشکل داغ شدن لپ تاپ، به هنگامی که مدّت زمان پوشش گارانتی تمام شد. شما میتوانید فن لپ تاپ خود را با یک مدل نو موجود در بازار عوض بنمایید. علاوه بر این ها نیز تعویض خمیر رسانای گرما هم میتواند مفید و مؤثر واقع بشود.

بیشتر بخوانید
تعمیر لپتاپ ال جی

_ نکته بسیار مهم

به هیچ عنوان از خمیرهای متفرقه و ناشناخته چینی استفاده ننمایید. زیرا بسیار زودتر از این حرف ها کارایی خود را از دست میدهند. گاهاً هم از همان ابتدا عملکرد خوبی را ندارند! به همین دلیل ما به شما پیشنهاد میکنیم در راستای انجام این امر از خمیرهای شناخته‌ شده و معروف. همانند؛ دیپکول، گرین و… بهره گیرید.

 • نصب نبودن درایور برروی لپ تاپ یا استفاده از درایورهای قدیمی

راهکارهایی برای مشکل داغ شدن لپ تاپ، نصب نبودن درایور و به روز میتواند منجر گردد اجزای تشکیل دهنده لپ تاپ «همانند سی پی یو و گرافیک» همواره با حداکثر میزان توان خود و یا در حالت غیر بهینه کار بنماید! البته که این موضوع خود منجر به بالا رفتن دمای لپ تاپ شما خواهد شد. البته گاهاً درایورهای جدید خود میتوانند منجر به افزایش غیر معمول دمای لپ تاپ شما بشوند. به این هنگام است که شما باید به نسخه قدیمی خود بازگردید.

 • برطرف کردن داغ شدن لپ تاپ

راهکارهایی برای مشکل داغ شدن لپ تاپ، بهتر است همواره نوین ترین نگارش از درایور اجزای لپ تاپ را از وب سایت سازنده اخذ نموده و نصب نمایید. به هیچ عنوان از درایورهای غیر اختصاصی و همچنین قدیمی بهره نگیرید.

 • بهره گیری از آنتی ویروس های سنگین

راهکارهایی برای مشکل داغ شدن لپ تاپ، از آن سوی که غالباً سخت افزارهای لپ تاپ ضعیف تر از پی‌سی میباشند. بعضی از آنتی ویروس ها و برنامه های امنیتی جهت نصب برروی لپ تاپ چندان مناسب به نظر نمیرسند. به حالتی که منجر به لود شدید سی پی یو میگردند که یکی از عواقب آن افزایش دمای سی پی یو خواهد بود.

 • رفع مشکل داغ شدن لپ تاپ

راهکارهایی برای مشکل داغ شدن لپ تاپ، بهتر است از آنتی ویروس های سبک و کم حجم برروی دستگاه های خود استفاده بنمایید.

نتیجه گیری؛

دوستان عزیز ما در این مطلب راهکارهایی برای مشکل داغ شدن لپ تاپ از مجموعه ویرا کامپیوتر سعی نمودیم شما را با رایج ترین علّت های داغ شدن لپ تاپ آشنا سازیم. البته که در این میانه ها نیز کارشناسان ما سعی نمودند رفع مشکل داغ شدن لپ تاپ را هم تجزیه و تحلیل نمایند. شما کاربران عزیز میتوانید به هنگام گرم شدن لپ تاپ موارد بیان شده در قسمت بالا را مطالعه کنید. البته در صورت وجود سؤالات بیشتر در این زمینه میتوانید با ما در ویرا کامپیوتر تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *