راه حل برای رفع مشکل صدای زیاد فن لپ تاپ

راه حل برای رفع مشکل صدای زیاد فن لپ تاپ

راه حل برای رفع مشکل صدای زیاد فن لپ تاپ:

راه حل برای رفع مشکل صدای زیاد فن لپ تاپ، لپ تاپ ها هم همیشه خدا خیلی بی‌صدا نمی باشند. غالباً داخل آن ها یک فن تعبیه شده است تا مانع از داغ شدن بیش از اندازه لپ تاپ گردد. امکان دارد عللی وجود داشته باشد که صدای فن لپ تاپ شما از حد رایج بلندتر شده باشد. یا آن که گاهاً لازم باشد دریچه های هوا را تمیز نمایید. چنانچه که صدای لپ تاپ شما بیش از اندازه بلند گردد، بهتر است با ما در امتداد این مطلب از خود همراه باشید. ما ضمن این مطلب در ارتباط با راه حل برای رفع مشکل صدای زیاد فن لپ تاپ با شما سخن خواهیم گفت.

» آنچه که لازم است درباره صدای فن لپ تاپ بدانید!

تنها یک علت وجود دارد که فن ها را درون لپ تاپ ها و صفحه نمایشگرهای هیبریدی و دستگاه های دیگر واقع می نماید؛ دفع گرما به واسطه ی جریان هوا و بیرون نمودن هوای گرم. فن های لپ تاپ شما در اغلب موارد به همین علت و به منظور انجام این کار آغاز به فعالیت می نمایند. صدای آن ها امکان دارد گاهاً بیش از اندازه بلند باشد و بدین اساس حواس شما را به خود پرت کند. حتی یک دستگاه فوق پیشرفته همانند مک بوک پرو امکان دارد برخی موارد صدایی همانند یک پهپاد در حالت پرواز از خود تولید بنماید.

چنانچه که محیط گرم باشد، لپ تاپ شما ملزم می شود که شدیدتر کار بنماید تا گرما را دفع نموده و از میان ببرد. راه حل برای رفع مشکل صدای زیاد فن لپ تاپ، این مسئله می تواند صدای فن لپ تاپ را نسبت به شرایط معمول، تشدید نماید.

پس اگر که شما لپ تاپ خود را برروی مبل و یا فرش جای بدهید و از آن بهره گیرید، غالباً جلوی دریچه های هوای لپ تاپ مسدود خواهد شد و منجر به بیشتر گرم شدن دستگاه شما می شود. همچنین اگر که شما با بهره گیری از WebGL بازی های سی‌دی انجام داده یا برروی ویدئوها کارهای گرافیکی به انجام رسانید، منجر به گرم شدن بیشتر لپ تاپ شما خواهد شد.

راه حل برای رفع مشکل صدای زیاد فن لپ تاپ

»دلایل افزایش بیش از اندازه صدای فن لپ تاپ

  • فن های شما بسیار کثیف است. اگر که یک کامپیوتر رومیزی بزرگی را برای خود خریداری کرده اید، گرد و خاک امکان دارد درون کامپیوتر شما جمع گردد. این گرد و خاک غالباً منجر می شود که فن های کامپیوتر شما شدیدتر و تندتر کار نماید. خیلی وقت ها چنین رخ می دهد که فن ها به علت واقع شدن در معرض گرد و خاک و سایر آلودگی ها، سر و صداهای غیر معقولی را تولید نمایند.
  • کامپیوتر شما نمی تواند موضوع تهویه را به درستی انجام بدهد. با وجود این امر که عبارت لپ تاپ، به معنی قرار دادن چیزی برروی زانو خود است، ولی جالب است بدانید که واقع نمودن لپ تاپ روی پاهای خود، منجر به انتقال گرما بدان خواهد شد. بنابراین هوای خنک موجود در اطراف لپ تاپ نمی تواند گرمای آن را کم کند. وجود هوای خنک برای کامپیوترهای رومیزی بسیار ضروری است.
  • فن های لپ تاپ به خوبی کار نمی کنند.‌ امکان دارد قطعات متحرک فن های شما فرسوده و قدیمی شده باشند. در پایان از کار بی افتند. چنانچه که فن های لپ تاپ و یا کامپیوتر رومیزی شما صدای بیش از اندازه ای را ایجاد نماید، امکان دارد ایرادی را داشته باشد. به عبارتی، سخت افزاری که فن را کنترل می نماید امکان دارد دچار مشکلی شده باشد.
  • کامپیوتر شما بیش از اندازه سخت و سنگین کار نماید. گاهاً امکان دارد مشکل از فن نباشد. چنانچه که برنامه ای برروی کامپیوتر اجراء گردد که بیشتر آن چه که می‌باید، منابع سی‌ پی یو را مصرف و به خود اختصاص دهد، کامپیوتر با سرعت باور نکردنی داغ خواهد شد. بهره گیری بیش از حد از سی پی یو کامپیوتر نیز با صدای بلند و سرسام آور فن خود را نشان می دهد.
بیشتر بخوانید
کارنکردن تاچ پد لپ تاپ لنوو

راه حل برای رفع مشکل صدای زیاد فن لپ تاپ، به احتمال بسیار مشکل از بخش فن ها می باشد. با این حال، چنانچه که فن های شما هیچ گونه صدایی ایجاد نمی نمایند ولی هنوز هم صدای اذیت کننده امتداد دارد، بعید می باشد که مشکل به وجود آمده از فن های دستگاه شما باشد. پس راهنمای ما به شما کمک خواهد کرد که در صورت گرم گردیدن بیش از اندازه لپ تاپ، بتوانید مشکل خود را رفع نمایید.

» راه رفع مشکل صدای زیاد فن لپ تاپ با سرتیترهای ذیل

  • فشار موجود برروی سی پی یو را کم نمایید

دمای دستگاه شما به ویژه در زمان به انجام رساندن بازی و یا انجام فعالیت های سنگین بالا خواهد رفت. دمای سی پی یو لپ تاپ خود را بررسی نمایید. چنانچه که مشخص شد دمای آن بالا می باشد می توانید برنامه رایگان Throttle stop را امتحان نمایید. این برنامه خواهد توانست سر و صدای فن را تا به حد بسیاری کاهش بدهد و برروی کارکرد سیستم اثر بگذارد.

  • برنامه هایی که ضروری نیستند را ببندید

در زمان بهره گیری از لپ تاپ به خاطر داشته باشید که شما می توانید تنها دو الی سه برنامه را به گونه ای همزمان اجراء نمایید. چنانچه که شما بخواهید به گونه ای همزمان از برنامه های بیشتری همانند؛ مرورگر وب، نرم افزارهای ویرایش عکس و یا فیلم و سرویس پخش موسیقی بهره گیرید، فشار بیشتری به لپ تاپ شما وارد خواهد شد و نهایتاً سر و صدای بیشتری را تولید می کند.

بستن برنامه هایی که در پس زمینه به اجراء می رسند، امکان دارد بار موجود را کاهش داده و به دنباله ی آن سر و صدا را هم کم نماید. به منظور بستن برنامه ها می توانید Task Manager را امتحان نمایید. به منظور دسترسی به این برنامه تنها کافی است برروی نوار وظیفه کلیک راست بنمایید. بعد از باز گردیدن، به دنبال آن دست از برنامه هایی باشید که رم و سی پی یو شما را تخلیه می نمایند. برروی فرآیندی که مایل هستید بسته شود، کلیک راست کنید و گزینه end task را اتخاذ نمایید.

  • آیا از mac بهره می گیرید!

حال یک راه حل برای رفع مشکل صدای زیاد فن لپ تاپ ریست نمودن SMC یعنی کنترل مدیریت سیستم است. SMC به عبارتی وظیفه مدیریت تمامی جنبه های کارکردهای روزانه مک را برعهده خود دارد. چرخیدن فن ها به حالت خارج از کنترل می تواند نشانه ی وجود یک مشکل باشد! علاوه بر این ها شما می توانید PRAM را ریست نمایید تا فرا گیرید که چگونه و به چه شکل می توان سرعت فن برروی لپ تاپ را کنترل نمود.

  • فن لپ تاپ خود را خنک کنید

خنک کننده های لپ تاپ چندی پیش، از جنس صفحات فلزی بی ضرری طراحی می شدند که چند فن داخل آن ها کار گذاشته می شد. بدین اساس عبور جریان هوا به بیشترین حد خود می رسید. هم اکنون این خنک کننده ها با چراغ های اِل‌اِی‌دی پوشش داده شده است که سنسور هوا و دما و نیز هاب های درونی یو اِس بی دارد. صفحه خنک کننده دستگاه Havit و سایر لوازم و تجهیزات جانبی خواهند توانست مسئولیت خنک نگاه داشتن لپ تاپ شما را به خوبی به انجام رسانند.

بیشتر بخوانید
کاهش صدای فن لپ تاپ استوک

راه حل برای رفع مشکل صدای زیاد فن لپ تاپ، ممکن است شما از آن دست افرادی باشید که لپ تاپ خود را برروی میز و یا مکان ثابتی جای می دهند، اتخاذ یک خنک کننده می تواند راه حلی منحصر به فرد باشد. این قبیل از خنک کننده ها برای آن دست از افرادی که بازی های سی‌دی به انجام می رسانند یا کارهای گرافیکی برروی ویدئوها انجام می دهند می تواند انتخاب فوق العاده ای باشد.

حال یک راه حل برای رفع مشکل صدای زیاد فن لپ تاپ برای افرادی که برنامه های بسیار سنگین و پیچیده انجام می دهند، استفاده از کولرها است. گرچه به هنگامی که فن کامپیوتر شما دائماً سر و صدا می نماید، بهره گیری از این کولرهای خارجی راه حلی طولانی مدت نیست.

فن لپ تاپ خود را خنک کنید

  • لپ تاپ خود را در معرض هوای خنک قرار بدهید

کامپیوترهای رومیزی و یا لپ تاپ شما میبایست برروی یک سطح صاف و هموار چون؛ میز و یا زمین واقع شود. نباید شما آن را برروی فرش، داخل کابینت، جای بدهید. با واقع نمودن لپ تاپ برروی سطوحی چون؛ بالش، پتو گاهاً کاناپه، دریچه های هوای آن را مسدود خواهید کرد. بدین اساس امکان دارد عبور جریان و روند هوا درون لپ تاپ شما متوقف گردد. بهترین شرایط این خواهد بود که لپ تاپ خود را اندکی بالاتر از سطح زمین قرار بدهید و یک خنک کننده برای لپ تاپ خود تهیه کنید.

هوایی که درون کامپیوتر شما عبور و مرور می کند، میبایست هوای خنک باشد. فن های کامپیوتر می‌باید هوای گرم را از درون دستگاه به سمت و سوی بیرون هدایت کنند. البته که این اصل در ارتباط با لپ تاپ شما هم صدق می نماید. شما می توانید لپ تاپ خود را برروی میز و یا میز تحریر خود جای بدهید. چنانچه که ملزم می باشید آن را برروی پاهای خود قرار بدهید، باید تایم آن را محدود کنید.

به عبارتی یک راه حل برای رفع مشکل صدای زیاد فن لپ تاپ، استفاده از دستگاه خنک کننده است. یک دستگاه خنک کننده باید وجود داشته باشد، تا از داغ شدن لپ تاپ شما پیش گیری کند. این دستگاه بایستی یک فن داشته باشد تا بتواند هوای تازه را به سمت لپ تاپ هدایت کند. علاوه بر این ها شما می توانید از یک صفحه خنک کننده بهره گیرید تا دیگر نگران گرم شدن بیش از اندازه لپ تاپ خود نشوید. به شما پیشنهاد می کنیم لپ تاپ خود را در طولانی مدت، در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار ندهید. چرا که به سرعت حرارت و دمای آن را افزایش می دهد.

در بخش انتهایی لپ تاپ و یا کامپیوتر شما باید چند پایه پلاستیکی کوچک وجود داشته باشد. بدین اساس، میان سطح زیرین دستگاه و سطحی که برروی آن واقع شده است، اندکی فاصله برقرار می شود. راه حل برای رفع مشکل صدای زیاد فن لپ تاپ، در واقع این فاصله به منظور از دست دادن گرمای دستگاه بسیار حائز اهمیت است. اگر که این پایه های پلاستیکی در لپ تاپ شما دچار خوردگی شده است، یا از جای خود در آمده است، سریعاً جایگزین آن را تهیه نمایید.

  • لپ تاپ خود را تمیز کنید

بله یک راه حل برای رفع مشکل صدای زیاد فن لپ تاپ تمیز نمودن آن است. سرسام آور بودن صدای فن لپ تاپ می تواند بیانگر بالا بودن حرارت دستگاه باشد. اگر که فن لپ تاپ شما همیشه صداهای بلند و عجیب و غریبی از خود متساعد می کند، یعنی لپ تاپ شما دائماً بیش از حد معمول داغ می شود. انباشت گرد و غبار، مو، کرک در واقع امری اجتناب‌ ناپذیر است و می تواند روند هوا را کاهش دهد. به منظور افزایش کارایی دستگاه خود لازم است آن را به خوبی تمیز کنید.

بیشتر بخوانید
دلیل داغ شدن لپ تاپ و خاموش شدن

لپ تاپ خود را تمیز کنید

_ نکته بسیار مهم:

راه حل برای رفع مشکل صدای زیاد فن لپ تاپ، چنانچه دستگاهی که حاوی ضمانت می گردد را باز نمایید، هر نوع گارانتی دستگاه شما از میان خواهد رفت. حتی ضمانت هایی چون؛ Apple Care از بین می رود. اگر شما نمی دانید که دقیقاً چه کاری را می خواهید در پیش گیرید، امکان دارد به اجرای داخلی دستگاه خود آسیب بزنید.

پس بهتر است از لپ تاپ خود مراقبت کنید. شما می توانید از دوست خود که در این زمینه مهارت های لازم را دارد، کمک دریافت کنید. شما نباید منبع تغذیه را در راستای تمیز نمودن فن ها باز نمایید. کامپیوتر خود را خاموش کنید، اتصال سیم های برق را کاملاً قطع نمایید و با بهره گیری از اسپری هوای فشرده هر نوع کثیفی و یا گرد و خاک را از میان ببرید.

_ برای تمیز کردن فن لپ تاپ، مراحل زیر را پشت سر بگذارید

برای باز نمودن لپ تاپ خود، شما به یک پیچ گوشتی، اسپری هوای فشرده و البته کمی صبر و حوصله نیاز خواهید داشت. راه حل برای رفع مشکل صدای زیاد فن لپ تاپ، به منظور آن که الکتریسیته ساکن به قطعات داخل لپ تاپ و خود شما صدمه نزند، می توانید از مچ بندهای ضد الکتریسیته ساکن بهره گیرید. شما برای از بین بردن گرد و خاک ها و کرک ها، موهای ریز و درشت از روی قطعات داخلی دستگاه به خصوص از اطراف فن ها، هوا را به گونه ای کوتاه و پشت سر هم باید اسپری نمایید.

بیشتر افراد موضوع تمیز نگه داشتن لپ تاپ خود را نادیده می گیرند. راه حل برای رفع مشکل صدای زیاد فن لپ تاپ، البته که این موضوع می تواند منجر به ایجاد صداهای غیرمتعارف شود و گرد و خاک می تواند پره های فن را مسدود بنماید. یک قوطی هوای فشرده برای خود تهیه کنید. پس از آن پنل پشتی لپ تاپ را باز و اجزای تشکیل دهنده آن را تمیز کنید.

راه حل برای رفع مشکل صدای زیاد فن لپ تاپ، برای زدودن گرد و غبار و دیگر ذرات موجود در رایانه به خصوص فن ها، هوای فشرده را برروی آن اسپری نمایید‌. بعد از آن که گرد و خاک را تا آنجایی که امکان دارد تمیز کردید، این موضوع را بررسی کنید که این فن شما بازهم سر و صدا تولید می کند! زدودن گرد و خاک حتی ممکن است رایانه شما را در عملکرد خود سریع تر و آن را خنک تر نماید.

نتیجه گیری

دوستان عزیز ما در این مطلب از خود سعی نمودیم شما را با راه حل برای رفع مشکل صدای زیاد فن لپ تاپ آشنا سازیم. به همان شکل که مطالعه نمودید ما در این مطلب از خود راه کارهای متعددی را بیان داشتیم که با توجه به شرایط موجود می توانید آن ها را امتحان کنید. البته که شما می توانید در صورت وجود سؤالات بیشتر در این زمینه با ما در مجموعه ویرا کامپیوتر تماس حاصل فرمایید. کارشناسان ما سعی می‌ کنند بهترین پاسخ گو به تمامی پرسش های شما در این زمینه باشند‌.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *