تعمیر مادربرد لپتاپ سونی

تعمیر مادربرد لپتاپ سونی

تعمیر مادربرد لپتاپ سونی، لپتاپ های سونی برای Vaio SVF15A1S2ES خود به یک بدنه باریک دستی و نسبتا سبک وزن ۲۲٫۵ میلی متری ۲٫۳ کیلوگرم متکی هستند. لپتاپ های سونی جدا از قاب مشکی نمایشگر،دارای سطوح و بدنه نقره ای مات هستندکه تماما در رنگ مشکی نیز وجود دارند. به علاوه لپتاپ های سونی از ترکیبی مواد استفاده می کنند که قسمت پشتی درب و مچ دست لپتاپ از فلز ساخته شده و سایر قسمت های این لپتاپ ها از پلاستیک تشکیل شده است. البته باید آگاهی داشته باشید که لپتاپ های ایسر و ایسوس هر دو ترکیبی از فلز و پلاستیک متکی هستند. به علاوه اعمال فشار به سمت چپ و راست بدنه این نوع لپتاپ ها باعث می شود این لپتاپ ها از کیفیت کمتری نسبت به سایر لپتاپ ها تولید و ساخته شده باشند.

همچنین همین امر برای ناحیه زیر تاچ پد نیز صدق می کند. پیچاندن درب این نوع از لپتاپ ها با وجود پشت فلزی بدون زحمت زیاد امکان پذیر است. همچنین برخی از قسمت های پشت این نوع از لپتاپ ها می توانند به حدی فرورفته شوندکه تمام زوایای تصویر قابل مشاهده باشد. به علاوه لپتاپ های سونی لولاهای درب را محکم در موقعیت خود نگه می دارند. اما بازکردن درب با یک دست برای کاربران امکان پذیر نیست. درب این دستگاه ها به عنوان یکی از قطعات جانبی ایده آل لپ تاپ عمل می کند. به محض این که زاویه باز شدن درب لپتاپ به ۹۰ درجه رسید یا چنانچه از آن فراتر رفت درب با سطح تماس پیدا می کند و قسمت عقب واحد پایه را بلند می کند. همچنین برند لپتاپ سونی دو پایه لاستیکی بر روی لبه پایینی درب نصب کرده تا از خراشیدگی صفحه نمایشگر لپتاپ محافظت کند.

عملکرد سیستم

هارد دیسک در معیارهای PCMark این لپتاپ ها و همچنین نرخ انتقال خوب است. مشخصات این برند از لپتاپ ها نشان می دهد که لپتاپ های سونی به سرعت عمل می کنند. البته برداشت ذهنی با این موضوع در تضاد است و فقط بوت کردن ویندوز ۸ زمان زیادی می برد. همچنین باز کردن برنامه های لپتاپ های سونی اغلب کند و ضعیف به نظر می رسند. البته نمی توان به طور دقیق مشخص کرد که این به دلیل هارد دیسک یا سیستم عامل لپتاپ است. می توانید یک درایو Crucial Real SSD C300 قدیمی ۶۴ گیگابایتی و ویندوز ۸ را برای اهداف آزمایشی نصب کنید. با این عملکرد سیستم لپتاپ سونی سریع تر و روان تر از حد معمول کارمی کند.

بیشتر بخوانید
لپ تاپ سونی core i 5

تجهیزات جانبی

لپتاپ سونی فقط یک پوستر شروع سریع و چند بروشور نازک برای لپ تاپ دارد. این نوع از لپتاپ ها به طور معمول حاوی دستورالعمل های ایمنی اطلاعات گارانتی و کتابچه راهنمای بازیابی هستند. تا این گونه آسان در دسترس کاربران خود قرار بگیرند.

سیستم عامل و بازیابی لپتاپ های سونی

 لپتاپ های سونی ویندوز ۸٫۶۴ بیتی را بر روی Vaio از قبل نصب می کند. البته این نوع لپتاپ ها شامل نصب DVD نمی شوند. بنابراین توصیه می شود پس از تعویض هارد دیسک لپتاپ‌ های سونی به دلیل نقص سیستم بازیابی در عملکرد لپتاپ سونی هارد دیسک را پس از تعویض مجدداً بر روی سیستم نصب کنید. ابزار از پیش نصب شده Vaio Care لپتاپ های سونی عملکرد ایجاد رسانه بازیابی را فراهم می کنند. این برند از لپتاپ ها معمولا مانند تمام لپتاپ‌های ویندوز ۸، Vaio دارای سیستم بازیابی هستندکه سیستم عامل این نوع از لپتاپ ها را می توان با آن تعمیر یا به حالت پیش فرض بازگرداند.

جهت فعال شدن سیستم بازیابی ابتدا دکمه Assist را باید در زمانی که لپ تاپ خاموش است فشار دهید تا سیستم بازیابی راه اندازی شود. سپس زمانی که لپتاپ خود به خود روشن شد بلافاصله لپتاپ سیستم بازیابی را راه اندازی می کند. همچنین امکان استفاده از ویندوز ۷ در صورت تمایل وجود دارد. لپتاپ های سونی درایورهای ویندوز ۷ و ویندوز ۸ را در وب سایت خود ارائه می دهند.

مشخصات سیستم داخلی لپتاپ سونی

وقتی به بخش پایینی لپتاپ نگاه می‌کنید احتمالا متوجه می شوید که لپتاپ هیچ پوشش نگهدارنده ای ندارد و برای این که به قسمت صفحه پایینی واحد پایه لپتاپ دسترسی پیدا کنید باید این صفحه برداشته شود. با این حال این مشکل اساسی نیست و ابتدا باید دی وی دی رایتر را با برداشتن پیچی که تقریباً در مرکز و قسمت پایینی لپتاپ سونی قرار دارد را خارج کنید. با این عملکرد دی وی دی رایتر را می توانید به راحتی خارج کرده و سپس سه پیچ سر صاف را که بر روی لپتاپ قرار دارد را بردارید. همین امر در مورد سایر پیچ های کف بدنه لپتاپ نیز صدق می کند. سپس می توانید قسمت پایین بدنه لپتاپ را با احتیاط جدا کنید. حافظه کاری، هارد دیسک، باتری بایوس، باتری، ماژول Wi-fi و فن لپتاپ پس از برداشتن قسمت پایین بدنه لپتاپ قابل دسترسی هستند. لپتاپ های سونی دارای یک بانک حافظه فعال هستند که به یک ماژول ۴ گیگابایتی مجهز شده اند.

بیشتر بخوانید
لپ تاپ قسطی استوک سونی

با حذف ماژول از سیستم داخلی لپتاپ ۴ گیگابایت حافظه کاری دیگر پیدا می شود که به مادربرد لحیم شده است. با تعویض هارد دیسک لپتاپ هیچ  مشکلی به وجود نمی‌آید. همه هارد دیسک های معمولی ۲٫۵ سانتی با ارتفاع ۷ میلی متر و ۹٫۵ میلی متر درون لپ تاپ جای می گیرند. به علاوه باتری لپتاپ های سونی نیز در صورت ایراد به راحتی قابل تعویض هستند و با چهار پیچ ثابت می شوند و سپس به مادربرد متصل می شوند همچنین ماژول وای فای این برند از لپتاپ ها دارای باتری جایگزین هستند.

  1. کارت گارانتی لپتاپ های سونی

لپتاپ های سونی برای Vaio 12 ماه گارانتی دارند. به علاوه این لپتاپ ها دوازده ماه دیگر با ثبت لپتاپ در سونی اضافه می شوند. و هر دو VivoBook و Aspire دارای ۲۴ ماه گارانتی هستند. گارانتی Vaio لپتاپ های سونی را می توان برای یک یا دو سال ارتقا داد.

  1. صفحه کلید

سونی یک صفحه کلید چیکلت با نور پس زمینه در Vaio خود نصب می کند. کلیدهای اصلی دارای ابعاد تقریباً ۱۵×۱۵ میلی متر هستند. کلیدهای تک لپتاپ های سونی اغلب دارای یک افت کوتاه و یک نقطه فشار به وضوح قابل لمس هستند. به علاوه مقاومت کلید نیز قابل قبول است. صفحه کلید هنگام تایپ روی کیبورد کمی تند عمل می کند. به طور کلی صفحه کلید این لپتاپ ها حس تایپ لذت بخشی را به تایپیست ارائه می دهد. نور پس زمینه این صفحه کلیدها دارای سه سطح می باشد. روشن، خاموش و فعال با فشار دادن یک کلید متأسفانه هیچ کلید عملکردی برای تغییر روشنایی وجود ندارد.

  1. پد لمسی

 پد لمسی لپتاپ های سونی دارای پشتیبانی چند لمسی به عنوان جایگزین ماوس نصب شده هستند. این پدها در حقیقت یک صفحه لمسی هستند که دارای کلیدهای اختصاصی ماوس نیستند. اما کل پد لمسی این لپتاپ ها دارای یک کلید است. که اندازه آن تقریباً ۱۰٫۵ در ۶٫۵ سانتی متر است. حرکات چند لمسی مختلف را می توان به صورت جداگانه در منوی پیکربندی پد فعال یا غیرفعال کرد. با این حال پد می تواند در این لپتاپ ها کمی حساس ترباشد. منوی پیکربندی پد لپتاپ های با برند سونی گزینه ای برای تغییر حساسیت ندارند و پد دارای یک افت کوتاه و یک نقطه فشار واضح و قابل لمس است.

  1. صفحه لمسی

یکی دیگر از گزینه های ورودی صفحه نمایش لمسی درلپتاپ های سونی است. این نوع از گزینه های ورودی لپتاپ بلافاصله به ورودی‌ها پاسخ می‌دهد این ورودی نه خیلی فعال و نه خیلی غیر فعال تنظیم شده است. با این حال این صفحه لمسی همان چیزی است که برای Vaio مانند سایر لپ تاپ های معمولی که دارای صفحه نمایش لمسی قابل استفاده هستند.

  1. صفحه نمایشگر لپتاپ سونی

سونی به صفحه نمایش ۱۵٫۵ سانتی براق با وضوح ۱۹۲۰×۱۰۸۰ پیکسل متکی است. هر صفحه نمایشگر لپتاپ های سونی تنها دارای صفحه نمایش HD با رزولوشن ۱۳۶۶×۷۶۸ پیکسل هستند. البته متوسط ​​روشنایی صفحه نمایش Vaio 269.3 cd/m² در محدوده خوبی قرار دارد. با این حال زمانی که لپ تاپ قرار است در فضای باز استفاده شود یک مکان سایه دار برای آستفاده از لپتاپ امری ضروری است.

  1. پردازنده

سونی یک پردازنده Intel Core i7-3537U را در نمونه بررسی ما نصب می کند. این دو هسته ای یکی از اعضای نسل پردازنده های Ivy Bridge است. سونی ساعت پیش فرض ۲ گیگاهرتز است و می توان آن را به ۲٫۹ گیگاهرتز در هر دو هسته و ۳٫۱ گیگاهرتز در یک هسته از طریق Turbo افزایش داد. CPU یک پردازنده ULV است یعنی با ولتاژ پایین کار می کند و مصرف برق آن کم است. اینتل Core i7 را با TDP 17 وات مشخص می کند.

بیشتر بخوانید
لپ تاپ کارکرده سونی

جمع بندی تعمیر مادربرد لپتاپ سونی

تمامی لپتاپ ها درکنار مزایا دارای معایبی هم هستند هنگامی که با هریک از این مشکلات لپتاپ ها روبرو شدید ابتدا مشکل مدنظر لپتاپ را مشخص کنید سپس برای رفع آن اقدام کنید. مرکز تعمیرات تخصصی ویرا کامپیوتر در حل و رفع مسائل مربوطه زیر خدمات نوین را به شما عزیزان ارائه می دهد. تکنسین های مجرب این مرکز تخصصی ابتدا مشکل لپتاپ شما را شناسایی می کنند.

سپس تئوری علت احتمالی ایجاد شده را بیان می کنند و برای تعیین علت و معیوب شده اجزا و قطعات جانبی لپتاپ نظریه گفته شده را مورد ارزیابی قرار می دهند و پس از ایجاد یک برنامه راه حل مورد نظر خود را بر روی لپتاپ اجرا می کنند. پس از اتمام تمامی این مراحل تکنسین لپتاپ را مورد بررسی قرارمی دهد و عملکرد کامل سیستم را چک می کند و برای اجرای اقدامات پیشگیرانه کار های را انجام می دهد یا به کاربر می گوید چه مواردی را باید رعایت کند تا لپتاپ آسیب کمتری ببیند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *