مشخصات یک لپ تاپ گیمینگ برای بازی

مشخصات یک لپ تاپ گیمینگ برای بازی

مشخصات یک لپ تاپ گیمینگ برای بازی

کامپیوترهای شخصی به همراه پی‌سی همچنان پلتفرم اصلی و پایه بیشتر گیمرها به شمار می روند. ولی بعضی از کاربران لپ تاپ ها را نسبت به کامپیوتر در الویت خود قرار می دهند. و امّا در این میانه ها خرید لپ تاپ گیمینگ چون اسمبل کردن یک پی‌سی مخصوص بازی کار ساده ای نیست! ما در این متن از خود ضمن بررسی لپ تاپ گیمینگ شما را با مشخصات بهترین لپ تاپ گیمینگ برای بازی آشنا خواهیم ساخت. لطفاً با ما در امتداد این مطلب از ویرا کامپیوتر همراه باشید.

شاید ابتدایی ترین تعبیری که از این قبیل لپ تاپ ها به ذهن می رسد این باشد که آن‌ ها نیز صرفاً برای انجام بازی ساخته شده اند. ولی این گونه نمی باشد. به عبارتی هم اکنون حتی برای انجام امورات سنگین گرافیکی و مهندسی هم نیاز به وجود یک لپ تاپ گیمینگ خواهد بود. در واقع استفاده از پسوند گیمینگ برای این دست از لپ تاپ ها بیانگر توان و کیفیت بسیار بالای ساخت آن ها می باشد.

نکات بسیار مهم پیش از خرید لپ تاپ گیمینگ

پیش از هر مسئله ای به پنج نکته مهم قبل از تهیه و انتخاب لپ تاپ گیمینگ استوک و مخصوص بازی که بسیار الزامی است، توجه بنمایید. این پنج نکته شاید اصل داستان مشخصات یک لپ تاپ گیمینگ برای بازی باشد. بنابراین بهتر است که از کناره ی این نکات به همین سادگی ها گذر نکنید.

 • جی‌‌پی‌یو حائز اهمیت ترین قسمت لپ تاپ مخصوص بازی است

اکثریت بازی های موجود در بطن بازار به جی‌‌پی‌یو وابسته می باشند. از سویی هم قطعاً شما نسبت بدین مورد آگاه هستید که نمی توان این گزینه را در لپ تاپ ها ارتقاء داد. بنابراین یک کارت گرافیک خوب تضمین خواهد کرد که لپ تاپ شما تا به چند سال از عهده انجام بازی های گرافیکی سنگین بر خواهد آمد.

 • آیا لپ تاپ گیمینگ از قابلیت ارتقاء برخوردار است

از آن سوی که لپ تاپ های گیمینگ از قیمت بسیار بالایی برخوردار هستند، لذا نمی توان هرچند وقت یک بار آن ها را عوض نمود و یک لپ تاپ گیمینگ جدید برای خود تهیه کرد. بنابراین اشاره به این نکته بسیار مهم است که لپ تاپ مدّنظر شما می‌باید از قابلیت ارتقاء بهره مند باشد. یعنی آن که گنجایش افزایش حافظه داخلی و رم را داشته باشد.

لپ تاپ گیمینگ
لپ تاپ گیمینگ
 • میان وضوح و سرعت نمایشگر، انگشت خود را برروی یکی قرار دهید

سریع ترین صفحه نمایش ها که سیصد و شصت مگاهرتزی می باشد، فعلا فقط با رزولوشن ۱۹۲۰ در ۱۰۸۰ ارائه می گردد. از این جهت صفحه نمایشی که دارای رزولوشن بالاتر می باشد، آهسته تر پیش خواهد رفت.

 • کیبورد مناسب، از جمله مشخصات یک لپ تاپ گیمینگ برای بازی

آیا شما دوست دارید بازی های خود را بر روی یک چیز سفت و سخت به انجام رسانید و یا خیر؟ به ویژه زمانی که شما این کار را در طولانی مدّت انجام می دهید! بنابراین یک کیبورد به همراه طراحی آرگونومیک و دکمه هایی لطیف از جمله ضروریات یک لپ تاپ گیمینگ محسوب می شود.

 • طول عمر باتری اغلب کوتاه خواهد بود

بهتر است به این نکته توجه داشته باشید که لپ تاپ های گیمینگ با استناد به توان پردازش بسیار، به مصرف باتری بیشتری نیازمند خواهند بود. از این جهت ما به شما توصیه می کنیم که توقع به سزایی از طول عمر باتری محصول خریداری شده نداشته باشید‌. با این وجود تعداد بسیار اندکی از نوت بوک های بازی هشت ساعت و یا بیشتر در خود شارژ نگه می دارند. به هر حال شما به بهترین عملکرد در این راستا نیازمند خواهید بود!

راهنمای تهیه لپ تاپ گیمینگ

حال نوبت بدان مرحله رسیده است که کمی دقیق تر و ظریف تر به مشخصات یک لپ تاپ گیمینگ برای بازی بپردازیم. این گونه خواهد بود که شما کاملاً حرفه ای به جهت خرید لپ تاپ گیمینگ اقدام خواهید کرد.

 • پردازنده گرافیکی «جی‌پی‌یو»

ابتدایی ترین و حائز اهمیت ترین قطعه ای که در این راهنمای خرید لپ تاپ ویژه بازی و گیمینگ‌ بدان خواهیم پرداخت، برخورداری لپ تاپ از یک جی‌‌پی‌یو و یا پردازنده گرافیکی مطلوب است. حال برخی از بازی ها هستند که با بهره گیری از سی‌پی‌یو قابلیت اجراء را دارند، ولی اکثریت بازی های سنگین و گرافیکی جهت اجراء به جی‌‌پی‌یو نیازمند هستند. لپ تاپ مناسب گیمرها در واقع با کارت های دو کمپانی Nvidia, AMD به سمت و سوی بازار روانه می شوند.

بیشتر بخوانید
عمر لپ تاپ گیمینگ چقدر است؟

نوین ترین کارت های گرافیک کمپانی Nvidia سری RTX 30 می باشد. از گرافیک RTX 3050 تا به گرافیک RTX 3080 TI. حال در طرفی دیگر کارت های گرافیک AMD را داریم. همانند سری رادئون RX 6000M همچون کارت گرافیک اقتصادی RX 6300M. از سویی بهترین کارت گرافیک AMD برای لپ تاپ هم اکنون در RX 6850M XT خلاصه می شود که در لپ تاپ های رده بالا و بسیار گران قیمت گیمینگ مورد استفاده قرار می گیرد.

در امتداد این مطلب از خود در مجموعه ویرا کامپیوتر در راستای بررسی مشخصات یک لپ تاپ گیمینگ برای بازی به شکل بهتر و مفصل‌تری به کارت های گرافیک مناسب که بهره گیری گوناگون دارد، خواهیم پرداخت؛

 • گیمینگ با تنظیمات متوسط و گاهاً رو به پایین

ممکن است که شما اصراری در راستای اجرای بازی ها با بیشترین کیفیت ممکن را نداشته باشید، در این زمان می توانید به سمت و سوی لپ تاپ هایی با کارت های RTX 3050 و یا RX 5500M بروید. این کارت ها امکان اجرای بسیاری از بازی های روز دنیا را در اختیار شما خواهد گذاشت. ولی بنابر شرطی که تنظیمات آن را از حد متوسط بالاتر نبرید. مازاد بر این کارت گرافیک RTX 3060 را مدّنظر خود قرار بدهید که توان بسیار بیشتری از دو کارت نام برده شده دارد.

 • گیمینگ با تنظیمات متوسط و گاهاً رو به بالا

گرافیک RTX 3060 هم اکنون یک گزینه میان رده مطلوب در راستای اجرای بازی ها در تنظیمات بالا خواهد بود. البته دو گزینه به عنوان های RTX 3070 نیز RTX 3070 TI هم هستند که توان بیشتری در اختیار شما واقع خواهد نمود. حال نکته قابل توجه این می باشد که نه تنها کارت های گرافیک RTX 3060 برای بازی با مقدار کیفیت بالا گزینه مطلوبی می باشد، بلکه زمانی که شما بخواهید یک بازی مبتنی بر حقیقت مجازی را هم در لپ تاپی که انتخاب نمودید تجربه بنمایید، میبایست به سمت خرید لپ تاپ های مخصوص بازی با لااقل گرافیک RTX 3060 بروید. این نیز از جمله مشخصات یک لپ تاپ گیمینگ برای بازی خواهد بود.

 • گیمینگ با هیجانی ترین تنظیمات ممکن

اگر که شما مایل هستید مشخصات یک لپ تاپ گیمینگ برای بازی را بهتر بررسی نمایید، باید به سمت و سوی لپ تاپ هایی با گرافیک RTX 3080 و یا RTX 3070 بروید. البته هم اکنون قدرتمند ترین کارت گرافیک که شما می توانید در لپ تاپ ها شاهد آن باشید، RTX 3080 TI می باشد. بهتر است چنین بگوییم که این قبیل از کارت گرافیک ها می توانند تجربه ای وصف ناپذیر از انجام بازی برای شما رقم بزنند.

 • پردازنده مرکزی سی‌پی‌یو

بله یکی دیگر از مشخصات یک لپ تاپ گیمینگ برای بازی است. به عبارتی پس از کارت گرافیک حائز اهمیت ترین قطعه به شمار می رود. بسته به بودجه موجود در اختیار شما می توانید یک سی‌ پی یو بسیار توانمند اینتل کور آی هفت یا حتی پردازنده ای با توانایی و قدرت اورکلاک انتخاب کنید. با این وجود اکثریت بازی ها به یک گرافیک توانمند نیازمند هستند و به همین خاطر چنانچه که کارت گرافیک خوبی را داشته باشند، یک پردازنده کور آی پنج نیز برای شما کافی خواهد بود.

بیشتر بخوانید
آیا لپ تاپ برای بازی مناسب است؟

اگر که شما لپ تاپی را پیدا نموده اید که پردازنده آن از نسل کنونی پردازنده های اینتل که نسل دوازدهم می باشد، کهن تر است و یا توان کمتری داشت، بهتر می باشد اندکی بودجه خود را بیشتر بنمایید و لپ تاپ با پایانی ترین و نوین ترین نسل پردازنده را برای خود اتخاذ بنمایید. چرا که سی پی یو غالباً قابل ارتقاء نخواهد بود و شما تا به روزها میبایست با آن سر نمایید‌.

 • حافظه رم لپ تاپ

از جمله دیگر مشخصات یک لپ تاپ گیمینگ برای بازی حافظه رم دستگاه می باشد. بیشتر بازی ها را می توانید با یک حافظه رم هشت گیگابایتی به مرحله ی اجراء رسانید. این میزان رم برای بخش اعظمی از کارهای روزمره و گرافیکی کفایت خواهد کرد. ولو چنانچه که می توانید و بودجه این موضوع را دارید ما به شما پیشنهاد می کنیم که به سمت و سوی حافظه رم شانزده گیگابایتی بروید.

غالباً در خرید لپ تاپ ویژه بازی، لپ تاپ با گرافیک ۳۰۵۰ با هشت گیگابایت رم عرضه می گردد. ولو چنانچه که به RTX 3060 یا آن که بالاتر از آن رسیدید، می توانید از شانزده و یا حتی سی و دو گیگابایت رم هم بهره گیرید. در نتیجه بهتر است چنین بیان داریم که در بسیاری از لپ تاپ های موجود حافظه رم لپ تاپ قابل ارتقاء خواهد بود.  از این جهت در زمان خرید لپ تاپ مناسب بازی بر روی این مورد می توانید صرفه جویی بیشتری را در نظر بگیرید.

 • حافظه داخلی لپ تاپ

اِچ‌دی‌دی و یا اِس‌اِس‌دی؟ در مشخصات یک لپ تاپ گیمینگ برای بازی کدام را ترجیح می دهید؟ این پرسشی می باشد که بسیاری از شما در ارتباط با آن از ما می پرسید! در پاسخ به پرسش شما بهتر است این گونه بگوییم که سرعت پردازش در حافظه اِس‌اِس‌دی بیشتر می باشد.‌ ولو به طبع این موضوع قیمت آن ها هم بسیار گرانتر از گونه هارد دیسک است. بنابر همین علّت شاید بهره گیری از هر دوی آن ها مناسب ترین پیشنهاد باشد. اگر که شما می توانید اِس‌اِس‌دی بزرگتری را برای خود تهیه بنمایید.

چرا که امکان دارد زمان بارگذاری کم بشود. ولو این نیز هزینه بیشتری را برای شما به همراه خواهد داشت. همچنین اطمینان خاطر کسب کنید که حافظه اِچ‌دی‌دی مدّنظر شما به جای RPM 5400 از گونه RPM 7200 می باشد. چرا که این هاردها سرعت عمل بیشتری را دارند‌. حافظه هم چون رم قابل ارتقاء خواهد بود و لزومی ندارد در زمان خرید خیلی روی آن دقّت به خرج دهید. زیرا که بعدها می توانید یک حافظه سریع تر و با گنجایش بالاتر خریداری نموده و نصب بنمایید.

 • صفحه نمایشگر لپ تاپ

صفحه نمایش از جمله نکات پیش از خرید لپ تاپ ویژه بازی خواهد بود و از آن قسمت هایی می باشد که در اکثریت مواقع توجهی بدان نمی شود. به ویژه چنانچه که قصد اتصال لپ تاپ به یک مانیتور را نداشته باشید و مایل هستید با همان صفحه نمایش لپ تاپ بازی ها را پشت سر بگذارید.‌

_ ابعاد

بیشتر لپ تاپ های گیمینگ پانزده الی هفده اینچی هستند. البته که مدل های بزرگ از هجده و کوچکتر از چهارده اینچی را هم می توانید جویا شوید. ابعاد صفحه نمایشگر لپ تاپ در پایان به سلیقه و علاقه شخصی افراد وابسته خواهد بود. بنابراین بهتر است به این موضوع در مشخصات یک لپ تاپ گیمینگ برای بازی توجه بنمایید. البته بهتر است خاطر نشان شویم که به هر میزان صفحه نمایش لپ تاپ بزرگ تر باشد، به طبع لپ تاپ هم بزرگ تر و سنگین تر خواهد شد.

بیشتر بخوانید
آیا لپ تاپ گیمینگ انتخاب خوبی است؟

_ رزولوشن لپ تاپ

تحت هیچ گونه شرایطی یک لپ تاپ گیمینگ با رزولوشن کمتر از ۱۰۸۰×۱۹۲۰ را اتخاذ ننمایید. البته که لپ تاپ های گیمینگ با رزولوشن کمتر از این، با سختی قابل یافت است. ولی چنانچه که شما نیز از این لپ تاپ ها را پیدا نمودید، به هیچ عنوان به سمت و سوی خرید آن نروید. علاوه بر این ها برخی از لپ تاپ ها نیز با رزولوشن چهار کا موجود می باشند، ولو چنانچه که شما بخواهید از ری‌ترسینگ و یا سایر قابلیت ها، در این نمایشگر استفاده کنید، میبایست برخی از تنظیمات را به طور کل خاموش بنمایید‌. بهترین رزولوشن برای لپ تاپ مخصوص بازی ۱۴۴۰ پیکسل خواهد بود.

_ رفرش ریت؛ از مشخصات یک لپ تاپ گیمینگ برای بازی

نرخ تازه سازی و یا رفرش ریت لپ تاپ از سایر نکات مهم در زمان تهیه لپ تاپ گیمینگ می باشد. بیشتر لپ تاپ های گیمینگ با رزولوشن ۱۰۸۰ پیکسل و رفرش ریت شصت مگاهرتز عرضه می گردد. البته که آن نیز برای بسیاری از گیمرها کافی خواهد بود. بعضی مدل ها نیز با نمایشگر های فول اِچ دی و رفرش ریت صد و چهل و چهار و یا دویست و چهل و حتی سیصد و شصت هرتز ارائه می شود ولی این نمونه ها جزئی از مدل های رده بالا و گران قیمت تلقّی می شود که کارت های گرافیک بسیار توانمندی را شامل می شود.

 • بهتر است از خرید لپ تاپ با نمایشگر لمسی اجتناب ورزید

نمایشگر های لمسی به خودی خود در لپ تاپ ها یک قابلیت منفی تلقّی نمی شوند. ولی این قبیل از نمایشگر ها واقعاً کاربرد خاصی در یک لپ تاپ گیمینگ محسوب نخواهد شد. از سویی عمر باتری شما را هدر داده و منجر خواهد شد نمایشگر لپ تاپ بیش از حد معقول تار گردد.

 • کیبورد لپ تاپ مخصوص بازی

از جمله دیگر موضوعاتی که لازم است در مشخصات یک لپ تاپ گیمینگ برای بازی در نظر بی انگاریم، این است که؛

صفحه کلید لپ تاپ مخصوص بازی باید در راحت ترین حالت ممکن و به حالت آرگونومیک طراحی گردیده باشد. بدین حالت که عمق کلیدها میبایست بیش از یک ممیز نیم میلیمتر باشد. حتی چنانچه که این عدد به دو میلیمتر نزدیک گردد، بهتر خواهد بود. چرا که در این حالت نیرویی که در راستای فشار دادن بدان وارد می نماییم، اغلب میان شصت و پنج الی هفتاد گرم بوده و بهترین حالت ممکن خواهد بود.

علاوه بر این ها بهتر است به این نکته هم توجه داشته باشید که، صفحه کلید لپ تاپ مخصوص بازی لازم است که دارای نور پس زمینه باشد. در بخش اعظمی از لپ تاپ ها نور پس زمینه به حالت اِل‌اِی‌دی های رنگی و یا با رنگ ثابت می باشد. ولی مقصود ما از نور پس زمینه RGB است. بنابراین بهتر است به این ویژگی از لپ تاپ گیمینگ نیز توجه کافی را داشته باشید.‌

نتیجه گیری

دوستان عزیز ما در این مطلب از خود سعی نمودیم شما را با مشخصات یک لپ تاپ گیمینگ برای بازی آشنا سازیم. از جی‌‌پی‌یو لپ تاپ گرفته است تا به کیبورد لپ تاپ مخصوص بازی. اگر که شما این مطلب از ما در مجموعه ویرا کامپیوتر را به خوبی مطالعه نموده باشید، قطعاً که در راستای خرید یک لپ تاپ مخصوص بازی آماده خواهید بود. البته که در صورت وجود سؤالات بیشتر در این زمینه می توانید با کارشناسان ما در ویرا کامپیوتر تماس حاصل فرمایید. قطعاً که ما سعی می کنیم بهترین پاسخ گو به تمامی پرسش های شما در زمینه انواع مسائل منوط بر لپ تاپ باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *