تعمیر لپ تاپ سونی

تعمیر لپ تاپ سونی

تعمیر لپ تاپ سونی

برند سونی سهام زیادی در شرکت های جدید و مستقل دارند که امروزه این برند لپتاپ هایی را در ایالات متحده، ژاپن، هند و برزیل می‌فروشد و قراردادهای بازاریابی انحصاری را در مناطق دیگر جهان انعقاد می‌کند. برند سونی همچنان دارای حقوق مالکیت معنوی و برند، لوگوی VAIO می باشد. شرکت VAIO در عین حال که برای آینده نوآوری می‌کند از گذشته مورد استقبال کاربران بسیاری قرار گرفته است‌‌.

مشکلات رایج لپتاپ های سونی

اغلب برندهای لپ تاپ طی استفاده دچار برخی مشکل می شوند که در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد، پس با ما همراه باشید.

۱٫ داغ شدن لپ تاپ

تعمیر لپ تاپ سونی، اکثر لپتاپ‌ ها بعد از این که برای مدتی از آن ها استفاده می‌کنید، گرم می‌شوند. به طور کلی این مورد جای نگرانی زیادی ندارد رایانه ها و لپتاپ های رومیزی گرمای زیادی تولید می کنند زیرا این لپ تاپ ها بسیار فشرده طراحی شده اند. بنابراین باید گرمای خود را به سرعت از بین ببرند که در نتیجه پوشش بیرونی لپتاپ ها گرم می شود. در لپتاپ های سونی اگر چنانچه دریچه های هوا پوشیده شده باشد و تمیز نکرده باشید لپتاپ داغ می شود پس می توانید لپتاپ را روی یک سطح نرم یا ناهموار مانند تخت، بالش یا روی پای خود قرار دهید تا جریان هوا را کاهش دهید. همچنین هنگامی که گرد و غبار، کثیفی، مو در طی جریان هوا وارد لپتاپ شما می شوند و بر روی فن لپ تاپ شما می نشینند باعث می شوند دستگاه برای خنک کردن دچار مشکل شود. از سایر موارد دیگر که باعث می شود لپتاپ شما داغ شود و مشکلاتی در سخت افزار داخلی وجود داشته باشد باتری قدیمی یا خمیر حرارتی پوسیده است. این خمیر در واقع ماده ای است که برای جلوگیری از داغ شدن بیش از حد به رایانه شما کمک می کند.

ما چند راه ساده برای جلوگیری از داغ شدن بیش از حد لپ تاپ ها به شما پیشنهاد می کنیم.

  1. همیشه از لپ تاپ خود روی سطوح صاف استفاده کنید.
  2. بیشتر لپ‌تاپ‌ها دارای دریچه‌های هوا در پایین یا کناره‌های لپتاپ هاهستند. بنابراین دریچه های هوا لپتاپ ها را به طور منظم تمیز کنید.
  3. می توانید برای جلوگیری از داغ شدن لپتاپ ها از پد خنک کننده لپ تاپ استفاده کنید.
  4. دمای لپ تاپ خود را بررسی کرده و کنترل کنید.

۲٫ شارژ نشدن لپ تاپ

هنگامی که متوجه شدید لپتاپ شارژ نمی شود لپ تاپ را به یک پریز برق دیگر وصل کنید. برای این کار ابتدا لپ تاپ را از برق بکشید، چند دقیقه صبر کنید و سپس آن را به پریز اتاق دیگری وصل کنید. اگر لپ تاپ هنگام وصل شدن به پریز دیگری شارژ می شود، مشکل از رایانه یا شارژر شما نیست. برای اطمینان از شارژ شدن لپ تاپ خود بهتر است چراغ های شارژ لپتاپ را مورد بررسی قرار دهید. بسیاری از لپ‌تاپ‌ها در محل روی دستگاه چراغی دارند که نشان می‌دهند در حال دریافت برق است یا خیر. گاهی اوقات این نشان بالای صفحه کلید، گاهی اوقات در کنار و پایین لپتاپ قرار می گیرد. بعد از این که مطمئن شدید مشکل از لپتاپ و شارژ آن نیست، آداپتور برق را بررسی کنید.

بیشتر بخوانید
اشعه لپ تاپ و راه های جلوگیری از این خطر

تمام طول سیم برق را از نظر پارگی، فرورفتگی و عایق فرسوده مورد برسی قراردهید. اگر متوجه هر گونه مشکل و عیوبی شدید، یا بوی پلاستیک سوخته را احساس کردید، احتمال می رود که سیم های آن معیوب شده باشند. برای این مشکل بهتر است سعی کنید لپ تاپ را به یک تعمیرگاه معتبر ببرید و یکی از آداپتورهای برق فعال آن ها را امتحان کنید. ویرا کامپیوتر یک مرکز تعمیر لپتاپ و دستگاه های هوشمند است که در این زمینه خدماتی ویژه ای را دراختیار کاربران خود قرار می دهد لپ تاپ را ببرید و آداپتور را بررسی کنید اگر مشکلی نداشت سپس جک لپتاپ را مورد بررسی قرار دهید این جک نباید تکان بخورد و یا شل باشد. ممکن است یک پین خمیده در داخل جک برق وجود داشته باشد.

  1. آب خوردگی لپ تاپ برند سونی

یکی از نشانه های بارز مشکلات آب خوردگی لپ تاپ ها تغییر رنگ در خارج یا داخل لپتاپ یا کامپیوتر شما است. شما با یک بازرسی بصری برای بررسی خوردگی اطراف کانکتورها و مادربرد می توانید مهر تایید یا رد را برای این مورد بزنید. مشاهده هر گونه باقی مانده سفید یا سبز معمولاً نشانگر خوبی است که شما مایعی در داخل رایانه خود داشته اید. وقتی آب روی لپ‌تاپ می‌ریزد، این احتمال وجود دارد که آسیب بزرگی به لپ تاپ شما وارد شده باشد. با این حال در صورت توجه و بررسی فوری، لپ تاپ می تواند از آسیب ناشی از آب خوردگی نجات یابد. احتمالاً تعمیر آسیب وارد شده به لپ‌تاپ آن قدرها هم که به نظر می‌رسد آسان و راحت نیست و این کار دشوار به تجربه کمی در جداسازی قطعات الکترونیکی نیاز دارد. زمانی که متوجه شدید دستگاه شما دچار آب خوردگی شده است حتی اگر کاملاً خشک به نظر برسد، بهتر است آن را به یک مرکز تعمیرات لپ تاپ ببرید. با گذشت زمان این آب خوردگی می توانند پتانسیل خوردگی لپ تاپ را افزایش دهند. فریب لپ تاپ‌هایی را که در ابتدا خوب وسالم به نظر می‌رسند را نخورید این لپ تاپ ها در ابتدا پس از آب خوردگی کار می‌کنند سپس در آینده نزدیک با خرابی احتمالی روبرو می شوند. یک تعمیرکار حرفه ای آسیب دستگاه را به طور کامل از بین می برد و این گونه مطمئن می شوید که لپ تاپ شما برای مدت طولانی سالم باقی می ماند.

بیشتر بخوانید
علت خاموش شدن لپ تاپ

چگونه متوجه شویم لپتاپ آب خورده شده است؟

  • مشاهده خوردگی در نزدیکی اتصالات لحیم کاری
  • سفیدی یا تغییر رنگ در نزدیکی مادربرد دستگاه مشاهده می شود.
  • وجود یک کیبورد چسبناک
  • ظاهر شدن حباب زیر صفحه نمایش لپ تاپ

۴٫ روشن نشدن لپ تاپ سونی

 قبل از انجام دادن این مرحله عیب‌یابی هر وسیله جانبی متصل به لپ‌تاپ خود را جدا کنید مانند ماوس یا درایو USB. اگر لپ تاپ شما فقط با باتری کار می کند، اتصال آداپتور برق متناوب ممکن است این مشکل را حل کند. مطمئن شوید که سیم آداپتور به درستی به دو طرف وصل شده باشد. اگر لپ تاپ با آداپتور است و کار می کند باتری شما شارژ ندارد و یا مشکلی دارد. برخی از آداپتورهای برق متناوب یک پین در انتهای آداپتور دارند که به لپ تاپ متصل می شوند. کانکتور آداپتوری که به لپ تاپ وصل می شود را حتما مورد بررسی قرار دهید و چک کنید که آیا یک پین خمیده یا شکسته وجود دارد یا خیر. اگر وجود داشته باشد لپ تاپ هیچ برقی از آداپتور AC دریافت نمی کند. برای رفع مشکل، آداپتور برق متناب باید تعویض شود. برخی از لپ‌تاپ‌ها دارای یک پین در داخل پورت برق هستند که به ایجاد اتصال به آداپتور برق متناوب کمک می‌کنند. اگر پین خم شده یا شکسته باشد لپ تاپ برقی تولید نمی کند. برای رفع این مشکل، پورت برق لپ تاپ باید تعمیر یا تعویض شود. با این حال بسته به نوع لپ تاپ این راه حل ممکن است نیاز به تعویض کامل مادربرد لپ تاپ هم داشته باشد.

۵.هنگ کردن پیاپی لپ تاپ

برای رفع هنگ کردن پیاپی بهتر است ابتدا برنامه‌ها و سرویس‌های ناخواسته در حال اجرا در پس‌زمینه لپ تاپ را ببندید تنها کاری که باید انجام دهید این است که بررسی کنید کدام برنامه ها بیشترین مصرف منابع CPU و RAM را دارند. اگر برنامه‌ای پیدا کردید که ناخواسته است و طبق منابع محاسباتی لپ‌تاپ برق زیادی را مصرف می کند روی آن کلیک کرده و سپس روی دکمه «پایان کار» کلیک کنید.

اگر بعد از انجام این کار باز هم مشکل رفع نشد و لپ تاپ شما شروع به کند شدن کرد یا زمانی که در وسط یک موضوع مهم سر جلسه هستید هنگ می کند. این می تواند مشکل بزرگی برای بهره وری و کارایی لپتاپ شما باشد. با این حال، این لزوما به این معنی نیست که زمان ارتقاء به یک لپ تاپ جدید فرا رسیده است. این دقیقاً به این معنی است که لپ تاپ شما نیاز به توجه دارد و شما هنگام استفاده ابتدا باید برنامه ها و سرویس های ناخواسته در حال اجرا در پس زمینه را ببندید سپس آخرین به روز رسانی های ویندوز را نصب کنید.

بیشتر بخوانید
آموزش تعویض کیبورد لپ تاپ استوک

هنگ کردن لپ تاپ

۶٫  داغ شدن بیش از حد لپ تاپ

لپ تاپ‌ها ممکن است زمانی که با سرعت بیشتری کار می کنند داغ شوند و این ممکن است برای لپ تاپ شما هم اتفاق بیفتدکه هنگام کار بعد از چندین ساعت لپ‌تاپ گرم می‌شود و سرعت آن کاهش می یابد تا سرعت کارکرد ایمنی را برای لپتاپ حفظ کند. این موضوع را تکنسین های حرفه ای درگیری عملکرد می نامند. زمانی که یک لپ تاپ بیش از حد گرم می شود، فن های آن به طور کامل کار می کنند و ممکن است صداهای بلند غیرمعمولی را بشنوید که توسط فن خنک کننده داخل لپ تاپ تولید می شود.

این نشانه خوبی است زیرا گرمای تولید شده را دفع می کند و این یعنی لپ تاپ شما بیش از حد گرم شده است. برای جلوگیری از کاهش عملکرد، حتما بررسی کنید که لپ تاپ شما گرمای تولید شده در قسمت داخلی خود را دفع کند یا خیر. بهترین راه حل برای جلوگیری از داغ شدن بیش از حد از حد لپ تاپ استفاده از پد خنک کننده است. خنک‌کننده‌های لپ‌تاپ به منظور ارائه خدماتی برای فن های داخل لپتاپ هستند. پد های خنک کننده لپ تاپ هوای گرم را از دریچه های خروجی هوای لپ تاپ می مکند و هوای گرم را از خارج می کنند. این به لپ تاپ کمک می کند تا خنک شود.

جمع بندی تعمیر لپ تاپ سونی

یک لپ‌تاپ معمولی راه‌های مختلفی دارد که می‌توان با استفاده از آن ها تمام داده های موجود در آن را هک کرد. آن ها در اغلب موارد از نظر سیستم‌عامل یا نرم‌افزار خود (مانند ویندوز) آسیب‌پذیری دارند. همچنین  بیشتر لپتاپ ها از رمزهای عبور پیش فرض استفاده می کنند که هکرها می توانند به راحتی آن ها را حدس بزنند. پس در نتیجه سعی کنید تعمیر لپ تاپ خود را حتما به مراکز معتبر بسپارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *