تست هارد لپ تاپ کارکرده

تست هارد لپ تاپ کارکرده

تست هارد لپ تاپ کارکرده

از آن جایی که یکی از فاکتور های مهم در سلامت هر لپ تاپ میزان سالم بودن هارد آن است. تست هارد لپ تاپ کارکرده نیز در میزان سالم بودن آن لپ تاپ استوک تعیین کننده است. زیرا یکی از قطعات سخت افزاری بسیار کلیدی و شاخص در هر لپ تاپ یا سیستم کامپیوتری هارد آن است. هارد هر سیستم کامپیوتری در واقع محل ذخیره اطلاعات آن سیستم از قبیل اطلاعات راه اندازی سیستم عامل و دیگر برنامه های کاربردی آن است. محل حافظه داخلی ذخیره اطلاعات می باشد. به همین دلیل است که گفته می شود تست هارد لپ تاپ کارکرده یکی از تست های ضروری و پر اهمیت برای سالم بودن هر لپ تاپ دست دوم است.

خوب است بدانید که هارد های کامپیوتری بر دو نوع درایو دیسک سخت یا  (HARD DISK DRIVE)HDDو درایو حالت جامد یا  (SOLID STATE DRIVE) SSDتقسیم بندی می شوند. در واقع نسل اول هارد از نوع HDD یا درایو دیسک سخت بوده است و درایو حالت جامد یا SSD نسل بعدی و جدیدتری از درایو هارد دیسک است.

هارد دیسک ها از چهار جزء مکانیکی تشکیل شده اند:

  • چند صفحه به نام پلاتر که خود به اجزاء کوچکتری به اسم سکتور تقسیم بندی می شود.
  • بازوی الکتریکی که هد هارد را برای خواندن و یا نوشتن روی سکتور ها جابجا می کند.
  • کنترل کننده مرکزی که هماهنگ کننده بین هارد و قطعات دیگر سیستم است.
  • موتور چرخان که حرکت هد روی صفحات هارد را انجام می دهد.

در حالی که هارد نوع SSD قطعات مکانیکی ندارد و شبیه یک فلش است که همین ویژگی باعث برتری آن می باشد. البته تست هارد لپ تاپ کارکرده یک تست تخصصی است که امروزه برای کمک به افراد عادی، نرم افزار هایی برای آن تولید می شود.

تست هارد لپ تاپ کارکرده

اهمیت تست هارد لپ تاپ کارکرده

با توضیحات ارائه شده در ارتباط با ساختار هارد می توان به اهمیت تست هارد لپ تاپ کارکرده پی برد. زیرا خرابی هارد لپ تاپ سبب کندی سیستم شده و یا در حین اجرای برنامه ها، لپ تاپ هنگ می کند. یا ممکن است لپ تاپ در حین کار کردن دچار ری استارت شود یا هنگام کپی کردن فایل های حجیم پیغام خطا بیاید.

اصولاً خرابی هارد لپ تاپ های کارکرده در اثر ضربات مکانیکی ناشی از افتادن لپ تاپ در حین حمل و نقل یا جابجایی ممکن است اتفاق افتد. که این نوع خرابی ها بیشتر در مورد هارد های دیسک سخت به وجود می آید. با این حال ممکن است خرابی های ناشی از بد سکتور نرم افزاری نیز برای هارد های نوع SSD نیز پیش بیاید. خرابی های بد سکتور نرم افزاری گاهی بر اثر گرد و غبار گرفتن هارد پیش می آید و گاهی نیز ممکن است. بر اثر برق رفتن در حین کار کردن با لپ تاپ پیش بیاید.

بیشتر بخوانید
لپ تاپ دست دوم نسل 2

به طور کلی علت اصلی کند بودن هر کامپیوتر یا لپ تاپی از هارد آن است. به خصوص اگر هارد ها از نوع مکانیکی یا دیسک سخت باشند که نسبت به ضربه بسیار حساس هستند. بنابراین از همین مطلب می توانید به اهمیت تست هارد لپ تاپ کارکرده پی ببرید. به ویژه تست هارد در لپ تاپ های استوکی که دارای هارد HDD هستند، بسیار ضروری تر است. زیرا هارد های SSD الکترونیکی بوده و بسیار شبیه یک فلش مموری ساخته شده اند و به نسبت هارد های HDD کمتر آسیب پذیر هستند.

"<yoastmark

روش های تست هارد لپ تاپ 

در روش های ساده تر تست هارد لپ تاپ کارکرده می توان، در ابتدای خرید لپ تاپ استوک، را فرمت کرد و دوباره ویندوز را بر روی آن نصب کرد. چنان چه نصب ویندوز جدید بدون اشکال صورت پذیرد و با هیچ خطایی روبرو نشود. می توان مطمئن بود که هارد آن لپ تاپ دست دوم کارکرده سالم است.

در روش دوم تست هارد لپ تاپ کارکرده می توان به مدت زمان لود شدن ویندوز توجه کرد. زمان لود شدن ویندوز ۸ بین ۸ الی ۱۰ ثانیه است و در هارد های SSD این زمان بیش از ۱۰ ثانیه طول نمی کشد. بنابراین اگر زمان بالا آمدن ویندوز لپ تاپ استوک شما بیش از این زمان ها طول کشید باید به سلامت هارد آن لپ تاپ شک کرد.

روش دیگر تست هارد لپتاپ کارکرده آن است که از طریق ویندوز و گزینه DEVICE MANAGER نام و مدل هارد را ملاحظه کرد. از طریق زیر گزینه Computer Management و گزینه اسکن تغییرات سخت افزار سیستم را مشاهده کرد. همچنین از طریق گزینه Disk Management می توان از سلامت و وضعیت درایو ها خبر دار شد.

یکی دیگر از روش های تست هارد لپ تاپ کارکرده روش  Windows CHKDSK Tool است. که از طریق اسکن هارد از طریق ویندوز به این شکل است. که برای مثال روی یکی از روی درایو ها کلیک کرده و گزینه Properties را انتخاب کرده . سپس از  تب Tools گزینه Check را انتخاب می کنیم و سپس اسکن هارد انجام می شود. در صورتی که هارد سالم باشد پیام می دهد که اسکن هارد با موفقیت انجام شد و در صورتی که نتواند بد سکتور یا مشکل هارد را حل کند پیام خطا می دهد. از این طریق متوجه خرابی یا اشکال در هارد لپ تاپ استوک می شوید.

بیشتر بخوانید
تفاوت لپ تاپ های اپل در چیست؟

معرفی نرم افزار هایی برای تست هارد لپ تاپ کارکرده

یکی دیگر از روش های تخصصی برای تست هارد لپ تاپ کارکرده استفاده از نرم افزار های ویژه ای است که برای تست هارد طراحی شده است. یکی از این برنامه ها نرم افزار Hard-Disk-Sentinel-Pro است. که در قسمت Health نرم افزار می توانید میزان سلامت هارد را ملاحظه کنید که با عددی از صفر تا ۱۰۰ نشان می دهد. به این معنی که هاردی که کاملاً سالم باشد در بخش Health عدد ۱۰۰ را می گیرد و میزان سلامت تا ۷۰ نیز قابل قبول است. اما در مواردی که میزان سلامت به زیر ۷۰ برسد هارد دچار مشکل است و بهتر است از خرید آن صرفه نظر کنید.

همچنین این نرم افزار دارای بخشی به نام Power on Time  است که مدت زمان کارکرد هارد را نمایش می دهد . در واقع کارکرد مفید و دقیق آن لپ تاپ کارکرده است. در همین قسمت گزینه بسیار مفید دیگری تحت عنوان  Estimate Remaining Life Time وجود دارد. که مقدار تقریبی زمان باقی مانده از عمر مفید هارد را نشان می دهد. بر اساس آن می توانید به راحتی تصمیم بگیرید که خرید این لپ تاپ کارکرده با این قیمت می ارزد یا خیر؟

نرم افزار دیگری که برای تست هارد لپ تاپ کارکرده مورد استفاده قرار می گیرد. HD Tune Pro است که با آن هم می توان هارد های HDD و هم هارد های SSD را تست کرد. این نرم افزار اطلاعات مفید دیگری مانند سرعت هارد، دمای هارد، مجموع کارکرد هارد، شماره سریال، حجم بافر و ظرفیت کلی آن را نشان می دهد. به علاوه بررسی تمام درایوها را از طریق گزینه  Command Prompt ویندوز نشان می دهد.

علاوه بر این برنامه ها، نرم افزار های دیگری مانند CryctalDiskInfo، Western Digital، Seagate SeaTools و SSDlife نیز برای تست هارد لپ تاپ کارکرده به کار می روند.

هارد

 تست هارد لپ تاپ کارکرده در فروشگاه ویرا کامپیوتر

یکی از فروشگاه های تخصصی و قابل اطمینانی که قبل از فروش لپ تاپ های استوک است. درست در ابتدای ورود هر سیستم به فروشگاه، به تست هارد لپ تاپ های کارکرده خود می پردازد، فروشگاه ویرا کامپیوتر است. این فروشگاه با عرضه بیش از صد ها مدل لپ تاپ استوک از بهترین برند های روز دنیا و با انتخاب مدل هایی با قیمت مناسب و قابل خرید رویای داشتن یک لپ تاپ سالم را برای همه اقشار جامعه عملی کنید.

بیشتر بخوانید
لپ تاپ کارکرده ایسر

به ویژه که فروشگاه ویرا کامپیوتر با اختصاص اقساط ۴۸ ماهه به لپ تاپ های گران قیمت تر، امکان خرید لپ تاپ های ورک استیشن، گرافیک دار و یا سیستم های مخصوص گیمینگ را برای افراد جامعه در سراسر ایران مهیا نموده است. کارشناسان فروش بسیار زبده و متخصص فروشگاه ویرا کامپیوتر در هر ۲۴ ساعت شبانه روز و در هر ۷ روز هفته ، هم به صورت تلفنی و هم به صورت آنلاین از طریق سایت اینترنتی این فروشگاه پاسخگوی سوالات و سفارشات شما کاربران عزیز می باشند.

به علاوه فروشگاه ویرا کامپیوتر جهت اطمینان خاطر شما مشتریان لپ تاپ های استوک، خدمات گارانتی یکساله را به همه فروش های خود اختصاص می دهد. همچنین خدمات تست و تعویض آنی قطعات جهت ارتقاء لپ تاپ  مد نظر شما و متناسب با کاربری خاص شما در لحظه و در جلوی دیدگان شما در سریع ترین زمان ممکن انجام می شود.

جمع بندی 

سخن آخر درباره تست هارد لپتاپ کارکرده آن است. که می توانید با مشاهده نحوه بالا آمدن ویندوز آن لپ تاپ و سرعت لود شدن. ویندوز تا حدی به سلامت هارد آن سیستم اطلاع پیدا کنید. به علاوه خود برنامه ویندوز گزینه هایی مانند Disk Management در هر درایو خود دارد .که با اجرا کردن آن گزینه ها می توانید از سلامت یا خراب بودن هارد آن لپ تاپ استوک باخبر شوید.

همچنین از طریق اسکن هارد از طریق روش  Windows CHKDSK Tool ویندوز و انتخاب گزینه Properties از تب Toolsو گزینه Check نیز می توانید. از میزان صحت و سلامت هارد آن سیستم اطلاع پیدا کنید. علاوه بر آن با استفاده از نرم افزار  Hard-Disk-Sentinel-Proو گزینه های  HEALTHو Power on Time و بخشEstimate Remaining Life Time نیز می توانید. به اطلاعات بسیار مفید دیگری نظیر سرعت هارد، دمای هارد، مجموع کارکرد هارد، شماره سریال، حجم بافر و ظرفیت کلی هارد و حتی زمان تقریبی باقی مانده از عمر مفید هارد نیز دسترسی پیدا کنید.

ضمن آن که نرم افزار های دیگری مانند CryctalDiskInfo، Western Digital، Seagate SeaTools و SSDlife نیز برای تست هارد وجود دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *