متداول ترین مشکلات لپ تاپ دل

متداول ترین مشکلات لپ تاپ دل

 مشکلات لپ تاپ دل

متداول ترین مشکلات لپ تاپ دل، همان گونه که اطلاع دارید، بسیاری از کاربران ایرانی از لپ تاپ های برند دل استفاده می کنند. بنابراین به جا است که همه ما با متداول ترین مشکلات لپ تاپ دل آشنا شویم تا در مواقع برخورد با این مشکلات بتوانیم راه حل های فوری و ضروری را اعمال کنیم.

از اولین متداول ترین مشکلات لپ تاپ دل می توانیم مشکلات نرم افزاری حاصل از نصب هر سخت افزار جدید را نام ببریم. زیرا این برند لپ تاپ به راحتی قادر به شناسایی و پذیرش هر سخت افزار جدیدی نیست. در این گونه موارد در ابتدا باید اطمینان پیدا کنید که سخت افزار نصب شده مناسب با مدل لپ تاپ شما هست یا خیر؟ زیرا بسیاری از ‌سخت افزار ها قادر به هماهنگی با برخی از لپ تاپ های برند دل نیستند. برخی اوقات نیز سخت افزار مورد نظر شما دچار نوعی خرابی است که لپ تاپ قادر به سازگاری با این سخت افزار نمی باشد.

از متداول ترین مشکلات لپ تاپ دل که ممکن است در هنگام راه اندازی آن رخ دهد، می‌توان از مشکلات صفحه کلید لپ تاپ نام برد. یکی از این مشکلات شامل از کار افتادن صفحه کلید مجازی لپ تاپ دل می شود. مشکل دیگر در ارتباط با صفحه کلید لپ تاپ های دل کار نکردن برخی از دکمه‌ های آن است که مشکل زیادی در برنامه‌ های کاربردی یک لپ تاپ ایجاد می‌ کند. در صورتی که به هر دلیلی صفحه کلید به درستی کار نمی کند، می‌توانید با یک مرتبه آپدیت کردن آن تمامی مشکلات را به آسانی رفع نمایید.

متداول ترین مشکلات لپ تاپ دل

از دیگر متداول ترین مشکلات لپ تاپ دل بوق زدن لپ تاپ هنگام روشن شدن آن است. این بوق که به بوق بایوس نیز مشهور است، نشانه ای است از طرف مادر برد سیستم که بعد از بررسی سلامت قطعات سخت افزاری به کاربر لپ تاپ اعلام می شود.

به این مفهوم که مادر برد سیستم پس از بررسی هر قطعه سخت افزاری سیستم با نوع بوقی که به صدا در می آورد خبر از سلامت قطعه یا خرابی در آن قطعه را اعلام می کند. به همین دلیل نیز متخصصان کامپیوتر از الگوی صدای بوق بایوس پی به نوع خرابی آن سیستم می برند.

برای مثال یک تک بوق در لپ تاپ دل نشان از آسیب در کارت گرافیک سیستم دارد. دو بوق پیاپی اشکال در اتصال حافظه رم را نشان می دهد. سه بوق پیاپی اشکال در سی پی یوی لپ تاپ های دل را نشان می دهد. در نهایت بوق ممتد بایوس در زمان روشن شدن لپ تاپ های دل نشان از اشکال در مادر برد سیستم دارد. برای رفع این مشکل تخصصی نیز بایستی لپ تاپ خود را به یک تعمیرگاه ببرید.

بیشتر بخوانید
تعمیر DVD رایتر لپتاپ

از سری متداول ترین مشکلات لپ تاپ دل می توان به سفید شدن صفحه مانیتور آن اشاره کرد. این مشکل سخت افزاری خرابی در اتصالات مانیتور را نشان می دهد. در این گونه موارد ابتدا بررسی کنید که کابل فلت سیستم وصل هست یا خیر؟ در غیر این صورت صفحه ال سی دی لپ تاپ احتیاج به تعویض دارد.

روشن نشدن وایرلس نیز یکی دیگر از متداول ترین مشکلات لپ تاپ دل است. زیرا به صورت پیش فرض در این برند لپ تاپ وایرلس باید همیشه روشن باشد. در صورتی که نمی توان به وایرلس وصل شد، مشکل در درایور وایرلس است. بنابراین آن را بروز رسانی کنید.

سایر مشکلات متداول لپ تاپ دل

خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ نیز از سری متداول ترین مشکلات لپ تاپ دل است. این هشدار که می تواند نشان از اشکالات سخت افزاری و نرم افزاری متعددی باشد، احتیاج به عیب یابی تخصصی در تعمیرگاه دارد. ولی با این وجود ما دو راه حل روتین را برای رفع آن در این جا بیان می کنیم. اول آن که ویندوز و درایور های لپ تاپ خود را بروز رسانی کنید. در صورتی که سیستم عامل و درایور ها قدیمی باشند، ممکن است لپ تاپ به یکباره خاموش شود.

دومین علت ممکن است به علت داغ شدن بیش از حد لپ تاپ باشد. اغلب اوقات اختلال در عملکرد فن و سیستم خنک کننده لپ تاپ دلیل داغی بیش از حد سیستم است. زیرا زمانی که دمای قطعات الکترونیکی داخل لپ تاپ بیش از حد بالا برود، سیستم برای جلوگیری از آسیب جدی به قطعات تصمیم به خاموشی فوری خود می گیرد. بنابراین از روشن کردن دوباره لپ تاپ خودداری کرده و برای بررسی وضعیت سلامت فن ها آن را به یک تعمیرگاه مجاز کامپیوتری بسپارید.

دیگر مشکلات لپ تاپ

متداول ترین مشکلات لپ تاپ دل مانند هر برند دیگری سیاه ماندن صفحه مانیتور پس از زدن دکمه پاور آن است. این مشکل ممکن است علت سخت افزاری یا نرم افزاری داشته باشد. برای تشخیص علت این مشکل می توانید بلافاصله بعد از روشن کردن لپ تاپ، کلید F2 را چندین بار فشار دهید.

در صورت سالم بودن سخت افزار سیستم، به بایوس ویندوز وارد می شوید. چنان چه در این حالت صفحه ویندوز و اطلاعات Setup ویندوز بر روی صفحه مشاهده شد، مشکل نرم افزاری بوده و از ویندوز لپ تاپ است. در این صورت، تعویض ویندوز مشکل سیاه شدن صفحه نمایش را رفع می کند. حتی بالا آوردن ویندوز در حالت Safe Mode نیز در این وضعیت می تواند برطرف کننده مشکل باشد.

بیشتر بخوانید
کارنکردن تاچ پد لپ تاپ لنوو

مشکلات متداول لپ تاپ دل و علت های آن

از سری متداول ترین مشکلات لپ تاپ دل می توان به هنگ کردن آن نیز اشاره نمود. هنگ کردن لپ تاپ که علل و عوامل زیادی دارد، باید هم از لحاظ نرم افزاری و هم از لحاظ سخت افزاری بررسی شود. قسمت عیب یابی نرم افزاری را خود کاربر در منزل می تواند انجام دهد. به این ترتیب که اگر ویندوز شما قدیمی است و از ورژن های ویندوز زیر ۱۰ استفاده می کنید، حتماً باید ویندوز سیستم خود را آپدیت کرده و به ویندوز ۱۰ برسانید. زیرا در بسیاری از اوقات استفاده از ویندوز های منسوخ شده اشکالات نرم افزاری متعددی را برای سیستم ایجاد می کند.

پس از آپدیت ویندوز، از به روز بودن درایورهای لپ تاپ نیز اطمینان پیدا کنید. درایورها را از پنجره Device Manager آپدیت کنید یا با یک نرم افزار بروزرسانی درایور های لپ تاپ را آپدیت کنید. چنان چه لپ تاپ شما هنگ می‌کند و با صفحه آبی مرگ مواجه می‌ شوید، شاید یک درایور ناقص یا یک بدافزار، عامل بروز این مشکل باشد. در این صورت، می‌توانید باSystem Restore ، تنظیمات ویندوز را به حالت قبل از بروز مشکل، برگردانید.

در صورتی که هیچ کدام از موارد بالا علت هنگ کردن لپ تاپ شما نبود، علت به احتمال قوی سخت افزاری است و باید توسط یک کارشناس متخصص عیب یابی و تعمیر شود.لازم است که به یک تعمیرگاه تخصصی و مجاز کامپیوتر مراجعه کنید.

دیگر مشکلات متداول لپ تاپ دل و برند های دیگر

روشن نشدن لپ تاپ می تواند یکی از ترسناک ترین متداول ترین مشکلات لپ تاپ دل یا هر برند دیگری باشد. در مرحله اول برای عیب یابی این مشکل سلامت دکمه پاور لپ تاپ را بررسی کنید. گاهی اوقات فرورفتگی یا سستی دکمه پاور لپ تاپ می تواند علت روشن نشدن آن باشد.

در مرحله بعدی وضعیت سلامت باتری و کابل شارژ را بررسی کنید. باتری را از جای خود در آورده و لپ تاپ را مستقیماً به برق وصل کنید. اگر روشن شد مشکل از باتری بوده است و اگر روشن نشد مشکل از کابل شارژر است و باید آن ها را تعویض کنید. چنان چه از سلامت باتری و کابل شارژر خود نیز مطمئن شدید ولی همچنان لپ تاپ روشن نمی شود باید به سراغ اتصالات مادر برد رفت. این کار دیگر یک اقدام تخصصی و سخت افزاری است و از عهده شما بر نمی آید. بنابراین به یک تعمیرگاه لپ تاپ مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید
راهکارهایی برای مشکل داغ شدن لپ تاپ

ویروسی شدن لپ تاپ نیز یکی دیگر از مشکلات متداول لپ تاپ دل و همه برند های دیگر لپ تاپ است. برای بررسی و رفع این مشکل پس از نصب یک آنتی ویروس قوی، از حالت Safe Mode یا ایمن  به ویندوز وارد شود و تمام ویروس‌ های درایو های مختلف لپ تاپ را اسکن کرده و ویروس کشی کنید.

در مواردی که از قبل بر روی سیستم خود یک آنتی ویروس نصب کرده باشید، در حالت Safe Mode می تواند ویروس ‌ها را شناسایی کند. اما در حالتی که آنتی ویروس قوی نصب نشده باشد باید وضعیتSafe Mode  را با پشتیبانی شبکه از منوی بوت انتخاب کنید. زیرا این وضعیت امکان دانلود نرم افزار آنتی ویروس را به سیستم می دهد. در نتیجه سیستم عامل می تواند به صورت کامل اسکن شود.

جمع بندی مشکلات متداول لپ تاپ دل

در مورد جمع بندی متداول ترین مشکلات لپ تاپ دل باید بگوییم که اولین مشکل مربوط به نصب سخت افزار جدید و شناسایی آن توسط سیستم است. برای حل این مشکل ابتدا مطمئن شوید که آن سخت افزار متناسب با مدل لپ تاپ شما هست یا خیر؟ و در وهله بعدی از سلامت خود سخت افزار مطمئن شوید.

متداول ترین مشکلات لپ تاپ دل بعدی در مورد لپ تاپ های دل، کار نکردن برخی دکمه های صفحه کلید آن است. در این حالت با آپدیت کردن درایور مربوط به صفحه کلید لپ تاپ می توانید این مشکل را به راحتی حل کنید.

همچنین بوق زدن لپ تاپ هنگام روشن شدن که به بوق بایوس معروف است نیز در لپ تاپ های دل می تواند نشان از یک اختلال در سیستم باشد. به این صورت که یک تک بوق علامت آسیب در کارت گرافیک سیستم است. دو بوق پیاپی اشکال در اتصال حافظه رم را نشان می دهد. سه بوق پیاپی نشان از اشکال در سی پی یوی لپ تاپ دارد. بوق ممتد بایوس نیز نشان از اشکال در مادر برد سیستم دارد که بایستی توسط کارشناسان بررسی و رفع شود.

سایر مشکلات متداول دیگر در لپ تاپ دل نیز در صورتی که ریشه نرم افزاری داشته باشد با آپدیت کردن درایور آن قطعه یا نصب دوباره ویندوز سیستم برطرف می شود. در صورتی هم که ریشه سخت افزاری داشته باشد با تعویض آن قطعه در تعمیرگاه تخصصی لپ تاپ قابل رفع شدن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *