علت روشن نشدن مانیتور لپ تاپ

علت روشن نشدن مانیتور لپ تاپ

علت روشن نشدن مانیتور لپ تاپ

علت روشن نشدن مانیتور لپ تاپ،لپ تاپ ها و کامپیوترها دارای ساختار بسیار پیچیده ای هستند و همیشه مطلع شدن از مشکلات گوناگونی که امکان دارد در این دستگاه ها رخ دهد، کار راحتی نیست! لپ تاپ ها و کامپیوترها از دو قسمت سخت افزاری و نرم افزاری تشکیل شده اند. برای کارکرد طبیعی دستگاه میبایست این دو قسمت به خوبی کار خود را ادامه دهند. ولی همیشه هم این گونه پیش نمی رود و بعضی از مواقع برخی از اختلالات نرم افزاری و یا حتی خرابی های سخت افزاری می‌ تواند در این دستگاه ها مشکل ساز شود.

به هنگام خرابی این دستگاه ها اوّلین چیزی که به ذهن کاربر خطور می کند، کابوس خرید لپ تاپ و یا خرید کیس کامپیوتر است، آن هم در این بازار قیمت های سرسام آور! یکی از مشکلات بسیار عجیب و ناراحت کننده ای که از این دستگاه ها دیده می شود روشن نشدن مانیتور لپ تاپ و یا کامپیوتر می باشد. در این قبیل از شرایط مهم ترین پرسشی که در ذهن استفاده کننده شکل می گیرد، علت بروز این مشکل و شیوه ی برطرف نمودن آن است!

دلایل بالقوه ی بسیاری برای روشن نشدن مانیتور لپ تاپ وجود دارد. برای برطرف کردن این مشکل در ابتدا باید به دنبال علت آن باشید. رفع مشکل به وجود آمده در سایه ی این موضوع پیش خواهد رفت که چه عاملی منجر به بروز این مشکل شده است؟ این که چرا لپ تاپ من صفحه ای ندارد معین می نماید که کدام راهکار می تواند در راستای برطرف کردن آن مدّنظر قرار گیرد. ما در این قسمت از مطلب خود مایل هستیم با وارسی علل روشن نشدن صفحه لپ تاپ، راهکارهای رفع این مشکل را تحلیل کنیم.

 حالت و وضعیت های گوناگون روشن نشدن مانیتور لپ تاپ

ابتدا از همه و قبل از بررسی دلایل و راه حل های رفع علت روشن نشدن مانیتور لپ تاپ، میبایست حالت های گوناگون بروز این مشکلات را بررسی کرد. در بعضی از مواقع به حالت کلّی سیستم روشن نمی شود. یعنی آن که حتی صدای فن از لپ تاپ به گوش شما برخورد نمی کند و این قطعاً می تواند بدترین حالت ممکن باشد.

در یک حالت دیگر سیستم روشن می شود و صدای فن هم به گوش می رسد. حتی چراغ های کیبورد و یا روشن سیستم به خوبی چشمک می زند. ولی صفحه لپ تاپ شما روشن نمی شود و مانیتور کاملاً سیاه رنگ و تاریک است. در یک حالت دیگر، لپ تاپ روشن شده و ویندوز بالا نمی آید. گاهاً ویندوز بالا می آید، لوگو ویندوز نیز دیده می شود ولی بلافاصله سیستم شما خاموش می شود.

حالت بعدی زمانی رخ می دهد که لپ تاپ فقط در مواقعی روشن می باشد که سیستم به جریان برق متصل است. از سویی نیز گاهاً سیستم به حالت خود به خودی و در زمان کار خاموش می گردد. روشن و خاموش گردیدن ناگهانی لپ تاپ نیز از جمله دیگر حالت های بروز مشکل روشن نشدن لپ تاپ به شمار می رود.

علت روشن نشدن مانیتور لپ تاپ
علت روشن نشدن مانیتور لپ تاپ

مشکلات مربوط به روشن نشدن مانیتور لپ تاپ

از جمله دلایل مهمی که لپ تاپ روشن نمی شود، به ویژه زمانی که صفحه لپ تاپ روشن نمی گردد ولی چراغ آداپتور و برق سیستم روشن می باشد و صدای فن به گوش می رسد، خرابی و مشکلات صفحه نمایشگر می باشد. خرابی مانیتور لپ تاپ می تواند با وضعیت هایی همانند؛ سیاه گردیدن تصویر، عدم نمایش تصاویر، تاریک گردیدن صفحه نمایشگر لپ تاپ و مواردی شبیه بدان بروز نماید.

گاهاً اتصال مدارها و اتصالات داخلی مادربرد به ال سی دی لپ تاپ دچار برخی از مشکلات شده است. هر نوع ضربه و آسیب به صفحه نمایشگر لپ تاپ، آب خوردگی به مانیتور، نوسانات برقی همچنین ولتاژی و استهلاک قطعات داخلی مرتبط با نمایش تصاویر می تواند منجر به خرابی صفحه نمایشگر لپ تاپ شما بشود.

بروز برخی از مشکلات در مادربرد لپ تاپ

بهتر است بگوییم مادربرد نقش قلب را در سیستم های کامپیوتری ایفاء می کند. به عبارتی فرماندهی تمامی لپ تاپ و کنترل تمامی قطعات تشکیل دهنده اصلی در آن تحت نظر مادربرد قرار گرفته است. برروی این قطعه جمعی از خازن ها، ترانزیستورها، مقاومت ها و مدارها واقع شده است که در کناره ی قطعات حائز اهمیتی همانند؛ سی پی یو، رم و هارد دیسک کارکرد سیستم را به خوبی رقم می زند.

قسمتی از کارکرد مادربرد نیز منوط بر منبع تغذیه و مانیتور لپ تاپ می باشد. به هنگامی که قطعه های برروی مادربرد به درستی متصل نگردیده است و یا اتصالات آن ها قطع گردیده است، امکان دارد شما مشکلاتی در ارتباط با روشن شدن لپ تاپ و یا صفحه نمایشگر لپ تاپ داشته باشید. پس بروز مشکلاتی در مادربرد از جمله دلایل مهم روشن نشدن مانیتور لپ تاپ خواهد بود. چه طی مواردی که لپ تاپ کلاً روشن نمی شود و چه طی مواردی که لپ تاپ روشن می شود ولو ویندوز شما بالا نمی آید.

 خرابی هارد دیسک از جمله دلایل روشن نشدن لپ تاپ

حال خرابی هارد دیسک از جمله دلایل حائز اهمیتی است که به موجب آن دستگاه روشن نمی شود و کاربران به مشکل برخورد خواهند کرد. غالباً به هنگام خرابی هارد دیسک، جریان برق وارد لپ تاپ می گردد و سیستم ظاهراً در حال بوت گردیدن و بالا آمدن می باشد. ولی زمانی که لپ تاپ شما روشن می شود، ویندوز بالا نمی آید یا آن که کاربر با صفحه ای آبی رنگ رو به رو می شود. در این شرایط احتمال این که خرابی هارد منجر به روشن نشدن لپ تاپ باشد بسیار زیاد می باشد.

امّا چگونه مشکلات خود را در ارتباط با روشن نشدن مانیتور لپ تاپ برطرف نماییم! ما در این قسمت از مطلب خود، راهکارهایی را به شما معرفی خواهیم کرد که در راستای روشن نشدن لپ تاپ شما، کمکتان خواهد کرد.

  • تعمیر و یا تعویض مادربرد لپ تاپ

چنانچه که در عیب‌یابی های تخصصی سیستم معین گردد که خرابی مادربرد و قطع گردیدن اتصالات آن علت روشن نشدن لپ تاپ یا روشن نشدن مانیتور لپ تاپ می باشد، می‌باید به منظور رفع مشکل تعمیرات تخصصی این قطعه صورت پذیرد. برای این منظور باید به صداهای سیستم توجه نمایید.

غالباً به هنگام خرابی قطعات برروی مادربرد، این مشکلات خود را با صدای بوق نشان می دهند. این تعداد بوق ها به عبارتی کدی می باشد که به تعمیرکار کمک خواهد کرد نت کامپوننت خراب را بتواند شناسایی کند. در وب‌سایت سازنده هر مدل لپ تاپ می توان متوجه گردید که هر تعداد بوق بیانگر خرابی چه قطعه کدام قطعه و چه مشکلی می باشد.

گاهاً مادربرد لپ تاپ و مشکلات منوط بدان با تعویض قطعاتی همانند؛ خازن و ترانزیستورها و یا ترمیم مدارها و سیم کشی حل می گردد. گاهاً نیز به هنگام سوختن مادربرد لپ تاپ بایستی به منظور رفع مشکل روشن نشدن لپ تاپ، آن را عوض کنید. مورد بعدی در ارتباط با مشکلات مادربرد و روشن نشدن لپ تاپ شما به باتری CMOS مربوط خواهد شد.

باتری CMOS را عوض کنید. مادربرد لپ تاپ دربرگیرنده یک باتری دایره ای کوچک می باشد که انرژی CMOS را تأمین خواهد کرد، آن نیز به بایوس چنین اجازه می دهد که سیستم عامل و تمامی اجزای ورودی و خروجی را در زمان راه اندازی بارگذاری نماید. چنانچه که این باتری تمام گردد، لپ تاپ شما روشن نخواهد شد. نهایتاً یکی از راه حل ها تعویض این قطعه برای شما خواهد بود.

علت روشن نشدن مانیتور لپ تاپ
علت روشن نشدن مانیتور لپ تاپ
  • تعمیر و یا تعویض صفحه نمایشگر لپ تاپ

طی مواردی که صدای فن لپ تاپ به گوش می رسد ولی صفحه لپ تاپ روشن نمی شود، میبایست مانیتور خود را عیب یابی نمایید. بهتر می باشد از یک مانیتور خارجی به منظور تست شرایط صفحه نمایشگر کمک دریافت کرد. چنانچه که با اتصال یک مانیتور خارجی به واسطه ی پورت HDMI‌ به لپ تاپ تصویر نمایش داده شود، می توان چنین بیان نمود که ایراد و اشکال روشن نشدن لپ تاپ به مانیتور مربوط بوده و لازم است آن نیز عوض بشود.

در این موقعیت ها شما با بررسی قیمت مانیتور کامپیوتر های شخصی، می‌ توانید به منظور تعمیر و یا به هنگام نیاز عوض نمودن مانیتور تصمیم گیری کنید. در مواردی نیز مشکل با وارسی مدارها و اتصالات درونی لپ تاپ از میان خواهد رفت. خرابی آداپتور نمایشگر نیز می تواند علت روشن نشدن صفحه نمایشگر لپ تاپ شما باشد‌.

طی این حالات تنها و تنها کلیدهای پاور و صفحه کلید روشن خواهند شد و نمایشگر تاریک می باشد که حتماً در این شرایط باید آداپتور شبکه عوض بشود. رفع و رجوع مشکلات نرم افزاری و بعضی از تنظیمات مربوط بدان نیز می تواند در بعضی از مواقع راه حل رفع مشکل مدّنظر باشد.

  • بررسی سیستم خنک کننده لپ تاپ

از جمله راه حل های که می توان به منظور پاسخ به پرسش چگونه لپ تاپ را روشن نماییم؟ عرضه نمود، وارسی سیستم خنک کننده لپ تاپ خواهد بود. اطمینان خاطر کسب کنید که تمامی دریچه های خنک کننده باز بوده است و سالم می باشند.

لپ تاپ ها مدارهای ایمنی ویژه ای را دارند تا به هنگام داغ گردیدن بیش از اندازه قطعات، برق لپ تاپ شما قطع گردد، به ویژه در ارتباط با سی پی یو لپ تاپ. گرمای بیش از اندازه امکان دارد به علت های زیادی رخ دهد، ولی غالباً زمانی می باشد که از لپ تاپ برروی بالش گاهاً مبل و یا هر گونه سطوح دیگری که دریچه های خنک کننده لپ تاپ را مسدود نماید، بهره گیری می نمایید.

به منظور خنک نگاه داشتن لپ تاپ خود از این کارها دوری کنید. علاوه بر این ها بهتر می باشد تمامی دریچه های لپ تاپ خود را تمیز نمایید. چرا که مو، گرد و خاک و یا دیگر مواد زائد نیز می توانند منجر به گرم گردیدن بیش از اندازه لپ تاپ شما شوند. به دنباله ی آن آنچه که رخ می دهد این است که لپ تاپ روشن نشده و شما را با مشکلات عدیده ای رو به رو می نماید.

علت روشن نشدن مانیتور لپ تاپ
علت روشن نشدن مانیتور لپ تاپ

نتیجه گیری

دوستان عزیز ما ضمن این مطلب (علت روشن نشدن مانیتور لپ تاپ) از خود سعی نمودیم شما را با علت روشن نشدن مانیتور لپ تاپ و راه حل های موجود در این زمینه آشنا سازیم. امیدواریم که همین موارد کوتاه بیان شده بتواند تمامی مشکلات شما را برطرف نماید. حال آن که شما دوستان عزیز می توانید در صورت وجود سؤالات بیشتر در این زمینه با کارشناسان ما در مجموعه ویرا کامپیوتر تماس حاصل فرمایید.

بیشتر بخوانید
علت متصل نشدن لپ تاپ سونی به وای فای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *