دلیل داغ شدن لپ تاپ و خاموش شدن

دلیل داغ شدن لپ تاپ و خاموش شدن

دلیل داغ شدن لپ تاپ و خاموش شدن:

من دارم شرایطی رو تصور می کنم که سخت مشغول انجام کارهای خود با لپ تاپ هستید، لپ تاپ شروع به گرم شدن بیش از اندازه می نماید و کند می شود و گاهاً هم خاموش می شود. اندکی گرم شدن لپ تاپ به خصوص لپ تاپ استوک پس از انجام کارهای سنگین و طولانی مدّت یا انجام بازی با آن طبیعی است. ولی ایجاد حرارت بسیار در آن و کند شدن سرعت پردازش در اثر گرما، موضوع نگران کننده ای است.

دلیل داغ شدن لپ تاپ و خاموش شدن آن، می تواند متعدد باشد. در بخش اعظمی از موارد چنانچه که به این مسئله رسیدگی نشود موجب خرابی لپ تاپ شما می شود. ما در این نوشتار از خود به بررسی علّت های داغ شدن لپ تاپ و راه حل های آن پرداخته ایم. لطفاً با ما تا پایان این نوشتار از خود همراه باشید.

 چرا لپ تاپ داغ می شود، راهکار آن چه می باشد؟

این موضوع که بعد از کار نمودن طولانی مدّت با لپ تاپ، بازی نمودن یا به انجام رساندن کارهای سنگین، لپ تاپ اندکی گرم شود خب مسئله کاملاً طبیعی خواهد بود. ولی داغ شدن بیش از اندازه لپ تاپ به حالتی است که بگویید؛ هم اکنون یا منفجر می شود و یا می سوزد. آن هم در شرایط نرمال و عادی خب قطعاً غیر عادی خواهد بود و صدمات جدی، بسیار جدی می تواند به لپ تاپ وارد نماید.

حال تصور کنید که این روزها با توجه به شیوع بیماری کرونا و یا پیشروی فناوری، بسیاری از روزها امکان دارد کار خود را در خانه ی خودمان انجام بدهیم. دلیل داغ شدن لپ تاپ و خاموش شدن، گاهاً هم لپ تاپ تنها پل ارتباطی ما با جهان پر از اطلاعات و آموزش های گوناگون به منظور فراگیری است‌. پس خیلی مهم خواهد بود که متوجه شویم حال لپ تاپ ما خوب است. شما باید حواس خود را جمع کنید که جلوی صدمات احتمالی به لپ تاپ خود را گرفته و از دستگاه خود نهایت مواظبت ها را به عمل آورید.

دلیل داغ شدن لپ تاپ و خاموش شدن

لپ تاپ داغ شده و خاموش می شود، یعنی چه؟

در مقایسه با کامپیوترهای شخصی، لپ تاپ ها مسلماً جمع و جورتر می باشند. البته از فضای کمتری هم برای اجزای داخلی خود بهره مند می باشند. از این جهت زمانی که سعی می نمایید کارهایی را انجام بدهید که به توان محاسباتی بسیاری نیاز دارند. همانند؛ بارگیری یک بازی ویدئویی، دمای دستگاه خواهد توانست به مقدار قابل توجهی بیشتر شود. چنانچه که فن های داخلی، سعی می نمایند همه مسائل را تحت کنترل خود بگیرند و لپ تاپ را خنک نمایند. ولی گاهی این لپ تاپ بیش از اندازه گرم شده و رو به زوال می رود. حال داغ بودن بیش اندازه لپ تاپ را به چه شکل تشخیص بدهیم!

  • گرمای بیش از حد دستگاه شما به حالتی است که بیش از چند ثانیه نمی توانید آن را لمس کنید و انگار که لپ تاپ می خواهد منفجر شود.
  • به انجام رساندن برخی از کارهای معمول با لپ تاپ،‌ بیش از اندازه به طول می انجامد.
  • فن لپ تاپ شما با سرعت نجومی کار می کند و یک سری صداهای غیرعادی از خود در می آورد.
  • برنامه های موجود برروی دستگاه فریز می شوند.
  • لوازم و تجهیزات جانبی لپ تاپ همانند؛ ماوس، صفحه کلید از کار افتاده و دیگر کار نمی نمایند.
  • لپ تاپ شما به یکباره خاموش شده و دیگر روشن نمی شود.
  • پیام های خطای غیرمعمول و دور از انتظاری ظاهر می گردد که چنین نشان می دهد لپ تاپ بیش از اندازه گرم گردیده است.
  • دمای لپ تاپ شما نباید از نود و پنج درجه فارنهایت بالاتر برود، در غیر از این حالت منجر به صدمه دیدن لپ تاپ و یا طی مواردی موجب آتش سوزی می شود.

 اصلی ترین دلیل داغ شدن لپ تاپ و خاموش شدن آن

_ از جمله دلایل داغ شدن بیش از اندازه لپ تاپ می تواند این باشد که دریچه های هوا پوشش داده شده است. مسدود گردیدن دریچه های هوا به هنگامی رخ می دهد که لپ تاپ برروی یک سطح نرم و یا ناهموار همانند؛ تخت خواب، بالش، پتو، حتی روی بدن خود قرار گیرد. این کار موجب می شود تا مقدار رفت و آمد جریان هوا کم بشود.

_ گرد و خاک، کثیفی، مو و… می تواند برروی فن انباشته شده باشد و مانع از این موضوع گردد که فن لپ تاپ بتواند دستگاه را خنک کند. دلیل داغ شدن لپ تاپ و خاموش شدن، این چالش بسیار زیاد ممکن است رخ دهد و بیشتر هم منوط بر این موضوع خواهد بود که؛ اشخاصی که لپ تاپ خود را بیش از حد برروی فرش، پتو، یا این قبیل از مکان ها جای داده اند و یا در مقابل گرد و خاک بوده است و مواظبت نکرده اند.

این موارد امکان دارد منجر شود که به مرور میزان بسیاری پُرز و موهای ریز فرش، مو ریز و درشت، یا موارد این چنینی برروی فن دستگاه جمع گردد و به دستگاه فشار بسیاری را وارد آورد. چرا که فن نمی تواند به خوبی کار نماید. طی مواردی حتی ممکن است دلیل داغ شدن لپ تاپ و خاموش شدن آن در این موضوع خلاصه شود.

_ مشکلات سخت افزاری داخلی همانند؛ باتری های قدیمی و یا پوسیدگی خمیر سیلیکونی و… منجر به گرم شدن بیش از اندازه لپ تاپ می گردد. کلاً کارهای گرافیکی و پردازش های سنگین منجر به بروز گرما خواهد شد‌. رفع گرمای قطعات الکترونیکی درون لپ تاپ، قسمی برعهده فن خواهد بود و قسمی دیگر از آن برعهده خمیر سیلیکونی و نهایتاً بخشی دیگر به واسطه ی گرما گیر دفع می گردد.

« ما در ادامه ی متن کمی دقیق تر شما را با دلیل داغ شدن لپ تاپ و خاموش شدن آشنا خواهیم ساخت. البته لازم است پیش از امتداد این نوشتار از خود بگوییم؛ شما دوستان عزیز می توانید در صورت وجود سؤالات بیشتر در این زمینه با ما تماس بگیرید‌. ما در مجموعه ویرا کامپیوتر سعی می کنیم بهترین پاسخ گو به تمامی پرسش های شما باشیم.»

رایج ترین دلیل داغ شدن لپ تاپ

در مجموع، پایه ترین دلیل داغ شدن لپ تاپ، فعالیت بیش از اندازه قطعات داخلی آن می باشد. کارت های گرافیک و سی پی یو از جمله قطعاتی می باشند که منجر به ایجاد گرمای بسیار در آن می گردند. وظیفه ی اصلی پردازش اطلاعات برعهده ی این دو قطعه از لپ تاپ خواهد بود. با این وجود، طراحی لپ تاپ ها به حالتی است که گرمای رقم خورده آن را از دستگاه خارج می نماید.

دلیل داغ شدن لپ تاپ و خاموش شدن، این نیز وظیفه ی فن لپ تاپ و سیستم تهویه ی آن خواهد بود. ولی گاهاً طراحی لپ تاپ به گونه ای است که گرمای آن در داخل دستگاه باقی مانده و موجب داغ شدن آن خواهد شد. گاهی اوقات هم ممکن است موجب خاموش شدن آن بشود‌‌.

رایج ترین دلیل داغ شدن لپ تاپ

 تهویه ی نامناسب لپ تاپ و گرفتگی فن آن

دلیل داغ شدن لپ تاپ و خاموش شدن، مجاری هوا در لپ تاپ و فن آن در قسمت زیر دستگاه واقع شده است. سیستم تهویه ی هوای لپ تاپ به گونه ای نقش و نگار ریه را برای آن ایفاء می کند. وجود مانع بر مسیر تهویه ی آن و گرفتگی فن، اصلی ترین دلیل داغ شدن لپ تاپ و خاموش شدن آن می باشد. گرفتگی فن بر اثر واقع نمودن لپ تاپ برروی فرش، موکت و گاهاً محیط خاک آلود رخ می دهد.

نفوذ و ورود کرک‌ های برروی موکت و فرش، گرد و خاک و مو به درون فن موجب ایجاد برخی از اختلالات در فن لپ تاپ و داغ گردیدن آن خواهد شد. از این جهت ابتدایی ترین گام در رو به رویی با داغ گردیدن لپ تاپ، وارسی فن آن و سیستم تهویه لپ تاپ خواهد بود.

 خراب گردیدن قطعات داخلی دستگاه

دلیل داغ شدن لپ تاپ و خاموش شدن، گاهاً فن، باتری و سایر قطعات لپ تاپ تماماً تمیز می باشند ولی باز هم دمای لپ تاپ بالا می رود. این اتفاق غالباً در لپ تاپ هایی رخ می دهد که مشغول به انجام رساندن کارهای گرافیکی و محاسباتی سنگین می باشند. این قبیل از دستگاه ها از فن ها و خنک کننده هایی بهره می گیرند که موجب خارج گردیدن گرما به بیرون خواهد شد.

خراب گردیدن فن، باتری و سایر قطعات آن ها از جمله دلایل داغ گردیدن لپ تاپ و بیشتر شدن استهلاک آن می باشد. خراب شدن باتری هم می تواند عاملی در راستای آن باشد. بدین اساس که دستگاه اقدام به مصرف برق بسیار نموده و در پایان منجر به کاهش سرعت و قدرت آن خواهد شد.

 وجود برخی از مشکلات نرم افزاری

از جمله حائز اهمیت ترین اقدامات در راستای بهره گیری از حداکثر بازدهی لپ تاپ، نصب نمودن نرم افزارهای متناسب با توان سخت افزاری آن خواهد بود. گاهاً نصب نمودن ویندوزهای نوین برروی سیستم های قدیمی منجر به عملکرد بسیار سی پی یو و یا کارت گرافیک می شود. این شرایط را شما اغلب می توانید در Task Manager مشاهده بنمایید. به هنگامی که مصرف سی پی یو دستگاه به حداکثر خود رسیده باشد غالباً با مشکل داغ گردیدن لپ تاپ مواجه می شویم. این اتفاق منجر به کاهش طول عمر دستگاه شما خواهد شد.

 آلوده شدن به برخی از ویروس ها و بدافزارها

ویروس ها، تروجان ها، بدافزارها می توانند دلیل داغ شدن لپ تاپ و خاموش شدن آن باشند. ویروس ها با بهره گیری غیرمجاز از توان محاسباتی لپ تاپ موجب افزایش دمای قطعات اصلی لپ تاپ خواهند شد. ویروس ها غالباً به شکلی طراحی گردیده اند که قطعات سخت افزاری را درگیر محاسبات بیش از اندازه می نمایند.

دلیل داغ شدن لپ تاپ و خاموش شدن، هرچند که ویروس ها اغلب به منظور حمله به سرورها طراحی گردیده اند ولی امکان دارد لپ تاپ شما را هم آلوده به خود بنمایند. بد افزارها نیز با بهره گیری از منابع داخلی سیستم ها اقدام به فعالیت های گوناگون خواهند کرد. گاهاً امکان دارد بدون آن که خود شما نسبت به این موضوع آگاه باشید و بدانید، لپ تاپ را در راستای استخراج ارزهای دیجیتال به خدمت دیگران گذارید. بله این کار منجر به ورود فشار بسیار بر قطعات لپ تاپ خواهد شد.

بهره گیری همزمان از بازی ها و نرم افزارهای سنگین و سخت

توان پردازشی لپ تاپ ها تماماً وابسته به قدرت سخت افزاری آن ها خواهد بود. برخی از لپ تاپ های توانمند به حالت همزمان امکان پردازش چندین نرم افزار و بازی را دارند. ولی لپ تاپ های اقتصادی و رده پایین تا متوسط، چنین قابلیتی را در اختیار شما قرار نمی دهد. گاهاً دلیل داغ شدن لپ تاپ و خاموش شدن آن نیز می تواند همین موضوع باشد. دلیل داغ شدن لپ تاپ و خاموش شدن، در نظر بی انگارید که حتی آنتی ویروس خود را نیز می‌باید مناسب با سیستم سخت افزاری لپ تاپ اتخاذ نمایید‌.

بهره گیری همزمان از بازی ها و نرم افزارهای سنگین و سخت

 استفاده از پورت های گوناگون دستگاه

دلیل داغ شدن لپ تاپ و خاموش شدن، بهره گیری از هر یک از پورت های دستگاه اعم از یو اِس بی و یا HDMI منجر به درگیر نمودن سیستم می گردند. این موضوع به خودی خود امکان دارد منجر به ایجاد گرمای بسیار و داغ شدن لپ تاپ و خاموش شدن آن شود. استفاده از پورت های گوناگون دستگاه به حالت همزمان امکان دارد علت داغ شدن لپ تاپ باشد.

وصل نمودن فلش مموری یا کابل HDMI، هارد اکسترنال و سایر قطعات قابل اتصال با پورت، تمامی این ها قسمتی از قدرت پردازشی دستگاه را به خود اختصاص می دهد. دلیل داغ شدن لپ تاپ و خاموش شدن، خراب بودن پورت و بروز اتصالاتی در آن نیز می تواند عامل دیگری در این راستا باشد.‌ از این جهت چک نمودن پورت ها در زمان ایجاد گرما در آن اقدام حائز اهمیتی در راستای رفع مشکل خواهد بود.

نتیجه گیری

دلیل داغ شدن لپ تاپ و خاموش شدن، دوستان عزیز ما در این مطلب از خود سعی نمودیم دلیل داغ شدن لپ تاپ و خاموش شدن آن را بررسی نماییم. حال آن که شما می توانید با بررسی دلیل های بیان شده در قسمت فوقانی به خوبی به علت های این موضوع پی ببرید. حال در صورت وجود سؤالات بیشتر در این زمینه با کارشناسان ما در مجموعه ویرا کامپیوتر تماس حاصل فرمایید. کارشناسان ما سعی می کنند بهترین پاسخ گو به تمامی پرسش های شما باشند.

 

بیشتر بخوانید
راه حل هایی برای حل مشکل تصویر ندادن لپ تاپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *