علت صدا دادن فن لپ تاپ

علت صدا دادن فن لپ تاپ

راه حل صدا دادن فن لپ تاپ

علت صدا دادن فن لپ تاپ،اگرچه همه کاربران می خواهند یک لپتاپ شخصی آرام و بی سر صدا داشته باشند اما اکثریت کاربران صدای فن های بلند لپتاپ را تجربه کرده اند. اکثر لپ‌تاپ‌ها فن‌های کارآمد بسیار مهمی دارند. از آن جایی که لپتاپ ها از فن ها برای فشار دادن هوا به داخل هیت سینک و خروج گرمای اگزوز از کنار یا پشت دستگاه استفاده می کنند. اما با این حال فن های خراب لپتاپ می تواند به شدت عملکرد خنک کننده لپتاپ ها را مختل کند و منجر به گرمای بیش از حد داخل سیستم عامل لپتاپ شود.

برای تعمیر لپتاپ استوک و مقابله با این مشکل لپتاپ ها می توانید به مرکز تعمیرات تخصصی ویرا کامپیوتر مراجعه کنید این مرکز تعمیرات تخصصی لپتاپ خدمات پیشرفته و نوین دراختیار کاربران خود می گذارد. البته ناگفته نماند که در کنار خدمات تخصصی دارای تکنسین ها مجرب و حرفه ای هم می باشد که می توانید با خیال آسوده و راحت لپتاپ خود را به این مرکز تعمیرات تخصصی بسپرید. ویرا کامپیوتر همراه با مشاوران خبره می باشد که به صورت آنلاین هم می توانند به سوالات شما در رابطه با تعمیر لپتاپ پاسخگو باشند. در ادامه با ما همراه باشید تا با روش های تعمیر و عیب یابی فن لپتاپ ها آشنا شوید.

  1. فن لپ تاپ با صدای بلند کار می کند

خنک‌کننده‌های لپ‌تاپ‌ها همراه با صفحات فلزی و ظاهری بی‌ضرر با فناآوری‌هایی در پایه‌های لپتاپ ها هستند که برای جریان داشتن هوا داخل لپتاپ ها طراحی شده اند. امروزه این لپتاپ ‌ها با آلاینده‌های همراه با سرعت باد و سنسورهای دما و هاب‌ های USB داخلی پوشانده شده‌اند. لپ‌تاپ‌ها با عملکرد عالی از محبوب‌ترین‌ لپتاپ ها محسوب می‌شوند. این لپتاپ ها با لوازم جانبی مانند پد خنک کننده لپ تاپ Liangstar کار خود را به نحو احسن انجام می دهند و داخل سیستم عامل لپ تاپ را خنک نگه می دارند.‌

اگر می خواهید فن لپتاپ ها عملکرد درستی داشته باشد و حین کار با سروصدا فن لپتاپ ها روبرو نشوید بهتر است از لپ تاپ خود روی میز استفاده کنید یا لپتاپ را در موقعیت بالاتری قراردهید تا این گونه فن لپتاپ ها بتوانند هوا را به خوبی داخل سیستم عامل لپتاپ رد و بدل کنند. با قرار دادن دستگاه های خود برای مدت طولانی بر روی زمین ممکن است فن های خنک کننده لپتاپ ها توسط گرد غبار و ذرات مسدود شوند این گونه هنگام کار با لپتاپ فن ها سر و صدای ایجاد می کنند.

 

اگر هنوز کنجکاو هستید که چرا فن لپ تاپ شما صدای بلندی تولید می کند این احتمال وجود دارد که گرد غبار کثیفی و ذرات ریز موجب مسدود شدن فن لپتاپ ها شوند. به علاوه صدای بلند فن های لپ تاپ به معنای گرمای زیاد سیستم عامل لپتاپ است. اگر فن لپتاپ شما همیشه پر سر و صدا کار می کند لپ تاپ شما احتمالا همیشه داغ است و در تلاش است که سیستم داخلی لپتاپ را خنک کند. مسدود شدن فن لپتاپ ها و کاهش جریان هوا داخل لپتاپ به معنی اتلاف حرارت ضعیف است بنابراین برای بهتر کردن شرایط لپتاپ باید فن دستگاه را به صورت فیزیکی تمیز کنید. گرد و غبار شایع ترین علت صدای لپ تاپ است. گرد و غبار به طریق مختلف به سیستم شما آسیب می رساند از جمله مانع رد بدل شدن هوا و خنک شدن سیستم داخلی لپتاپ می شود.

  1. مشکل در پردازنده لپ تاپ

پردازنده لپ تاپ شما در اصل مغز لپتاپ محسوب می‌شود. از این رو به شما توصیه می کنیم هر از چند گاهی خنک کننده پردازنده لپتاپ خود را تمیز کنید. برای تمیز کردن فن لپتاپ شما باید لپ تاپ خود را با استفاده از پیچ گوشتی باز کنید و از یک دمنده برای حذف تمام ذرات گرد و غبار استفاده کنید. این کار باید سالانه انجام شود. اگر از نظر فنی صلاحیت کافی دراین زمینه ندارید یا نمی توانید این کار را به نحو احسن انجام دهید.

بهتر است از یک تکنسین حرفه ای کمک بگیرید و لپتاپ را به مرکز تعمیرات تخصصی کامپیوتر بسپرید. همچنین برای تعمیر فن لپتاپ باید از مچ بند ضد الکتریسیته استفاده کنید و دستگاه های متصل به لپتاپ را از لپتاپ جدا کنید تا هنگام تعمیر لپتاپ از آسیب ناشی به قطعات داخلی لپتاپ جلوگیری کنید. از لپتاپ ها در هوا خیلی گرم استفاده نکنید یا کمتر استفاده کنید تا گرد و غبار و مو را از اجزای داخلی لپتاپ به ویژه اطراف فن ها و سینک های حرارتی وارد دستگاه نشوند.

  1. چگونه فن لپتاپ را تعمیر کنیم

اکثر لپتاپ استوک  به شما این امکان را می دهند که سرعت فن لپتاپ خود را با استفاده از نرم افزارهای شخص ثالث کنترل کنید. برخی از لپتاپ ها هم هستند که دارای کنترل های داخلی می باشند. اغلب این برنامه‌ها هم معمولاً توانایی این را دارند که سرعت فن لپتاپ را تنظیم کرده یا فعال کنند یا برخی لپتاپ ها هستند که یک روال را برای دفع کثیفی و گرد و غبار فن لپتاپ شروع می کنند. بنابراین در تئوری مرتبط به فن لپتاپ ها می توان با کاهش سرعت فن صدای فن را در لپ تاپ خود کاهش دهید. البته توجه داشته باشید که این کار لپتاپ شما را داغ‌تر می‌کند و طول عمر آن را کاهش می‌دهد بنابراین بهتر است با دقت از آن استفاده کنید.

  1. متفاوت بودن صدای فن لپ تاپ

اگر صدای فن های لپ‌تاپ شما با یکدیگر متفاوت باشد و صدای تق تق یا هنگام استفاده از لپتاپ صدای بلندی را از خود تولیدکند به منظور این است که فن لپتاپ شما دارای مشکل است. این مشکل احتمالاً مربوط به یاتاقان های فن لپتاپ ها است. برای حل این مشکل می توانید یک مورد از فن ها را تعویض کنید به علاوه این امکان وجود دارد که بلبرینگ های گیر کرده را تعمیر کنید. تعویض فن لپتاپ ها با فن جدید کار چندان سختی نیست در صورتی که صلاحیت کافی دراین زمینه ندارید و یا تا به حال فعالیتی دراین راستا نداشتید می توانید برای تعمیر فن لپتاپ ها یا قطعات جانبی مرتبط به فن ها از یک تکنسین ماهرکمک بگیرید. در حالی که تمام قطعات لپتاپ ها با هر برندی و در مدل های مختلف با رویه های متفاوت وجود دارند. اما نحو تعمیر و یا تعویض این فن لپتاپ ها یکسان است.

  1. فن لپ تاپ خود را تعویض کنید

برای بررسی صدای زیاد فن لپتاپ ها می توانید از یک متخصص تعمیر لپتاپ کمک بگیرید و با تعمیر فن لپتاپ ها مدیریت گرما و سیستم داخلی لپتاپ را در نظر داشته باشید. هیبریدی‌هایی مانند Surface همراه با مایکروسات iPad Pro لپتاپ ها گرما زیادی در سیستم لپتاپ ها تولید می‌کنند اما در مقابل از تراشه‌های کارآمدتر و کمتر استفاده می‌کنند.

  1. بد افزارهای لپتاپ را حذف کنید

بدافزارهای لپتاپ می توانند یکی از عوامل سر و صدای فن لپتاپ ها باشند. همچنین این بدافزارها به صداهای بلند فن لپتاپ کمک می کنند زیرا می توانند دمای کار لپ تاپ شما را افزایش دهند و باعث شوند که دستورات لپتاپ به درستی عمل نکند. یک آنتی ویروس خوب در واقع یک ابزار ضروری امنیتی و نگهداری کامپیوتر و لپتاپ است دستگاه شما هرگز نباید بدون آنتی ویروس باشد.

اگر برای اولین بار آنتی ویروس را نصب کردید و فکر می کنید ممکن است رایانه شما قبلاً به ویروس آلوده شده باشد ممکن است بتوانید با بررسی برگه Process در نوار Task Manager در دستگاه خود که با نگه داشتن کلید CTRL + Alt + Del می توانید فایل ویروسی را پیدا کنید و سپس به بررسی آن بپردازید. همچنین در برگه فرآیند Task Managerحروف عجیب و غریب، ترتیبات نامرتب یا فرآیندهایی با نام عجیب همه نشانه‌هایی از حضور ویروس یا بدافزار داخل لپتاپ شما هستند. چنانچه با این موارد درلپتاپ روبرو شدید سریعا اقدامات لازم را جهت پاکسازی لپتاپ از ویروس ها انجام دهید.

  1. پایان دادن به فرآیندها

اگر زبانه‌ها و نرم‌افزارهای مرورگر زیادی داخل لپتاپ دارید یا فرآیندهای زیادی در پس‌زمینه لپتاپ شما اجرا می‌شود ممکن است پردازنده و رم لپ‌تاپ خود را بیش از حد بارگذاری کرده باشید که این گونه باعث داغ شدن بیش ازحد لپتاپ می شود. برای پایان دادن سریع به فرآیندها لپتاپ می توانید از عبارت Task Manager استفاده کنید و سپس با نگه داشتن کلیدهای CTRL + Alt + Del آن ها را پیدا کنید و سپس به سادگی این ابزار را راه اندازی کنید و بر روی یک فرآیند کلیک راست کرده و روی مواردی که می دانید می توانید از آن خارج شوید End task کلیک کنید.

  1. از لپ تاپ خود بر روی سطح مناسب استفاده کنید

از آن جایی که اکثر تولید کنندگان لپتاپ ها فن های لپ تاپ را در زیر سیستم قرار می دهند. برای بهبود عملکرد فن لپتاپ می توانید گرمای اضافی را به سادگی با چند لحظه بلند کردن لپ تاپ خود به سرعت دفع کنید تا هوا از طریق فن ها به طور طبیعی داخل سیستم جریان پیدا کند. سپس مطمئن شوید که لپ‌تاپ خود را فقط روی یک سطح صاف و سخت استفاده می‌کنید تا جریان هوا که داخل و خارج سیستم در جریان است از طریق فن لپتاپ مسدود نشده باشد.

  • از یک پد خنک کننده استفاده کنید

اگر حس می کنید فن لپتاپ شما حین کار کردن خیلی داغ می شود می توانید برای جلوگیری از داغ شدن بیش از حد لپتاپ از پد خنک کننده استفاده کنید. این گونه می توانید چندین فرآیند را همزمان باهم اجرا کنید. با استفاده از پد خنک کننده لپتاپ ها اطمینان دارید که دیگر فن لپتاپ ها به سختی کار نمی کند و این گونه نویز فن کاهش می‌یابد.

جمع بندی

صدا دادن فن لپ تاپ،اگر متوجه افزایش نویز از فن لپ‌تاپ خود شده‌اید بهتر است از CTRL + ALT + DEL برای پایان دادن به برخی فرآیندهای لپتاپ ها استفاده کنید. لپتاپ ها را برای مدت کوتاهی بلند کنید و سپس بگذارید روی یک سطح سخت و صاف قرار گیرد. مطمئن شوید که فن لپتاپ ها از داخل تمیز شده اند و مسدود نیستند همچنین اطمینان حاصل کنید که از یک آنتی ویروس معتبر برای بهبود عملکرد لپتاپ خود استفاده می کنید. امیدواریم که مطلب بیان شده مورد استفاده شما عزیزان قرار گرفته است و به سوالات و ابهامات شما در زمینه فن لپتاپ ها پاسخ داده باشیم.

بیشتر بخوانید
علت متصل نشدن لپ تاپ سونی به وای فای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *