چرا لپ تاپ خاموش نمی شود؟

چرا لپ تاپ خاموش نمی شود؟ بررسی دلایل و راهکارهای حل این مسئله

بررسی دلایل و راهکارهای حل این مسئله

در این مقاله در مورد اینکه چرا لپ تاپ خاموش نمی شود؟ بررسی دلایل و راهکارهای حل این مسئله ان صحبت خواهیم کرد. ما از شما یک سؤال داریم! آیا تا به حال اتفاق افتاده است که لپ تاپ شما با کمی تأخیر خاموش بشود. و یا گاهاً اصلا خاموش نشود؟ خاموش نشدن لپ تاپ یک مشکل البته نه چندان متداول است که بعضی از کاربران این دستگاه با آن گاه و بی گاه مواجه می شوند. یعنی آن که علی رغم اتخاذ گزینه Shut down لپ تاپ خاموش نگردیده و در حالت روشن همچنان پای برجا باقی می ماند.

آیا می دانید علّت این موضوع دقیقاً چه می باشد؟ آیا ممکن است که قطعات لپ تاپ شما از کار افتاده باشد و یا دچار برخی از عیب ها و نقص ها شده باشد؟جالب است بدانید که منشأ بروز این قبیل از مشکلات غالباً برخی از ایرادات نرم افزاری می باشد. البته گاهاً هم مشکل در ویندوز موجب خاموش نشدن سیستم های کامپیوتر و لپ تاپ می شود. اگر که لپ تاپ و یا کامپیوتر شما خاموش نمی شود و از این موضوع نگران بوده و احساس ترس دارید، از سویی مایل هستید پاسخ پرسش « چرا لپ تاپ خاموش نمی شود؟ » را به دست آورید، به نکات بیان شده در ادامه این مطلب از ویرا کامپیوتر به خوبی توجه نمایید.

چرا لپ تاپ خاموش نمی شود؟

چرا لپ تاپ خاموش نمی شود؟ علّت آن چیست!

چرا لپ تاپ خاموش نمی شود؟ بررسی دلایل و راهکارهای حل این مسئله، در راستای برطرف کردن مشکل خاموش نشدن لپ تاپ و کامپیوتر میبایست پیش از هر گونه اقدامی دلایل بروز این مشکل را درک کنید. در حالت و شرایط کلّی این اختلال منشأ سخت افزاری ندارد.یعنی لازم نیست که شما نگران خراب شدن قطعات دستگاه خود باشید و نیازی به این موضوع اصلاً احساس نمی شود. اغلب بروز بعضی از ناهماهنگی ها در سیستم و یا فعال بودن بعضی از قابلیت های سیستم عامل مانع از خاموش شدن دستگاه می گردد. البته که گاهاً لپ تاپ شما در ظاهر کاملاً خاموش می شود، ولی باز هم صدای فن به گوش برخورد می کند.

در این شرایط احتمال دارد که فن دستگاه شما خراب شده باشد و گاهاً هم ممکن است احتمال خرابی لپ تاپ از سوی قطعات دیگر حس شود. اگر که با فشردن دکمه پاور قادر به خاموش نمودن سیستم خود نبودید، شاید که این دکمه از کار افتاده و خراب شده باشد. در این زمان لازم است شما نسبت به تعمیر و یا تعویض آن پیشقدم شوید. به هر حال بعد از شناسایی موضوع خاموش نشدن لپ تاپ می توانید در راستای برطرف نمودن این مشکل اقدامات مورد نیاز را انجام بدهید. البته بهتر است جهت درک بهتر پرسش « چرا لپ تاپ خاموش نمی شود؟ » با ما در امتداد متن همراه باشید.

بیشتر بخوانید
کاهش صدای فن لپ تاپ استوک
علت خاموش نشدن لپ تاپ
علت خاموش نشدن لپ تاپ

حل مشکل خاموش نشدن لپ تاپ

چرا لپ تاپ خاموش نمی شود؟ بررسی دلایل و راهکارهای حل این مسئله، اجرای راه حل های زیر می تواند به شما در برطرف نمودن مشکل خاموش نشدن لپ تاپ کمک شایانی نماید؛

  • خاموش کردن اجباری لپ تاپ خود

اوّلین راه حل در « چرا لپ تاپ خاموش نمی شود؟ » خاموش کردن اجباری لپ تاپ و یا کامپیوتر خواهد بود. اگر که شما گزینه شات دون را زده اید و لپ تاپ شما باز هم خاموش نشد، می توانید از شیوه خاموش نمودن اجباری بهره گیرید. دکمه پاور لپ تاپ خود را برای چند ثانیه نگه دارید تا سیستم شما خاموش گردد.

گاهاً این اتفاق رخ نمی دهد و دکمه پاور هم اثری بر خاموش شدن لپ تاپ ندارد.‌در این شرایط شما می توانید باتری را از لپ تاپ خود خارج بنمایید. اگر که از باتری بهره نگرفته و لپ تاپ خود را به برق متصل می نمایید، کشیدن دو شاخه دستگاه شما را خاموش خواهد نمود. بعد از گذر چند دقیقه برای باری دیگر کابل برق را وصل نموده و یا باتری لپ تاپ خود را داخل دستگاه قرار بدهید. نهایتاً لپ تاپ خود را روشن نموده و شیوه ی معمول خاموش شدن لپ تاپ را امتحان بنمایید.

  • غیر فعال نمودن Hybrid Shut down

حال بهتر است در پاسخ به پرسش شما یعنی « چرا لپ تاپ خاموش نمی شود؟ » بگوییم که یکی از عواملی که موجب خاموش نشدن لپ تاپ استوک می شود، فعال بودن قابلیت Hybrid Shut down می باشد. این گزینه را وارسی نموده و به هنگام فعال بودن، بهتر است آن را غیر فعال بنمایید.

بیشتر بخوانید
آموزش تعویض کیبورد لپ تاپ استوک

پوشه کنترل پنل را در ویندوز خود باز بنمایید و جمله Power options را در نوار جست و جو درج نمایید. بعد از پیدا نمودن این پوشه آن را گشوده و در منوی سمت چپ صفحه خود، عبارت Choose what the power button does را بزنید. پس از آن بر روی گزینه change settings that are currently unavailable کلیک بنمایید‌. نهایتاً گزینه Turn on fast start up recommended را غیر فعال بنمایید و بعد از اتخاذ گزینه سیو و ذخیره تنظیمات از پوشه مورد نظر بیرون بروید.

  • غیر فعال نمودن Fast start up

چرا لپ تاپ خاموش نمی شود؟بررسی دلایل و راهکارهای حل این مسئله ،یکی از روش های بسیار کاربردی که ما می توانید در پاسخ به پرسش « چرا لپ تاپ خاموش نمی شود؟ » به شما معرفی کنیم غیر فعال نمودن گزینه ای به عنوان Fast start up می باشد. این قابلیت که البته با عنوان راه اندازی سریع هم نیز معرفی می شود، در ویندوز دستگاه وجود دارد. فعال بودن این گزینه قطعاً می تواند از خاموش گردیدن سیستم به حالت معمول پیش گیری بنماید.

چون شیوه ی بیان شده در قسمت فوقانی متن کنترل پنل را بگشایید و پوشه power options را در پوشه پیدا نمایید. پس از آن در پنل سمت چپ، گزینه choose what the power button does را بزنید. سپس در مرحله ی بعد از آن لازم است بر روی عبارت Change settings that are currently unavailable کلیک بنمایید. نهایتاً گزینه Turn on fast start up  را غیر فعال نموده و save changes را اتخاذ بنمایید.

  • ویندوز خود را به روز رسانی کنید

چرا لپ تاپ خاموش نمی شود؟، چنانچه قابلیت هایی که در قسمت فوقانی متن بیان نمودیم، فعال نبود می توانید سیستم عامل لپ تاپ خود را به روز رسانی نمایید. به همان شکل که شما هم می دانید مایکروسافت سالانه آپدیت هایی را برای ویندوز ده عرضه می نماید که به بهبود کارکرد این سیستم عامل کمک شایانی خواهد کرد. به شیوه ی پیشین لپ تاپ خود را خاموش نموده و روند به روز رسانی لپ تاپ خود را در پیش بگیرید.

بیشتر بخوانید
شارژ نشدن باتری لپ تاپ دست دوم

در ابتدا استارت را زده و تنظیمات را انتخاب بنمایید. پس از آن به Updates & security  وارد شده و بر روی دکمه Check for updates کلیک بنمایید. چنانچه که نسخه به روز رسانی وجود داشت آن را دانلود نموده و نصب بنمایید. حال اگر که با انجام این شیوه به پاسخ « چرا لپ تاپ خاموش نمی شود؟ » نرسیده و نتوانستید آن را حل کنید، از شیوه های دیگر در این مسیر بهره گیرید.

  • تعمیر نمودن فایل های سیستمی

چرا لپ تاپ خاموش نمی شود؟، گاهاً وجود ایراد و اشکال در فایل های سیستمی مانع از خاموش شدن لپ تاپ شما خواهد شد و این مسیر را با برخی از ایرادها و اشکالات مواجه می نماید. برای این موضوع میبایست در قسمت سرچ ویندوز عبارت cmd را تایپ بنمایید. پس از آن بر روی آیکون command prompt کلیک راست نموده و Run as administrator  را درج نمایید. ضمن تایپ نمودن عبارت SFC / scannow منتظر بمانید تا عملیات به پایان رسد.   از خاطر نبرید که لازم است به طور حتم میان SFC , scannow فاصله گذارید.

  • ریست نمودن تنظیمات پاور

پایانی ترین شیوه برای رفع مشکل خاموش نشدن لپ تاپ ریست نمودن تنظیمات پاور خواهد بود. به عبارتی power plan فعال، گزینه change plan settings را اتخاذ بنمایید. پس از آن لازم است گزینه change advanced power settings را انتخاب نمایید. در پایان ok , apply را بزنید تا تنظیمات مورد نظر شما ذخیره گردد.

نتیجه گیری

نتجه گیری درمورد چرا لپ تاپ خاموش نمی شود؟ بررسی دلایل و راهکارهای حل این مسئله، دوستان عزیز ما در این متن از خود سعی نمودیم شما را با پاسخ پرسش « چرا لپ تاپ خاموش نمی شود؟ » آشنا سازیم. درست است، در طول متن هم سعی نمودیم چندین روش را به شما معرفی بنماییم که شما بتوانید با استناد بدان ها این مشکل سیستم خود را برطرف بنمایید. اکنون بهتر است خاطر نشان شویم که شما عزیزان می توانید در صورت وجود سؤالات بیشتر در این زمینه با کارشناسان ما در مجموعه ویرا کامپیوتر تماس حاصل فرمایید. قطعاً که ما سعی می کنیم بهترین پاسخ گوی شما در زمینه لپ تاپ باشیم.

بیشتر بخوانید: خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *