لپ‌تاپ ها که گاهی اوقات توسط سازنده‌های کامپیوتر به عنوان نوت‌بوک هم معرفی می شوند، یک کامپیوتر شخصی هستند که با باتری یاAC مورد استفاده قرار می گیرند. لپ تاپ ها معمولاً کوچک هستند و می توان برای حمل نقل آن ها را داخل کیف قرار داد. با این حال این وسیله کاربری دنبای امروز همواره سالم نمی ماند و خرابی های برای آن ایجاد می شود. به همین دلیل خدمات تعمیر لپ تاب از ضروریاتی هست که هر شخصی ممکن است به آن نیاز داشته باشد.

مجموعه ویرا کامپیوتر علاوه بر ارائه انواع لپ تاپ استوک و نو، شرایطی را فراهم کرده است تا شما از هر نقطه ایران لپ تاپ خود را در اینجا تعمیر کنید. در صورت خرابی لپ تاپ خود و جهت تعمیر لپ تاپ کافی است با کارشناسان مجموعه تماس بگیرید و دستگاه خود را به ما بسپارید تا با کیفیت عالی و به صورت تضمینی و گارانتی مدت دار تعمیر دستگاه شما انجام شود.

 تعمیر لپ تاپ

 سخت افزارهای مختلف در لپ تاپ ها بخش مهمی از عملکرد روزانه لپتاپ‌ها می باشند، چنانچه فکر می کنید تعمیرات سخت افزاری لپتاپ ها کار ساده ای است سخت در اشتباه اید. عیب یابی لپتاپ ها در حقیقت فرآیند تجزیه و تحلیل و رفع هر نوع مشکل در یک سیستم یا یک دستگاه هوشمند است. عیب یابی عبارت است از جستجوی دقیق و در عین حال سریع در سیستم سخت افزاری برای یافتن منبع اصلی یک مشکل و پیدا کردن راه حل آن. البته ناگفته نماند که به روز رسانی لپ تاپ و تمیز نگه داشتن آن باعث می شود سخت افزار لپتاپ شما سالم و تمیز بماند.

لپ تاپ ها قابل حمل بوده و یکی از دستگاه های هوشمند راحت و کارآمد هستند که شما می توانید کارهای زیادی با آن ها انجام دهید. لپتاپ ها به شما این امکان را می دهند تا در اینترنت جستجو کنید و اسناد خواسته شده مانند مقالات دانشجویی و اطلاعات مرتبط به آن را بنویسید یا فیلم مورد علاقه خودتان را ببینید و به موسیقی گوش دهید. در طول زمان ممکن است این لپتاپ ها با مشکلاتی روبرو شوند که در زیر ما لیستی از مشکلات رایج که لپتاپ ها با آن در طی مدتی بعد از استفاده ممکن است با آن روبرو شوند را برای شما بیان می کنیم.

آیا می توانم لپ تاپ را خودمان تعمیر کنم؟

هنگامی که لپ تاپ با مشکلی مواجه می شود اغلب افراد برای این که هزینه ای برای تعمیر لپ تاپ نپردازند تمایل دارند خود به تعمیرات آن بپردازند. اما اگر در چنین شرایطی قرار گرفتید بهتر است تعمیرات سخت افزاری لپتاپ و کامیپوتر خود را به کسی که دارای صلاحیت مناسب است بسپارید. ویرا کامپیوتر یک مرکز تخصصی تعمیرات لپتاپ و کامپیوتر است که برای رفع مشکل لپتاپ شما می توانید با آسودگی خاطر لپتاپ هایی که با مشکل روبرو می شوند را به این مرکز تخصصی تعمیرات تحویل دهید تا عیوب لپتاپ شما را بررسی کرده و سپس آن را تصحیح کنند.

اما اگر خودتان می خواهید به تعمیر لپتاپ بپردازید باید توجه کنید آیا صلاحیت اولیه در مورد این مسائل و نحو عیب یابی و تعمیر لپتاپ را دارید یا خیر. به طور کلی لپ‌تاپ‌ها از ترانسفورماتورهای خارجی تغذیه می‌کنند و از ولتاژی در حدود ۱۵ تا ۲۰ ولت استفاده می‌کنند؛ بنابراین تعمیرات و عیب یابی آن ها کار آسانی نیست.

تعمیر لپ تاپ
تعمیر لپ تاپ

نحوه عیب یابی و تعمیر قطعات لپ تاپ

  1. مشکلاتی که مربوط به برق هستند: هنگامی که هریک از LED های لپتاپ ها روشن شد حتما ابتدا مطمئن شوید که لپ تاپ کار می کند یا خیر سپس آداپتور برق متناوب را بررسی کنید.
  2. مشکلات مربوط به مادربرد: زمانی که مشکل ایجاد شده به مادربرد مربوط است یعنی این که می تواند فقط یک جک dc خراب باشد. همچنین ممکن است مادربرد لپتاپ شما کاملاً کار نکند، اما می توانید آن را با روش های مختلف حتی با استفاده از مولتی متر دیجیتالی آزمایش و بررسی کنید.
  1. لپ تاپ با ایجاد صدا کار می کند: این مشکل اغلب مربوط به هارد دیسک یا فن خنک کننده بد لپتاپ است. بهتر است برای رفع این مشکل لپ تاپ فن آن را تست کرده تا ببینید درست می چرخد یا خیر سپس در صورت وجود مشکل به رفع آن بپردازید. در این حالت تعمیر لپ تاپ نیاز به تست  با دستگاه دارد.
  2. گرم شدن بیش از حد لپتاپ: هنگامی که لپتاپ بیش ازحد گرم می شود ابتدا به بررسی دریچه های هوای لپتاپ بپردازید تا از تمیز بودن آن ها اطمینان حاصل کنید زیرا فن در لپ تاپ فشرده تر از سایر دستگاه ها است و باعث گرم شدن بیش از حد لپتاپ می شود. تمیز کردن داخل لپ‌تاپ با هوای فشرده یا جایگزینی خمیر حرارتی روی CPU به رفع مشکل ایجاد شده بسیار کمک می کند. در نهایت، گرمای بیش از حد می تواند انواع مشکلات را ایجاد کند، بنابراین مطمئن شوید که دریچه ها یا فن های موجود در لپتاپ ها مسدود نشده باشند.
  1. مشکلات هارد دیسک: اگر با هارد دیسک لپتاپ مشکل دارید، بهتر است حتماً از Defrag استفاده کنید که مواردی مانند پوشه ها و فایل های روی هارد دیسک را یک پارچه می کند و فضای نوری و سازماندهی بیشتری ایجاد می کند. چنانچه لپتاپ هنگام دسترسی به اطلاعات روی هارد دیسک و کلیک کردن شروع به ایجاد صداهای بلند کرد، بهتر است برای رفع این مشکل آن را تعویض کنید تا این مشکل حل شود.

۶٫      عمر باتری کم

از زمانی که لپ‌تاپ‌ها برای اولین بار وارد بازار شدند، عمر باتری کم موضوعی است که برای لپ‌تاپ‌ها همیشه مطرح بوده است؛ زیرا باتری‌ لپتاپ ها به اندازه سایر دستگاه‌های الکترونیکی مانند کامپیوتر دوام نمی‌آورد.

یکی از دلایل اصلی کاهش سریع باتری لپ تاپ ها این است که باتری لپتاپ با گذشت زمان تحلیل می رود و در نهایت با باتری مواجه می شوید که نمی تواند انرژی زیادی را نگه دارد یا بدتر از آن اصلاً شارژ نمی شود و یا مواقعی که با لپ تاپ کار می کنید باید شارژر به طور مداوم در پریز برق باشد. برای رفع کردن این مشکل بهتر است باتری جدید تهیه کنید.

۷٫      انجماد و تاخیر در زمان پاسخ آهسته

وقتی اصلاح انجماد بیان می شود در واقع به معنای این است که کامپیوتر شما به طور ناگهانی و بدون هیچ دلیل مشخصی کار نمی کند. یعنی زمانی که بر روی موس لپ تاپ کلیک می کنید یا سعی دارید در صفحه نمایش خود حرکت کنید ناگهان در زمان پاسخ گویی لپتاپ خاموش می شود یا هنگ می کند. این مشکل معمولا زمانی اتفاق می‌افتد که صفحه های زیادی را همزمان باهم باز کرده اید. البته ممکن است مشکلی دیگر هم وجود داشته باشد. ولی نباید تعمیر لپ تاپ در چنین حالتی کار سختی باشد.

بنابراین قبل از انجام بازی‌ها و سایر کارهایی که می خواهید انجام دهید، برگه‌های غیرضروری را که لازم ندارید بهتر است ببندید. با رفتن به قسمت”تنظیمات” و انتخاب “سیستم” می توانید میزان فضای مصرفی لپتاپ را مشاهده و بررسی کنید. سپس بر روی “Storage” کلیک کرده و گزینه “Used Space” را انتخاب کنید. اما اگر همچنان مشکل تأخیر و پاسخگویی لپتاپ ادامه داشت، ممکن است مشکل دیگری وجود داشته باشد و در صورت امکان باید لپ‌تاپ خود را برای تعمیر با گارانتی تحویل بگیرید.

تعمیر لپ تاپ
تعمیر لپ تاپ

۸٫      صفحه نمایش شکسته یا صفحه بدون نمایشگر

یکی از رایج ترین مشکل لپ تاپ شکسته بودن صفحه نمایش یا نداشتن نمایشگر است. خواه شیشه لپ تاپ شکسته شده باشد یا نور پس‌زمینه سوخته باشد یا لپتاپ شما کیفیت رنگ پایینی داشته باشد همیشه بهتر است قبل از پرداخت هزینه تعمیرات گران قیمت ابتدا برخی از تعمیرات ساده را امتحان کنید. به طور نمونه اگر صفحه نمایش لپ‌تاپ شما کاملاً سیاه شده است حتما مطمئن شوید که روشنایی آن خیلی کم نشده باشد و اگر رنگ‌ها محو یا مخدوش شده‌اند ابتدا از سالم بودن کابل آداپتور ویدئویی اطمینان حاصل کنید. از جمله خدمات تعمیر لپ تاپ در ویرا کامپیوتر تعویض و تعمیر صفحه نمایش است.

۹٫      خطاهای صفحه آبی

خطاهای صفحه آبی در لپتاپ های قدیمی معمولاً نتیجه درایورهای معیوب یا سخت افزار های آن ها است که نیاز به روز رسانی دارند. در بعضی مواقع لپ تاپ های شما ممکن است ویروس داشته باشد که این مشکل معمولاً با یک برنامه ضد ویروس حل می شود.

۱۰٫ اختلال درعملکرد صفحه کلید

چنانچه صفحه کلید لپتاپ هنگام کلیک بر روی آن کند عمل کند، ممکن است چیزی زیر آن گیر کرده باشد که این گونه باعث می شود حرکت آن ها متوقف شود. برای رفع این مشکل باید ابتدا لپ تاپ خود را جدا کنید و سپس صفحه کلید را با کمی ایزوپروپیل الکل که بر روی یک سواب پنبه ای یا تکه پارچه قرار داده اید بشویید. برای این کار بسیار مراقب باشید که هیچ یک از اجزای کوچک کلیدی را خراب نکنید. در صورت امکان از شخص دیگری بخواهید که لپ تاپ شما را در حین کار روی آن ثابت نگه دارد تا با مشکلی مواجه نشوید‌.

تعمیر لپ تاپ
تعمیر لپ تاپ

۱۱٫ نگهداری و مراقبت صحیح از یک لپ تاپ

اگر تمایل دارید خود به تعمیر یک لپتاپ بپردازید باید اطلاعات کافی در این زمینه داشته باشید همچنین برای تعمیر لپ تاپ شما باید پیچ ​​گوشتی در دسترس داشته باشید تا در صورت لزوم پوشش آن را جدا کنید. پیچ گوشتی فیلیپس یا پیچ گوشتی شش گوش برای تعمیر لپتاپ مناسب است.

حتی یک مولتی متر دیجیتال می تواند چیزهایی را روی مادربرد شما یا چیزهای که مرتبط با برق هستند را آزمایش کند. تمیز نگه داشتن لپ تاپ نکته بسیار مهمی است این کار در واقع مانند استفاده از یک قوطی هوای فشرده برای تمیز کردن صفحه کلید یا گرد و غبار در هر مکانی است.

جمع بندی

برای مراقبت از نرم افزار لپ تاپ ها مواردی مانند ابزار مدیریت دیسک، CHKDSK و یکپارچه سازی نکات مهمی هستند که باید رعایت شوند. همچنین نکته بسیار مهمی است که فایروال لپتاپ خود را در حال اجرا نگه دارید تا بسته های مناسب را همیشه در داخل و خارج نگه دارید و  همه چیز را ایمن کنید.

قالب بندی لپتاپ ها به آماده سازی هارد دیسک لپتاپ برای ذخیره اطلاعات شما کمک بسیاری می کند و این راهی برای به روز نگه داشتن نرم افزار لپتاپ شما است.