نحوه تعویض ویندوز لپ تاپ دل

نحوه تعویض ویندوز لپ تاپ دل

نحوه تعویض ویندوز لپ تاپ دل:

نحوه تعویض ویندوز لپ تاپ دل، اگر که شما به دنباله ی پاسخ این پرسش خود می باشید که نحوه تعویض ویندوز لپ تاپ دل چگونه است، پیشنهاد می کنیم با ما تا پایان این نوشتار از خود همراه باشید. ما ابتدا سعی می کنیم به این پرسش شما پاسخ بدهیم که ویندوز چیست؟ سپس به سمت و سوی موضوع اصلی خود گام بگذاریم.

 سیستم عامل ویندوز چیست!

سیستم عامل ویندوز از جمله محبوب ترین و کاربردی ترین سیستم عامل ها به شمار می رود که در اختیار کاربران واقع شده است و افراد بسیاری از آن بهره می گیرند. سیستم عامل در واقع زبان مشترک میان کامپیوتر و کاربران می باشد تا بتواند دستورات را اجراء نماید. این موضوع که به چه علت تا به این مقدار سیستم عامل ویندوز میان کاربران محبوبیت به دست آورده است و در میان کاربران طرفداران به سزایی را به سمت و سوی خود جذب نموده است، مسئله ای می باشد که بدان خواهیم پرداخت.

پیش از توضیح چگونگی تعویض ویندوز لپ تاپ دل بهتر است بگوییم که؛ قطعاً شما هم می دانید ویندوز یک کلمه انگلیسی است و معنی آن پنجره ها می باشد. ولی کاربرد آن این می باشد که برروی کامپیوتر و یا لپ تاپ شما نصب می شود و امکان بهره گیری از آن ها را مهیا می سازد. ویندوز اسم سیستم عاملی می باشد که به واسطه ی شرکت مایکروسافت که یک کمپانی آمریکایی می باشد به وجود آمده است. باید این سیستم عامل را یک سیستم عامل گرافیکی در نظر انگاشت. آن نیز توانایی اجرای نرم افزارها به اجراء رساندن بازی ها و پخش ویدئوها و وصل شدن به اینترنت، محاسبات خانگی و کارهای حرفه ای و تخصصی را دارد.

رابط کاربری گرافیکی که ویندوز دارد، بسیار توانمند است و در بخش اعظمی از دستگاه های جانبی پشتیبانی می نماید و به همین علت محبوبیت به سزایی را کسب نموده است.

 وظایف یک سیستم عامل ویندوز چیست؟

شما باید پیش از تعویض ویندوز در لپ تاپ دل با وظایف آن کمی بیشتر و بهتر آشنا بشوید. قطعاً که برای شما هم جذاب و جالب خواهد بود.

 • مدیریت فایل ها.
 • مدیریت پردازنده ها.
 • مدیریت حافظه لپ تاپ.
 • مدیریت حافظه جانبی لپ تاپ.
 • مدیریت دستگاه های خروجی و ورودی بدان.
 • مدیریت تمامی فرآیند ها داخل کامپیوتر و یا لپ تاپ خود.

 برخی از مهم ترین مزیت های سیستم عامل ویندوز

بله، سیستم عامل ویندوز دارای مزیت های به سزایی است که آن را محبوب و دوست داشتنی کرده است. به عنوان نمونه کار کردن با سیستم عامل ویندوز بسیار و بسیار آسان می باشد و محیط گرافیکی آن جذاب و جالب است. بنابراین شما به منظور استفاده از سیستم عامل ویندوز نیاز به علم و دانش بسیاری نخواهید داشت. این سیستم عامل دارای نرم افزارهای بسیاری می باشد که برای کاربران مفید و مؤثر خواهد بود. شما می توانید با استفاده از آن نهایت لذت را کسب کنید.‌ تمامی مواردی که ما برای شما بیان نمودیم تنها قسمی از مزیت های ویندوز می باشد.

 کاربردهای متنوع سیستم عامل ویندوز

 • بهره گیری دیگر برنامه ها در راستای اجراء.
 • سازگاری با معماری رایانه های سی و دو بیت و شصت و چهار بیتی.
 • سیستم عامل ویندوز امکان ارتباط از راه دور را برای شما مهیا خواهند ساخت.
 • به عنوان نمونه ویندوز ده حتی برروی سیستم های قدیمی سی و دو بینی نیز نصب می گردد.
 • دارای یک محیط چند کاربره می باشد و چندین کاربر می توانند به حالت همزمان از یک سیستم عامل بهره گیری کنند.
 • سیستم عامل ویندوز یک سیستم عامل چند مسئولیته می باشد و می تواند به حالت همزمان چندین وظیفه را پشتیبانی و اجراء نماید.
 • بهره مندی از امکان ویندوز سند باکس برای تست نمودن بدون وقفه امنیت در لپ تاپ و یا کامپیوتر.‌

 نگاهی به تاریخچه ی سیستم عامل ویندوز

در سال ۱۹۸۱ که کمپانی مایکروسافت سیستم عامل خود یعنی آن که ام اس – داس را برروی سیستم های شخصی آی بی ام و دیگر سیستم های سازگار نصب نموده بود. بعد از گذر دو سال یعنی در سال ۱۹۸۳ از یک واسط گرافیکی کاربر جهت این سیستم عامل تحت عنوان طرح توسعه ویندوز رونمایی نمود. تولید کمپانی مایکروسافت از تولید نمودن واسط های گرافیکی به تولید کردن دو گونه خانواده از طراحی سیستم عامل مدرن و پیشرفته تغییر یافته است که هریک از این دو خانواده پایه و سیستم عامل خاص خود را در اختیار داشتند.

 برخی از مهم ترین انواع سیستم عامل ویندوز

 • ویندوز هفت

در تاریخ بیست و دو اکتبر سال ۲۰۰۹ هفتمین نسخه از مجموعه سیستم عامل های ویندوز کمپانی مایکروسافت به بازار روانه شده است. این ویندوز، به خود ویندوز هفت نام گرفته است و با غایت بهره گیری در سیستم های کامپیوتری شخصی و اداری به سمت بازار رهسپار شده است.

 • ویندوز هشت

در تاریخ بیست و شش سال ۲۰۱۲ این سیستم عامل به سمت بازار روانه شد. علاوه بر سیستم های شخصی، در تبلت ها و حتی گوشی تلفن همراه قابلیت اجراء دارد. ویندوز هشتیمن نسل از سیستم عامل های ویندوز به شمار می رود و دلیل نام گذاری آن به ویندوز هشت به همین خاطر می باشد. جالب است به این نکته هم توجه داشته باشید که دقیقاً یک سال بعد، ویرایشی از ویندوز هشت به سمت بازار روانه شد که با نام ویندوز ۱/۸ شناخته شد.

 • ویندوز ده

ویندوز ده در ابتدا تحت عنوان نسخه جایگزین ویندوز ۱/۸ در هشتم مهر ماه سال ۱۳۹۳ شمسی رونمایی گردید. ولی در هفتم مرداد ماه سال ۱۳۹۴ نسخه پایانی آن انتشار پیدا کرد و کاستی های ویندوز هشت را به خوبی و با تبحر تمام پوشش داد. دگرگونی هایی که در این نوع از ویندوز به وجود آمده است، دربرگیرنده بازگشت دوباره منوی استارت، امکان بهره گیری از چندین عدد دسکتاپ مجازی و امکان به اجراء رساندن برنامه های دانلود شده از فروشگاه ویندوز به حالت ویندوزی، بهبود ساپورت و پوشش بهتر از ماوس و کیبورد می باشد.

حال که تا به این قسمت از مطلب ویرا کامپیوتر شما با سیستم عامل ویندوز آشنا شدید. بهتر است شما را با تعویض ویندوز لپ تاپ دل آشنا نماییم. قطعاً برای شما هم جذاب و جالب خواهد بود. بهتر است شما را با چگونگی تعویض ویندوز لپ تاپ دل به ویندوز هشت آشنا کنیم.

 نحوه ی تعویض ویندوز لپ تاپ دل به ویندوز هشت

ویندوز هشت ویندوزی می باشد که محبوبیت ها و موفقیت های ویندوز هفت و ده را کسب ننمود. ولی باز هم طرفداران مختص به خود را شامل می شود.‌ بعضی از طراحان حرفه ای و البته افرادی که در زمینه نقشه کشی فعالیت خود را ادامه می دهند بنابر هر دلیلی مایل هستید از این نسخه بهره گیرند، راهنمای پیش روی شما در ویرا کامپیوتر می تواند بسیار مفید و کاربردی باشد‌. نصب ویندوز هشت در لپ تاپ دل چون روند نصب در سیستم های دیگر برند ها می باشد‌. امکان دارد که نام برخی از گزینه ها با هم تفاوت داشته باشد که این تفاوت ها مشکلی در به اجراء رساندن مراحل ایجاد نمی نماید.

 پیش نیازهای موجود در راستای نصب ویندوز هشت برروی لپ تاپ برند دل چه می باشد؟

به گونه ای کلّی و جامع ویندوز هشت به لحاظ قابلیت ها و امکانات و حتی مراحل نصب و راه اندازی و تعویض آن، با سایر نسخه های سیستم عامل متفاوت است. نصب ویندوز هشت برروی تمامی لپ تاپ ها ممکن نبوده و استفاده از آن، نیازمند وجود برخی از امکانات ویژه خواهد بود.

پردازنده سی پی یو (CPU) با قدرت پردازشی یک گیگاهرتز و یا سریع تر از آن، رم یک گیگابایتی برای نسخه سی و دو بیتی و رم دو گیگابایتی به منظور بهره گیری از نسخه شصت و چهار بیتی، شانزده گیگابایت فضای خالی موجود برروی هارد دیسک به منظور نصب نسخه سی و دو بیتی و بیست و یک گیگابایت فضای خالی به منظور نصب نسخه شصت و چهار بیتی، وجود کارت گرافیک که با نسخه نه از DirectX و یا نسخه هایی نوین تر مایکروسافت سازگاری داشته باشد. این ها تمامی مهم ترین پیش نیازهای نصب ویندوز هشت برروی لپ تاپ های دل و یا دیگر برندها خواهد بود. علاوه بر این ها اگر که شما دوستان عزیز مایل هستید از قابلیت های تاچ در این نسخه بهره گیرید، میبایست لپ تاپ شما مجهز به یک عدد نمایشگر Mulitouch باشد. حال آخر لازمه ی دیگر نصب و راه اندازی ویندوز هشت در لپ تاپ دل، ابعاد تصویری ۱۱۲۴ در ۷۶۸ است.

مراحل مربوط به تعویض ویندوز در لپ تاپ دل

 • تنظیم بوت سیستم خود

نحوه تعویض ویندوز لپ تاپ دل ،ابتدایی ترین کاری که لازم است شما به منظور نصب و تعویض ویندوز در لپ تاپ دل خود به انجام برسانید، تنظیم فرآیند بوت سیستم می باشد. پیش از انجام هر گونه کاری دی وی دی ویندوز خود را داخل DVD – ROM واقع نمایید. تا سیستم بدین طریق راه اندازی شود. بسته به مدل لپ تاپ دل خود می توانید از کلیدهای دیلیت و با اِف‌دو جهت ورود به تنظیمات مادربرد استفاده کنید. بعد از آن باید گزینه Advanced Bios Features را اتخاذ نمایید و در صفحه جدید باز شده First boot device را به CDROM تغییر بدهید. نهایتاً شما باید کلیدهای اِف ده و Y را بزنید تا تغییرات پایانی لحاظ گردد. بدین حالت سیستم شما به واسطه ی سی دی رام بوت خواهد شد و به منظور نصب و راه اندازی می‌باید از سی دی بهره گیری کنید.

 • تنظیمات مربوط به زبان

حال دوّمین مرحله به منظور تعویض ویندوز لپ تاپ دل، مربوط به تنظیمات زبان خواهد بود. بعد از اتخاذ زبان مدّنظر خود، برروی گزینه Next کلیک بنمایید. این گونه شما ضمن ذخیره زبان وارد مرحله ی بعدی خواهید شد.

 • نصب ویندوز را در پیش گیرید

حال در مرحله ی بعدی تعویض ویندوز لپ تاپ دل، سیستم از شما خواهد پرسید که قصد نصب ویندوز را در سیستم خود دارید و یا دیسک خود، تا ویندوز هشت نصب گردیده برروی سیستم را تعمیر نماید‌. بهتر است به این نکته توجه داشته باشید که شما لازم خواهد بود به منظور نصب برروی لپ تاپ گزینه Install now را اتخاذ کنید.

 • سریال خود را درج نمایید

تا به این جای مطلب شما به خوبی کار خود را انجام داده اید. اکنون لازم است سریال و یا همان Product key منوط به سیستم عامل ویندوز هشت را وارد بنمایید‌. بعد از آن چون مرحله ی پیش برروی گزینه next کلیک بنمایید.

 • مطالعه کنید و قوانین را تأیید نمایید

برخی از قوانین و مقررات به واسطه ی مایکروسافت برای کاربران ویندوز تعریف گردیده است که در این مرحله شما با آن رو به رو خواهید بود. تیک گزینه‌ I accept the Iicense terms را بزنید تا معین شود که شما این قوانین را مطالعه نموده اید و به تأیید رسانده اید. پس از آن چون مرحله ی قبل برروی گزینه next کلیک بنمایید.

 • اتخاذ شیوه نصب ویندوز هشت

این مرحله جزئی از حائز اهمیت ترین مراحل از تعویض ویندوز لپ تاپ دل می باشد. در این زمان شما می‌باید انتخاب نمایید آیا می خواهید ویندوز فعلی نصب گردیده در سیستم شما به ویندوز هشت به روز رسانی گردد و یا این نسخه از ویندوز هشت برروی سیستم شما نصب گردد. اگر که شما گزینه ابتدایی را انتخاب کنید، فایل ها و تنظیمات شما در این هنگام بعد از نصب از میان نمی رود و امکان استفاده دوباره از آن ها برای شما وجود خواهد داشت. ولی اگر که شما Custom: Install windows only advanced را اتخاذ کنید، ویندوز در یکی از پارتیشن ها و یا همان در اصطلاح درایو سیستم نصب می گردد.

 • پارتیشن بندی نمایید

گام بعدی در تعویض ویندوز لپ تاپ دل نمایش داده شدن فهرست خواهد بود که دربرگیرنده پارتیشن های هارد دیسک می باشد. شما می‌باید مناسب ترین درایو ها را با استناد به مقدار فضای هر پارتیشن اتخاذ نمایید.

 • آغاز روند نصب ویندوز

حال لپ تاپ دل شما شروع به آغاز فرآیند نصب نموده و امکان دارد سیستم شما چند مرتبه ای ری‌استارت شود.

 • تنظیمات حساب کاربری خود

بعد از اتمام پروسه نصب ویندوز، سیستم عامل شما به حالت خودکار ری‌استارت می گردد. پس تنظیمات حساب کاربری خود را به انجام برسانید.

 • و در پایان

و امّا در پایانی ترین مرحله نصب ویندوز هشت برروی لپ تاپ خود، وارد قسمت Device manager شده و تنظیمات منوط بر سخت افزارها را به انجام رسانید.

نتیجه گیری

ما در این قسمت از مطلب خود سعی نمودیم شما را با نحوه ی تعویض ویندوز لپ تاپ دل آشنا سازیم. البته که شما می توانید با سپری کردن مراحل فوقانی به هدف خود دست پیدا کنید. دوستان عزیز بهتر است خاطر نشان شویم که شما عزیزان می توانید در صورت وجود سؤالات بیشتر در این زمینه با کارشناسان ما در مجموعه ویرا کامپیوتر تماس حاصل فرمایید‌. ما قطعاً سعی می کنیم بهترین پاسخ گو به تمامی پرسش های شما در این زمینه باشیم.

بیشتر بخوانید
لپ تاپ دل core i5 دست دوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *