تعمیر شارژر لپتاپ

تعمیر شارژر لپتاپ

تعمیر شارژر لپتاپ، اگر در حین کار با لپتاپ بودید و متوجه شدیدکه لپتاپ شما شارژ نمی شود و یا به طور ناگهان خاموش شد. حتماً با مشکل معیوب بودن شارژر لپتاپ یا مشابه آن روبرو شدید. هنگامی که می بینید شارژر شما به برق وصل شده اما لپ تاپ شما شارژر نمی شود. در این زمان اولین کاری که باید انجام دهید این است که به نشانگر LED لپتاپ خود نگاه کنید که آیا روشن است یاخیر. اگر شارژر شما هیچ موردی نداشت می توانید خروجی سیم شارژر را چک کنید اگر خروجی کابل شارژر معیوب بود باید آن را تعمیر کنید.

چنانچه LED نشانگر پاور شما می درخشد یا به نحوی خروجی برق در وتر وجود دارد به معنای این است که عملکرد شارژر لپ تاپ کاملاً خوب است. در غیر این صورت ممکن است شارژر لپتاپ نیاز به تعمیر داشته باشد. آسیب‌پذیری به نام BadPower می‌تواند سخت‌افزار برخی از شارژرهای سریع لپتاپ ها را تغییر دهد.  BadPower در واقع شارژر سریع را خراب می کند و سیستم عامل تراشه و دستگاه شارژ را از توافق ولتاژ تنظیم شده برای فرآیند شارژ متوقف می کند. چنانچه با این مشکل مواجه شدید بهتر است برای تعمیرات لپتاپ به مرکز معتبر تعمیرات تخصصی کامپیوتر مراجعه کنید تا این مشکل را سریع تر برای شما رفع کند.

اجزای شارژر لپتاپ و نحوه عملکرد شارژر

تعمیر شارژر لپتاپ، شارژر لپتاپ در واقع یک وسیله الکترونیکی است که برای شارژ کردن لپتاپ شما می توانید از آن استفاده کنید. شارژرهای لپتاپ که گاهی اوقات به عنوان آداپتور لپتاپ استفاده می شوند اساساً نوعی منبع تغذیه خارجی هستند.  شارژر لپتاپ ها را می توان با نام های بسیار مشابه آداپتور برق، شارژر دیواری و غیره نیز شناخت. رایج ترین دوشاخه های برق شارژرهای لپتاپ ها دوشاخه های ۱٫۵ میلی متری AC هستند.

ترانسفورماتورها در واقع یک مدار رایج هستند که می توانند ولتاژ جریان ورودی را افزایش یا کاهش دهند. شاید برای شما این سوال به وجود آمده باشد که چرا در شارژر لپ‌تاپ استوک نیاز به ترانسفرماتور داریم. خوب می توان گفت که وقتی جریان در پریز برق شما در ولتاژ بسیار بالا باشد. جریان برق به ولتاژ کاهش پیدا می کند و امکان دارد این ولتاژ مدارهای لپتاپ شما را سرخ کند. به علاوه وسایل جانبی در لپ‌تاپ شما به طوری طراحی شده‌ است که با ولتاژ پایین هم کار می کنند برای همین در شارژر لپتاپ ترانسفورماتور وجود دارد.

از شایع ترین دلایل و علت های از کار افتادن شارژرها می توان به موارد زیر اشاره کرد؛

 • کابل شارژر معیوب و آسیب دیده
 • سوکت یا آداپتور معیوب
 • درگاه شارژ لپتاپ دچار کثیفی و آلودگی است
 • برنامه های شخص ثالث فرآیند شارژ را قطع می کند
 • باتری و شارژر لپتاپ قدیمی است
 • درایورهای لپتاپ قدیمی شده اند

نحوه تعمیر شارژر لپتاپ

گاهی اوقات برای تعمیر شارژر لپتاپ کمی جستجو کردن و داشتن آگاهی درزمینه تعمیرات تخصصی کامپیوتر و لپتاپ لازم است اما در موارد بسیاری مانند خرابی های معمولی شارژرهای لپتاپ مانند تنظیم کننده ولتاژ یا خرابی برق نیاز است از یک تکنسین ماهر و حرفه ای کمک بگیرید. در بسیاری از شارژرهای محبوب لپتاپ های Leovo، Compaq و HP از کانکتور L استفاده می‌شود. می توانید با تعمیر آداپتور L شکل شارژر لپتاپ ها خرابی کمتری داشته باشید. بعد از این که متوجه شدید کابل خروجی شارژر عملکرد خوبی ندارد. باید آکورد برق خروجی لپتاپ را تکان دهید تا این گونه LED پاور لپ تاپ را بینید.

تعمیر شارژر لپتاپ
تعمیر شارژر لپتاپ

هنگامی که متوجه شدید LED بر روی لپ تاپ چشمک می زند یا دائماً می درخشد می توانید بفهمید که عملکرد درستی دارد یا خیر. کابل های لپ تاپ ها تلفن و تبلت همیشه خراب می شوند. جایگزین کردن شارژر در یک لپ تاپ جدید هزینه زیادی را در بر دارد. بعد از بررسی کامل شارژر لپتاپ ببینید هسته ها آسیب ندیده باشند یا در معرض آسیب قرار نگرفته باشند. و کابل شارژر سالم باشد چنانچه متوجه شدید کابل شارژر آسیبی دیده است می توانید با چسب قالب گیری سوگرو می این کابل شارژر را نیز تعمیر کنید.

همچنین اگر متوجه شدید که کابل شارژر لپتاپ شما آسیب دیده است می توانید با استفاده از یک نوار برق این آسیب دیدگی را برطرف کنید. این کار یکی از ساده ترین و مقرون به صرفه ترین تعمیر شارژر لپتاپ شکسته می باشد. برای تعمیر و پوشش آسیب دیدگی نوار را چندین بار دور قسمت آسیب دیده بپیچید تا بی حرکت بماند و از آسیب بیشتر جلوگیری شود.

 عیب یابی شارژر لپتاپ

در بسیاری از موارد ممکن است داخل وتر برق خروجی شارژر کاملاً خوب به نظر برسد اما از داخل شکسته شده باشد. که در این مواقع امکان دارد شارژر لپتاپ شما شارژ کند اما بعد از مدتی استفاده از کار بیافتد. چنانچه آسیب به پوشش خارجی یا تماس الکتریکی شارژر لپتاپ ها محدود شود ممکن است بتوانید با کیت تعمیر ساده این مشکل را حل کنید. اما اگر آسیب به ساختار فیزیکی پورت شارژر وارد شده باشد به تعمیرات گسترده تری نیاز خواهد داشت. برای بررسی ولتاژ شارژر لپتاپ در خروجی به یک مولتی متر نیاز دارید.

بنابراین فقط کافی است پروب قرمز رنگ لپتاپ را ابتدا روی پایه داخلی شارژر و پروب منفی یا پشتی را در قسمت بیرونی پایه شارژر قرار دهید. اگر شارژر لپتاپ ولتاژ مورد نیاز را ارائه می دهد به معنای این است که شارژر در شرایط خوبی است. در غیر این صورت شارژر نیاز به تعویض دارد. برای رفع خرابی نوک شارژر لپ تاپ ابتدا شارژر را از لپ تاپ خود جدا کنید. سپس قسمت آسیب دیدگی را مورد بررسی قرار دهید. با کمک اسپاجر نوک معیوب شارژر را بردارید. سپس پین جدید را با سیم های شارژر لحیم کنید و عملکرد شارژر را بررسی کنید.

هر زمانی که شارژر را به لپتاپ خود متصل می کنید فوراً علامتی به شکل صدای بوق ایجاد می کند یا یک LED اختصاصی نصب شده در داخل رایانه روشن می شود. چنانچه این اتفاق نیفتد و متوجه شدید که لپتاپ حتی پس از وصل کردن شارژر، شارژ ندارد ممکن است یک عامل پشت چنین مشکلی وجود داشته باشد. که با حل این موارد مشکل رفع می شود. کابل آداپتور معیوب شارژر نمی تواند برق کافی را برای لپ تاپ تامین کند.

 • شارژر و باتری لپتاپ قدیمی است
 • مشکل در ورودی برق لپتاپ وجود دارد
 • قدیمی بودن درایور باتری لپتاپ مورد نظر

لپ تاپ من به برق وصل است اما شارژ نمی شود

هنگامی که شارژر لپتاپ را به برق متصل کردید اما شارژر نشد  باید چندین مورد را مورد بررسی قرار دهید ممکن است یکی از این موارد با مشکلی مواجه شده باشد و لپتاپ به این دلیل شارژ نشود. ابتدا مطمئن شوید که کابل شارژر را محکم در درگاه شارژ لپ تاپ خود قرار داده اید. سپس اتصال آن را به پریز دیواری مجدداً بررسی کنید در صورتی که سوکت فعلی کار نکرد باید سوکت دیگری را امتحان کنید. چنانچه لپتاپ را به دوشاخه برق وصل کرده اید و لپتاپ شارژر نشد سعی کنید شارژر لپتاپ را جدا کنید و سپس به جای آن مستقیماً به پریز برق وصل کنید. اگر تمامی این موارد را بررسی کردید مشکی نداشت این امکان وجود دارد که لپتاپ مشکلی دیگر داشته باشد. از علت های رایج شارژ نشدن لپتاپ عبارتند از:

 • مادربرد معیوب لپتاپ
 • مدارهای شارژ آسیب دیده
 • سنسورهای باتری ناکارآمد
 • آسیب دیدگی ها مرتبط به کابل رابط شارژر لپتاپ
 • قدیمی بودن باتری لپتاپ

علائم و نشانه های که نشان می دهد کابل شارژر لپتاپ آسیب دیده است

مواردی که نشان می دهد درگاه شارژ لپتاپ شما آسیب دیده یا شکسته است شامل چندین مورد می شوند عبارتند از؛

 • پین های شکسته داخل پورت شارژر لپتاپ چنانچه پین های داخل پورت شکسته یا خم شده باشند ممکن است لپتاپ به طور صحیح شارژ نشود.
 • وجود آلودگی و گرد غبار داخل پورت شارژر لپتاپ
 • کابل شارژر و آداپتور برق متناوب با لپتاپ دیگری کار می کند.
 • معیوب بودن آداپتور شارژر لپتاپ
 • باتری لپتاپ معیوب است

تعمیر شارژر لپتاپ

خدمات تخصصی تعمیرات ویرا کامپیوتر

یکی از مهم ترین عواملی که می تواند یک تعمیرات کامپیوتر کوچک را به ارائه دهنده خدمات تخصصی با تکنسین های مجرب تبدیل کند استفاده از خدمات و قطعات جانبی با کیفیت بالا است. ما در اینجا سعی براین داریم تا بهترین تعمیرات تخصصی لپتاپ و کامپیوتر را که با ارائه دهنده خدماتی پیشرفته هستند را به شما معرفی کنیم. ویرا کامپیوتر یک مرکز تعمیرات تخصصی کامپیوتر است که با کمترین هزینه و تکنسین ها مجرب و حرفه ای و سابقه کاری بالا دقیقاً می داند قطعات جانبی لپتاپ ها را با بهترین کیفیت از کجا تهیه کند. همچنین سعی می کند با استفاده از این قطعات اورجینال مشکل لپتاپ و دستگاه الکترونیکی شما را به بهترین نحو برطرف کند.

مراقبت و نگهداری صحیح از شارژر لپتاپ ها

 • از بستن محکم سیم برق لپتاپ خودداری کنید.
 • اگر کابل آسیب دیده است از یک نوار برق استفاده کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که ترانسفورماتور فضایی برای تنفس دارد.
 • مراقب کابل شارژر ها باشید و از تماس با لبه های تیز خودداری کنید.
 • سیم شارژر خود را دور از آب نگه دارید.
 • شارژر خود هرگز از طریق کابل نکشید تا آسیبی به کابل نرسد سعی کنید شارژر را هنگام جدا کردن از سر شارژر بگیرد و سپس جدا کنید.
 • شارژر لپتاپ را خنک نگه دارید دمای شدید گرم یا سردی زیاد می تواند به شارژر آسیب برساند.
 • از محافظ برق استفاده کنید تا مشکلی ایجاد نشود.

جمع بندی

تعمیر شارژر لپتاپ در حقیقت یکی از عوامل اصلی و کلیدی این مطلب است. ما دراین مقاله تمامی عیوب و نحو تعمیر و راه حل های موجود را بیان کردیم. بهتر است قبل از تعمیر و دستکاری شارژر لپتاپ ها ابتدا به یک تکنسین های مجرب و حرفه مراجعه کنید تا لپتاپ شما را با بهترین کیفیت و کمترین هزینه تعمیر کنند و این گونه یک مشکل جزئ و کوچک را به یک مشکل بزرگ تبدیل نکنید. امیدواریم از مطالب بیان شده استفاده کافی را ببرید و موجب رضایت شما واقع شود.

بیشتر بخوانید
تعمیر قاب لپ تاپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *