لپ تاپ گیمینگ یا پی‌سی

لپ تاپ گیمینگ یا پی‌سی ؛ کدام یک انتخاب بهتری است؟

لپ تاپ گیمینگ یا پی‌سی 

لپ تاپ گیمینگ یا پی‌سی؛ کدام یک انتخاب بهتری است؟ در چند سال گذشته بنابر برخی دلایل چون؛ تداوم و استمرار تحریم های اقتصادی، کاهش شدید و فزونی ارزش ارز ملّی و نیز چهارچوب های بانک مرکزی با واردات محصولات خارجی در راستای کنترل نرخ ارز، قیمت مربوط به سخت افزارها . تجهیزات جانبی کامپیوتر ها به طرز وحشتناک و غیر منطقی بیشتر شده است. از جانبی دیگر هم به علّت عدم اطمینان از آینده اقتصادی کشور، نبود سیستم نظارتی لازم، عدم امکان واردات محصولات، هم‌اکنون با نبود شدید لوازم و تجهیزات و تنوع آن رو به رو شده ایم.

در کل آشفته بازار این روزهای کشور، موضوع گیمینگ را بیش از پیش با مشکل رو به رو ساخته است. تهیه سیستم های کامپیوتر خانگی مناسب گیم این روزها امر مشقت باری شده است. از جانبی دیگر هم خرید لپ تاپ مناسب گیمینگ با استناد به اتخاذهای محدود و مشخص بازار ایران هم چندان کار آسانی به نظر نمی رسد. حال با توجه به تمامی این موارد بیان شده آیا لپ تاپ گیمینگ یا پی‌سی در راستای خرید بهتر است؟

بررسی تفاوت موجود میان کامپیوتر رومیزی و لپ تاپ

برخورداری از قابلیت جا به جایی و حجم اندک لپ تاپ ها در نگاه ابتدایی، مزیت عظیمی نسبت به یک کامپیوتر خانگی می باشد. کامپیوتر های قابل حمل در واقع از عملکرد ضعیف تری برخوردار هستند ولی نهایتاً گرمای کمتری را هم تولید می نمایند!

حال قطعاً شما می دانید که کامپیوتر های خانگی توانمند تر، قدرت پردازشی بیشتر و خروجی بهتری را در بر می گیرد. هرچند که لازم است در نظر داشته باشید، بسیاری از این لپ تاپ های گیمینگ همچنان وزن نسبتاً بسیاری نسبت به دیگر لپ تاپ ها دارند. با این وجود اتخاذ لپ تاپ برای گیمینگ‌ یک گزینه با راندمان و عملکرد و قیمت اندک تر در کناره ی پرتابل بودن خواهد بود. ولی این کاهش راندمان تا به چه حدی می تواند بر روی انتخاب شما اثرگذار باشد؟

لپ تاپ گیمینگ یا پی‌سی،بررسی تفاوت راندمان پردازنده مرکزی در لپ تاپ و همچنین پی‌سی

لپ تاپ گیمینگ یا پی‌سی، پردازنده مرکزی کامپیوتر «سی پی یو» که مانند مغز کامپیوتر عمل می نماید. به عبارتی آن قسمت از کامپیوتر می باشد که اقدامات محاسبات و اجرای برنامه ها را برعهده خویش گرفته است. در واقع پردازنده از جمله حائز اهمیت ترین قطعات یک سیستم گیمینگ می باشد که عملکرد و کارایی کلّی سیستم را معین می سازد. پس باز بخش بسیاری از محاسبات فیزیک پردازنده بر عهده ی این قسمت خواهد بود.

بیشتر بخوانید
لپ تاپ استوک گیمینگ یا گوشی گیمینگ، کدام بهتر است

با این وجود نقش پردازنده مرکزی در به اجراء رساندن روان و سلیس بازی ها پررنگ به نظر می آید. ولی در عمل و جهت اجرای بازی ها دو پردازنده برابر در لپ تاپ و دسکتاپ می توانند کما بیش خروجی برابری را در اختیار ما قرار بدهند. ولی میبایست به این نکته هم توجه داشت که گرچه شما در لپ تاپ و پی‌سی از یک سی پی یو بهره می گیرید. باز هم نتیجه پایانی لپ تاپ و کامپیوتر دسکتاپ برابر نیست. این موضوع به دلیل تفاوت در قطعاتی می باشد که از سی پی یو حمایت می نمایند.

انتخاب لپ تاپ گیمینگ یا پی سی

در انتخاب لپ تاپ گیمینگ و پی‌سی بهتر است این گونه بیان داریم که یک پی‌سی توانمند با حافظه دسترسی تصادفی یا رم بیشتر در خود جای می دهد، نهایتاً سرعت و حجم اطلاعات در حال پردازش را بیشتر خواهد کرد. از جانبی دیگر کامپیوتر رومیزی می تواند کارت گرافیک بالاتر از لپ تاپ را به اجراء برساند. حال آن که بخش اعظمی از لپ تاپ ها همچنان از گرافیک های یک‌دست و ضعیف استفاده می کنند.

لپ تاپ گیمینگ یا پی‌سی، در بطن لپ تاپ های گران قیمت و امروزی، وجود پردازنده ویدئویی مستقل و حافظه ویدئویی اختصاصی عملکرد اجراء را بیشتر نموده است. ولی باز هم نمی تواند پردازنده های گرافیکی توانمند کامپیوتر کنونی را با جلدهای جمع و جور لپ تاپ ها یکی دانست و مقایسه نمود. ولو در کل می توان چنین بیان نمود که شما قرار نمی باشد در انجام فعالیت های روزانه و حتی اجرای بازی های سبک، متوجه تفاوتی میان لپ تاپ و کامپیوتر با سی پی یو بشوید. و امّا در پردازش های سنگینی همانند؛ ویرایش و یا اجرای بازی های سنگین متوجه تغییرات عظیم و بزرگی خواهید شد.

لپ تاپ گیمینگ یا پی‌سی ، بررسی تفاوت راندمان پردازنده گرافیکی در لپ تاپ و یا پی‌سی

لپ تاپ گیمینگ یا پی‌سی، برخلاف نقش و نگار پردازنده مرکزی، پردازنده های گرافیکی کامپیوتر و همچنین لپ تاپ تفاوت های بسیاری با هم دیگر دارند. نباید چنین انتظاری داشته باشید که کارت گرافیک های حجیم و توانمند کارکرد برابر و نیز نزدیک به یکدیگری با پردازنده گرافیکی کوچک لپ تاپ ها داشته باشند. ممکن است این سوال برای شما پیش اید. که یک گرافیک برابر در پی‌سی و لپ تاپ به چه مقدار تفاوت راندمان با هم دیگر دارند؟

به عنوان نمونه پردازنده توانمند و نوین RTX 3070 را در نظر خود متصور شوید. پردازنده گرافیکی لپ تاپ در برابر با کارت توانمند پی‌سی از ساختاری با هسته‌هایی اندک‌ تر استفاده می کند. حال آن که هر دوی این پردازنده ها از سیلیکون GA104 بهره می گیرد. کارت گرافیک پی‌سی حاوی ۵۸۸۸ هسته کودا می باشد. حال آن که تعداد هسته ها در یک لپ تاپ تنها ۵۱۲۰ می باشد.

بیشتر بخوانید
ویژگی لپ تاپ های گیمینگ لنوو

در بهترین موقعیت، سرعت کلاک نیز از عدد صد کمتر است. مقابل این امر پیکربندی حافظه هشت گیگابایتی جی‌دی‌دی‌آر شش تنها چیزی می باشد که در دو پردازنده به حالت ثابت است. در عمل و همچنین اجرای بازی ها، تراشه گرافیکی لپ تاپ RTX 3070 تا به سی درصد ضعیف از هم رده دسکتاپ خود عمل می نماید.

بررسی پردازنده لپ تاپ

پردازنده لپ تاپ های RTX 3070 در دو توان حرارتی بنابر کند خنک سازی سیستم ارائه می گردد. توان حرارتی بیشتر به معنا و مفهوم گرمای بیشتر، نهایتاً فن های عظیم تر در پایان حجیم تر نمودن لپ تاپ است. با این حال این سیستم های خنک سازی بهینه گردیده همچنان نیز در مقایسه با کارت گرافیک های پی‌سی با فن هایی جداگانه قیاس طنز و خنده داری به نظر می آیند. به عبارتی لپ تاپ با تراشه نام برده شده و پی‌سی با کارت گرافیک RTX 3070 تنها اسم های شبیه به یکدیگر هستند. امّا به لحاظ عملکرد، راندمان و همچنین توان کاملاً با یک دیگر فرق دارند.

لپ تاپ گیمینگ یا پی‌سی، پس اگر که بخواهیم بگوییم لپ تاپ گیمینگ یا پی‌سی بهتر است. می توانیم بیان داریم که لپ تاپ امروزه در مقایسه با گذشته، سریع تر، فشرده تر و کم صدا تر شده. استفاده از چیپ های پیشرفته در کناره ی متدهای خنک کننده نوین، همچنین حافظه های پر سرعت  منجر گردیده است تا انقلابی به لحاظ گرافیکی در لپ تاپ های امروزی رخ بدهد. ولی این سیستم های پرتابل و فشرده باز هم راه بسیاری تا به رقابت کامپیوتر های دسکتاپ حجیم دارند.

  • برخورداری از قابلیت ارتقاء

لپ تاپ گیمینگ یا پی‌سی، به همان شکل که می دانید، بسیاری از قطعات در لپ تاپ ها قابل ارتقاء نمی باشند. به علّت ساختار یک پارچه یا مجتمع پردازنده ها و مادر برد، غالباً ارتقاء و یا تعویض این قطعات ممکن نمی باشد. این چهارچوب ها همچنین می تواند به تراشه های خاص، رابط های متنوع، ساختار فیزیکی متنوع و غیره ارتباط داشته باشد. تغییر و تحول قطعات این چنینی، بنابر دلیل هزینه و ریسک بسیار غالباً توصیه نمی گردد.

ولی در مقابل این موضوع در کامپیوتر ها توسعه و ارتقاء مداوم امری عادی و نرمال می باشد. شما می توانید تمامی قطعات سخت افزاری پی‌سی را در طول زمان و با استناد به بودجه خویش دگرگون سازید. این در حالی می باشد که در لپ تاپ ها غالباً بیشترین اتخاذ در اضافه نمودن حافظه اِس‌اِس‌دی و گاهاً رم رخ می دهد. بنابراین در طول عمر مفید و مؤثر لپ تاپ گیمینگ نمی تواند از چند سال گذر نماید‌.

  • هزینه

در مقایسه لپ تاپ گیمینگ یا پی‌سی بهتر است گوشه چشمی داشته باشیم نسبت به هزینه. اگر که به آمار و ارقام برروی کاغذ نگاهی بی اندازیم، خرید قطعات کامپیوتر دسکتاپ ارزان تر و مقرون به صرفه‌ تر از تهیه یک مدل نزدیک و با راندمان پایین تر در لپ تاپ ها است. امّا از آن سوی که در ایران زندگی می نماییم، تهیه قطعات سخت افزاری مناسب در این روزها به شدّت سخت تر و گران قیمت تر تمام می گردد. بنابراین بهتر است این گونه بیان داریم که تهیه یک لپ تاپ قدرتمند قدری منطقی تر به نظر می آید.

بیشتر بخوانید
پردازنده مناسب لپ تاپ گیمینگ

لپ تاپ گیمینگ یا پی‌سی؛کدام یک انتخاب بهتری است؟ بعضی از مدل های ارزان تر برندهایی چون؛ ایسوس که اختصاص به منطقه خاورمیانه و یا آفریقا و با متریال بدنه ارزان قیمت تر تولید گردیده اند.نیز می تواند قیمت پایانی را بسیار بهتر در لپ تاپ های میان رده فراهم نماید. از سویی دیگر تهیه لپ تاپ های استوک با قیمت بسیار بهتر و مطلوب تر انتخابی می باشد که می تواند خرید لپ تاپ را به قدری منطقی تر بنماید.

نتیجه گیری

نتیجه گیری درمورد لپ تاپ گیمینگ یا پی‌سی؛کدام یک انتخاب بهتری است؟ در پایان این شما می باشید که با استناد به بودجه و انتظارات خود می‌باید اقدام به تهیه یک لپ تاپ بنمایید‌. این اتخاذ در رده های گوناگون با استناد به تنوع قطعات، مدل ها و همچنین راندمان متنوع می باشد و نمی توان یک پلتفرم را بر دیگری الویت بدهیم. ولو همواره میباید مدّنظر قرار بدهید که یک لپ تاپ گیمینگ به هیچ عنوان توان و قدرت رقابت با یک پی‌سی پیشرفته و مدرن را ندارد.

حال برای تجربه لذّت بخش در بسیاری از بازی ها تنها یک لپ تاپ میان رده می تواند کفایت بنماید. دوستان عزیز بهتر است خاطر نشان شویم که شما می توانید در صورت وجود سؤالات بیشتر در این راستا با کارشناسان ما در مجموعه ویرا کامپیوتر تماس حاصل فرمایید. قطعاً که ما سعی می کنیم در زمینه لپ تاپ و خرید شما بهترین پاسخ گو باشیم. تنها کافی است با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *