تعمیر و تعویض لولا لپتاپ

تعمیر و تعویض لولا لپتاپ

تعمیر و تعویض لولا لپتاپ، یکی از رایج‌ترین مشکلاتی که کاربران بعد از مدتی استفاده از لپتاپ‌ها با آن روبرو می شوند معیوب شدن یا شکسته شدن لولاهای لپتاپ ها است. در واقع لولاها قطعات متحرکی هستند و این قطعات متحرک چه بخواهیم و چه نخواهیم به مرور زمان بعد از مدتی استفاده از کار می افتند. مراقبت صحیح و احتیاط کردن هنگام استفاده از لپتاپ ها باعث می شود بعد مدت طولانی این لولاها خراب شوند. در واقع لولاهای لپتاپ‌ها با استفاده از پیچ‌های برنجی که توسط پلاستیک شکننده تولید می شوند در جای خود ثابت نگه داشته شده‌اند اما به راحتی می‌توانند با استفاده معمولی فرسوده شده و ترک بخورند. شما باید وقتی این کار انجام شد اطلاعات و آگاهی کامل داشته و بدانید در چنین  موقعیتی دقیقا چه کاری باید انجام دهید.

روش های تعمیر و تعویض لولا های لپتاپ

۱٫اجرا کردن بهترین راه حل

 چنانچه لولاهای لپتاپ شما شل هستند می توانید به سادگی آن ها را با استفاده از یک میکرو پیچ گوشتی سفت کنید. و اگر دلیل آن گرد و غبار موجود بر روی لولاهای لپتاپ بود مطمئن شوید که لولاها و اطراف آن را به درستی تمیز کرده اید. بهترین و ساده ترین راه برای نصب لولاهای درب لپتاپ جدید این است که درب را در تمام مراحل ثابت نگه دارید. اگر لولاها را یکی یکی تعویض کنید دیگر نیازی به برداشتن درب نیست برای این کار ابتدا باید پیچ ​​های هر دو برگ لولای موجود را بردارید و به سادگی لولای قدیمی را جدا کرده و با لولای جدید جایگزین کنید.

۲٫ تعویض لولا شکسته لپتاپ ها

بسته به مدل لپ تاپ شکستن لولا می تواند یک ناراحتی جزئی یا یک مشکل فاجعه بار برای کاربرانی که برای کار خود به لپتاپ نیاز دارند باشد. لولاهای شکسته لپتاپ ها ممکن است سایر اجزای مهم مانند کابل برق و صفحه نمایش لپتاپ و سایر قطعات جانبی را به خطر بیندازید. به این ترتیب برای این که هنگام شکسته شدن لولاهای لپتاپ سایر قطعات جانبی لپتاپ ها ایمن باشند  سعی کنید اگردرحال استفاده از لپتاپ هستید به لولاها فشار زیادی وارد نکنید و لپتاپ را خاموش کنید سپس درصورتی که لپتاپ از قبل باز بود سعی کنید آن را ببندید چرا که برای حمل کردن لپتاپ با مشکل روبرو می شوید و اگر درب لپتاپ بسته است آن را باز نکنید. زیرا لولاهای شکسته و معیوب لپتاپ ها می توانند آسیب بیشتری به لپتاپ شما وارد کنند و حتی ممکن است لولاهای که شکسته نشده است هم درگیر کنند و باعث شکسته شدن آن ها شوند.

بیشتر بخوانید
تعمیر مادربرد لپتاپ ایسر

۳٫لپتاپ را نزد یک تکنسین تعمیرات کامپیوتر ببرید

قدم بعدی این است که لپتاپ را نزد یک تکنسین تعمیرات تخصصی کامپیوتر ببرند تا لپتاپ شما را ارزیابی کند و به تعمیر و یا تعویض لولاهای لپتاپ بپردازد. یک تکنسین ماهر به سادگی می تواند لولاهای لپتاپ را تعمیرکنید بدون آسیب رسیدن به سایر قطعات جانبی لپتاپ و تشخص دهد چه عواملی باعث شکستن یا معیوب شدن لولاهای لپتاپ شما شده است. مرکز تعمیرات تخصصی ویرا کامپیوتر یکی از تعمیرات تخصصی کامپیوتر است که تکنسین های حرفه ای وماهر با سابقه کاری بالا دارد این مرکز تعمیرات می تواند دراین زمینه کمک شایانی به شما بکند. تا این گونه خسارت جبران ناپذیری به لپتاپ‌ شما وارد نشده و یک مشکل جزئی برای شما به یک مشکل بزرگ تبدیل نشود.

اگر لولاهای شکسته شده یا معیوب لپتاپ را بازوبسته کنید و برای تعمیر یا تعویض آن کاری نکنید ممکن است در همان زمان کار کند اما درطول زمان و استفاده مکرر به لولاهای لپتاپ فشار زیادی وارد می شود و علاوه بر لولاها سایر قطعات دستگاه آسیب می بیند. اگر می خواهید درب لپتاپ را باز کنید سعی کنید بدون کمک تکنسین آن را باز نکنید یا آن را نبندید. تکنسین ها ابتدا لپتاپ شما را جدا می کنند سپس بعد از ارزیابی آسیب وارد شده به لپتاپ به شما اطلاع می دهند که چقدر تعویض یا تعمیر لولاهای لپتاپ قابل اجرا است. در بیشتر مواقع اگر به بدنه واقعی آسیب وارد شده باشد نباید یک راه حل خیلی پیچیده باشد و نیاز به تعویض لولا ها دارد.

آیا تعمیر لولاهای لپتاپ ها به صرفه است یا هزینه زیادی را دربر دارد؟

ابتدا باید ببینید که آیا تعمیر لولاهای لپتاپ شما قابل انجام است یا خیر سپس به فکر تعویض یا تعمیر لولاهای لپتاپ باشید. قیمت متوسط ​​​​تعمیر لولای لپ تاپ بسته به جدید یا قدیمی بودن لپتاپ و پیچیدگی لولا، سیم کشی داخلی و موارد دیگر نیز دارد البته هزینه پیشنهادی هر مرکز تعمیرات تخصصی کامپیوتر با یکدیگر مغایرت دارد و این بسته به خدماتی است که دراختیار شما قرارمی دهند. اگر دارای یک لپتاپ با برند عالی و جدید باشید احتمالاً این قیمت در محدوده بالایی قرار دارد. اگر قیمت پیشنهادی این مراکز را پذیرفتید و این قیمت برای شما در حد احتمالی است پس به هر طریقی سعی کنید در اسرع وقت این مشکل لپتاپ را حل کنید. زیرا لپتاپ شما نمی‌تواند با لولای شکسته کار کند و تعمیر لولاهای آن و استفاده عادی از لپتاپ کار راحت‌ تری خواهد بود. اگر هزینه پیشنهادی برای شما زیاد است و توانایی پرداخت آن را ندارید سعی کنید آن را در خانه و با استفاده از ویدئوهای آموزشی تعمیر کنید واین کار انجام دهید.

بیشتر بخوانید
تعمیر رم لپتاپ

 اگر لولای لپ تاپ شما شکسته شود چه باید کرد؟

 شما می توانید با حل مشکل لولای لپتاپ خود در هزینه های تعمیر یا تعویض در کسب و کار کوچک خود صرفه جویی کنید. برای این کار چیزی بلند و محکم پشت لپ تاپ قرار دهید سپس صفحه نمایش را در مقابل آن قرار دهید و لولای جایگزین را از سازنده لپ تاپ سفارش دهید. می توانید از چسب اپوکسی برای چسباندن لولاهای شکسته در جای خود استفاده کنید. همچنین اگر بخواهید می توانید چسب های رزینی ۲ قسمتی را نیز امتحان کنید زیرا این گونه لولاها محکم تر خواهند بود و ثابت می مانند. اما برای چسباندن لولاهای شکسته چسب اپوکسی بهترین راه حل می باشد.

آیا لولاهای شکسته قابل تعمیر هستند؟

اگر لپتاپ خود را مدت زیادی نیست که خریده اید بهترین راه حل تعمیر آن است. تعمیرات ساده لولاهای لپتاپ شامل تعویض پیچ های شکسته و تقویت قطعات لولا می باشد.  تعمیرات پیچیده تر می تواند شامل اپوکسی باشد و ممکن است نیاز به ساخت مجدد قطعات پایه داشته باشد که به دلیل شکستگی های لولاها درهنگام باز و بسته کردن درب لپتاپ و یا ناهماهنگی اندکی که هنگام باز یا بستن درب اتفاق می افتاد آسیب می‌بینند.

چرا لولاهای لپ تاپ می شکند؟

گاهی اوقات کاربران چیزهایی را مابین صفحه نمایش و صفحه کلید لپتاپ خود قرارمی دهند و سپس درب لپتاپ را می بندند. این یکی از رایج ترین دلایل شکستن لولای لپتاپ است. زیرا لولاهای لپتاپ ها کاملا ظریف هستند و بنابراین بستن درب آن با عجله اصلاً ایده خوبی نیست و باعث خراب شدن لولاهای لپتاپ می شود.

مراقبت صحیح از لولاهای لپتاپ

۱٫ لپتاپ ها را بعداز اتمام کار در حالت باز نگذاریم :

گذاشتن لپتاپ ها در حالت باز با گذاشتن آن ها در حالت بسته چیز متفاوتی است. اگر لپ تاپ شما بعداز اتمام کار همین طور با درب باز باقی بماند احتمال آسیب دیدن لولاهای لپتاپ بسیار بیشتر است. توصیه می کنیم هنگام باز و بسته کردن لپتاپ خود را روی یک سطح محکم نگه دارید.

بیشتر بخوانید
تعمیر مادربرد لپتاپ های توشیبا

۲٫قرارندادن شی مابین درب و صفحه کلید لپتاپ

لولاهای لپتاپ به گونه ای طراحی و تنظیم شده اند که درب آن ها باید به طور مرتب روی صفحه کلید قرار بگیرد. نمی توان وسیله ای مابین لولاهای لپتاپ قرارداد زیرا با قراردادن چیزی سنگین بین درب و صفحه کلید برآمدگی یا جدا شدن بین دو نیمه را مشاهده می کنید که فشار زیادی به لولاهای لپتاپ وارد می‌کند .

۳٫درب لپتاپ را به طور صحیح باز و بسته کنید

بسیاری از کاربران به دلیل باز یا بسته کردن بد لپتاپ به لولاهای لپتاپ خود آسیب می رسانند. شما نمی توانید لپتاپ خود را تنها با یک گوشه صفحه باز یا بسته کنید. این فشار به لولاها وارد می شود زیرا فشار به طور یک نواخت باعث خراب شدن لولاهای لپتاپ می شود. اگر می توانید از گوشه ها باز کنید مطمئن شوید که هر دو را با هم انتخاب کنید. واقعا بهتر است لپتاپ خود را از مرکز باز یا بسته کنید. بهترین گزینه این است که در واقع آن را از پایین نزدیک به جایی که لولاها واقع شده اند باز یا ببندید. این باعث کاهش فشار بر آن ها می شود.

۴٫از خرید لپتاپ های ارزان خودداری کنید

وقتی یک لپتاپ ارزان است به این دلیل است که از قطعات ارزان قیمت ساخته شده است. بدیهی است که می تواند شامل لولاهای ارزان قیمت با کیفیت پایین باشد. لولاهای ارزان‌تر مانند همه قطعات جانبی لپتاپ ها به اندازه لولاهای گران‌تر دوام نمی‌آورند. به طور کلی یک لپتاپ گران‌تر از بسیاری جهات بیشتر از یک لپتاپ ارزان‌تر دوام می‌آورد.

جمع بندی

هنگامی که لولای لپتاپ شما هنگام کارکردن از کارمی افتاد درب لپتاپ به خودی خود حرکت می کند و نمایشگر از لپتاپ شما در زوایای مختلف پشتیبانی نمی کند همچنین هنگام بلند کردن یا بستن صفحه نمایش لپتاپ مقاومت کمتری دارد بهتر است همانطور که در بالا به این مورد اشاره کرده ایم اگر لولای لپتاپ هنگام کار کردن با لپتاپ شکست آن را نبستید یا باز نکنید و به کمک تکنسین مجرب این کار را انجام دهید. و حدامکان مابین لپتاپ شی قرار ندهید تا آسیبی به لولای لپتاپ نرسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *