تعمیر مادربرد لپتاپ

تعمیر مادربرد لپتاپ

تعمیر مادربرد لپتاپ

تعمیر مادربرد لپتاپ، مادربرد لپتاپ درواقع برد مدار چاپی اولیه (PCB) درون لپ‌تاپ است که شامل اجزایی می باشد که باعث کارکرد کامپیوتر ها و لپتاپ ها می‌شود. بیشتر کیس‌های کامپیوتری و لپتاپ ها اندازه مشابهی دارند و از پیکربندی‌های مشابهی استفاده می‌کنند که این به آن ها اجازه می‌دهد تا از انواع مادربردهای مشابه استفاده کنند. با این حال لپتاپ‌ها در اندازه‌ها و پیکربندی‌های مختلفی وجود دارند این به این معناست که چندین مدل مختلف از مادربردها برای لپتاپ ها مورد نیاز است و می توان ازمدل های مختلف آن بهرمندشد. یک مادربرد که گاهی به آن برد سیستم نیز گفته می‌شود در همه نوع ازکامپیوترها و لپتاپ وجود دارد.

مادربردها تقریباً همیشه دارای سوکت‌هایی برای تراشه‌ها، اسلات‌های حافظه، تراشه‌های میان‌افزار و کانکتور برق هستند. کانکتورهای الکتریکی مختلفی بر روی مادربردها برای اتصال اجزای مختلف سیستم حک شده اند. همچنین چندین اجزای کلیدی بر روی مادربرد قرار می گیرد. از جمله واحد پردازشگر مرکزی ( CPU )، چیپ ست، ناحیه اصلی حافظه با دسترسی تصادفی (RAM)،  تراشه ها و همچنین کانکتورهای متعدد دیگر. مادربرد لپتاپ به طور قابل توجهی نازک تر و کوچکتر از یک دسکتاپ است.

با وجود یک مادربرد کوچک تر اجزا باید به هم نزدیک تر باشند این مورد به معنی این است که طراحی مادربرد لپتاپ بسیار مهم است. یک مادربرد با طراحی ضعیف می تواند باعث ایجاد مشکلاتی در افزایش گرما یا تداخل بین قطعات لپتاپ ها شود. مادربردهای لپتاپ ممکن است دارای شکل عجیب و غریب یا با چندین بریدگی باشند که به همراه سایر اجزای ضروری در داخل قاب نازک لپتاپ قرار داده می شوند. اما در مقابل مادربردهای کامپیوتر عمدتاً مستطیلی شکل با بریدگی های کمی هستند. در مقایسه با مادربرد کامپیوتر مادربرد لپتاپ ها تفاوت های قابل توجهی دارند.

به عنوان مثال مادربرد لپتاپ ممکن است هیچ اسلات توسعه ای نداشته باشد در حالی که یک برد دسکتاپ ممکن است دارای پنج اسلات توسعه یا بیشتر هم باشد. مادربرد لپ‌تاپ ها به‌جای استفاده از اسلات‌های توسعه و کارت‌های توسعه برای مواردی مانند کارت صدا یا شبکه این قطعات را مستقیماً روی مادربرد قرار می‌دهند که به آن ها اجزای یکپارچه گفته می‌شود. برای کاربرانی که لپتاپ های شخصی خود را تعمیر و تعویض می کنند پیدا کردن مادربرد مناسب برای لپتاپ یک فرآیند نسبتا آسان محسوب می شود. بسیاری از شرکت ها هستند که یک مادربرد دسکتاپ را به سازندگان رایانه می فروشند اما پیدا کردن مادربرد لپ تاپ در بازار کمی دشوار است. این عدم استانداردسازی در مادربردهای لپ‌تاپ می‌تواند تعویض و تعمیر مادربرد کامپیوتر و لپتاپ را از ابتدا به یک فرآیند نسبتا سخت تبدیل کند. مادربردهای کامپیوتر در داخل کیس کامپیوتر قرار داده می شوند کیس کامپیوتر درحقیقت محل اتصال بیشتر قطعات و لوازم جانبی کامپیوتر ها است. در کامپیوترهای برج مادربرد در سمت چپ یا راست برج قرار می گیرد که یکی از بزرگترین برد مدار است.

بیشتر بخوانید
تعمیر مادربرد لپتاپ فوجیتسو

اصول اولیه در شناسایی یک مادربرد لپتاپ

این wikiHow به شما می آموزد که چگونه اطلاعات مادربرد رایانه خود را پیدا کنید. این مورد معمولاً در رایانه‌های ویندوزی انجام می‌شود زیرا رایانه‌های مک نمی‌توانند مادربرد خود را ارتقا داده و یا جایگزین کنند. برای یافتن اطلاعات مادربرد لپتاپ خود می توانید از Command Prompt یا یک برنامه رایگان به نام Speccy استفاده کنید. همچنین می توانید با جدا کردن جعبه CPU لپتاپ مدل مادربرد را به صورت بصری ببینید و سپس شناسایی کنید.

در نهایت می توانید اطلاعات مادربرد مک را با جستجوی شماره سریال مک خود و سپس جستجوی آنلاین مادربرد مربوطه پیدا کنید. همچنین برای شناسایی یک مادربرد می توانید ابتدا Run را با استفاده از Windows + R باز کنید سپس وقتی پنجره Run باز شد عبارت msinfo32 را تایپ کنید و بر کلید Enter کلیک کنید با این کار نمای کلی اطلاعات سیستم ویندوز باز می شود. اطلاعات مادربرد شما باید در کنار Baseboard Manufacturer، BaseBoard Product و BaseBoard Version مشخص شود می توانید آن را مشاهده کنید.

چگونه می توانم مادربرد خود را از نظر فیزیکی شناسایی کنم؟

اطلاعات مادربرد معمولاً بر روی مادربرد لپتاپ ها چاپ می شود اما این امکان وجود دارد که در چندین مکان ممکن قرار بگیرد. به عنوان مثال ممکن است در نزدیکی اسلات های RAM نزدیک سوکت CPU یا بین اسلات های PCI چاپ شود. و یا ممکن است فقط یک شماره مدل بدون ذکر نام سازنده باشد اما هم اکنون بسیاری از مادربردهای مدرن هم سازنده و هم مدل را فهرست می‌کنند.

مزایا و معایب یک مادربرد کوچک لپتاپ

· مزایای مادربرد کوچک

مادربردها پایه و اساس همه کامپیوترها هستند آن ها بردهای مدار چاپی هستند و مدارهای اصلی و اجزای حیاتی رایانه را در خود جای داده اند که سایر بردها یا کارت ها به آن ها متصل می شوند. آن ها تمام تراکنش های داده بین CPU واحد پردازش مرکزی و دستگاه های جانبی را مدیریت می کنند یک مادربرد کوچک دارای تعدادی نقاط قوت و ضعف بالقوه مرتبط با آن است. مانند فضایی که در داخل رایانه اشغال می کند و تعداد پورت هایی که ممکن است برای استفاده با برد در دسترس باشد. هر چه یک مادربرد کوچکتر باشد به فضای کمتری در داخل برج یا کیس دستگاه الکترونیکی نیاز خواهد داشت که می تواند مفید باشد مخصوصاً برای کسی که می خواهد رایانه ای برای یک منطقه کوچک تر یا یک برج رایانه سفارشی جمع جور داشته باشد.

با این وجود یک مادربرد کوچک نیز معمولاً با داشتن گزینه‌ها و پورت‌های کمتر به عنوان بخشی از خود برد کوچک‌تر خواهد بود. مادربرد داخل برج یا کیس کامپیوتر اساساً سیستم عصبی کامپیوتر است و همه اجزا و قطعات جانبی لپتاپ به نوعی به مادربرد متصل هستند از جمله حافظه دسترسی تصادفی (RAM) واحد پردازش مرکزی ( CPU ) و دستگاه های ورودی مانند کارت های صوتی و تصویری وغیره. همچنین یک مادربرد کوچک به سادگی یک مادربردی می باشد که در مقایسه با انواع دیگر مادربردها از نظر اندازه کوچک تر طراحی شده اند. این اندازه کوچک تر می تواند برای برخی از کاربران رایانه کاملاً مفید باشد.

بیشتر بخوانید
تعمیر مادربرد لپتاپ ایسر

·معایب مادربردهای کوچک

 اما در مقابل مادربردها دارای معایبی هم هستند برخی از معایب و اشکالاتی که در مادربردهای کوچک وجود دارد این است که فقدان اندازه معمولاً ناشی از قربانی کردن چیزهایی است که روی برد موجود است. یک مادربرد کوچک ممکن است اسلات‌های کمتری برای RAM نسبت به مادربردهای دیگر داشته باشد. به این معنی که رایانه یا حافظه قابل استفاده کمتری خواهید داشت یا ممکن است نیاز باشد که پول بیشتری برای حافظه‌های کمتر با کیفیت بیشتر هزینه کنید. مادربردهای کوچک همچنین می‌توانند ورودی‌های کمتری برای دستگاه‌هایی مانند کارت‌های صدا و ویدئو داشته باشند که این می‌تواند بر عملکرد دستگاه تأثیر بگذارد به خصوص اگر لپتاپ برای بازی یا کارهای گرافیکی پیشرفته استفاده می شود.

· مزیت مادربرد بزرگ تر چیست؟

مادربرد یک جزء ضروری از سیستم شما است اما همیشه آسان نیست که بدانید چه زمانی باید مادربرد خود را ارتقا دهید. تعویض و تعمیر مادربرد کوچک تر می‌تواند با هزینه زیادی نسبت به مادربرد بزرگ تر همراه باشد اما می‌تواند از نظر سرعت پشتیبانی سخت ‌افزاری و پشتیبانی گرافیکی بهتر نیز مزایایی را برای شما به همراه داشته باشد.

چرا مادربردهای کوچکتر گرانتر هستند؟

مادربردهای که با طرح و اندازه کوچک تری هستند نسبت به مادربردهای بزرگ تر گران تر هستند زیرا برای اطمینان از این که همه چیز در چنین برد کوچکی به درستی کار می کند تحقیق و توسعه بسیار بیشتری لازم است. همچنین این یک دوره تولید محدودتر می باشد زیرا itx آنقدرها هم محبوبیت یک هیئت مدیره را ندارد. با این حال یکی از ایرادات اصلی استفاده از یک مادربرد کوچک این است که در لپتاپ فضای ذخیره‌سازی کمتری را دارد.

مادربردهای میکرو برای بازی

 بله مادربردهای Micro ATX برای گیمرهای اقتصادی گزینه مناسبی هستند. همچنین این نوع از مادربردها برای کسانی که بیشتر از لپتاپ ها برای بازی های خود استفاده می کنند مورد استفاده قرار می گیرد و دارای یک کابینت CPU کوچک هست که بهترین گزینه برای لپتاپ های گیمرها است.

تعویض مادربرد لپتاپ

 کاری که برای آماده شدن و نصب مادربرد جدید باید انجام دهید این است که همه لوازم جانبی از جمله ماوس، صفحه کلید، کابل اترنت، هارد درایوهای خارجی، چاپگرها و موارد دیگر را از لپتاپ جدا کنید. سپس مطمئن شوید رایانه خاموش است و سوئیچ منبع تغذیه روی ۰ تنظیم شده است. سپس کابل منبع تغذیه را از برق جدا کنید.

بیشتر بخوانید
تعمیر مادربرد لپتاپ های توشیبا

آیا مادربرد لپتاپ ها ارزش تعمیر را دارند؟

 اکثر مادربردهای لپتاپ ها قابل تعمیر هستند و ارزان تر از تعویض کل مادربرد یا خرید یک لپتاپ جدید است. هر نقص و ایرادی که در مادربرد لپ تاپ هست باید توسط تکنسین ماهر با تجربه با دقت تشخیص داده شود و فقط باید در یک آزمایشگاه حرفه ای انجام شود. چون cpu و gpu روی مادربرد لحیم می شود و بقیه در اصل مانیتور هستند.  بنابراین اگر مجبور به تعویض مادربرد هستید در واقع این گونه به نظر می رسد که یک رایانه شخصی جدید می‌خرید. باید به مرکز تعمیر لپتاپ مراجعه کنید ویرا کامپیوتر در این زمینه خدمات ویژه ای در اختیار کاربران قرار می دهد شما با پرداخت هزینه کمی به یک تکنسین برای انجام کار برای یک یا دو ساعت که هزینه زیادی نیست می توانید مادربرد لپتاپ را تعمیر و یا تعویض کنید.

چنانچه مادربرد را تعویض کردیم باید دوباره ویندوز را  نصب کنیم؟

اگر تغییرات سخت افزاری قابل توجهی در دستگاه خود ایجاد کنید مانند تعویض مادربرد لپتاپ ها ویندوز دیگر مجوزی مطابق با دستگاه شما را پیدا نمی کند و درنتیجه شما باید ویندوز را مجدد و دوباره فعال کنید. برای فعال کردن ویندوز به مجوز دیجیتال یا کلید محصول نیاز دارید

چه چیزی می تواند باعث خرابی مادربرد شود؟

 در اینجا ما لیستی از دلایل مختلفی که ممکن است باعث خرابی مادربرد رایانه شما شود و پیشنهاداتی که برای جلوگیری از خرابی مادربرد لپتاپ ها شما می شود داریم که بیان می شود چه عواملی باعث خرابی مادربرد ها لپتاپ شما می شود و فن لپتاپ شما را درگیر می کند :

  1. نوسانات الکتریکی
  2. وجود گرد و غبار و موهای حیوانات خانگی و زباله ها
  3. دود سیگار و عطرها
  4. گرمای شدید و یا سرمای شدید
  5. ضربه سنگین به لپتاپ یا به مادربرد لپتاپ ها
  6. ریختن نوشیدنی و آب بر روی لپتاپ
  7. نقص طراحی سازنده
  8. قدیمی بودن لپتاپ ها
  9. سوختگی تراشه گرافیکی
  • جک پاور بیش از حد آسیب دیده است

جمع بندی

مادربرد جز اصلی یک رایانه محسوب می‌شود بنابراین علامت معمول بر روی مادربرد خراب یعنی سیستم لپتاپ شما کاملاً معیوب بوده و مشکل دارد. فن های درایو و سایر تجهیزات جانبی ممکن است در صورت خاموش بودن مادربرد بچرخند. اما اغلب با روشن کردن برق هیچ اتفاقی برای لپتاپ نمی افتد‌. اما بهتر است برای این که مشکل بزرگی برای لپتاپ رخ ندهد مادربرد لپتاپ را تعمیر و یا تعویض کنید. امید است مطالب مطرح شده درمورد مادربرد لپتاپ ها برای شما مفید و کاربردی باشد و بتوانید از اطلاعات که دراختیار شما گذاشتیم استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *