تعمیر فن و هیت سینک لپ‌تاپ

تعمیر فن و هیت سینک لپ‌تاپ

بیشتر لپتاپ‌های امروزی از فن‌ها برای خنک کردن اجزای داخلی مانند CPU ,GPU و مادربرد استفاده می‌کنند. سپس هوای گرم را از طریق دریچه‌های لپتاپ به بیرون هدایت می کنند و هوای تازه و نسبتاً سردتر را از بیرون وارد سیستم می‌کنند. این مکانیسم تجربه ای بهینه و بدون دریچه گاز را برای کاربر تضمین می کند و یکی از عوامل مهم و حیاتی پشت عملکرد لپتاپ است.

با این حال اگر لپتاپ شما بیش از حد داغ شود یا فن لپتاپ صدا بدهد. می‌تواند منجر به مشکلات متعددی شود این به دلیل عملکرد لپتاپ ها، گرم شدن بیش از حد، و خاموش شدن، تا آسیب دیدن دستگاه شما است. چنانچه فن لپتاپ شما عملکرد درستی ندارد و کار نمی کند نگران نباشید. در این مقاله ما مشکلات که مرتبط به تعمیر فن و هیت سینک لپتاپ ها است را فهرست کرده‌ایم تا این گونه بهترین راه‌حل‌ها را برای این مشکل به شما ارائه کنیم.

برای تعمیر و تعویض فن هیت سینک لپتاپ ها سعی کنید نخست لنت های حرارتی را با خمیر حرارتی مناسب جایگزین کنید و در صورت لزوم از سیم مسی برای تمیز کردن کامل سیستم استفاده کنید. برای آموزش این کار فقط کافی است ویدئوهای مرتبط با این موضوع را در YouTube جستجو کنید و بینید و در مورد انجام روش صحیح آن اطلاعات و آگاهی کامل کسب کنید.

هیت سینک چیست و چه کارایی برای لپتاپ دارد ؟

هیت سینک در واقع جایی از سیستم در دستگاه می باشد که هوا را در سیستم پخش می کند و در نتیجه به دما اجازه تنظیم می دهد. هیت سینک ها درحقیقت به عنوان یک مبدل حرارتی غیرفعال شناخته می شوند که گرمای تولید شده توسط یک وسیله الکترونیکی یا مکانیکی را به یک محیط سیال که اغلب هوا یا خنک کننده مایع است منتقل می کند. هدف از استفاده از هیت سینک ها حذف گرما از اجزای دستگاه به منظور بهبود عملکرد دستگاه و افزایش عمر آن است. معمولاً یک هیت سینک دارای فن یا مکانیزم دیگری برای کاهش دمای یک قطعه سخت افزاری مانند یک پردازنده است.

تفاوت فن و هیت سینک

همانطور که از نام آن پیداست از یک واحد خنک کننده غیرفعال به نام هیت سینک و یک فن تشکیل شده است. هیت سینک معمولا از مواد رسانای با دمای بالا مانند آلومینیوم و مس ساخته می شود. هیت سینک یک راه حل خنک کننده سنتی است که مساحت سطح با استفاده از باله یا پین و جریان هوا با استفاده از فن را به حداکثر می رساند تا گرما را از پردازنده به هوای اطراف سیستم پخش کند. هیت سینک با فن های خنک کننده داخلی یک راه حل فوق العاده عالی و خنک کننده ساده، سبک و کاملاً مستقل است. بسته به جریان هوای موجود اغلب می‌توانند از پخش‌کننده‌های حرارتی با اندازه مشابه بهتر عمل کنند.

بیشتر بخوانید
لپ تاپ برای کار اداری

اما فن کامپیوتر درحقیقت یک فن بدون جاروبک DC است که استاندارد مورد استفاده آن برای سیستم های کامپیوتری است. فن کامپیوتر به هر فن داخل یا متصل به کیس کامپیوتر گفته می شود که برای خنک کننده سیستم فعال استفاده می شود.  فن‌ها در واقع برای کشیدن هوای خنک‌تر به داخل کیس از بیرون و بیرون راندن هوای گرم از داخل و انتقال هوا از طریق هیت سینک برای خنک کردن یک جزء خاص مورد استفاده قرار می گیرند.

دلایل مهمی که سبب گرم شدن از حد لپ تاپ می شود

هنگامی که دریچه های هوا پوشیده شده اند این اتفاق ممکن است رخ دهد. سعی کنید لپتاپ خود را روی یک سطح نرم یا ناهموار، مانند تخت، بالش یا روی پای خود قرار ندهید زیرا این گونه باعث می شود جریان هوا کاهش پیدا کند گرد و غبار و کثیفی می تواند از موانع گرم شدن بیش از حد فن لپ تاپ شما شود و دستگاه را برای خنک کردن سیستم دچار مشکل کند. علاوه براین موارد زمانی که مشکلاتی در سخت افزار داخلی وجود دارد. می تواند به دلیل باتری قدیمی یا خمیر حرارتی پوسیده باشد که در واقع ماده ای است که به جلوگیری از داغ شدن بیش از حد رایانه شما کمک می کند.

فن لپ تاپ کار نمی کند

اگر فن لپتاپ شما کار نمی کند ممکن است مشکلی وجود داشته باشد. در حالی که برخی از مواردی که به نرم افزار مربوط می شوند می توانند آن ها را با شرایط مناسب در زمینه نرم افزار روبرو کنند برخی از فن های لپتاپ به سخت افزار نیاز دارند که این نیاز به مداخله دستی بیشتری دارد می  توانید برای رفع این مشکل به مرکز خدمات تعمیرات کامپیوتر مراجعه کنید یا به دنبال پشتیبانی حرفه ای باشید. موارد ذکر شده در زیر به حل شدن این مشکل اشاره دارد :

 • فن در حال حاضر حتی نیازی به چرخش ندارد
 • فن لپتاپ از ابزار کنترل فن یا بایوس خاموش شده است
 • ویندوز لپتاپ بر اساس طرح برق، فن را خاموش کرده است
 • سیم تامین کننده برق لپتاپ قطع شده است.
 • گرد و غبار یا خاک روی فن لپتاپ و دریچه های هوا جمع شده است
 • فن کاملا خراب شده و باید تعویض شود
بیشتر بخوانید
لپ تاپ های Acer core i9

نحوه تعمیر فن لپتاپ که نمی چرخد

 1. فن لپ تاپ نیازی به چرخش ندارد

فن لپتاپ تنها زمانی در دستگاه فعال می‌شود که اجزای داخلی سیستم واقعاً به خنک‌سازی نیاز داشته باشند. هنگامی که لپتاپ شما فشار زیادی به قطعات داخلی وارد نمی‌کند دیگر نیازی به فعال شدن فن داخل دستگاه و سیستم نیست. بنابراین اگر متوجه شدید فن لپتاپ شما نمی‌چرخد احتمالاً دستگاه نیازی به چرخش فن ندارد.

۲٫ابزار کنترل فن و بایوس را بررسی کنید

هنگامی که فن لپتاپ فعال نیست و کار نمی کند می تواند به دلایل مختلفی باشد یکی از دلایل این است که لپتاپ و دستگاه مورد نظر می تواند تنظیمات را از ابزار کنترل فن تغییر دهد. برخی از لپتاپ‌ها به‌ویژه لپتاپ‌ های که کاربران مخصوص بازی تهیه می کنند دارای نرم‌ افزارهای اختصاصی هستندکه به شما این امکان را می‌دهد جنبه‌های سخت‌افزاری دستگاه را شخصی‌سازی کنید تا بتوانید عملکرد آن را مطابق با نیاز خود تنظیم کنید. به عنوان مثال ایسوس لپتاپ های خود را با نرم افزاری به نام Asus Armory Crate به بازار عرضه می کند. چنین ابزار نرم افزاری داخل سیستم لپتاپ‌ عملکرد فن ها را نیز کنترل می کند و اگر تنظیمات فن در آن به نحوی تحت تأثیر قرار گیرد فن لپتاپ شما می تواند از کار بیفتد.

برای رفع این مشکل می توانید ابتدا به نرم افزار مربوطه رفته و دوباره فن را فعال کنید. چنانچه با منوی تنظیمات اشتباه می گیرید به شما توصیه می‌کنیم که مقادیر را به حالت پیش‌فرض تغییر دهید این گونه ممکن است مشکل لپتاپ شما برطرف شود. همچنین برای رفع این مشکل می توانید در صورت که اطلاعات دقیق و جامعی ندارید از مرکز تعمیرات تخصصی ویرا کامپیوتر مشاوره رایگان بگیرید مشاوران ویرا کامپیوتر با سابقه کاری بالا در خدمت شما هستند تا مشکلات مرتبط به دستگاه های الکترونیکی هوشمند شما را رفع کنند. این مرکز دارای تکنسین های مجرب و حرفه ای است که می تواند برای حل مشکل لپتاپ به شما کمک بسیاری کند. یا می‌توانید با یک جستجوی ساده در یوتیوب درباره نحوه یافتن کنترل‌های فن در ابزار نرم‌افزاری لپتاپ خود نیز اطلاعات کسب کنید.

بیشتر بخوانید
لپ تاپ دست دوم مناسب عکاسی و کارهای گرافیکی

۳٫کنترل فن لپتاپ از طریق بایوس

از مکان های دیگری که می توانید فن های لپتاپ را کنترل کنید بایوس است. بایوس در واقع به نرم افزاری گفته می شود که سخت افزار لپتاپ شما را مورد بررسی قرار می دهد و سپس آن را برای اجرای سیستم عامل پیکربندی می کند. معمولاً BIOS به کاربران این اجازه را نمی دهد که فن را به طور کامل خاموش کنند. فقط این امکان را برای شما به وجود می آورد که فن در صورت درخواست کم یا زیاد کنید. آنچه دراین باره گفته شد در واقع ایده خوبی است که بایوس را مورد بررسی قرار دهید تا این گونه بدانید فن ها چه عملکردی دارند. برای رفع مشکل مرتبط به بایوس ابتدا باید به بایوس دستگاه مراجعه کنید. سپس موارد زیر را به ترتیب انجام دهید :

 • کلید Shift را نگه دارید و دستگاه خود را مجددا راه اندازی کنید
 • به مراکز تخصصی تعمیرات کامپیوتر برای عیب یابی مراجعه کنید.
 • گزینه های پیشرفته سیستم عامل UEFI را انتخاب کنید.
 • سپس برای ورود به بایوس کلید راه اندازی مجدد را فشار دهید تا وارد BIOS شوید.
 • هنگامی که وارد بایوس شدید می توانید برگه هایی مانند کنترل سخت افزار و خنک کننده را سفارشی سازی و سپس بررسی کنید و از آن جا آن ها را تغییر دهید.
 • پس از انجام این مراحل می توانید لپتاپ خود را مجددا راه اندازی کرد.

۴٫باز کردن فن لپتاپ

اگر دستگاه شما صدای زیادی تولید می کند این امکان وجود دارد که در طی یک دوره زمانی گرد و غبار و سایر مواد خارجی بر روی فن لپتاپ نشسته باشد. همچنین ممکن است این گرد غبارها بر روی دریچه های هوا جمع شده باشند.

جمع بندی

اگر فکر می کنید لپتاپ شما صدای بلند نسبت به دیگر لپتاپ ها تولید می کند نگران نباشید این مورد را می توانید به سادگی حل کنید در واقع فن لپتاپ شما هنگام کارکردن با آن در تلاش است که دستگاه را خنک نگه دارد تا مشکلی برای سیستم عامل اندروید لپتاپ شما رخ ندهد در این جا شما می‌توانید بررسی کنید که آیا چیزی مانع از عملکرد سیستم می‌شود یا خیر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *