تعمیر کیبورد لپتاپ

تعمیر کیبورد لپتاپ

تعمیر کیبورد لپتاپ

صفحه کلیدها در واقع قطعه ای از سخت افزارهای کامپیوتری هستند. صفحه کلید یک دستگاه جانبی خارجی در یک سیستم دسکتاپ است که خارج از محفظه اصلی رایانه قرار دارد یا در رایانه لوحی مجازی است و بخشی از سیستم کامل رایانه می باشد. یک صفحه کلید در قالب‌ های و اندازه های مختلفی وجود دارد. از صفحه کلید ها اغلب برای قرار دادن حروف، کاراکترها و نمادهایی که برای وارد کردن متن و سایر دستورات به رایانه یا تلفن هوشمند است استفاده می‌شود. کیبوردها تقریباً در همه دستگاه های رایانه ای مورد استفاده قرار می‌گیرند. مایکروسافت و لاجیتک برخی از محبوب ترین تولیدکنندگان صفحه کلید و کیبورد ها هستند. اما بسیاری از سازندگان سخت افزارها این نوع کیبورد هارا نیز می سازند.

ساختار کیبوردها

ساختارکیبوردها طوری طراحی شده است که از آن ها همراه با صفحه نمایش استفاده می شود. لپتاپ بدون صفحه‌کلید ممکن است کارکرد لپتاپ را تضعیف کند و سپس به‌عنوان یک مانع بزرگ برای بهره‌وری به نظر برسد اما تعمیر و یا تعویض کیبورد لپتاپ ها امکان‌پذیر است. این ممکن است شامل تعمیر و نگهداری سخت افزاری و نرم افزاری ساده باشد یا ممکن است نیاز به تعمیرات عملی در قسمت داخلی لپتاپ شما داشته باشد. صفحه‌کلیدهای رایانه‌ای مدرن از روی صفحه‌کلیدهای ماشین تحریرکلاسیک طراحی و مدل‌سازی شده‌اند و هنوز هم بسیار شبیه به آن ها هستند.

بسیاری از طرح‌ های صفحه‌کلید در سرتاسر جهان در دسترس هستند مانند Dvorak و JCUKEN اما بیشتر صفحه‌کلیدهای زبان انگلیسی از نوع QWERTY می باشند. اما با این وجود باز هم سایر کیبوردها دارای زبان ها و فرمت های پیش فرض متفاوتی هستند. اکثریت کیبوردها دارای اعداد، حروف، نمادها، کلیدهای جهت دار و غیره می باشند و برخی از آن ها دارای صفحه کلید عددی جداگانه و عملکردهای اضافی مانند کنترل صدا، دکمه های خاموش کردن یا روشن کردن دستگاه یا کلیدهای میانبر قابل برنامه ریزی اختصاصی هستند. همچنین برخی دیگر این کیبوردها دارای کلیدهایی هستند که با فشار دادن آن ها دستگاه روشن می شود یا حتی با قابلیت یک ماوس trackball  داخلی نیز هستند تا روشی آسان برای استفاده از صفحه کلید و ماوس بدون نیاز به بلند کردن دست از روی صفحه کلید ارائه دهد.

 

چنانچه صفحه کلید لپتاپ کار نکرد چه کاری باید انجام دهیم؟

  • می توانید لپ تاپ خود را ریستارت کنید.
  • صفحه کلید لپتاپ را تمیز کنید.
  • ببیند مشکل سخت افزاری هست یا خیر.
  • درایورها و تنظیمات صفحه کلید خود را مورد بررسی قرار دهید.
  • مطمئن شوید که چیدمان صفحه کلید مناسبی دارید.
  • صفحه کلید خارجی را به برق متصل کنید.

تعمیر کیبورد لپتاپ

آیا می توان کلید کیبورد لپتاپ ها را تعمیر کرد؟

اگر شخصا می خواهید به تعمیر کلید کیبوردهای لپتاپ خود بپردازید و کیت تعویض کلاهک ندارید می توانید از چسب فوق العاده یا اپوکسی نیز برای تعمیر کلید شکسته استفاده کنید. فقط باید قبل از استفاده از سوپرچسب استفاده کنید و اطراف کلید شکسته را ابتدا با الکل تمیز کنید. سپس مقدار کمی چسب یا اپوکسی به پیستون کلید جدید بزنید و آن را محکم در جای خود فشار دهید تا کلید در جای خود ثابت باشد و جا به جا نشود.

بیشتر بخوانید
تعمیر تخصصی لپتاپ

چنانچه نتوانستید کاری کنید برای تعمیر و تعویض کیبورد لپتاپ ها بهتر است به یک مرکز تعمیرات تخصصی کامپیوتر مراجعه کنید تا مشکل شما را حل کند ویرا کامپیوتر در این زمینه فعالیت داشته و همراه با تکنسین های حرفه ای و کاربلد خدمات ویژه و نوینی را با کمترین هزینه دراختیار کاربران خود می گذارد با مراجعه به این مرکز تعمیرات تخصصی کامپیوتر مشکل لپتاپ خود را حل کنید تاخسارت جبران ناپذیری را نپردازید.

اگر یکی از کلید ها بر روی کیبورد کار نکرد چه کار کنیم

برای این مسئله شما می توانید از یک پیچ گوشتی صاف و کوچک برای جدا کردن کلید از کیبورد مورد نظر استفاده کنید. ابتدا باید یک قسمت از پیچ گوشتی را زیر کلید قرار دهید و سپس به آرامی پیچ گوشتی را بچرخانید تا این گونه بتوانید کلید از کیبورد جدا کنید. هنگامی که کلید خاموش است می توانید هر چیزی را که در اطراف آن قرار دارد تمیز کنید و سپس برای برگرداندن کلید آن را در جای خود قرار داده و فشار دهید تا کلید در جای خود ثابت باشد.

اما در صورتی که یکی از کلید های صفحه کلید را از دست دادید کلید SharpKeys بسیار مفید و کاربردی عمل می‌کند. به عنوان مثال اگر کلید Enter عمل نمی کند و کیبورد شما بدون کلید Enter هست می‌توانید کلید Caps Lock یا کلید F1 را مجدداً به عملکرد Enter تغییر دهید و اساساً قابلیت ‌های کلید قبلی برای استفاده مجدد از دومی را حذف کنید. همچنین می‌توان از آن برای نگاشت کلیدهای کنترل‌های وب مانند Refresh، Back و غیره استفاده کرد. یا ممکن است روبان یا کانکتور بین صفحه کلید و مادربرد لپتاپ شما شل شده و یا آسیب دیده باشد که باعث شود صفحه کلید شما پاسخگو نباشد.

انواع اتصالات صفحه کلید فیزیکی

بسیاری از کیبوردها بی سیم هستند و از طریق بلوتوث یا گیرنده RF با کامپیوتر ارتباط برقرار می کنند. صفحه کلیدهای سیمی از طریق کابل USB اغلب کانکتور USB Type-A به مادربرد متصل می شوند. اما برخی از آن ها از USB-C استفاده می کنند. صفحه کلیدهای قدیمی از طریق اتصال PS/2 متصل می شوند. اما صفحه‌کلید های لپتاپ ‌ها یکپارچه هستند اما از نظر فنی سیمی درنظر گرفته می‌شوند زیرا به این ترتیب به رایانه و لپتاپ متصل می‌شوند. هر دو این صفحه کلیدها چه بی سیم باشند و چه سیمی برای استفاده کردن با رایانه به درایور دستگاه خاصی نیاز دارند. درایورهای کیبورد ها استاندارد و غیر پیشرفته معمولاً نیازی به دانلود ندارند زیرا قبلاً در سیستم عامل گنجانده شده اند.

بیشتر بخوانید
تعمیر مادربرد لپتاپ ایسر

کیبوردهای لمسی

تبلت ها، تلفن ها و سایر رایانه های دارای صفحه کلیدهای لمسی اغلب شامل صفحه کلید فیزیکی نیستند. در عوض آن ها صفحه کلیدهایی را ارائه می دهند که بر روی صفحه نمایش دستگاه و لپتاپ ها ظاهر می شوند. با این حال اکثر آن ها دارای پریزهای USB یا فناوری های بی سیم هستند که به صفحه کلیدهای خارجی اجازه می دهد تا متصل شوند. مانند تبلت‌ها تقریباً همه تلفن‌های هوشمند مدرن دارای صفحه‌کلیدهای بر روی صفحه هستند که در صورت نیاز به آن‌ها ظاهر می‌شوند. به این کیبوردهای روی صفحه نمایشگر صفحه کلید لمسی می گویند. لپ‌تاپ‌ها و نت‌بوک‌ ها صفحه‌کلیدهای یکپارچه دارند اما مانند تبلت‌ها می‌توانند به صفحه کلیدهای خارجی از طریق USB متصل شوند. همچنین کاربران می توانند انواع کیبوردهای مبتنی بر نرم افزارها را متناسب با سبک و سیستم عامل دستگاه خود دانلود کنند.

میانبرهای صفحه کلید

اگرچه امروزه اکثر کاربران تقریباً هر روز از صفحه کلید استفاده می کنند اما با این وجود کلیدهای زیادی وجود دارد که احتمالاً از آن ها تا به حال استفاده نکرده اند یا نمی دانند که این کلیدها چه کارایی دارند و چه استفاده ای از آن ها می شود. به طور مثال : کلید ۷ که بر روی کیبورد ها قرارگرفته است شاید شما فکر کنید یک کلید معمولی محسوب می شود اما اگر کلیدهای Shift و کلید ۷ را به طور همزمان نگه دارید علامت آمپر (&) تولید می شود. برخی از این کلیدهای اصلاح کننده را می توان بر روی صفحه کلید به صورت کلیدی انجام داد که دارای دو عملکرد هستند بالاترین عملکرد در کیبوردها با کلید Shift فعال می شود.

همچنین کلید Ctrl+C یکی از میانبرهای صفحه کلید است که برای کپی کردن مطلبی که در نظر دارید در کلیپ بورد استفاده می شود تا بتوانید از Ctrl+V برای چسباندن آن استفاده کنید. نمونه های دیگری از ترکیب کلیدهای اصلاح کننده Ctrl+Alt+Del است که می تواند برای خاموش کردن، خروج از سیستم، دسترسی به Task Manager، راه اندازی مجدد کامپیوتر و موارد دیگر نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

بیشتر بخوانید
تعمیر لپ تاپ فوجیتسو

عملکرد این کلیدها نیز واضح نیست زیرا استفاده از آن ها مانند کلید ۷ بر روی صفحه کلید قرار داده نشده است. تمامی این موارد گفته شده یکی از مثال های متداول کلید های میانبر است که این گونه با استفاده از آن ها متوجه می شوید که چگونه از کلیدهای میانبر استفاده می شود. هیچ یک از این کلیدها به تنهایی و مستقل از دیگران نمی توانند عملکردی را اجرا کنند.

کلید ویندوز در کیبوردها چه کارایی دارد ؟

اگرچه استفاده متداول از کلید ویندوز به عنوان مثال کلید شروع، کلید پرچم، کلید لوگو، برای باز کردن منوی استارت است اما می توان از آن برای بسیاری از موارد دیگر هم استفاده کرد. یکی از نمونه های کلید ویندوز Win+D است. اغلب از این کلید برای نمایش یا پنهان کردن سریع دسکتاپ استفاده می شود. کلیدهای Win+E یکی دیگر از ابزارهای مفید است که به سرعت File Explorer را باز می کند. همچنین در کنار این کلید ها برخی از کیبوردها هم هستند که دارای کلیدهای منحصر به فردی می باشند که مانند صفحه کلیدهای سنتی کار نمی کنند به عنوان نمونه صفحه کلید بازی TeckNet Gryphon Pro شامل ۱۰ کلید است که می تواند ماکروها را ثبت و ضبط کند.

تغییر گزینه های کیبورد لپتاپ ها

از طریق ویندوزها می‌توانید برخی از تنظیمات صفحه‌کلید خود را از طریق کنترل پنل تغییر دهید مانند تاخیر تکرار، سرعت تکرار و سرعت چشمک زدن. همچنین می توانید با استفاده از نرم افزارهای شخص ثالث مانند SharpKeys تغییرات پیشرفته ای را در صفحه کلید ایجاد کنید. این نیز یک برنامه رایگان است که می تواند رجیستری ویندوز را ویرایش کند تا یک کلید را به دیگری تغییر دهد یا یک یا چند کلید را به طور کلی غیرفعال کند.

آسیب های وارد شده به کیبورد لپتاپ

مشکلات مرتبط به صفحه کلیدها معمولاً نقص سخت افزاری محسوب می‌شود. این مشکلات و آسیب ها اغلب از آسیب فیزیکی ناشی می شوند. مانند هر نوع سخت افزار کامپیوتری، صفحه کلید لپتاپ ها هم مانند سایر قطعات جانبی لپتاپ ها برای همیشه دوام نمی آورد و در مقطعی از عمر لپ تاپ شروع به خرابی می کند.

 

جمع بندی

سعی کنید لپتاپ خود را تمیز نگه دارید هنگامی که حس کردید برخی از کلیدهای کیبورد لپتاپ شما کارنمی کند یا زیر آن چیزی حس کردید ممکن است کثیفی در داخل یا اطراف کلیدهای خاص وجود داشته باشد که باعث چسبیدن گیر یا توقف کار آن ها شود با تمیز نگه داشتن آن ها از کیبورد لپتاپ خود به طورصحیح مراقبت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *