تست لپ تاپ دست دوم

تست لپ تاپ دست دوم

تست لپ تاپ دست دوم

بسیاری از خریداران لپ تاپ های استوک خواهان آن هستند که بدانند تست لپ تاپ دست دوم چگونه است؟.یا چطور می توانند لپ تاپ دست دومی را که از فروشگاه خریده اند خودشان در همان محل تست کنند و از صحت و سلامت سیستم خریداری شده اطمینان پیدا کنند؟

البته تست لپ تاپ دست دوم فوت و فن های تخصصی دارد که ما در این مجال به شما آموزش خواهیم داد. قبل از روشن کردن لپ تاپ دست دوم یا نو در صورتی که شارژ کافی ندارد، باید آن را شارژ کنید. بنابراین اول باید به تست شارژر لپ تاپ استوک بپردازید. پس از وصل نمودن شارژر به برق و اتصال آن به لپ تاپ استوک خود، دقت کنید که آیا شارژر لپ تاپ را شارژ می کند؟ بد نیست که به سرعت شارژ شدن لپ تاپ و مدت زمان مورد نیاز برای شارژ کامل لپ تاپ خود نیز توجه کنید.

پس از شارژ لپ تاپ خود آن را روشن کنید. دقت نمایید که سیستم عامل به چه صورت بالا می آید؟ و مدت زمان بارگزاری سیستم عامل لپ تاپ چند ثانیه طول می کشد؟ برای انواع ویندوز و با توجه به قدرت حافظه هارد دیسک آن لپ تاپ این زمان متغیر است. ولی در هر صورت این مدت زمان نباید بیشتر از ۲۵ الی ۳۰ ثانیه طول بکشد.

پس از بالا آمدن ویندوز لپتاپ دست دوم، نوبت  تست سلامت باتری آن است.به همین منظور بهتر است دو کلیپ را هم زمان اجرا کنید و به سرعت کم شدن درصد شارژ باتری توجه کنید. در حالت ایده آل شارژ باتری باید با سرعت کم و به صورت پلکانی پایین بیاید. در صورتی که درصد باتری به صورت آنی و به یکباره درصد زیادی کم شود، نشانه خوبی نیست و علامت خراب بودن باتری است.

روش های تست لپ تاپ دست دوم

جهت تست لپ تاپ دست دوم علاوه بر شارژر و تست باتری آن باید به تست هارد دیسک و سایر قطعات اصلی دیگر نیز پرداخت. به همین منظور و جهت تست هارد دیسک می توانید یک نرم افزار هارد تست مانند  HARD DISK SENTINELرا بر روی لپ تاپ استوک خریداری شده خود اجرا کنید. در حالت ایده آل باید  performanceو   healthهارد ۱۰۰ درصد باشد. البته ممکن است بسته به درجه و گرید استوک بودن لپ تاپ شما این مقدار از ۱۰۰درصد پایین تر باشد. با این وجود این مقدار برای هارد های HDD هرگز نباید کمتر از ۷۸% باشد. برای هارد های  نوعSSD نیز این رقم کمتر از ۶۸ درصد باشد.

بیشتر بخوانید
تعمیر مادربرد لپتاپ اچ پی

در ادامه فرایند تست لپ تاپ دست دوم

به آزمایش انواع پورت های لپ تاپ خود بپردازید. با یک فلش کارکرد پورت های USB را چک کنید. پورت SD کارت،AUX ، HDMI و دیگر پورت های ویژه لپ تاپ را تست کنید. سپس به تست کارکد تمام کلید های کیبورد بپردازید. می توانید در این بین نرم افزار KEYBOARD TEST را دانلود کرده و اجرا کنید. یا با فشار دادن کلیه کلید های روی صفحه کلید از کارکرد همگی آن ها مطمئن شوید. چنان چه یک یا چند کلید کار نمی کردند، آن را به اطلاع مدیر یا مسئول فروش آن فروشگاه برسانید.

سپس به تست وبکم یا دوربین لپ تاپ بپردازید. می توانید از منوی استارت با تایپ CAMERA به دوربین وبکم لپ تاپ خود دسترسی پیدا کنید. بعد از آن به تست دی وی دی رایتر لپ تاپ اقدام کنید. یک سی دی حاوی اطلاعات را در داخل رایتر قرار دهید و از آن یک نسخه کپی تهیه کرده و بر روی دسکتاپ ذخیره کنید. دقت کنید که آیا این فرایند کپی کردن سی دی به صورت کامل و صحیح انجام می شود یا خیر؟

"<yoastmark

دیگر روش های تست لپ تاپ دست دوم

در ادامه تست لپ تاپ دست دوم باید به تست کیفیت صدا و تصویر آن بپردازید. در این مرحله می توانید یک فیلم یا آهنگ را از روی یک سی دی پخش کنید و به کیفیت صدا و تصویر پخش شده آن دقت کنید. صدای اسپیکر را کم و زیاد کنید. برای تست میکروفون می توانید از قسمتPLAY BACK DEVICE  وارد گزینه RECORDING شوید و کیفیت صدای ضبط شده خود را نیز تست کنید.

برای تست صفحه لمسی یا تاچ پد لپ تاپ دست دوم خود نیز می توانید بر روی آن دست بکشید و عملکرد تاچ پد را به راحتی ارزیابی کنید. در صورتی که تاچ پد دارای کلید راست و چپ است، آن ها را نیز امتحان کنید. روان بودن و عدم پرش نشانگر ماوس لپ تاپ نشانه سلامت تاچ پد آن است.

ادامه تست لپ تاپ

جهت تست سلامت CPU و گرافیک لپ تاپ می توانید نرم افزار furmark را دانلود کرده و نصب و اجرا کنید. بر روی گزینه GPU street test کلیک کرده و اجازه دهید حداقل ۱۲ دقیقه این برنامه اجرا شود و به پردازش بپردازد.

در نموداری که پردازش این نرم افزار نشان می دهد دمای حداکثر و حداقل لپ تاپ نیز نشان داده می شود و نمودار دما با یک شیب ملایمی بالا خواهد رفت. ولی این دما هرگز نباید از ۹۸یک رقمی بالاتر برود و در یک دما باید متوقف شود. در مورد لپ تاپ های دست دومی که  cpu یا GPU آن ها مشکل دارد، ممکن است این دما به بالای ۹۸ درجه سانتی گراد برسد و لپ تاپ خاموش شود. اگر چه این خاموشی دستگاه به لپ تاپ صدمه نمی زند ولی در هر صورت نشانه عدم سلامت سی پی یوی آن است و باید این لپ تاپ را برگشت بزنید و تعویض نمایید.

بیشتر بخوانید
تعمیر لپتاپ ایسوس

اهمیت تست لپ تاپ دست دوم و مدت زمان تست و تعویض آن

حالا که با روش های تست لپ تاپ دست دوم آشنا شدید، متوجه اهمیت مدت زمان تست و تعویض آن می شوید. زیرا ملاحظه می کنید که این فرآیند هم احتیاج به چند ساعت کار با لپ تاپ دارد و هم نیاز به دقت و توجه کافی و فراغ بال دارد. بنابراین هرگز در تست لپ تاپ دست دوم عجله به خرج ندهید و در صورتی که در میان دوستان و آشنایان خود کارشناس کامپیوتری دارید. حتماً از وی بخواهید که شما را در این فرایند همراهی و همیاری کند. زیرا خرید لپ تاپ به خصوص خرید لپ تاپ های استوک یه خرید کاملاً تخصصی و پر ریسک است و به زمان و حوصله کافی برای تست احتیاج دارد.

باتری لپ تاپ

برای مثال اگر باتری لپ تاپ شما مشکل داشته باشد، شارژ لپ تاپ دست دوم شما به کندی انجام می گیرد و یا خیلی زود شارژ خالی می کند. در این صورت شما همیشه احتیاج دارید که لپ تاپ خود را به برق بزنید تا استفاده کنید . به این ترتیب لپ تاپ کارکرد مستقل خود را در فضای بیرون از دست می دهد و مانند یک کامپیوتر خانگی یا pc برای شما عمل خواهد کرد.

همچنین اگر cpu یا  GPUآن مشکل داشته باشد. در میانه اجرای یک برنامه ممکن است خاموش شود و زحمات چندین ساعته شما بر روی یک فایل هدر برود. یا اشکال در کارت گرافیک آن لپ تاپ ممکن است منجر به اشکال در پیکسل های تصویر لپ تاپ شود . سوخته بودن بعضی پیکسل ها منجر به سیاه شدن برخی قسمت های تصاویر نمایشگر آن لپ تاپ شود. یا اشکال در صدای اسپیکر که از یک حدی بالاتر نرود و یا از یک حدی پایین تر نرود. عملاً گوش دادن به آهنگ یا تماشای یک فیلم را با آن لپ تاپ برای شما غیر ممکن می سازد.

تست لپ تاپ
تست لپ تاپ

تست لپ تاپ دست دوم در فروشگاه ویرا کامپیوتر

یکی از فروشگاه های معتبر در زمینه عرضه انواع لپ تاپ های دست دوم فروشگاه ویرا کامپیوتر است. در آن تست لپ تاپ دست دوم قبل از خرید مشتری توسط کارشناسان متخصص آن فروشگاه انجام شده است. همچنین تمامی محصولات ارائه شده در این فروشگاه دارای گارانتی حداقل یکساله هستند.

بیشتر بخوانید
آموزش اتصال دو لپ تاپ از طریق شبکه Wifi

با این وجود شما می توانید جهت تست لپتاپ دست دوم خریداری شده. از این فروشگاه از روش های بالا به تست و آزمودن قطعات سخت افزاری مهم آن لپ تاپ بپردازید. اگر هم خود شما یا آشنایان دانش و اطلاعات کامل را برای تست لپ تاپ استوک خریداری شده ندارید. می توانید از کارشناسان فروش حاضر در فروشگاه ویرا کامپیوتر بخواهید که سلامت تک به تک اجزاء و قطعات سخت افزاری آن لپ تاپ را در جلوی چشمان خود شما تست کرده و به شما نشان دهند.

فروشگاه ویرا

لازم به یاد آوری است که فروشگاه ویرا کامپیوتر با گرد آوری لپ تاپ های دست دوم با کیفیت با قیمت های بسیار مناسب و متوسط امکان خرید انواع لپ تاپ استوک را برای همه اقشار جامعه فراهم آورده است. به خصوص که فروش اقساطی این فروشگاه بدون اخذ ضامن کمک بسیار بزرگی به لپ تاپ دار شدن کاربران عزیز در سراسر ایران می کند.

جالب است بدانید که پر فروش ترین لپ تاپ های دست دوم در فروشگاه ویرا کامپیوتر از برند لنوو است که دارای سیستم پردازشی ۷ هسته ای از نسل چهارم تا ششم می باشند و اغلب از مدل آیدیا پد لنوو بوده و دارای قیمت حدودی ۸ الی ۱۰ میلیون تومان هستند.

ویرا کامپیوتر
ویرا کامپیوتر

سخن آخر در مورد تست لپ تاپ دست دوم

جمع بندی سخن در مورد تست لپ تاپ های دست دوم آن که پس از خرید و نصب ویندوز بر روی لپتاپ خود و شارژ آن به تست و سلامت باتری لپ تاپ توجه کنید. به نحوه بالا آمدن ویندوز و مدت زمان آن دقت کرده و به نحوه کم شدن درصد باتری توجه کنید.

انواع پورت های USB یا HDMI و سایر پورت ها را تست کنید. با تمام کلید های روی کیبورد نیز کار کنید و از سلامت کارکرد آن ها مطمئن شوید . برای تست هارد دیسک،  CPUو   GPUلپ تاپ از نرم افزار های نام برده شده در متن استفاده کنید. در هر کدام از موارد اگر به مورد مشکوکی برخورد کردید آن را به اطلاع فروشنده رسانده و یا لپ تاپ استوک را برگشت داده و با یک سیستم سالم عوض کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *