علت خاموش شدن لپ تاپ

علت خاموش شدن لپ تاپ

علت خاموش شدن لپ تاپ بعد از چند ثانیه:

از جمله نگران کننده ترین تجربیات هنگامی می باشد که کامپیوتر و لپ تاپ شما به حالت ناگهانی خاموش شده و تا چند ساعت هم روشن نشود. غالباً افراد تحت عنوان اوّلین کار باتری لپ تاپ خود را چک کرده و اتصال سیم پاور کیس کامپیوتر را وارسی می نمایند. البته که این کارها، درست و اصولی به نظر می رسد. چرا که لپ تاپ ها برعکس چیزی که معمولاً مردم تصور می کنند مکانیزم محافظت شده ای را دربر می گیرند.

به عنوان نمونه؛ هنگامی که یکی از قطعات تشکیل دهنده لپ تاپ گرم شود به حالت خودکار لپ تاپ یا کامپیوتر شما خاموش خواهد شد. به عبارتی این کار به نفع لپ تاپ شما خواهد شد و نشانه ای به منظور حفاظت از لپ تاپ و پیش گیری از به وجود آمدن خطراتی قریب‌الوقوع است. ما در امتداد متن چندین علت خاموش شدن لپ تاپ بعد از چند ثانیه را بررسی خواهیم کرد. لطفاً با ما جهت کسب آشنایی بیشتر با این موضوع همراه باشید‌.

بررسی چندین علت خاموش شدن لپ تاپ بعد از چند ثانیه

راهنمای زیر را در راستای یافت علت خاموش شدن لپ تاپ خود دنبال نمایید. همچنین چنانچه که لپ تاپ شما به حالت ناگهانی ری‌استارت می‌ گردد با ما در مجموعه ویرا کامپیوتر تماس حاصل فرمایید. در امتداد متن ما شما را با چندین علل موجود در این راستا به خوبی آشنا خواهیم ساخت.

علت خاموش شدن لپ تاپ بعد از چند ثانیه
علت خاموش شدن لپ تاپ

 کثیف بودن فن/ تجربه گرمای بیش از اندازه

از جمله علل حائز اهمیتی که لپ تاپ و کامپیوتر شما برای مرتبه اول به حالت ناگهانی خاموش می گردد، گرم بودن آن خواهد بود. به خصوص به هنگامی که شما در حال اجراء نمودن یک بازی برروی دستگاه خود باشید. البته که این موضوع خود منجر به گرم شدن لپ تاپ خواهد گردید. به ویژه چنانچه که فضای اطراف لپ تاپ شما اجازه خارج گردیدن گرما را ندهد. فن های بدون وقفه در کمک به این مسئله نقش بسیار مهمی را ایفاء می نماید. واقعیت ماجرا این است که بیشتر لپ تاپ ها از یک مکانیسم تبعیت می کنند که به هنگام داغ گردیدن یکی از اجزا برای حفاظت از قطعات سخت افزاری دستگاه شما خاموش می گردد.

در راستای غلبه بر مشکل گرمای بسیار و نیز فن کثیف که به علت عدم نگهداری مناسب رخ می دهد، بایستی ناحیه ی فن پردازنده، فن کیس و همچنین کارت گرافیک را چک کنید. اگر که هریک از آن ها قژ قژ نمود بدین معنا و مفهوم خواهد بود که احتمالاً فن مدّنظر شکسته است.

بیشتر بخوانید
حل مشکل بلوتوث در لپ تاپ های Acer

هنگامی که شما در حال تمیز نمودن فن ها می باشید با دقّت این کار را به انجام رسانید تا گرد و غبار، مو و یا هر گونه موادی که منجر به ایجاد اختلال در کارکرد فن می گردد، به خوبی از میان برود. در مجموع می توان به چنین نتیجه ای دست پیدا کرد که فن ها نقش بسیار مهمی ایفاء می نمایند. به عبارتی از جمله علت خاموش شدن لپ تاپ بعد از چند ثانیه می تواند کثیف بودن فن دستگاه شما باشد‌.

 صدمه دیدن و یا شکسته شدن قسمت سخت افزاری

حال دلیل عمده ی دیگری که منجر به علت خاموش شدن لپ تاپ می شود، صدمه دیدن و با شکسته شدن یکی از اجزای سخت افزاری می باشد. به ویژه در لپ تاپ هایی که چندی پیش تعمیر شده است. اگر که قطعه سخت افزاری جدیدی را به لپ تاپ خود افزوده اید، آن را حذف نموده و دوباره چک نمایید. آیا این گونه مشکل شما برطرف خواهد شد و یا خیر! سخت افزاری که لازم است شما در این راستا بررسی نمایید، می تواند؛ رم، سی پی یو، مادربرد، منبع تغذیه و همچنین کارت گرافیک باشد.

 خاموش شدن سیستم و لپ تاپ به دلیل منسوخ گردیدن بایوس

بایوس در واقع فریم کامپیوتر می باشد که در مرحله ی ابتدایی مسئولیت بوت گردیدن سیستم را برعهده خود خواهد داشت. به گونه ای معمول نیازی به جانشین نمودن بایوس نخواهد بود ولی برخی از اوقات منسوخ گردیدن بایوس می تواند منجر به خاموش شدن لپ تاپ شما گردد.

شما در راستای بررسی نسخه بایوس می توانید System information را در بخش سرچ استارت پیدا بنمایید. در این قسمت شما می توانید نسخه بایوس کامپیوتر خود را جویا شوید. سپس در مرحله بعد از آن شما می‌باید نسخه بایوس سازنده را در وب سایت رسمی آن پیدا بنمایید. به هنگام منسوخ گردیدن بایوس می توانید فایل مربوطه را دانلود بنمایید و آن را برروی سیستم خود نصب کنید.

علت خاموش شدن لپ تاپ
علت خاموش شدن لپ تاپ

 ولتاژ شارژ اشتباه می‌ تواند علت خاموش شدن لپ تاپ بعد از چند ثانیه باشد

چنانچه که شما یک بازی کننده حرفه ای می باشید و در بین بازی لپ تاپ یا کامپیوتر شما خاموش گردید، در حالی که کارکرد معمول را داشتید به احتمال بسیار مشکل از ولتاژ شارژ می باشد. بسیاری از بازی ها هستند که نیازمند شارژ با گنجایش ولتاژ بالا هستند «ولتاژ از صد الی دویست و چهل ولتاژ» با این وجود بسیاری از کاربران هستند که این موضوع را چندان درک نمی نمایند. به گونه ای که به جای آن از شارژ هایی با ولتاژ نود ولت و یا کمتر از آن بهره می گیرند.

بیشتر بخوانید
تعمیر پیکسل سوخته لب تاپ

بازی ها از جمله حائز اهمیت ترین دلایل مصرف شدن منابع در لپ تاپ شما می باشند به خصوص آن که طرفداران بازی علاقه به اجرای بازی ها با سرعت بالا خواهند داشت. از خاطر نبرید لوله جارو برقی می تواند کمک شایانی به منظور تمیز نمودن منافذ کامپیوتر به شما نماید.

 بروز مشکل در درایورهای لپ تاپ

چنانچه که شما در سیستم عامل خود تغییراتی را انجام داده باشید و یا آن که درایورهای خود را تغییر داده اید. به هنگامی که در حال بازی نمودن می باشید و بیشترین بهره گیری از بایوس را دارید، به وجود آمدن مشکلات در یک درایو منجر به علت خاموش شدن لپ تاپ شما خواهد شد.

 منبع تغذیه لپ تاپ

حال ممکن است علت خاموش شدن لپ تاپ بعد از چند ثانیه در منبع تغذیه خلاصه شود. پشت لپ تاپ شما، بخشی که سیم برق بدان وصل می گردد منبع تغذیه وجود دارد که یک جعبه کوچک به همراه فن می باشد که گرما را از قطعات آن دور خواهد نمود. هنگامی که منبع تغذیه دستگاه شما به مشکل برخورد نماید، لپ تاپ شما به حالت ناگهانی خاموش خواهد شد. حال آن که شما می توانید منبع تغذیه را جانشین کنید. بهتر است شما از این کار اکیداً اجتناب ورزید و تلاشی به منظور باز نمودن منبع تغذیه خود حتی به هنگام خاموش بودن به انجام نرسانید. چرا که امکان دارد هنوز هم حامل ولتاژ های خطرناک باشد.

برخی از اشکالات در سیستم عامل

چنانچه که پس از تمامی توصیه های بالا هنوز هم برخی از مشکلات را دارید و لپ تاپ شما به حالت ناگهانی خاموش می گردد، احتمال دارد برخی از مشکلات در سیستم عامل شما وجود داشته باشد. بهتر است فرآیند بیان شده در قسمت ذیل را جهت کسب اطمینان بیشتر چک کنید؛

بیشتر بخوانید
سرویس کردن لپ تاپ استوک در خانه

لپ تاپ خود را در ابتدا ری‌استارت نمایید و در زمان بوت شدن آن را برروی CMOS تنظیم نمایید. پس از آن زمانی که لپ تاپ شما با تنظیمات CMOS لود گردد، اجازه بدهید تنظیمات به درستی کامل بشود. چنانچه که لپ تاپ شما بعد از کامل گردیدن تنظیمات CMOS خاموش نشد سیستم عامل شما دچار مشکل می باشد و شما نیاز خواهید داشت دوباره سیستم عامل مدّنظر را نصب کنید.

 وجود ویروس

حال می تواند علت خاموش شدن لپ تاپ بعد از چند ثانیه در وجود ویروس خلاصه شود. بعضی از ویروس ها لپ تاپ شما را خاموش خواهند کرد و پس از آن دوباره سیستم خود را روشن بنمایید. این ویروس ها اغلب به واسطه ی یک برنامه خاص در کامپیوتر شما اجراء می گردند. به منظور برطرف نمودن این مشکل یک آنتی ویروس به روز نصب کنید تا از آلوده نبودن و اسکن روزانه لپ تاپ خود اطمینان خاطر کسب کنید.

وجود ویروس

 ممکن است باتری لپ تاپ شما خراب شده باشد

از جمله دیگر عواملی که امکان دارد منجر به خاموش گردیدن ناگهانی لپ تاپ گردد، وجود باتری خراب در لپ تاپ است. باتری های کنونی لپ تاپ عمر مفید مشخصی را در بر می گیرد که با گذر این مدّت زمان لازم است باتری کنار گذاشته شود. حال به هنگامی که کاربر به امتداد کار با لپ تاپ مبادرت ورزد که عمر مفید باتری آن پشت سر گذاشته شود لپ تاپ با خاموش‌ شدن ناگهانی به این کار از خود واکنش نشان می دهد.

در این قبیل از شرایط لازم است شما به جهت تهیه باتری جدید اقدام نمایید و باتری لپ تاپ خود را تعویض نمایید. بعد از عوض کردن باتری، به هنگام سلامت کامل و عدم وقوع خاموشی ناگهانی می توان به چنین نتیجه ای دست یافت که علت خاموش شدن لپ تاپ بعد از چند ثانیه، باتری آن بوده است.

نتیجه گیری

دوستان عزیز ما سعی کردیم تمامی عواملی را که ممکن است علت خاموش شدن لپ تاپ بعد از چند ثانیه باشد، را تجزیه و تحلیل نماییم. البته که ممکن است سرچشمه این مشکل در قسمت هایی دیگر از لپ تاپ شما نهفته باشد. در این هنگام شما می توانید با ما در مجموعه ویرا کامپیوتر تماس حاصل فرمایید. کارشناسان ما می توانند بهترین پاسخ گو به تمامی پرسش‌ های شما در این زمینه باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *