سرویس کردن لپ تاپ استوک در خانه

سرویس کردن لپ تاپ استوک در خانه

سرویس کردن لپ تاپ استوک در خانه

سرویس کردن لپ تاپ استوک در خانه، سرویس کردن لپ تاپ استوک چه به کار ما می آید؟ آیا می دانید! در واقع بهتر است این گونه بگوییم که؛ برای بازدهی مناسب لپ تاپ لازم است که آن نیز هرچند وقت یکبار سرویس بشود! سرویس نمودن لپ تاپ شاید بتوان گفت که در بر گیرنده مراحل بسیاری است. حاوی قسمت های سخت افزاری و نرم افزاری می گردد. انجام دوره ای سرویس کردن لپ تاپ استوک در خانه منجر به کاهش سر و صدا و همچنین افزایش سرعت پردازش لپ تاپ شما خواهد شد.

اگر که لپ تاپ شما سریعاً گرمِ گرم می شود، سر و صدای بسیار و نا به هنجاری از خود متساعد می کند! یا گاهاً سرعت آن کم گردیده است، با ما در این مطلب از ویرا کامپیوتر همراه بشوید. بعد از به پایان رسیدن این نوشتار شما توانایی این موضوع را خواهید داشت که خود، مشکل لپ تاپ خودتان را پیدا نموده و به آسانی حل بنمایید.

سرویس کردن لپ تاپ استوک بخش نرم افزاری

پیش از آن که به سمت و سوی بخش سخت افزاری لپ تاپ برویم لازم می باشد کوتاه نگاهی را به نرم افزار لپ تاپ داشته باشیم. حائز اهمیت ترین قسمت نرم افزاری سیستم عامل یک لپ تاپ می باشد.‌ از به روز بودن سیستم عامل لپ تاپ استوک خود بهتر است اطمینان خاطر کسب کنید. چنانچه که سیستم عامل شما نیازمند به تعمیر است و یا نیاز به انجام آپدیت داشت، به طور حتم در اسرع وقت این کار را به انجام رسانید.

 

 • آنتی ویروس

از جمله عوامل بسیار مهم در کاهش سرعت لپ تاپ وجود ویروس می باشد. آیا می دانستید؟ به حالت دوره ای لپ تاپ خود را بهتر است ویروس کشی نمایید‌.‌

 • بهینه سازی هارد دیسک لپ تاپ

یکی از راه های بسیار ساده برای کمک جهت افزایش سرعت هارد دیسک لپ تاپ، بهینه سازی آن خواهد بود. این کار باعث خواهد شد که داده های شما در کنار همدیگر جای گیرند و در زمان بارگذاری اطلاعات هارد بسیار سریع تر عمل نماید.

 • چرا بدنه ی لپ تاپ خود را تمیز نمی کنید؟

سرویس کردن لپ تاپ استوک در خانه به خاطر داشته باشید که اغلب گرد و غبار و رد انگشتان برروی لپ تاپ برجای می ماند. این گرد و غبارها امکان دارد به درون لپ تاپ شما هم راه پیدا کند. حال از سویی وجود گرد و خاک درون لپ تاپ منجر به بروز مشکلاتی چون؛ داغ شدن لپ تاپ و یا تولید سر و صدا خواهد شد. در راستای تمیز نمودن بدنه لپ تاپ به طور حتم از دستمال های حوله ای بدون پرز استفاده بنمایید. چرا که پرز دستمال چون گرد و غبار عمل خواهد کرد و امکان دارد به درون لپ تاپ شما راه پیدا کند.

بیشتر بخوانید
راهکارهایی برای مشکل داغ شدن لپ تاپ

توصیه می کنیم نمایشگر لپ تاپ خود را با یک عدد LCD CLEANER و همچنین دستمال مرطوب تمیز نمایید تا صفحه نمایش لپ تاپ شما دچار صدمه نشود. در پایان کار حتماً و حتماً شیارها و منافذ هوا را هم تمیزکاری کنید. به ویژه قسمت زیر لپ تاپ را که دارای شیارهای هوا می باشد و امکان ورود گرد و خاک به درون لپ تاپ بسیار بالا است.

_ نکته بسیار مهم

اگر که باتری لپ تاپ شما جدا شدنی می باشد، پیش از تمیزکاری توصیه می کنیم باتری را از لپ تاپ خود جدا بنمایید.

اگر که صفحه کلید لپ تاپ شما لازم است تمیز شود، می توانید از یک عدد مسواک نرم یا آن که گوش پاک کن بهره گیرید. علاوه بر این درگاه های لپ تاپ را می توان با یک عدد دستمال مرطوب و مسواک از آلودگی ها تمیز نمود.

سرویس کردن لپ تاپ استوک بخش سخت افزار

سرویس کردن لپ تاپ استوک در خانه، حال بهتر است به سمت و سوی سرویس کردن بخش سخت افزاری لپ تاپ برویم. در گام ابتدایی لازم می باشد که مدل لپ تاپ خود را درون اینترنت سرچ بنمایید و شیوه باز نمودن لپ تاپ را فرا گیرید. به عنوان نمونه و در این متن از خود شیوه ی باز نمودن لپ تاپ LENOVO THINK PAD W541 را بررسی خواهیم کرد.

_ نکته بسیار مهم

سرویس کردن لپ تاپ استوک در خانه، برای پیدا نمودن شیوه باز نمودن لپ تاپ خود سرچ نمایید؛ HOW TO OPEN پس از آن مدل لپ تاپ خود را بدین نوشتار بیافزایید. این گونه است که می توانید پیش از سرویس کردن لپ تاپ استوک در خانه، اطلاعات مورد نیاز خود را کسب کنید.

بیشتر بخوانید
علت خاموش شدن لپ تاپ

موارد اضافی لپ تاپ چون دی وی دی درایو و محافظ کارت خوان را از لپ تاپ جدا بنمایید. بعد از باز نمودن پشت لپ تاپ خواهید توانست مکان واقع شدن هارد دیسک همچنین رم به همراه پردازنده را دیدن فرمایید.

شما برای انجام این کار به یک ساعت زمان نیاز خواهید داشت. و امّا چگونه داخل لپ تاپ خود را می توانیم تمیز نماییم؟

 • باتری لپ تاپ خود را جدا کنید.

شما در ابتدای کار می‌باید باتری BIOS مادر برد را از مدار جدا بنمایید.

 • هارد دستگاه را جدا بنمایید.

سرویس کردن لپ تاپ استوک در خانه،  بهتر است مراقب باشید تا به هارد دیسک هیچ گونه ضربه ای وارد نشود. به طور حتم بعد از خارج نمودن، هارد را برروی یک سطح صاف و محکم واقع بنمایید. اگر که شما هارد را برروی یک قالی و یا موکت قرار بدهید، ممکن است که بدان آسیب وارد شود.

 • رم لپ تاپ خود را جدا کنید.

 • فن را با لطافت جدا بنمایید.

 • سپس هیت سینک و محافظ سی پی یو را خارج کنید.

 • پس از آن محافظ گرافیک را هم خارج نمایید.

ممکن است که دستگاه شما کارت گرافیک نداشته باشد، پس این مرحله لازم نخواهد بود. بعد از جدا نمودن سخت افزارهای لپ تاپ حال نوبت به تمیزکاری خواهد رسید. از میان این سخت افزارها تنها فن لپ تاپ و هیت سینک از قابلیت تمیز شدن برخوردار هستند. فن را با ظرافت و دقّت تمیز نمایید. در راستای شست و شوی هیت سینک می توانید از محلول های اسیدی به همراه غلظت بسیار کم بهره گیرید.‌

سرویس کردن لپ تاپ استوک بخش پردازنده

از جمله حائز اهمیت ترین قسمت های سرویس کردن لپ تاپ استوک در خانه منوط بر قسمت پردازنده خواهد بود. جهت مواظبت از سی پی یو لازم می باشد هرچند وقت یک مرتبه خمیر سیلیکونی برروی آن تازه گردد. خمیر سیلیکونی به حالت لایه ای برروی پردازنده واقع خواهد شد. این لایه یک فضایی مناسب رقم خواهد زد که گرمای پردازنده به واسطه ی هیت سینک و همچنین فن به بیرون برود.

اگر که دمای پردازنده در سطح پایینی به سر می برد، لپ تاپ مقدار بازدهی بیشتری با خود به همراه خواهد داشت. البته از سویی هم سر و صدای فن کاهش می یابد. خمیر سیلیکونی مرغوب خریداری کنید. چنانچه که خمیر سیلیکونی جنس مرغوبی نداشته باشد، منجر به ورود آسیب جدی به پردازنده خواهد شد. شما مؤظف هستید که خمیر سیلیکونی قدیمی را از روی پردازنده تمیز نمایید‌. بعد از تمیز گردیدن پردازنده، خمیر سیلیکونی جدید را برروی پردازنده قرار دهید. پس از آن به آرامی خمیر را برروی تمامی سطوح پردازنده پخش بنمایید.

بیشتر بخوانید
متصل نشدن لپ تاپ به اینترنت گوشی

اگر که لپ تاپ شما دارای کارت گرافیک مجزا است، مراحل فوقانی را برای کارت گرافیک لپ تاپ تکرار نمایید.

بعد از به پایان رسیدن تمیزکاری لپ تاپ به ترتیب زیر سخت افزاری را بر روی مادر برد واقع نمایید؛

 • محافظ پردازنده به همراه هیت سینک را برروی پردازنده لپ تاپ واقع نمایید.
 • فن دستگاه را در جای مربوط به خود قرار دهید.
 • رم لپ تاپ را با ظرافت هر چه تمام داخل اسلات ها جای بدهید.
 • هارد لپ تاپ را به آرامی در جای مربوط به خود قرار بدهید.
 • نهایتاً بایوس و باتری لپ تاپ را متصل کنید.

_ نکته بسیار مهم

بعد از قرار دادن تمامی قطعات برروی لپ تاپ ما به شما توصیه می کنیم که تا به چند ساعت لپ تاپ خود را روشن ننمایید.

اگر که شما مدل لپ تاپ خود را در راستای سرویس کردن لپ تاپ استوک به درستی سرچ نموده باشید، می توانید به آسانی اطلاعات مورد نیاز خود را به دست بیاورید.

نتیجه گیری

با تکنیک هایی که شما در این مطلب سرویس کردن لپ تاپ استوک در خانه، از ما فرا گرفتید، خواهید توانست سر و صدای لپ تاپ خود را کاهش دهید. از داغ شدن غیرمعمول لپ تاپ خود پیش گیری کنید. ما به شما توصیه می کنیم سرویس کردن لپ تاپ استوک در خانه توسط افراد متخصص انجام شود.

 

شما هنگامی که تجربه لازم را در این زمینه دارید و یا از آموزش های موجود در این حیطه مطمئن می باشید در راستای انجام این کار پیش قدم شوید.  البته که شما دوستان عزیز می توانید در صورت وجود سؤالات بیشتر در این زمینه با ما در مجموعه ویرا کامپیوتر تماس حاصل فرمایید. قطعاً که ما سعی می کنیم بهترین پاسخ گو به تمامی پرسش های شما در این زمینه باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *